Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Christian Michael Villadsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Christian Michael Villadsens kryds

Dette er Christian Michael Villadsens Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-04-29 Mørke Kær
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-12 Årslev Engsø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-09-17 Blåvandshuk
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-06-02 Egå Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-01-28 Gylling
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-01 Dødeå Enge
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2017-01-28 Gylling By (Odder)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-02-25 Skjern
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2017-01-28 Gylling
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-01-28 Gylling
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-04 Egå Engsø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2017-02-18 Lille Vildmose
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-04 Egå Engsø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-21 Ebeltoft Færgehavn
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2017-06-17 Egå Engsø
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2017-11-18 Rugård Gods
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-03-25 Tåstrup Sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-01-04 Egå Engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-01-04 Egå Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-01 Dødeå Enge
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-01 Aarhus Å
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-01-04 Egå Engsø
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-01 Dødeå Enge
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-01-04 Egå Engsø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-01 Vandhul ved Åhavevej/Viby Ringvej
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-09 Aarhus Østhavn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-03-18 Aarhus Østhavn
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-01-21 Gåsehage
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-01 Aarhus Å
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-01-04 Egå Engsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-04 Egå Engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-14 Amstrup Red
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2017-05-19 Skagen Klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-07 Åbyhøj
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-11 Årslev Engsø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2017-01-03 Aarhus Østhavn
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-04-09 Hospitalssøerne, Skejby
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-01 Åbyhøj
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2017-05-18 Nordstrand, Skagen
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-09 Aarhus Østhavn
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-01-12 Brabrand Sø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2017-04-30 Dødeå Enge
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-01 Aarhus Å
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-01 Aarhus Å
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-04-13 Varisbølvej, Foersum
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-07 Klostermølle
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-04-02 Moesgård Golfbane
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-01 Brabrand Sø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-05-02 Brabrand Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-01-14 Alrø Egehoved
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-04-16 Egå Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-01-04 Egå Engsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-05-17 Jerup Strand
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-01-28 Alrø Poldkrog
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-03-18 Aarhus Østhavn
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-06-02 Egå Engsø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2017-05-17 Søndenåen
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-05-17 Stald Grenen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-01-21 Ebeltoft Færgehavn
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-09-16 Saltvandssøen
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-09-16 Saltvandssøen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-04-29 Ebeltoft Færgehavn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-09-16 Låningsvejen, Mandø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-05-20 Ulvedybet
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-09-16 Saltvandssøen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2017-05-11 Årslev Engsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-01-21 Gåsehage
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-01-04 Egå Engsø
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-09-11 Egå Engsø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-01-05 Hospitalssøerne
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-04-29 Egå Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-05-16 Minkvej, Skagen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-01-21 Ebeltoft Færgehavn
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-05-11 Årslev Engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-09-16 Saltvandssøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-04-29 Egå Engsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-05-16 Nordstrand, Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-01 Åbyhøj
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-09-17 Blåvandshuk
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-01 Åbyhøj
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-04 Egå Engsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-01 Aarhus Å
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2017-09-17 Blåvandshuk
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-03-18 Tangkrogen
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-04-29 Ebeltoft Færgehavn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-04-29 Ebeltoft Færgehavn
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-05-15 Nordstrand, Skagen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-04-29 Ebeltoft Færgehavn
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-09-17 Blåvandshuk
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2017-05-15 Nordstrand, Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2017-05-19 Nordstrand, Skagen
208 X Alk (Alca torda) 2017-01-21 Gåsehage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-05-17 Frederikshavn Havn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-05-15 Nordstrand, Skagen
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2017-05-15 Nordstrand, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2017-05-18 Nordstrand, Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-05-15 Gyvelstien, Skagen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-01-03 Tangkrogen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-01 Aarhus Å
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-05-20 Ulvedybet
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-04-01 Dødeå Enge
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2017-06-08 Snærild ved Odder
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-01 Aarhus Å
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-03-04 Klostermølle
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-05-02 Brabrand Sø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-15 Skagen by
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2017-02-18 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-03 Åbyhøj
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-03-25 Tåstrup Sø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-05-18 Nordstrand, Skagen
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2017-05-18 Nordstrand, Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-05-18 Nordstrand, Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-04-08 Brusgård agerland
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-05-15 Skagen by
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-12 Brabrand Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-04-13 Skjern Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-01 Aarhus Å
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2017-01-28 Sondrup Plantage
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-01-14 Sondrup Plantage
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2017-01-07 Gludsted Plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-02-15 Egå Engsø
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-05-17 Frederikshavn Havn
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-07 Klostermølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-05 Aarhus V
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-02-05 Rye Nørreskov
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-04 Egå Engsø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2017-05-16 Reservatet, Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-04-08 Stånum agerland
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-05-11 Årslev Engsø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-01-09 Aarhus Østhavn
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-06-15 Vrads Sande
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-02-18 Lille Vildmose
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2017-06-15 Vrads Sande
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-01 Aarhus Å
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-01 Åbyhøj
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-01 Åbyhøj
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-03 Tangkrogen
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-01-09 Aarhus Østhavn
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-01 Åbyhøj
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-06 Havreballe Skov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-01-03 Åbyhøj
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-01-07 Store Hjøllund Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-01-07 Store Hjøllund Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-06 Forstbotanisk Have
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2017-09-16 Sdr. Farup Bjergplantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-01 Åbyhøj
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-01 Åbyhøj
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2017-04-29 Mørke Kær
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-05-12 Bjerregrav Mose
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2017-04-08 Sødringholm Skov
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-03-16 Hospitalssøerne
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2017-05-20 Hirtshals
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-04-13 Skænken Sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-13 Skænken Sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-04-29 Mørke Kær
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-01 Aarhus Å
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-13 Varisbølvej, Foersum
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-23 Åbyhøj
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2017-05-15 Reservatet, Skagen
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-04-13 Skænken Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-04-29 Stubbe Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-06-02 Egå Engsø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-06-02 Egå Engsø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2017-05-11 Årslev Engsø
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2017-06-08 Åle Kær
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2017-05-12 Bjerregrav Mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-06 Aarhus Å
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-05 Åby Eng
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-04-29 Mørke Kær
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-02 Aarhus Å
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2017-07-04 Hagsholm Skov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-01-01 Stavtrup
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-01 Åbyhøj
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-06 Havreballe Skov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-03-04 Klostermølle
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-01-19 Giber Å
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-03-27 Haveforeningen Rugholm
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-14 Skjern
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-01 Åbyhøj
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-01 Åbyhøj
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-01-04 Egå Engsø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-25 Voldbækken
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-05-15 Gyvelstien, Skagen
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-15 Batteriskoven, Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-01 Åbyhøj
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-04-13 Skænken Sø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-12 Bjerregrav Mose
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-05-09 Gjellerup Skov
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-04-09 Skejby
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-05-06 Hasle
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-18 Minkvej, Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-05-17 Jerup Strand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-05-16 Nordstrand, Skagen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-01-07 Lystrup Å
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-03 Frederiksbjerg Bypark
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-01 Åbyhøj
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-02-19 Skanderup Kirkeby
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-05-11 Brabrand Sø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-03-25 Voldbækken
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-16 Hospitalssøerne
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-01-17 Kasted-Geding Mose
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-13 Varisbølvej, Foersum
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-01-31 Tangkrogen
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-01 Åbyhøj
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-02-09 Åbyhøj
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-02-05 Rye Nørreskov
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-01 Åbyhøj
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-01 Aarhus Å
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-01-09 Aarhus Østhavn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-04-13 Varisbølvej, Foersum
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-01-04 Egå Engsø
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-04-10 Åbyhøj
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-05-18 Nordstrand, Skagen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-01-03 Tangkrogen
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-04 Egå Engsø
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-01-09 Aarhus Østhavn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-04-08 Stånum agerland
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-17 Kasted
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-04-08 Hornbæk Enge
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer