Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Niels Peter Møller Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Peter Møller Jensens kryds

Dette er Niels Peter Møller Jensens Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-06-10 Vesterende Ballum og Østerende Ballum (Tønder)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2017-07-10 Gabøl Hede (Haderslev)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-02 Haderslev (Haderslev)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-02-12 Gjøl Bredning (Jammerbugt)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2017-03-17 Astrup Enge (Tønder)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-02-12 Gjøl Bredning (Jammerbugt)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) Slivsø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) Hindemaj
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-01-24 Hejlsminde
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) Hindemaj
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) Halk Nord
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Halk Nord
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Slivsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) Halk Nord
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2017-08-07 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2017-02-08 Vidåen, Tønder by (Tønder)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-05-19 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) Hejlsminde
29 X Knarand (Mareca strepera) Hindemaj
30 X Pibeand (Mareca penelope) Hindemaj
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) Slivsø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-03-23 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
34 X Krikand (Anas crecca) Hindemaj
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) Hejlsminde
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-01-28 Årø Sund (Haderslev)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-01 Diernæs Strand (Haderslev)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-01-13 Lillebælt, Halk Nor og Strand (Haderslev)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-01-01 Lillebælt, Sønder Vilstrup (Haderslev)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-01-01 Lillebælt, Sønder Vilstrup (Haderslev)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-13 Lillebælt, Halk Nor og Strand (Haderslev)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2017-07-10 Gasse Hede og Plantage (Tønder)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-18 Haderslev (Haderslev)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-06 Hindemade (Haderslev)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2017-01-22 Aller Mølledam (Kolding)
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-05-17 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-01 Haderslev (Haderslev)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2017-05-26 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-12 Haderslev (Haderslev)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-01-02 Hindemade (Haderslev)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-14 Teglholt Skov (Haderslev)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-05-17 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Hindemaj
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-03-05 Diernæs Strand (Haderslev)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Tomaj Strand
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Halk Nord
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-05-20 Gyldensteen: Engsøen (Nordfyns)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-01-22 Hejlsminde Nor (Kolding)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-05-11 Ejsbøl Sø (Haderslev)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-01-02 Hindemade (Haderslev)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-03-10 Halk Nor (Haderslev)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-07-06 Rømødæmningen (Tønder)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-03-10 Halk Nor (Haderslev)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-05-11 Ejsbøl Sø (Haderslev)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2017-09-26 Ballum Forland (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-07-06 Rømødæmningen (Tønder)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-01-22 Hejlsminde Nor (Kolding)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-08-02 Halk Nor (Haderslev)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-08-21 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-09-16 Vejers Strand (Varde)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-07-22 Saltvandssøen (Tønder)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-05-21 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2017-05-20 Gyldensteen: Langø (Nordfyns)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-07-22 Saltvandssøen (Tønder)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-09-16 Vejers Strand (Varde)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-01-22 Hejlsminde Bugt (Kolding)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-26 Ballum Forland (Tønder)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-05-20 Gyldensteen: Langø (Nordfyns)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2017-06-10 Ballum Forland (Tønder)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-11-19 Pamhule Skov (Haderslev)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2017-10-13 Hindemade (Haderslev)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-02-25 Hindemade (Haderslev)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-05-06 Hindemade (Haderslev)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-07-30 Ejsbøl Sø (Haderslev)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-01-13 Halk Nor (Haderslev)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-05-11 Ejsbøl Sø (Haderslev)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-07-04 Halk Nor (Haderslev)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-05-09 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-05-25 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-05-21 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-01 Diernæs Strand (Haderslev)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2017-05-27 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-01 Haderslev (Haderslev)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2017-02-06 Ejsbøl Sø (Haderslev)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-01-06 Diernæs Strand (Haderslev)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-05-13 Halk Nor (Haderslev)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-08-07 Saltvandssøen (Tønder)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-05-06 Hindemade (Haderslev)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-05-13 Halk Nor (Haderslev)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2017-08-07 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2017-05-20 Gyldensteen: Engsøen (Nordfyns)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2017-05-25 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2017-09-19 Lillebælt, Halk Nor og Strand (Haderslev)
208 X Alk (Alca torda) 2017-09-03 Lillebælt, Halk Nor og Strand (Haderslev)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-05-27 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-05-25 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2017-05-27 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2017-05-26 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2017-05-27 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-08-03 Smedager (Aabenraa)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-05-25 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Slivsø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-07-22 Vidåen, åløbet mellem Højer- og Vidåsluse (Tønder)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-05-25 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Hindemaj
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-01-25 Hindemade (Haderslev)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-05-25 Flagbakken (Frederikshavn)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-17 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2017-02-13 Ørnefenner (Brønderslev)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-02 Haderslev (Haderslev)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-05-09 Diernæs Made (Haderslev)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-01-28 Starup (Haderslev)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-06-10 Ballum Enge (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-05-27 Flagbakken (Frederikshavn)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-05-13 Halk Nor (Haderslev)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-01-13 Halk Nor (Haderslev)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2017-07-10 Lundsbæk (Haderslev)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2017-10-30 Lerskov Plantage (Aabenraa)
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-01-14 Tørning Mølle (Haderslev)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2017-06-15 Føvling (Vejen) (Vejen)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-05-27 Buttervej Industriområde, Skagen (Frederikshavn)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-14 Tørning Mølle (Haderslev)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-06 Stokkerhoved (Haderslev)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-02-25 Hindemade (Haderslev)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2017-10-30 Lerskov Plantage (Aabenraa)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-01 Lillebælt, Sønder Vilstrup (Haderslev)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-09-16 Nyeng (Varde)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-05-26 Flagbakken (Frederikshavn)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-03-03 Halk Nor (Haderslev)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-09-03 Halk Nor (Haderslev)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-02-13 Ørnefenner (Brønderslev)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-06 Stokkerhoved (Haderslev)
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-01 Haderslev (Haderslev)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-01 Haderslev (Haderslev)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-01 Haderslev (Haderslev)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-01 Haderslev (Haderslev)
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-06 Diernæs Made (Haderslev)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-01-23 Haderslev (Haderslev)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-01-06 Stokkerhoved (Haderslev)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-01-06 Stokkerhoved (Haderslev)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-28 Haderslev Dyrepark (Haderslev)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-01 Haderslev (Haderslev)
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-01 Haderslev (Haderslev)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-05-22 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2017-05-26 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-15 Klim Strand (Jammerbugt)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-10-15 Fanø Vesterstrand (Fanø)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-05-13 Halk Nor (Haderslev)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-05-06 Hindemade (Haderslev)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-05-09 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-02 Haderslev (Haderslev)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-05-17 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2017-10-15 Halen (Fanø)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-05-06 Hindemade (Haderslev)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-20 Haderslev Dam (Haderslev)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-06-10 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-06 Hindemade (Haderslev)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-07 Diernæs Strand (Haderslev)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-21 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2017-07-10 Lundsbæk (Haderslev)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-05-06 Hindemade (Haderslev)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-07 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-05-06 Haderslev (Haderslev)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-06 Hindemade (Haderslev)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-01-06 Stokkerhoved (Haderslev)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-01 Haderslev (Haderslev)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-14 Teglholt Skov (Haderslev)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-02-03 Haderslev Dyrepark (Haderslev)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-01-28 Haderslev Dyrepark (Haderslev)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-03-03 Halk Nor (Haderslev)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-10-15 Fanø Vesterstrand (Fanø)
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-01 Haderslev (Haderslev)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-06 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-10-21 Hoptrup (Haderslev)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-20 Haderslev Dam (Haderslev)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-02-25 Haderslev Dyrepark (Haderslev)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-11 Ejsbøl Sø (Haderslev)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-01 Haderslev (Haderslev)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-05-07 Diernæs Strand (Haderslev)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-19 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2017-05-22 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-05-06 Haderslev (Haderslev)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-05-06 Hammelev (Haderslev)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-05-07 Diernæs Strand (Haderslev)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-26 Buttervej Industriområde, Skagen (Frederikshavn)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-05-13 Halk Nor (Haderslev)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-01-06 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-01 Haderslev (Haderslev)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-01 Haderslev (Haderslev)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-02-28 Haderslev (Haderslev)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-05-26 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-02-08 Vidåen, Tønder by (Tønder)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-05 Diernæs Strand (Haderslev)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-03-03 Halk Nor (Haderslev)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-05-17 Kelstrup Plantage (Aabenraa)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2017-09-26 Ballum Forland (Tønder)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2017-02-12 Gjøl Bredning (Jammerbugt)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-10-17 Nordby med havn (Fanø) (Fanø)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-01 Haderslev (Haderslev)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-01-28 Haderslev Dyrepark (Haderslev)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-02-06 Skallebæk (Haderslev)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-16 Haderslev (Haderslev)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2017-05-25 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-05-06 Hammelev (Haderslev)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-01-21 Haderslev (Haderslev)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-02-02 Haderslev (Haderslev)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-10-30 Lerskov Plantage (Aabenraa)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-05-25 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-01-16 Haderslev (Haderslev)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-21 Haderslev (Haderslev)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-02-13 Ørnefenner (Brønderslev)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-01 Diernæs Made (Haderslev)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-03-05 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer