Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Hans Ole Matthiesen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Hans Ole Matthiesens kryds

Dette er Hans Ole Matthiesens Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-09-22 Skælskør
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) Sønderskoven, Als
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-09-18 Christiansø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-05-08 Christiansø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) Hartsø, Als
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) Hartsø, Als
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) Christiansø
15 X Blisgås (Anser albifrons) Christiansø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) Sønderborg
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Haderslev Næs
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) Rømø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) Rømø
29 X Knarand (Mareca strepera) Noret, Tåsinge
30 X Pibeand (Mareca penelope) Rømø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) Rømø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-09-09 Christiansø
34 X Krikand (Anas crecca) Rømø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) Gråsten
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) Gråsten
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-03-07 Christiansø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) Rømø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) Christiansø
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) Christiansø
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-10-14 Christiansø
53 X Hvinand (Bucephala clangula) Trillen, Als
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Sønderborg
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Sønderborg
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Birkepøl, Als
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-13 Christiansø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-18 Christiansø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-10-11 Christiansø
78 X Ringdue (Columba palumbus) Rømø
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) Christiansø
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Blåvand
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Kruså
90 X Blishøne (Fulica atra) Miang Dam
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-04-14 Christiansfeld
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Kruså
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Hopsø, Als
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-08 Nyborg
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Trillen, Als
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) Kegnæs
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) Ketting Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus) Sandvig
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Christiansø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-05-20 Christiansø
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) Christiansø
120 X Storspove (Numenius arquata) Ketting Nor
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) Christiansø
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-05-15 Christiansø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) christiansø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-01-08 Nyborg
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-09-17 Christiansø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Trillen, Als
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) Christiansø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) Kruså
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) Hjortholm, Als
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) Christiansø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-07-01 Christiansø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) Christiansø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-10-29 Gilleleje
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Vejlen, Tåsinge
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-10-29 Gilleleje
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) Rømø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) Trillen, Als
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) Rømødæmningen
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2017-06-02 Christiansø
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) Rømø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) Dovns Klint
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Blåvand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) Sandvig
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) Sandbjerg Sø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) Blåvand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) Gilleleje
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Christiansø
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) Christiansø
208 X Alk (Alca torda) 2017-01-08 Nyborg
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-01-08 Nyborg
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2017-10-29 Gilleleje
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-10-29 Gilleleje
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2017-05-15 Christiansø
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2017-10-29 Gilleleje
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2017-10-29 Gilleleje
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) Christiansø
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Birkepøl, Als
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) Miang Dam
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) Ulvemosen, Terkelsbøl
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Trillen, Als
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-10-01 Christiansø
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Tryggelev Nor
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-14 Christiansø
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Sønderskoven, Als
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) Tinglev
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) Tinglev Mose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Tinglev Mose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-07-24 Christiansø
268 X Rød Glente (Milvus milvus) Tinglev Mose
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-08 Rønninge
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-10-03 Christiansø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) Sønderskoven, Als
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-09-24 Bgsværd
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-10-05 Christiansø
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) Christiansø
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) Kruså
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2017-05-09 Christiansø
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Sønderskoven, Als
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Trillen, Als
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) Christiansø
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) Christiansø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Christiansø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) Christiansø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Christiansø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-01-08 Nyborg
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-10-23 Blåvand
318 X Husskade (Pica pica) Rømø
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) Tinglev Mose
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) Lebøl, Als
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-05-13 Christiansø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) Rømø
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-06-27 Christiansø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-10-18 Christiansø
327 Sortmejse (Periparus ater)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-12-24 Bagsværd
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Sønderskoven, Als
332 X Musvit (Parus major) Sønderborg
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Hartsø, Als
335 X Hedelærke (Lullula arborea) Frøslev Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) Rømø
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) Christiansø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) Tinglev Mose
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) Drejø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Sønderskoven, Als
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Christiansø
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Christiansø
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Christiansø
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Tinglev Mose
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Brandsbøl Skov
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Christiansø
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-05-10 Christiansø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Christiansø
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-11 Christiansø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Christiansø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) Christiansø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) Christiansø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) Havnbjerg Skov
380 X Havesanger (Sylvia borin) Christiansø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) Brandsbøl Skov
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-10 Christiansø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Christiansø
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) Sønderskoven, Als
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Sønderborg
394 X Spætmejse (Sitta europaea) Trillen, Als
395 X Træløber (Certhia familiaris) Christiansø
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-03-07 CHristiansø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) Christiansø
404 X Solsort (Turdus merula) Tinglev Mose
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) Ulvemosen, Terkelsbøl
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) Sønderskoven, Als
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Sønderborg
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-03-07 Christiansø
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Christiansø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) Sønderskoven, Als
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) Christiansø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) christiansø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Christiansø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Christiansø
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-05-09 Christiansø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Gråsten
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) Christiansø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-05-24 Christiansø
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Christiansø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-04 Skansehage
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) Brandsbøl Skov
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-05-15 Christiansø
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) Brandsbøl Skov
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Christiansø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-10-22 Blåvand
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-03 Blommenslyst
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) Rømø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) Christiansø
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2017-05-18 Christiansø
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Sønderskoven, Als
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Christiansø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Sønderskoven, Als
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Sønderskoven, Als
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Christiansø
469 X Grønirisk (Chloris chloris) Sønderskoven, Als
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Skovmose, Als
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) Sønderborg
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Christiansø
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-10-05 Christiansø
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-05-30 Christiansø
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) Christiansø
479 X Gulirisk (Serinus serinus) Christiansø
480 X Grønsisken (Spinus spinus) Christiansø
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-10-16 Christiansø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-05-08 Christiansø
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Tinglev Mose
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2017-05-14 Christiansø
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2017-05-24 Christiansø
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-05-09 Christiansø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer