Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Per Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Per Rasmussens kryds

Dette er Per Rasmussens Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2017-06-11 Skærbæk (Tønder)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-03 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
5 Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-09-18 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-05-11 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-11-13 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 Gravand (Tadorna tadorna)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-07-26 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-05-27 Ringe Sø (Faaborg-Midtfyn)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-02-27 Grusgrave v/Birkum (Odense)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-09-03 Grusgrave v/Birkum (Odense)
33 Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-07-26 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 Ederfugl (Somateria mollissima)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 Sortand (Melanitta nigra)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-05-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-11-26 Grusgrave v/Birkum (Odense)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-02 Grusgrave v/Birkum (Odense)
56 Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-21 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-10 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-03-21 Hestehave v/Gelskov (Faaborg-Midtfyn)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-07-26 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-03-10 Sallinge (Faaborg-Midtfyn)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-08 Grusgrave v/Davinde (Odense)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-03-20 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-05-06 Grusgrave v/Birkum (Odense)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-09-03 Grusgrave v/Birkum (Odense)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-09-26 Tarup (Årslev) (Faaborg-Midtfyn)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-09-25 Ballum Forland (Tønder)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-05-06 Grusgrave v/Birkum (Odense)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2017-05-14 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-06-25 Bjørnemose (Ravnholt) (Nyborg)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-06-25 Bjørnemose (Ravnholt) (Nyborg)
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 Brushane (Calidris pugnax)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-09-25 Ballum Forland (Tønder)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-09-25 Ballum Forland (Tønder)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-10-09 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-09-03 Grusgrave v/Birkum (Odense)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-09-03 Grusgrave v/Birkum (Odense)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-06-24 Lindholm v/Allested (Faaborg-Midtfyn)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 Rødben (Tringa totanus)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-07-26 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-09-03 Grusgrave v/Birkum (Odense)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-04-23 Grusgrave v/Birkum (Odense)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-02 Grusgrave v/Birkum (Odense)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-03-18 Nyborg (Nyborg)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-09-18 Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-04-23 Grusgrave v/Birkum (Odense)
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2017-07-23 Grusgrave v/Birkum (Odense)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-09-25 Ballum Forland (Tønder)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-09-03 Hakkehave (Odense)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-21 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-02-15 Ringe (Faaborg-Midtfyn)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-04-30 Hakkehave (Odense)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-03-16 Tarup (Årslev) (Faaborg-Midtfyn)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-01-19 Havndrup (Faaborg-Midtfyn)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-06-11 Vinum Enge og Tandkær (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-01-02 Vantinge (Faaborg-Midtfyn)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-02-07 Søllinge (Faaborg-Midtfyn)
271 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-06-15 Blandskov (Ravnholt) (Nyborg)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-02-18 Moser v/Nonnebo (ved Geelså) (Kerteminde)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2017-04-27 Nørre Lyndelse (Faaborg-Midtfyn)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2017-02-18 Hakkehave (Odense)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-05-11 Heden (Midtfyn) (Faaborg-Midtfyn)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-06-30 Hestehave v/Gelskov (Faaborg-Midtfyn)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-02-17 Ringe (Faaborg-Midtfyn)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-01-22 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-05-08 Gammel Dyrehave m.m. (Nyborg)
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-02-13 Palleshave (Faaborg-Midtfyn)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-02 Skov SV for Vantinge (Faaborg-Midtfyn)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
327 Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2017-10-09 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-09-25 Ballum Forland (Tønder)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-15 Ringe (Faaborg-Midtfyn)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-04-30 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-10 Ørbæk (Nyborg)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-04-30 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-30 Dyrehave (Nørre Søby) (Faaborg-Midtfyn)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-05-05 Espe Tingskov (Faaborg-Midtfyn)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2017-10-16 Ho Plantage (Varde)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Grønningen (Varde)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-26 Hillerslev (Faaborg-Midtfyn)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-22 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-22 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-15 Grusgrave v/Davinde (Odense)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-17 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-05-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2017-05-14 Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2017-05-29 Rårud Skov (Svendborg)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-01-30 Dyrehave (Nørre Søby) (Faaborg-Midtfyn)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-03-03 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-10-23 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-05-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-10-09 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-08 Gammel Dyrehave m.m. (Nyborg)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-23 Grusgrave v/Birkum (Odense)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-05-09 Havndrup (Faaborg-Midtfyn)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-04-26 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-03 Søeng/Odense Å ved Onsebakke (Faaborg-Midtfyn)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-05-08 Espeskov v/Havndrup (Faaborg-Midtfyn)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-02-27 Odense Å v/Brobyværk (Faaborg-Midtfyn)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-23 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-09-25 Ballum Forland (Tønder)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-09-18 Knudshoved Nordstrand (Storebæltsbro - Sommerbyen) (Nyborg)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-10 Hillerslev (Faaborg-Midtfyn)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2017-10-09 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-05-08 Gammel Dyrehave m.m. (Nyborg)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-01-03 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-10-23 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-04-17 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-11-13 Ibjerg (Faaborg-Midtfyn)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-04-17 Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-12-18 Spodsbjerg Havn (Langeland)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-01-23 Ibjerg (Faaborg-Midtfyn)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-06-11 Skærbæk (Tønder)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-05-02 Tarup Grusgrave (Faaborg-Midtfyn)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer