VP Artsliste - Kronologisk

David B. Collinge

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2022
481 2022-02-14 Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Danmark Selsø
2019
480 2019-06-05 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Rumænien Bucharest
479 2019-05-21 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Danmark Grenen
478 2019-01-24 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Quinta da Lago
477 2019-01-20 Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal Vale de Logo
476 2019-01-13 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien nr Madrid
475 2019-01-12 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Monfrague
474 2019-01-12 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Monfrague
2018
473 2018-08-15 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Grenen
2017
472 2017-11-04 Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Danmark Rørvig
471 2017-04-02 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Spanien S'Abufera
2016
470 2016-12-28 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals
469 2016-07-27 Jomfrutrane (Grus virgo) Danmark Bøtø
2010
468 2010-07-08 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Danmark Skørping
2009
467 2009-03-23 Armensk Måge (Larus armenicus) Egypten Alexandria
2008
466 2008-05-31 Lille Rørvagtel (Porzana parva) Danmark Gulstav Mose
465 2008-02-22 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Egypten El Mansoura
464 2008-02-21 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten El Mansoura
463 2008-02-21 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Egypten El Mansoura
462 2008-02-20 Blå Glente (Elanus caeruleus) Egypten Nile Delta
461 2008-02-19 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Egypten El Mansoura
460 2008-02-19 Gråfisker (Ceryle rudis) Egypten El Mansoura
459 2008-02-18 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Egypten nr. Cairo
458 2008-01-27 Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Danmark 27/1 Lønborggård
457 2008-01-27 Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Danmark Esbjerg
2007
456 2007-07-15 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Danmark Ulvshale
2006
455 2006-12-30 Ismåge (Pagophila eburnea) Danmark Langø
454 2006-07-18 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Polen Biebrza
453 2006-07-17 Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Polen Kretomy
452 2006-01-15 Kejserørn (Aquila heliaca) Sverige Västra Näsbyholm
451 2006-01-03 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Danmark Staunings Ø
2004
450 2004-09-26 Brilleand (Melanitta perspicillata) Danmark Nr. Lyngvig
449 2004-04-09 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Spanien Cap de ses Salines, Mallorca
448 2004-04-09 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Spanien Cap de ses Salines
447 2004-04-08 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Cuber, Mallorca
446 2004-04-07 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Spanien S'Albufera
445 2004-04-06 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien S'Albufera
2003
444 2003-10-13 Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Danmark Roskilde
443 2003-06-25 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Barcelona
442 2003-06-23 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien Belchite
441 2003-06-23 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien Belchite
440 2003-06-22 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien Belchite
439 2003-06-22 Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Spanien Riglos
438 2003-06-22 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Belchite
437 2003-06-22 Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Spanien Belchite
436 2003-06-22 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien Belchite
435 2003-06-22 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien Riglos
434 2003-06-21 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Spanien Panticosa
433 2003-06-20 Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien Jaco - Riglos
432 2003-01-18 Stellersand (Polysticta stelleri) Danmark Nivå
2002
431 2002-03-03 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Frankrig Camargue
2001
430 2001-09-29 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Grækenland Limni Vólvi
429 2001-06-08 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Danmark Vejlerne
428 2001-01-07 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Danmark Tissø
2000
427 2000-08-19 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Ungarn Tiszafüred
426 2000-07-18 Steppevibe (Vanellus gregarius) Danmark Villingerød
1999
425 1999-07-16 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Danmark Vejlerne
1997
424 1997-09-07 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Danmark Ølsemagle Revle
423 1997-07-21 Sumpvibe (Vanellus leucurus) Danmark Borebye
422 1997-04-25 Slagfalk (Falco cherrug) Cypern Capo Greco
421 1997-04-22 Sporevibe (Vanellus spinosus) Cypern Akhna Dam
420 1997-04-19 Blåvinget And (Spatula discors) Danmark Solbjerg
1994
419 1994-05-06 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Norge Tisnæs, Tromsø
1991
418 1991-12-14 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark Frederiksværk
1985
417 1985-09-01 * Dværgspove (Numenius minutus) England Blakeney, Norfolk
1984
416 1984-10-01 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Irland Cork
415 1984-01-01 Lattermåge (Leucophaeus atricilla) England Newcastle Upon Tyne
1980
414 1980-07-01 Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Ungarn Lake Valense
413 1980-07-01 Sølvhejre (Ardea alba) Ungarn Feher-tó
412 1980-07-01 Silkehejre (Egretta garzetta) Ungarn Feher-tó
411 1980-07-01 Hvidøjet And (Aythya nyroca) Ungarn Chaj-tó
410 1980-07-01 Sort Stork (Ciconia nigra) Ungarn Tisza
409 1980-07-01 Dværghejre (Ixobrychus minutus) Ungarn Feher-tó
408 1980-07-01 Nathejre (Nycticorax nycticorax) Ungarn Chaj-tó
407 1980-07-01 Tophejre (Ardeola ralloides) Ungarn Chaj-tó
406 1980-07-01 Purpurhejre (Ardea purpurea) Ungarn
1976
405 1976-08-01 Lille Gulbug (Iduna caligata) Skotland Fair Isle
404 1976-08-01 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Storbritannien Shetland Is.
403 1976-08-01 Storskråpe (Ardenna gravis) Storbritannien Fair Isle
1975
402 1975-03-14 Islom (Gavia immer) Wales Gt Orm
1973
401 1973-11-14 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) England Formby
400 1973-10-01 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) England Formby
399 1973-07-13 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Skotland Rosshire
1971
398 1971-01-01 * Snegås (Anser caerulescens) Storbritannien Plex Moss, Southport
Annoncer