Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Simon Vikstrøm


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Simon Vikstrøms kryds

Dette er Simon Vikstrøms Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-01-07 Elkenøre Strand
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2017-05-19 Råbjerg Kirke
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-06 Borreby Mose
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-01-27 Stege Bugt
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-01-10 Lolland
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-01-02
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2017-04-22 Holløse Bredning (Gribskov)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-02
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-01-02
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2017-01-02
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-01-02
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2017-03-26 Roden Fed
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2017-11-25 Saksfjedgård (Lolland)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-02
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2017-10-11 Bøtø Nor
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-02
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2017-04-25 Nørre Grimmelstrup Grusgrav
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-06 Bisserup Havn
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2017-01-28 Lyngby Mølledam
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-03-16 Bøtø Nor
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-01-02
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-01-02
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-02
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-02
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-01-10 Kalløgrå
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-02
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2017-04-14 Regnemark Mose
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2017-02-13 Maribo Søndersø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-01-06 Skælskør Nor
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2017-09-11 Røgbølle Sø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2017-01-21 Furesøen
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-02
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-02
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2017-04-02 Lumsås
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-01-18 Gedser Odde
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-01-02
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2017-04-22 Melby Overdrev
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-01-02
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-01
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-01-02
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-02
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-02
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2017-05-19 Ålbæk Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-07 Gentofte Sø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-05 Bøtø Nor
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2017-01-02
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-01-08 Sønder Kohave
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-01
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-02
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-01-09 Brobæk Mose
84 X Engsnarre (Crex crex) 2017-05-22 Skelby, Falster
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-02
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-02
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-02-17 Gedser Odde
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-02
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2017-01-27 Møn
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-04-14 Broksø Enge
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2017-05-25 Østmøn
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-02-14 Reersø Havn
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-03-04 Pølsen
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-01-02
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-02-08 Gedser Odde
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-03-04 Pølsen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-04-03 Bjørup Grusgrav
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2017-05-17 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-04-18 Bøtø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-01-02 Bøtø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-05-03 Kalløgrå
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-05-17 Tipperne
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-02-14 Reersø Havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-01-12 Gedser Odde
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-03-31 Bøtø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2017-05-28 Bøtø Nor
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-07-17 Bøtø Nor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2017-05-17 Tipperne
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-01-07 Elkenøre Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-01-06 Bisserup
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-01-10 Rødbyhavn Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-05-17 Tipperne
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-05-05 Borremosen
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-01-06 Bisserup Havn
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2017-09-12 Ishøj Strand
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-05-06 Gedser Odde
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-04-16 Bøtø Nor
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-01-06 Skælskør Nor
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-04-27 Bøtø Nor
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-04-28 Bøtø Nor
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-04-15 Bøtø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-04-22 Melby Overdrev
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-01
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-01-02 Gedser Odde
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-03-19 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-01
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-02
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2017-01-13 Gilleleje Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-01
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2017-01-21 Rødvig Havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Rødvig Havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-04-22 Melby Overdrev
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2017-04-14 Ishøj Strand
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-03-19 Holmesø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-04-17 Gedser Odde
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-04-17 Gedser Odde
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-04-17 Gedser Odde
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2017-08-21 Gyrstinge Sø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2017-05-18 Vest Stadil Fjord
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-05-19 Skagen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2017-09-03 Gedser Odde
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2017-04-20 Gedser
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2017-05-19 Skagen
208 X Alk (Alca torda) 2017-10-13 Gedser Odde
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-02-14 Draget
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-01-02
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2017-04-02 Skærby Strand
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2017-07-16 Elkenøre Strand
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2017-10-18 Nr. Lyngvifg
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2017-05-20 Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2017-06-20 Nyord Enge
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-04-21 Klippinge
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-04-22 Melby Overdrev
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2017-05-21 Skagen
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-05-17 Værneengene
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-05-15 Bøtø Nor
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-02
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-01-10 Søholt
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2017-05-18 Ulvedybet
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-03-28 Marielyst
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-10 Elkenøre Strand
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2017-07-08 Bøtø Nor
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2017-11-25 Saksfjedgård
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2017-05-21 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-06 Bisserup Havn
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-03-12 Herlev hospital
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-03-14 Bøtø Nor
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-01-02
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2017-09-16 Gedser Odde
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-05-17 Fiil Sø
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-01-06 Borreby Mose
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-04-27 Bøtø Nor
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-02
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-01-06 Idestrup
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-02
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-01-06 Elkenøre Strand
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2017-01-08 Haslev Orned
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-01-09 Bagsværd
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-03-04 Pølsen
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2017-02-14 Reersø Havn
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-06 Holløse Mølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2017-05-21 Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2017-04-23 Lyngby Sø
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2017-04-10 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-02
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-04-11 Tisvilde Hegn
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-02
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2017-05-19 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-01-24 Røgbølle Sø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-04-19 Hellebæk
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-01-01 Elkenøre Strand
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-05-20 Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2017-05-21 Grevinge
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-01-15 Værløse Flyvestation
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2017-05-06 Kroghage
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-09 Brobæk Mose
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-06 Borreby Mose
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-01
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-01
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-01-02 Kroghage
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-02
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-10 Hejrede Sø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-01-02
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-01-02
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-05-17 Søndervig
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-02 Bøtø
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2017-10-18 Fiilsø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-01
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-01
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-01-10 Kalløgrå
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2017-04-11 Tisvilde Hegn
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-17 Tjæreby
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2017-05-18 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-01-12 Køge Sydstrand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-04-27 Gedser Odde
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-15 Bøtø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-04-19 Hellebæk
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-16 Næsset, Furesøen
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-05-06 Bøtø Plantage
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2017-08-31 Gedser Odde
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2017-09-29 Kroghage, Gedser
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2017-10-05 Stevns
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-02 Kroghage
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-19 Charlottenlund Fort
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2017-05-15 Stege jordbassiner
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-05-03 Barup Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-05 Borremosen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-21 Lille Vildmose
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-15 Nyord Kirkegård
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2017-07-05 Sjælsø
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2017-06-15 Maribo Søndersø
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-03-28 Marielyst
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-09 Elkenøre Strand
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-18 Skallingen
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-04-18 Kroghage
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-03 Havlykke
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2017-04-27 Gedser Odde
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2017-03-17 Bøtø Plantage
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-02-14 Rådmandshaven
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-02
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-02
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-01-16 Sønder Kohave
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-01-06 Borreby Slotspark
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-01-02 Bøtø nor
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-11 Tisvilde Hegn
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-01
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-02
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-01-26 Birkemose
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-03-08 Saksfjed
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-06 Kroghage
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-02
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-15 Nyord Kirkegård
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2017-05-06 Kroghage
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-04-28 Miselund
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2017-05-20 Ellekrattet, Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-01-10 Rødbyhavn Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-04-16 Bøtø Nor
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-06 Kroghage
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-03-27 Marielyst
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2017-10-31 Gedser Odde
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-10-31 Gedser Odde (Guldborgsund)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-04-18 Gedser
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-05 Skansehage, Rørvig
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-01-06 Holløse Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-01
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-01-07 Elkenøre Strand
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-04-27 Geder Odde
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-01-13 Nymølle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-12 Bøtø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) Køge Sydstrand
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-30 Asserbo
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2017-09-23 Gedser Odde
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2017-02-14 Reersø Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-01-10 Rødby Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-01
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-01-02
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-01-26 Sildestrup
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-01
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2017-05-22 Birkemose
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-02
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-01-06 Borreby Mose
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-01-08 Nykøbing F
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-01-02
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-04-21 Gedser Odde
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-10-02 Elkenøre Strand
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-02-28 Marielyst
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2017-07-08 Bøtø Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-01-02
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2017-05-11 marielyst
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-02
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2017-10-18 Fiilsø
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-03-04 Pølsen
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-04-05 Elkenøre Strand
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-01
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2017-05-06 Gedser Odde
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-03-08 Saksfjed
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer