Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Jonathan Hemmer-Hansen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jonathan Hemmer-Hansens kryds

Dette er Jonathan Hemmer-Hansens Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-08-27 Voldsted kær
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2017-09-23 Gulstav Mose
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-08 Glatved
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-01-08 Ebeltoft Vig
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-01-08 Nabbedam
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-02-13 Påøgård
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-08 Nabbedam
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-02-16 Påøgård
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-02-14 Påøgård
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-08 Ebeltoft Vig
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2017-10-13 Lille Vildmose
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-05 Viby J
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-08 Ebeltoft Færgehavn
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2017-01-08 Rugård
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-03-22 Dødeå Enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-03-12 Årslev Engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-02-18 Tryggelev Nor
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-02-18 Påøgård
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-03 Viby J
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-02-26 Egå Engsø
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-02-01 Egå Engsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-01-08 Stubbe sø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-08 Stubbe sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-01-08 Stubbe sø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-08 Nabbedam
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-02-18 Øer Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-01-08 Elsegårde Strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2017-11-12 Grenen
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-02-17 Påø Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-08 Nabbedam
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-01-15 Klostermølle
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-08 Stubbe sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-08 Ebeltoft Vig
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2017-12-02 Nørrestrand
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-07 Viby J
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-06 Borris Hede
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2017-01-08 Ebeltoft Færgehavn
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-03-13 Årslev Engsø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-01 Nørrebro
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2017-05-26 Grenen
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-15 Klostermølle
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-01-15 Klostermølle
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-08 Grenå
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-15 Klostermølle
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-03-28 Viby J
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-02-14 Rudkøbing
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-02-13 Påø Strand
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-08 Nabbedam
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-01-08 Ebeltoft Færgehavn
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-08-27 Ulvedybet
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-02-15 Påøgård
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-05-21 Vejlby Klit
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-02-18 Øer Strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-04-23 Årslev Engsø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2017-05-06 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-08-27 Ulvedybet
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-01-08 Nabbedam
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-08-27 Ulvedybet
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-08-27 Vejlerne
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-02-18 Ebeltoft Færgehavn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-08-27 Vejlerne
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-05-06 Skjern Enge
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-09-09 Gyldensteen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2017-05-13 Årslev Engsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-01-08 Grenå Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-01-08 Nabbedam
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-01-08 Grenå Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-08-20 Værnengene
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-03-31 Stranden ned for Katholm Gods
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2017-10-12 Grenen
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-04-29 Dødeå Enge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-05-01 Årslev Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-05-01 Årslev Engsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-01-08 Nabbedam
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-05-01 Årslev Engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-08-27 Vejlerne
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-05-01 Årslev Engsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-04-12 Hirtshals
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-01 Viby J
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-10-12 Grenen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-08-27 Hanstholm
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-02 Viby J
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-01 Sprogø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-01 Nørrebro
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2017-01-08 Grenå
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-03-11 Rugård
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-03-19 Skive Havn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-08-27 Roshage
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-06-16 Sprogø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-05-26 Grenen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2017-04-10 Løkken Strand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2017-10-07 Grenen
208 X Alk (Alca torda) 2017-10-07 Grenen
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-05-26 Grenen
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2017-10-08 Grenen
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-04-09 Løkken Strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2017-05-27 Grenen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2017-05-26 Grenen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2017-10-08 Grenen
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2017-05-26 Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-05-06 Skjern Å
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-01-08 Grenå Havn
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-01 Nyborg
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2017-05-06 Vesterenge, Skjern Enge
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-05-06 Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-05-06 Skænken Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2017-06-05 Odder
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-01 Nørrebro
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-02-04 Klostermølle
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-05-13 Årslev Engsø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-13 Årslev Engsø
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-31 Højbjerg
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-09-09 Gyldensteen
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-03-22 Brabrand Sø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-02-18 Stubbe sø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2017-05-26 Grenen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-05-27 Saftevandsbakken
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-02-18 Stubbe sø
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-05-26 Flagbakken
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-15 Klostermølle
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-05-06 Borris Hede
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-08 Nabbedam
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2017-03-04 Vorvadsbro
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-09-22 Nørreballe Nor
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-02-18 Egå Engsø
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-02-16 Påøgård
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-15 Klostermølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2017-05-27 Skagen By
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2017-05-06 Borris Hede
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-08 Trehøje
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-03-04 Klostermølle
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2017-04-01 Stranden ned for Katholm Gods
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-08 Jernhatten
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-05-26 Grenen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-05-26 Grenen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-02-18 Egå Engsø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-05-20 Vejlby Klit
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-01-15 Klostermølle
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2017-06-14 Vrads Sande
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2017-05-28 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-28 Højbjerg
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-01 Nørrebro
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2017-02-05 Store Hjøllund Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-03 Viby J
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-02 Viby J
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-02-12 Rudkøbing
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-01 Nørrebro
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-08 Ålse
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-01-07 Viby J
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-01-08 Trehøje
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-01-08 Trehøje
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-02-04 Klostermølle
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2017-05-06 Borris Hede
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-04 Viby J
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-02 Viby J
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-09-16 Viby J
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-14 Påø Strand
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2017-04-12 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-10-11 Grenen
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-04-29 Brabrand Sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-23 Årslev Engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-04-23 Årslev Engsø
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2017-04-29 Brabrand Sø
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-08 Trehøje
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-05-27 Skagen By
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-29 Viby
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-24 Viby J
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2017-05-18 Egå Engsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-05-06 Skænken Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-04-30 Brabrand Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-19 Egå Engsø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-25 Poul Eegs Camping
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2017-05-13 Årslev Engsø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-23 Årslev Engsø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-13 Årslev Engsø
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-11-04 Nordhavnstippen, Kbh
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-04-29 Viby
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-06 Borris Hede
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2017-04-01 Stranden ned for Katholm Gods
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-01-08 Trehøje
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-02 Viby J
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-15 Klostermølle
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-01-08 Trehøje
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-02-04 Klostermølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-02-16 Påø Strand
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-12 Løkken
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-02 Viby J
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-05 Viby J
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-01-15 Klostermølle
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-31 Stranden ned for Katholm Gods
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-03-04 Klostermølle
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-26 Grenen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-02 Viby J
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-04-23 Årslev Engsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-14 Mørke Kær
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-05-01 Årslev Engsø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2017-09-23 Vesterskov, Langeland
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-05-20 Vejlby Klit
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-05-13 Viby
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-06 Borris Hede
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-04-10 Løkken Strand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-05-01 Årslev Engsø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-08 Boeslam
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-02 Viby J
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-02-13 Skovsgård
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-05-06 Skjern Enge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-05-26 Grenen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-12 Årslev Engsø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-02-14 Påøgård
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-05-06 Borris Hede
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2017-02-14 Påø Enge
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-01-08 Grenå Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-02 Viby J
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-01-14 Rold Skov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-01-08 Boeslam
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-04 Højbjerg
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2017-05-26 Grenen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-08 Jernhatten
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-10-08 Grenen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-04-10 Løkken Strand
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-02-04 Viby J
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-05-26 Grenen
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-10-09 Grenen
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-02-04 Klostermølle
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-02-14 Svendborg
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-15 Klostermølle
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2017-10-09 Grenen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-10-11 Grenen
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-04-02 Stubbe Sø
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-08 Boeslam
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2017-10-09 Jennes Sø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-04-02 Stubbe Sø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer