Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Finn Just Christensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Finn Just Christensens kryds

Dette er Finn Just Christensens Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-02-18 Askeby (Nordfyn) (Nordfyns)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2017-05-26 Bladstrup v/Otterup (Nordfyns)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-01 Hessum (Nordfyns)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-02-11 Mågeøerne (Nordfyns)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2017-02-26 Ny Gesinge (Svendborg)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-08-20 Allerup Enge SV (Esbjerg)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-01-01 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-03-18 Husby Klit (Holstebro)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-01-08 Jordløse By (Assens)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2017-03-18 Letbæk Møllesø/Krarup Lund (Varde)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-01 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2017-03-18 Letbæk Møllesø/Krarup Lund (Varde)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-01 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2017-04-26 Vidåen, Tønder by (Tønder)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-03-17 Broby Sø (Odense)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-01-01 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-01-01 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-01 Stige Ø (Odense)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-01-01 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-01 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-01-01 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-01 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-01-01 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-01 Flyvesandet (Nordfyns)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2017-03-18 Bækbygård Strand (Ringkøbing-Skjern)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-01-01 Flyvesandet (Nordfyns)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-01-01 Flyvesandet (Nordfyns)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-01-08 Bøjden Færgehavn + havet syd for (Faaborg-Midtfyn)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-01 Flyvesandet (Nordfyns)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-01-01 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-14 Gyldensteen: Engsøen (Nordfyns)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-01 Flyvesandet (Nordfyns)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-11 Broby Sø (Odense)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-03 Broby Sø (Odense)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2017-01-01 Odense Havn (Odense)
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-04-27 Søgård Skov (Aabenraa)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-03 Seden Strandby (Odense)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-02-04 Broby Sø (Odense)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-02 Munke Mose (Odense)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-03-18 Sølsted Mose (Tønder)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-01 Fynsværket, Baagø Kolonihaver & gl. kanal (Odense)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-03-01 Broby Sø (Odense)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-07 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2017-01-07 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-04-14 Gyldensteen: Engsøen (Nordfyns)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-01-14 Bogense (Nordfyns)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-01-01 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-01-01 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-03-18 Bjerregård (Ringkøbing-Skjern)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-04-26 Saltvandssøen (Tønder)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-01-14 Bogense (Nordfyns)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-04-14 Hindemade (Haderslev)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2017-04-26 Havsand, Rømø (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-01-01 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-01-21 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-01-21 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-01-21 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-03-18 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2017-05-20 Gyldensteen: Langø (Nordfyns)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-09-03 Keldsnor (Langeland)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-05-26 Blåvands Huk (Varde)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-01-01 Stige Ø (Odense)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-01-07 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-05-20 Gyldensteen: Langø (Nordfyns)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-08-20 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-03-17 Kirkendrup Skov (Odense)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-04-26 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-04-25 Mose/sø SV for Rugård (Nordfyns)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-01-07 Kølstrup (Kerteminde)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-04-16 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-04-26 Saltvandssøen (Tønder)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-04-23 Bløden (Roskilde)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-05-26 Sønderbøl Grusgrav (Varde)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-01 Odense Havn (Odense)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-03-24 Fruens Bøge Skov og Skovsøen (Odense)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-04-14 Mågeøerne (Nordfyns)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-04-23 Gundsømagle Sø (Roskilde)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-04-23 Bløden (Roskilde)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2017-04-14 Lillebælt v. Kolding Fjord (Kolding)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-03-18 Bækbygård Strand (Ringkøbing-Skjern)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-04-23 Gundsølille (Roskilde)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-03-18 Bækbygård Strand (Ringkøbing-Skjern)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-01 Odense Havn (Odense)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-05-26 Filsø (Varde)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-01-27 Broby Sø (Odense)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-02-26 Sollerup (Faaborg-Midtfyn)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2017-04-14 Gl. Hviding Forland (Esbjerg)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-04-08 Broby Sø (Odense)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-01 Otterup (Nordfyns)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-03-23 Broby Sø (Odense)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-01-01 Stige Ø (Odense)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-04-26 Astrup og Søndernæs (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-03-04 Hasmark (Nordfyns)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-08 Hårby Å (Hårby - Noret) (Assens)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-04-27 Tinglev Mose (Aabenraa)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-02-05 Næsbyhoved-Broby (Odense)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-03-05 Køge Lystbådehavn (Køge)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-04-26 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-29 Fruens Bøge Skov og Skovsøen (Odense)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2017-01-01 Flyvesandet (Nordfyns)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-01 Odense Havn (Odense)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-05-28 Broby Sø (Odense)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-01-05 Fynsværket, Baagø Kolonihaver & gl. kanal (Odense)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-03-18 Sølsted Mose (Tønder)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-01-08 Helnæs Made (Assens)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-02 Broby Sø (Odense)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-01-03 Skibhuskvarteret (Odense)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2017-04-27 Søgård Mose, Åbenrå (Aabenraa)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-18 Askeby (Nordfyn) (Nordfyns)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-04-14 Hindemade (Haderslev)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-08 Broby Sø (Odense)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-04-25 Broby Sø (Odense)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-03 Broby Sø (Odense)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-05-26 Oksbøl By (Varde) (Varde)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2017-10-15 Ho Plantage (Varde)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-10 Kirkendrup Skov (Odense)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-20 Broby Sø (Odense)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2017-05-26 Filsø (Varde)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-04-26 Magisterkogen (Tønder)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-09 Broby Sø (Odense)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-22 Kirkendrup Skov (Odense)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-12 Kirkendrup Skov (Odense)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2017-04-27 Tinglev Mose (Aabenraa)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2017-04-26 Magisterkogen (Tønder)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-07 Broby Sø (Odense)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-10 Broby Sø (Odense)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-22 Nordhavnstippen/Stubben (København)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-05-02 Rosengårdcentret (Odense)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-08 Kirkendrup Skov (Odense)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-01-02 Kirkendrup Skov (Odense)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-04 Stavids Å (Rydså til Otterupvej) (Odense)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-01-03 Seden (Odense)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-01-29 Assistens Kirkegård, Odense (Odense)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-01-01 Flyvesandet (Nordfyns)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-14 Rejsby (Tønder)
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-01 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-03-04 Hofmansgave (Nordfyns)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-04 Broby Sø (Odense)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-04-11 Kirkendrup Skov (Odense)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-18 Broby Sø (Odense)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-04-02 Broby Sø (Odense)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-13 Kirkendrup Skov (Odense)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-04-27 Søgård Mose, Åbenrå (Aabenraa)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-04-16 Skamby (Nordfyns)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-04-16 Skamby (Nordfyns)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-27 Søgård Mose, Åbenrå (Aabenraa)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-04-17 Stavids Å (Dybvad bro til Rydså) (Odense)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-01-08 Odense Å v/Brobyværk (Faaborg-Midtfyn)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-02-09 Broby Sø (Odense)
449 Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-01-08 Odense Å v/Brobyværk (Faaborg-Midtfyn)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-12 Fladmose v/Årup (Assens)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2017-10-15 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-01-07 Slipshavn Enge (Nyborg)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-26 Grøngård (Tønder)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-01-07 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-01-03 Broby Sø (Odense)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2017-05-26 Blåvands Huk (Varde)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-01-01 Stige Ø (Odense)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-03-15 Kirkendrup Skov (Odense)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-03-16 Kirkendrup Skov (Odense)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-01-02 Kirkendrup Skov (Odense)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-04-27 Kværs Plantage (Sønderborg)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-01-01 Broby Sø (Odense)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-03 Broby Sø (Odense)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-02-18 Askeby (Nordfyn) (Nordfyns)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-01 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-01-21 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer