Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Niels Bomholt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Bomholts kryds

Dette er Niels Bomholts Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-04-10 Randerup
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-01 Tamosen
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-03-22 Hou Nordstrand
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2017-02-01 Vesteregn
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-02-25 Mynderup Hestehave
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-01-01 Tamosen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-01 Tamosen
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-10-15 Ballum Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2017-04-13 Neverkær
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-01-01 Tamosen
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-01 Tamosen
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2017-01-22 Vester Åbølling Enge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-01 Tamosen
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2017-03-24 Firtalsstrand
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-17 Monnet Tåsinge
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-04-29 Egelykkelund
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-01-17 Monnet Tåsinge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-01-01 Tamosen
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-01 Tamosen
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-01 Tamosen
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-01-08 Bøjden Nor
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-08 Bøjden Nor
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-01-01 Tamosen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-01 Tamosen
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-01-08 Bøjden Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-03 Knudshoved
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-03-19 Åsø Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-01-08 Bøjden Færgehavn
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-01-08 Bøjden Færgehavn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-08 Bøjden Nor
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-01-01 Tamosen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-01 Tystrup-Bavelse sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-03 Knudshoved
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-11 Fyns Hoved
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-13 Døstrup
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2017-04-29 Siø
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-01-17 Vårø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-01 Tamosen
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-07 V. Hæsinge
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-01-23 Nakkebølle Inddæmning
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-26 Nyborg
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-01 Tamosen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-03-04 Brøns Møllesø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-05 Nakkebølle Fjord
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-03-03 Flintholm
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-01 Tystrup-Bavelse sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2017-08-07 Firtalsstrand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-03-24 Firtalsstrand
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-03-16 Tryggelev Nor
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-03-24 Firtalsstrand
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-02-19 Kogsbøl Mose
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-01-24 Rath
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-04-17 Brøns Forland
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-03-06 Bøjden Nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-04-13 Neverkær
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2017-05-12 Ballum Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-04-16 Højer Kog
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-01-17 Monnet Tåsinge
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-04-16 Saltvandssøen
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-05-26 Astrup Forland
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-05-17 Hou Nordstrand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-04-24 Bøjden Nor
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-04-16 Højer Kog
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2017-05-16 Bøjden Nor
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-05-12 Ballum forland
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2017-08-07 Firtalsstrand
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-05-12 Ballum forland
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-01-24 Keldsnor
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-01-26 Knudshoved
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum forland
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-08-30 Siø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-03-20 Kroghenlund Skov
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-03-24 Sandholt
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2017-08-30 Keldsnor
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-05-03 Tryggelev Nor
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-04-12 Stenstrup Lergrave
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-01-03 Knudshoved
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-05-02 Karlsmosen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-05-02 Karlsmosen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-04-20 Rødkilde
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-03 Knudshoved
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-05-26 Astrup Engsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-04-03 Valdemar Slot
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-01 Tamosen
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-03 Knudshoved
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-03 Knudshoved
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2017-01-24 Langeland
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-04-09 Ballum Enge
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2017-07-24 Tryggelev Nor
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-04-24 Bøjden Nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-04-25 Tryggelev Nor
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-04-25 Tryggelev Nor
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-04-24 Bøjden Nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2017-05-03 Tryggelev Nor
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-10-21 Ballum forland
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2017-01-24 ud for Keldsnor
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-01-03 Knudshoved
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-10-09 Fyns Hoved
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2017-08-23 Hyllekrog
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-05-15 Svendborg
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-10-09 Fyns Hoved
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-01 Tamosen
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-06-27 Drejø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-06-14 gulstav mose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-01 Tamosen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-01-01 Tamosen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2017-01-22 Gl. Hviding Engsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-06-17 Sallige Lunde
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-06-11 Agernæs
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2017-11-29 Saksfjed Inddæmning
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-07 Ulbølle
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-03-11 Fiskerup Skov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-04-03 Ulbølle
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-01-22 Gl. Hviding Engsø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2017-05-11 Fyns Hoved
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-05-12 Ballum Enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-01-18 Allested
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-05-04 ved Tryggelev
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-15 Nakkebølle Inddæmning
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-01-21 Gl. Hviding Forland
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-01 Tystrup-Bavelse sø
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2017-04-17
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-01-31 Ulbølle
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-06-17 Henninge Nor
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-01-21 Brøns Enge
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2017-04-03 Nielstrup
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-01 Tamosen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2017-08-17 ved Skovsgård Langeland
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-08 Skjoldemose
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2017-01-15 Nakkebølle Skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-01 Kongskilde
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-04-15 Kogsbøl Mose
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-09-26 Gulstav
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-01-22 Vester Åbølling Enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-05-21 Ørsted
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-01-01 Tamosen
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-01 Tamosen
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-01 Sorø
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-01 Sorø
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-06 Kolding
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-01-17 Monnet Tåsinge
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-01 Tamosen
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-07 Flintholm
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-01-07 Hundstrup
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-01-07 Flintholm
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-01-07 Ulbølle
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-01 Sorø
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2017-01-21 Brøns Plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-01 Sorø
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-01 Sorø
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-01-24 Tryggelev Nor
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2017-03-23 Hou Nordstrand
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-01-26 Trunderup
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-10-14 Ballum Enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-04-07 Nakkebølle Inddæmning
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-10 Møgeltønder
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-04-28 Husby Strand
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-07 Flintholm
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-05-03 Bønnelykke Skov Langeland
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2017-09-26 Gulstav
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-18 Blåvand Fuglestation
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-07 Nakkebølle Skov
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-22 Næbbe Skov
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2017-06-02 Slambassinnet
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-04-16 Saltvandssøen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-13 Ballum Enge
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-18 Ålsmosen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-12 ny Frederikskog
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2017-04-15 Ballum Enge
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-05 Ulbølle
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-05 storskov Brahetr.
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-18 Skallingen
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-04-28 Husby Strand
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-04-30 Fyns Hoved
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2017-03-16 Hennetved Haver Langeland
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-01-07 Flintholm
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-01 Tamosen
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-01 Sorø
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-01-21 Brøns Plantage
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-01-07 Flintholm
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-01-21 Astrup Enge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-05 Verninge
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-01 Tamosen
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-13 Hesselagergård
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-01-13 Hesselagergård
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-07 Egeløkke
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-03-03 Sollerup
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-12 ny Frederikskog
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-01 Sorø
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-04-14 Ballum Enge
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-15 Arreskov Sø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-04-25 Ristinge
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2017-09-26 Gulstav
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-04-10 Bredebro
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-04-26 Ulbølle
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-04-30 Fyns Hoved
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-04-16 Ballum Enge
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-04-16 Ballum
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-01-13 Hesselagergård
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-13 Hesselagergård
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-01 Sorø
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-01-01 Tamosen
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-04-16 Højer Kog
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-01-13 Hesselagergård
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-09 Sandholt
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2017-10-18 Ho
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-01-17 Monnet Tåsinge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-21 Ellerup Vænge
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2017-02-01 Spodsbjerg Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-01-17 Monnet Tåsinge
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-01 Sorø
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-01-01 Sorø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-01-27 Ulbølle
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-01 Sorø
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-01 Sorø
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-01-03 Knudshoved
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-03-19 Åsø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-03-25 Årup
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-03-26 Egebjerggård Storskov
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-01-20 Trente Mølle
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-01-23 Nakkebølle Inddæmning
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-08 Skjoldemose
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-01-24 Keldsnor
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-01-22 Ballum Enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-01 Tamosen
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2017-05-11 Fyns Hoved
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-03-05 Ballum Enge
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer