Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Jørgen Ballegaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Ballegaards kryds

Dette er Jørgen Ballegaards Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-03-21 Vest Stadil fjord
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2017-06-27 Gludsted plantage
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-01 Bryrup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-03-21 Fjandø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-07-19 Vitsø, Ærø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-01-15 Lerdrup
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-02 Klostermølle
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-03-21 Vest Stadil fjord
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2017-03-21 Vest Stadil fjord
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-01-15 Lerdrup
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-02 Bryrup
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-02 Klostermølle
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2017-04-16 Ringkøbing
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-15 Alrø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-03-23 Uldum Kær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-03-23 Uldum Kær
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-03-21 Fjandø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-07 Klostermølle
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-01 Bryrup
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-03-23 Uldum Kær
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-12 Klostermølle
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-07-19 Vitsø, Ærø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-02 Klostermølle
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-01-18 Klostermølle
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-15 Alrø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-03-21 Bækbygård Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-03-21 Bækbygård Strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-05-08 Skagen
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-02 Klostermølle
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-01-02 Klostermølle
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-02 Klostermølle
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-15 Alrø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2017-05-20 Fogstrup
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-22 Silkeborg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-02 Hjøllund
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-01-27 Sletten
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-01 Bryrup
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-01 Bryrup
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-01-02 Klostermølle
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-07 Klostermølle
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-02 Klostermølle
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-01-30 Ansø Enge
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-02 Klostermølle
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-05-07 Hulsig Hede
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-02 Klostermølle
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-07-22 Vitsø, Ærø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-01-15 Alrø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-07-19 Vitsø, Ærø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-01-15 Lerdrup
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-01-15 Lerdrup
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-01-15 Lerdrup
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-07-19 Vitsø, Ærø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-04-09 Godrum, Hjøllund
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-05-08 Skagen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-01-15 Alrø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-08-02 Vest Stadil fjord
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-01-15 Lerdrup
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-07-19 Vitsø, Ærø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-04-17 Hovvig
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-01-15 Alrø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-10-09 Hvide Sande
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-10-10 Vest Stadil fjord
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-01-08 Uldum Kær
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-05-13 Bryrup
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-03-07 Salten Å
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-07-19 Vitsø, Ærø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-07-22 Sletkær
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-08-02 Vest Stadil fjord
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-06-27 Gludsted plantage
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-05-09 Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2017-10-12 Nr. Lyngvig
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-02 Klostermølle
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-10-12 Nr. Lyngvig
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-02 Bryrup
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-07 Klostermølle
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-02 Klostermølle
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-03-21 Vest Stadil fjord
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2017-08-02 Vest Stadil fjord
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-04-17 Hovvig
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-08-02 Bækbygård Strand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-05-17 Filsø
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2017-08-02 Vest Stadil fjord
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-10-12 Nr. Lyngvig
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2017-10-12 Nr. Lyngvig
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2017-05-08 Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2017-09-14 Bækbygård Strand
208 X Alk (Alca torda) 2017-05-09 Skagen
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-03-21 Bækbygård Strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2017-05-09 Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2017-10-12 Nr. Lyngvig
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2017-10-12 Bækbygård Strand
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-03-21 Bækbygård Strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-02 Klostermølle
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-08-02 Vest Stadil fjord
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-03-21 Vest Stadil fjord
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-01 Bryrup
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-01-18 Klosterkær
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-04-03 Karlsø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-28 Gludsted plantage
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2017-05-09 Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-18 Klostermølle
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-01-27 Linå Vesterskov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-04-16 Ringkøbing
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-01-15 Lerdrup
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-01-22 Mattrup
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-05-09 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-02 Klostermølle
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-02-05 Gludsted plantage
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-02 Klostermølle
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-01-19 Lystrupminde
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2017-02-13 Midtjylland
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-05-22 Velling Skov
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-04 Katrinedal
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2017-05-20 Hjøllund
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2017-02-13 Klostermølle
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-02 Klostermølle
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-01-14 Katrinedal
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2017-03-11 Skærbæk plantage
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-08 Vinding
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-01-02 Klostermølle
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-05-09 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-01-23 Klostermølle
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-05-14 Bødskov
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-01-02 Klostermølle
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2017-06-13 Vrads Sande
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-01 Bryrup
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-01 Bryrup
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2017-01-06 Store Hjøllund plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-04 Bryrup
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-05 Silkeborg
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-03-21 Vest Stadil fjord
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-01 Bryrup
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-06 Store Hjøllund plantage
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-02-13 Vinding
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-01-02 Bryrup
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-01-27 Kongsø Pl.
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-01 Bryrup
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-01 Bryrup
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-01 Bryrup
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-08-02 Vest Stadil fjord
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2017-03-11 Skærbæk plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-03-09 Vinding
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-10-09 Vest Stadil fjord
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-04-13 Katrinedal
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-06 Katrinedal
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-04-26 Katrinedal
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-02 Bryrup
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-05-27 Velling Skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-26 Gludsted plantage
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-21 Vest Stadil fjord
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-07-19 Vitsø, Ærø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-18 Filsø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-30 Ulkær Mose
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-06-06 Lille Bredlund
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-13 Bryrup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-13 Svinsbjergvej
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-05-02 Bryrup
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-14 Bødskov
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-01-06 Store Hjøllund plantage
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-07 Klostermølle
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-01 Bryrup
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-01-12 Klostermølle
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-01-02 Klostermølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-02-10 Gjessø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-09 Hjøllund
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-01 Bryrup
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-07 Klostermølle
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-03-21 Fjand
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-11 Skærbæk plantage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-02-17 Gludsted plantage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-07-02 Gludsted plantage
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-02 Klostermølle
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-04-30 Gludsted mose
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-03-21 Vest Stadil fjord
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-05-14 Bødskov
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-20 Godrum, Hjøllund
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-03-21 Vest Stadil fjord
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-04-26 Guldforhoved
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-01-04 Lystrupminde
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-05 Silkeborg
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-01 Bryrup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-01-29 Grønbjerg
449 Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-03-24 Katrinedal
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-11 Hjøllund
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-01-15 Alrø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-19 Gludsted plantage
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2017-01-12 Klosterkær
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-10-09 Hvide Sande
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-01 Bryrup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-01-01 Bryrup
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-01-02 Klostermølle
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-01 Bryrup
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-02 Bryrup
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-01-15 Alrø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-03-23 Guldforhoved
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-02-07 Skanderborg
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-04-04 Katrinedal
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-12-16 Them
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-02-13 Store Hjøllund plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-01-12 Bryrup
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-02 Klostermølle
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-10-10 Fjaltring Strand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-03-21 Vest Stadil fjord
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-15 Alrø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-03-21 Vest Stadil fjord
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer