Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Henrik Højholm


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Højholms kryds

Dette er Henrik Højholms Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-01-24 Jerup Strand
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2017-05-27 Gårdbo Sø (grøn)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-24 Grenen, Skagen
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-02-04 Rømø Dæmningen
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2017-02-08 Langeland (hkn)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-01-22 Stængehuse, Asserbo
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-01-22 Stængehuse, Asserbo
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-31 Kalundborg
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-02-16 Jungshoved
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2017-02-06 Vestsjælland
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-02-08 Langeland
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2017-03-26 Roden Skov Lolland (jae)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-07 Rådvad
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2017-03-15 Bobøl, Sdr Jylland
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-23 Nordjylland
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2017-04-30 Grenen, Skagen
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-31 Flasken Reersø
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2017-06-23 Egå Engsø (solo)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-03-13 Skjern Enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-02-27 Holmegårds Mose
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-02-08 Langeland
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-31 Flasken Reersø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-07 Rådvad
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-01-31 Flasken Reersø
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-31 Flasken Reersø
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2017-04-03 Harboøre Tange (skat)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2017-02-06 Tamosen
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-01-21 Lille Kalv, Furesø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2017-09-11 Røgbølle Sø (hbj)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2017-01-21 Lille Kalv, Furesø (jae)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-21 Lille Kalv, Furesø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-01-22 Stængehuse, Asserbo
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2017-12-29 Hirtshals (hbj, lpa)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-22 Stængehuse, Asserbo
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2017-03-14 Bækbygård Strand (lac)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-01-22 Stængehuse, Asserbo
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-01-22 Stængehuse, Asserbo
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2017-02-13 Stængehuse, Asserbo (jae)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-01-22 Stængehuse, Asserbo
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-21 Lille Kalv, Furesø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-01-22 Arresø, Ramløse Ås udløb
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-22 Arresø, Ramløse Ås udløb
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-22 Stængehuse, Asserbo
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2017-11-29 Horsens Nørrestrand (hbj, hp)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2017-05-27 Ålbæk Klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-07 Saftevandsbakken, Skagen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-14 Grenen, Skagen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2017-01-02 Nørrebro
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-02-16 Ålebæk Strand , Møn
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-07 Rådvad
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2017-05-18 Grenen, Skagen (roc)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-31 Reersø
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-01-24 Grenen, Skagen
84 X Engsnarre (Crex crex) 2017-05-31 Skjoldelev (mch)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2017-05-17 Stevns (grøn)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2017-06-03 Lille Vildmose (grøn)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-02-16 Klintholm Havn
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-21 Lille Kalv, Furesø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-02-27 Holmegårds Mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-31 Flasken Reersø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-02-16 Ålebæk Strand, Møn
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-21 Lille Kalv, Furesø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2017-02-16 Ålebæk Strand , Møn (jae)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-04-03 Kongens Kær, Vejle
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2017-05-10 Tversted (roc)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-02-11 Reersø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-03-19 Sneum Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-02-16 Nyord, Møn
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-03-13 Vest Stadil Fjord
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-02-12 Reersø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-03-13 Bækbygård Strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-04-20 Ishøj Strand
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2017-04-03 Rømø (skat)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2017-05-04 Jerup Strand (esm)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-04-02 Ballum Sluse
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-01-31 Flasken, Reersø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-04-25 Grenen, Skagen
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-04-01 Astrup Engsø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-01-31 Reersø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-02-12 Reersø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-03-19 Ribe Holme
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2017-05-25 Højer Sluse (solo), senere Jerup Strand (esm)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-05-25 Højer Sluse
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2017-05-14 Nordstranden, Skagen
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-01-23 Hirtshals
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-01-23 Hirtshals
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-01-31 Reersø
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum ( jae, pec)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-06-14 Vestamager
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-08-07 Vest amager (abb)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2017-05-04 Kølsen (esm)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2017-06-10 Ballum (jhc)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-03-13 Blåbjerg Plantage
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2017-01-23 Hirtshals
145 X Tredækker (Gallinago media) 2017-05-16 Grenen, Skagen (roc)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-01-23 Hirtshals
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2017-08-19 Vest amager (abb)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2017-06-14 Vestamager (skr)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2017-11-01 Hovvig (hbj, evr)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-05-12 Famerstien, Skagen
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-04-01 Hellebæk
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2017-07-04 Bøtø Nor (jhc)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-02-01 Køge Sydstrand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-05-01 Grenen, Skagen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-04-01 Vidå Slusen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-05-01 Grenen, Skagen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-01-24 Grenen, Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2017-09-07 Blåvand (hkn)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-22 Gilleleje Havn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-04-26 Grenen, Skagen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm (jae, hbj, jhc)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-03-19 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-22 Gilleleje Havn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-22 Gilleleje Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2017-01-22 Gilleleje Havn (jae)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2017-01-22 Gilleleje Havn (jae)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-22 Gilleleje Havn
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2017-02-08 Bagenkop Havn (hkn)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2017-02-10 Rødvig Havn solo, dagen efter med (jae, skat)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-04-01 Gilleleje
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2017-04-20 Ishøj Strand
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-03-19 Holmesø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-05-18 Grenen, Skagen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-04-22 Grenen, Skagen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-05-25 Magrethe Kog
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2017-06-27 Kølsen (solo)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2017-05-12 Grenen, Skagen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-04-22 Grenen, Skagen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2017-04-26 Grenen, Skagen (roc)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2017-04-27 Højen, Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2017-05-23 Grenen, Skagen (roc)
205 X Søkonge (Alle alle) 2017-10-29 Roshage (grøn, anb)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2017-01-24 Grenen, Skagen
208 X Alk (Alca torda) 2017-01-24 Grenen, Skagen
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-04-01 Gilleleje
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2017-10-18 Blåvand (SJ, HKN)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-01-23 Uggerby Strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2017-02-16 Ålebæk Strand Møn
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2017-05-02 Grenen, Skagen (roc)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2017-05-03 Grenen, Skagen (roc)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2017-10-06 Korshage (hbj)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2017-10-03 Blåvand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2017-01-25 Grenen, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2017-06-01 Grenen, Skagen (roc)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2017-05-30 Boddum Vig (jhc)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-04-03 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-01-23 Uggerby Strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2017-05-12 Grenen, Skagen (roc)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-22 Gilleleje Havn
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2017-05-06 Skjern Enge (skat)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-05-06 Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-04-20 Porsemosen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2017-06-04 Odder (jhc)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2017-05-21 Fiil Sø (jae)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-07 Rådvad
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-02-06 Tamosen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2017-03-18 Rejsby
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-04-01 Hellebæk
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-11 Grenen, Skagen
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2017-06-26 Hyllekrog (skat)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2017-05-21 Aborre Bjerget Møn (jae)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2017-04-26 Damstedvej Skagen (solo, roc dagen efter)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2017-02-27 Holmegårds Mose (skat)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-24 Grenen, Skagen
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-01-24 Grenen, Skagen
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-04-01 Hellebæk
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-02-06 Vestsjælland
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2017-04-29 Grenen, Skagen (roc)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-05-01 Grenen, Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-02-10 Stor Heddinge
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-04-27 Grenen, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-02-06 Tystrup Bavelse
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-02-18 Farum
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-07 Skovskellet
274 X Slørugle (Tyto alba) 2017-04-02 Sdr. Jylland (skat)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2017-03-03 No Grusgrav (flere gange bla.med lac)
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-02-17 Geels Skov
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2017-01-21 Kongelunden (jae)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2017-03-14 Føvling (lac)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2017-03-14 Blåbjerg Plantage (lac)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-02-27 Køge Marina
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-02-19 Skælskør
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2017-02-12 Reersø (jae)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-22 Arresø, Ramløse Ås udløb
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2017-05-27 Skagen Odde Centeret (jae, jmp)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2017-05-11 Grenen, Skagen (roc)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2017-03-24 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-01 Geels Skov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-03-03 Geels Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2017-04-02 Nyborg (skat)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-03 Ballerup
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2017-05-15 Ellekrattet, Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-04-22 Grenen, Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-05-01 Nordstranden, Skagen
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-19 Tipperne
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-01-31 Reersø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-05-11 Grenen, Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2017-06-05 Grenå (roc)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-03-11 Maribo Søerne
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2017-06-13 Vrads Sande (mkp)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2017-05-18 Grenen, Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-03 Geels Skov
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-03 Skovskellet
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2017-01-31 Klosterskoven, Kalundborg (skat)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-24 Grenen, Skagen
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-23 Nordjylland
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-02-12 Reersø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-03 Skovskellet
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-02-06 Gørløse
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-01-11 Ballerup
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-01-11 Skovskellet
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-04-02 Nyborg
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-02-16 Ålebæk Strand , Møn
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2017-03-18 Draved Skov og senere på dagen Skast
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-03 Geels Skov
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-03 Geels Skov
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2017-04-30 Mørke Kær (solo)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-01-24 Grenen, Skagen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2017-03-12 Hellebæk
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-06 Reersø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2017-01-23 Hirtshals (tbr)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-02-10 Køge Sydstrand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-05-02 Grenen, Skagen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-19 Hellebæk
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-04-27 Grenen, Skagen
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-22 Arresø, Ramløse Ås udløb
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-04-30 Grenen, Skagen
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2017-08-31 Gedser (mkp)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2017-10-20 Blåvand (SJ)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2017-09-22 Mandø (pec, skr)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2017-11-11 Højerup, Stevns (lak, me, te)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Grønningen (hkn, hæg)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2017-10-01 Stevns Fyr (TA)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-20 Porsemosen
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-19 Rejsby
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2017-06-21 Møns Klint (solo)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2017-05-15 Skarvsøen, Skagen
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-05-09 Grenen, Skagen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-11 Grenen, Skagen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-25 Nørresø, Tønder
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-20 Grenen, Skagen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2017-05-06 Grenen, Skagen
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2017-05-31 Hedensted (mch)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2017-05-25 Magisterkog
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-19 Hellebæk
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-16 Stokmilen
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-16 Skallingen (niv, nsv)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-04-30 Grenen, Skagen
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-03 Grenen, Skagen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2017-05-13 Nørre Lyngvig Fyr (skat)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2017-04-03 Juvre Rømø (skat)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-01-03 Geels Skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-03 Skovskellet
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-03 Geels Skov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-01-18 Geels Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-02-26 Vaserne
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2017-06-05 Grenen, Skagen (roc)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-02-16 Nyord, Møn
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-22 Grenen, Skagen
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-03 Skovskellet
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-23 Hirtshals (lpa, tbr)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-01-24 Grenen, Skagen
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-09 No Grusgrav
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-02-12 Reersø
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-12 Famerstien, Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-03 Geels Skov
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-04-03 Rejseby Emge
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-21 Aborre Bjerget Møn
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2017-05-24 Nørresø, Tønder (solo)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-04-28 Batteri Skoven, Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2017-05-12 Batterivej Skagen (skat)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-05-02 Buttervej, Skagen
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-04-28 Batteri Skoven, Skagen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-02 Grenen, Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-03-14 Bækbygård Strand
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2017-10-15 Ho ved Blåvand (HBJ)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-04-26 Grenen, Skagen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-01 Skansehage (hbj, jmp)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-01-07 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-31 Reersø
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-31 Reersø
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2017-01-23 Hirtshals (lpa, tbr)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-03-24 Skovskellet
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-04-30 Grenen, Skagen
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2017-05-14 Grenen, Skagen (roc)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-04-22 Grenen, Skagen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-11 Maribo Søerne
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2017-10-01 Tipmosen Ho ved Blåvand (ski, thh)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-01-22 Stængehuse, Asserbo
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-25 Grenen, Skagen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2017-05-22 Grenen, Skagen (roc)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2017-01-23 Uggerby Strand
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-01-23 Skagen Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-03 geels Skov
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-02-12 Reersø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-02-19 Skælskør
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-31 Klosterskoven, Kalundborg
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2017-05-02 Grenen, Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-31 Klosterskoven, Kalundborg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-01-22 Stængehuse, Asserbo
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-03-11 Gedser
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-01-24 Grenen, Skagen
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-03-27 Det Inddæmmede Areal Amager
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-03-27 Det Inddæmmede Areal Amager (hbj)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-10-11 Spodsbjerg Fyr (JAE)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-01-24 Grenen, Skagen
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2017-07-08 Bøtø Nor (awn, mkp)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-01-31 Reersø
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2017-05-05 Grenen, Skagen (roc)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-22 Arresø, Ramløse Ås udløb
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2017-02-12 Reersø (jae)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-01-22 Stængehuse, Asserbo
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-02-12 Reersø
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-24 Grenen, Skagen
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2017-10-20 Mandø (jae, ska)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2017-06-03 Grenen, Skagen (roc)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-01-24 Nordjylland
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer