Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Ulrik Kjøller Skovenborg


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ulrik Kjøller Skovenborgs kryds

Dette er Ulrik Kjøller Skovenborgs Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-04-13 Faldbækvej, Skjern Enge
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-01 Dødeå Enge
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-04-14 Bjerregård
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-05-21 Egå Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-03-31 Egå Engsø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-01 Dødeå Enge
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-04-13 Faldbækvej, Skjern Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2017-02-18 Lille Vildmose
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-01-15 Egå Engsø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-04 Grenåmotorvejen
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2017-02-18 Lille Vildmose
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-07 Klostermøllen
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2017-01-15 Egå Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-02-21 Egå Engsø
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2017-06-18 Egå Engsø
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2017-11-18 Rugård Gods
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-03-25 Tåstrup Sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-03-12 Egå Engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-03-12 Egå Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-01 Dødeå Enge
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-01 Brabrandstien, Aarhus
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-01-08 Aarhus Østhavn
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-01 Dødeå Enge
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-01-15 Egå Engsø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-01 Brabrandstien, Aarhus
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-08 Aarhus Østhavn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-05-14 Nordstrand, Skagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-04-14 Nymindegab
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-07 Klostermøllen
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-01-07 Klostermøllen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-07 Klostermøllen
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-14 Alrø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2017-05-19 Skagen Klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-07 Hedemannsgade, Aarhus
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-11 Årslev Engsø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2017-01-01 Ringgadebroen, Aarhus
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-03-11 Store Hjøllund Plantage
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-01 Hedemannsgade, Aarhus
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2017-05-18 Nordstrand, Skagen
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-01 Hedemannsgade, Aarhus
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-01-14 Sondrup Plantage
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2017-04-30 Dødeå Enge
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-01 Brabrandstien, Aarhus
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-01 Brabrandstien, Aarhus
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-04-13 Varisbølvej, Foersum
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-07 Klostermøllen
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-04-02 Moesgård Golfbane
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-03-03 Klostermøllen
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-05-21 Egå Engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-01-14 Alrø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-03-12 Egå Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-03-11 Klostermøllen
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-04-13 Pumpestation Sydøst, Skjern Enge
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-05-20 Ulvedybet
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-03-12 Aarhus Østhavn
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-06-02 Egå Engsø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2017-05-13 Jerup Strand
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-05-17 Skagen Haveforening
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-04-08 Sødringholm Strand
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-09-16 Saltvandssøen
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-04-14 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-04-29 Ebeltoft Færgehavn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-09-16 Mandø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-04-14 Værnengene
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-09-16 Saltvandssøen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2017-05-11 Årslev Engsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-02-11 Gåsehage
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-04-08 Randers Fjord
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-01-08 Aarhus Østhavn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-03-23 Savmølle Skov
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-04-13 Skænken Sø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-04-28 Egå Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-05-16 Buttervej Industriområde, Skagen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-03-23 Følle Bund
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-04-23 Egå Engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-09-16 Saltvandssøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-04-29 Egå Engsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-05-16 Nordstrand, Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-05 Frederiksbjerg Bypark
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-09-17 Blåvands Huk
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-11 Hornslet
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-07 Klostermøllen
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2017-05-14 Nordstrand, Skagen
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2017-05-14 Nordstrand, Skagen
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-01 Hedemannsgade, Aarhus
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2017-09-17 Blåvands Huk
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-04-14 Røgindvej
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-04-29 Ebeltoft Færgehavn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-04-29 Ebeltoft Færgehavn
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-05-14 Nordstrand, Skagen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-04-29 Ebeltoft Færgehavn
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-09-17 Blåvands Huk
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2017-05-14 Nordstrand, Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2017-05-19 Nordstrand, Skagen
208 X Alk (Alca torda) 2017-10-13 Farvandet mellem Grenå og Anholt
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-05-14 Nordstrand, Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-04-14 Nymindegab
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2017-05-14 Nordstrand, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2017-05-18 Nordstrand, Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-05-14 Nordstrand, Skagen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-04-14 Nymindegab
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-01 Brabrandstien, Aarhus
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-04-13 Skaven Strand
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-03-25 Tåstrup Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2017-06-08 Snærild/Tingsted
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-01 Brabrandstien, Aarhus
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-03-03 Klostermøllen
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-05-14 Nordstrand, Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-14 Nordstrand, Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2017-02-18 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-01 Brabrandstien, Aarhus
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-03-25 Tåstrup Sø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-04-14 Vest Stadil Fjord
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2017-05-18 Nordstrand, Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-05-18 Nordstrand, Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-03-22 Skrald Skov
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-05-14 Nordstrand, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-15 Egå Engsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-04-13 Skjern Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-02 Hornslet
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-01-14 Sondrup Plantage
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2017-01-07 Gludsted Plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-07-09 Rude Strand
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-05-14 Nordstrand, Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-07 Klostermøllen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-07 Klostermøllen
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-02-05 Ry Nørreskov
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-05 Grenåmotorvejen
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2017-05-16 Reservatet, Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-04-08 Stånum by/agerland
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-05-11 Årslev Engsø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-04-13 Skænken Sø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-05-21 Skivholme Præsteskov
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-02-18 Lille Vildmose
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2017-06-15 Vrads Sande
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-14 Skanderborg Dyrehave
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-01 Hedemannsgade, Aarhus
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-01 Ringgadebroen, Aarhus
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-02 Randersvej, Aarhus
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-04-13 Skænken Sø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-01 Kolonihaver ved Brabrandstien, Aarhus
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-07 Store Hjøllund Plantage
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-02-04 Brabrandstien, Aarhus
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-03-11 Store Hjøllund Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-01-07 Store Hjøllund Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-14 Skanderborg Dyrehave
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2017-09-16 Vester Vedsted Plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-01 Kolonihaver ved Brabrandstien, Aarhus
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-01 Hedemannsgade, Aarhus
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2017-04-29 Mørke Kær
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-03-24 Mørke Kær
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2017-03-11 Vrads Sande
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-19 Hornslet
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2017-05-20 Hirtshals
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-04-13 Skænken Sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-13 Skænken Sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-04-28 Hornslet
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-08 Forstbotanisk Have
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-13 Varisbølvej, Foersum
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-22 Rosenholm Slot
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2017-05-15 Nordstrand, Skagen
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-04-13 Skænken Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-04-29 Stubbe Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-21 Egå Engsø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-06-02 Egå Engsø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2017-05-11 Årslev Engsø
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2017-06-08 Åle Kær
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2017-05-12 Bjerregrav Mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-29 Mørke Kær
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-11 Årslev Engsø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-04-22 Moesgård Strand
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-11 Årslev Engsø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2017-05-21 Skivholme Præsteskov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-01-07 Store Hjøllund Plantage
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-01 Ringgadebroen, Aarhus
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-14 Skanderborg Dyrehave
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-03-03 Klostermøllen
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-03-11 Klostermøllen
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-03-11 Klostermøllen
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-14 Skjern
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-01 Silkeborgvej, Aarhus
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-01 Brabrandstien, Aarhus
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-01-08 Tangkrogen
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-11 Gludsted Plantage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-03-11 Klostermøllen
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-13 Gyvelstien
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-08 Forstbotanisk Have
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-04-13 Skænken Sø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-12 Bjerregrav Mose
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-05-16 Ellekrattet, Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-04-30 Aarhus Østhavn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-05-09 Hedemannsgade, Aarhus
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-17 Buttervej Industriområde, Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-04-13 Lønberg Hede
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-04-14 Nymindegab
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-01-07 Lystrupminde
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-01 Frederiksbjerg Bypark
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-01 Brabrandstien, Aarhus
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-03-11 Gludsted Plantage
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-05-11 Årslev Engsø
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2017-05-14 Grenen, Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-03-11 Klostermøllen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-11 Klostermøllen
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-02-11 Gåsehage
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-13 Varisbølvej, Foersum
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-01-08 Aarhus Østhavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-01 Kolonihaver ved Brabrandstien, Aarhus
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-05-16 Ellekrattet, Skagen
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-02-05 Ry Nørreskov
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-01 Brabrandstien, Aarhus
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-01 Brabrandstien, Aarhus
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-01-08 Aarhus Østhavn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-04-13 Lønberg Hede
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-01-01 Brabrandstien, Aarhus
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-05-19 Flagbakken, Skagen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-04-02 Moesgaard Strand
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-14 Skanderborg Dyrehave
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-01-08 Aarhus Østhavn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-04-08 Stånum by/agerland
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-02-18 Lille Vildmose
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-03-11 Klostermøllen
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer