VP Artsliste - Kronologisk

Niels Bomholt Jensen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
592 2023-09-03 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) Island Keflavik
591 2023-08-19 * Storskråpe (Ardenna gravis) Island vest for Island
590 2023-04-27 * Armensk Måge (Larus armenicus) Georgien Chachuna
589 2023-04-27 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Georgien Chachuna
588 2023-04-24 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbegi
587 2023-04-23 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Georgien Kazbegi
586 2023-03-22 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Danmark Volsmose Odense
585 2023-02-21 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Spanien Laguna Fuente de Piedra
584 2023-02-20 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Sierra du Andujan
583 2023-02-17 Kamblishøne (Fulica cristata) Spanien Donana
2022
582 2022-10-12 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Danmark Agger
581 2022-02-25 Lapugle (Strix nebulosa) Sverige Bokskogen, Skåne
2021
580 2021-09-01 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Hvalfjödur
579 2021-07-04 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Danmark Vidåslusen
578 2021-02-10 * Mandarinand (Aix galericulata) Danmark Odense Å ved Dalum
2020
577 2020-11-20 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Danmark Hønen, Sønderho, Fanø
576 2020-11-20 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Danmark Sønderho, Fanø
575 2020-11-09 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Danmark Bredfjed Lolland
574 2020-11-06 * Brundrossel (Turdus eunomus) Danmark Sorthat Odde
573 2020-10-13 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Danmark Blåvand Fuglestation
572 2020-05-25 * Sørgedue (Zenaida macroura) Danmark Bøgballe v Hedensted
2019
571 2019-06-18 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Litauen Nemunas Delta
570 2019-03-22 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tamri
569 2019-03-19 * Grøn Biæder (Merops persicus) Marokko Merzouga
568 2019-03-18 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Marokko Erg Chebbi
567 2019-03-18 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Erg Chebbi
566 2019-03-18 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Erg Chebbi
565 2019-03-16 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Gorges du Dades
564 2019-02-04 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Tenerife Puerto de la Cruz
563 2019-02-03 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Erjos Tenerife
562 2019-02-03 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Erjos Tenerife
561 2019-02-02 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Las Lajas Tenerife
560 2019-02-02 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien La Escalona Tenerife
2018
559 2018-11-22 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Danmark Skagen Nordstrand
558 2018-08-14 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Danmark Grenen, Skagen
557 2018-07-30 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Danmark Thorsminde
556 2018-05-01 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Danmark Skagen
2017
555 2017-10-18 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Danmark Blåvand Fuglestation
554 2017-09-24 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Danmark Ballum Forland
2016
553 2016-12-15 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Sverige Vejlbystrand
552 2016-12-15 Sortbrun And (Anas rubripes) Sverige Dagshög
551 2016-11-17 Revhejre (Egretta gularis) Kap Verde Santiago
550 2016-11-17 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Santiago
549 2016-11-17 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Santiago Jardim Botanico
548 2016-11-17 Helenaastrild (Estrilda astrild) Kap Verde Santiago
547 2016-11-16 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Santiago
546 2016-11-15 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kap Verde Boa Vista
545 2016-11-14 * Brun Sule (Sula leucogaster) Kap Verde Boa Vista
544 2016-11-14 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Boa Vista
543 2016-11-14 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Boa Vista
542 2016-11-14 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Boa Vista Airport
541 2016-11-11 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Danmark Hirtshals
540 2016-08-04 * Jomfrutrane (Grus virgo) Danmark Roden Fed Lolland
539 2016-06-03 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) Danmark Christiansø
2015
538 2015-11-09 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Danmark Værnengene
537 2015-10-25 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Tyskland List - Sild
536 2015-10-03 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland Den Oever
535 2015-08-09 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Danmark Agger Tange
534 2015-05-21 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Danmark Ølund Fyn
533 2015-05-14 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Danmark Krogsgård Grusgrav Tjæreborg
2014
532 2014-09-10 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Danmark Nr. Lyngvig Fyrhave
531 2014-06-10 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Danmark ved Nyord Kirkegård
2013
530 2013-10-13 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Danmark Blåvand
529 2013-07-15 * Blåvinget And (Spatula discors) Danmark Ølsemagle revle
528 2013-06-21 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Færøerne Mykenæs
527 2013-05-28 * Prærietrane (Antigone canadensis) Danmark Busemarke Mose Møn
526 2013-05-24 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Danmark Møns Klint
525 2013-04-05 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Jordan wadi ved Aqaba
524 2013-04-04 Hedepiber (Anthus rubescens) Jordan Azraq Wetland
523 2013-04-03 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Jordan Azraq
522 2013-04-01 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Jordan Ma'an - Petra
521 2013-03-31 Gråfisker (Ceryle rudis) Jordan Aqaba Bird Observatory
520 2013-03-31 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Jordan Aqaba
519 2013-03-30 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Jordan Aqaba
518 2013-03-27 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Jordan Dana
517 2013-03-27 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Jordan Wadi Dana
516 2013-03-25 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Jordan wadi al Yetum
515 2013-03-24 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Jordan Aqaba
514 2013-03-24 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Jordan Aqaba
513 2013-02-12 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Danmark Skelskør Nor
2012
512 2012-11-13 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Danmark Årslev Engsø
2011
511 2011-10-22 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Danmark Mandø
510 2011-10-18 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Danmark Vejers Strand
509 2011-07-05 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Danmark Lundemosen Langeland
508 2011-03-01 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Danmark Blåvand/Hvidbjerg Strand
2010
507 2010-07-18 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Danmark Skørping
506 2010-02-16 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Danmark Brabrand Sø
2009
505 2009-03-21 * Perleugle (Aegolius funereus) Sverige Falsterbonäset
2008
504 2008-06-05 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Danmark Gulstav Mose
503 2008-06-01 * Makisanger (Curruca subalpina) Italien Boca Sardinien
502 2008-05-30 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Asco valley Corsica
501 2008-05-29 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Col du Sorba Corsica
2007
500 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Danmark Skallingen
499 2007-10-14 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Danmark Mandø
498 2007-01-30 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark Zoologisk Museum Kbhn.
497 2007-01-28 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Danmark Bække
2006
496 2006-12-29 * Ismåge (Pagophila eburnea) Danmark Langø Havn Lolland
495 2006-10-17 * Storpiber (Anthus richardi) Danmark Rømø
494 2006-04-16 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Blåvand/Hvidbjerg Strand
493 2006-02-19 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Danmark Blåvand/Hvidbjerg Strand
492 2006-01-03 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Danmark Staunings Ø
2005
491 2005-09-18 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Danmark Blåvand
490 2005-07-10 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Danmark Højer Forland
489 2005-05-30 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Danmark Snerum Forland
488 2005-05-10 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Danmark Lakolk Klitsø Rømø
487 2005-03-19 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Danmark Nakkebølle Inddæmning Fyn
2004
486 2004-10-05 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Danmark Filsø
485 2004-08-14 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Danmark Lakolk Klitsø Rømø
484 2004-07-10 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Danmark Lakolk Klitsø Rømø
483 2004-06-13 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Danmark Grønningen Fanø
2003
482 2003-10-04 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Danmark Wedelsborg
481 2003-09-27 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Danmark Blåvand
480 2003-08-02 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Portugal Madera
479 2003-08-01 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Madera
478 2003-07-31 * Rosenterne (Sterna dougallii) Portugal Funchal Havn Madera
477 2003-07-29 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Balcoes Madera
476 2003-07-29 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Ribera Madera
475 2003-07-28 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Madera
474 2003-07-28 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Portugal Madera
473 2003-06-17 * Dværghornugle (Otus scops) Danmark Filsø
472 2003-04-27 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Danmark Skjern Enge
471 2003-03-10 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Spanien Formentor Malorca
2002
470 2002-04-09 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Danmark Skjern Enge
469 2002-02-17 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Storbritannien Newbiggin ved Newcastle
2001
468 2001-10-28 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Danmark Vest Stadil Fjord
467 2001-05-22 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Letland Tauraupe ( ved købmanden)
2000
466 2000-07-25 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Danmark Løkkeby Enge Langeland
1999
465 1999-07-24 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Danmark Vejlerne
464 1999-07-03 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Bulgarien Sunny Beach
463 1999-06-28 Munkegrib (Aegypius monachus) Bulgarien Madzharovo
462 1999-05-09 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Danmark Værnengene
1998
461 1998-11-15 * Krognæb (Pinicola enucleator) Danmark Skagen
1997
460 1997-11-27 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Danmark Skagen
459 1997-11-18 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Danmark Margretekog
458 1997-09-14 Sabinemåge (Xema sabini) Danmark Blåvand
457 1997-06-25 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Irland Cape Clear Island
456 1997-06-22 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Danmark Svanninge Bakker Fyn
455 1997-02-19 * Stortrappe (Otis tarda) Portugal Castro Verde
1996
454 1996-05-12 * Indisk Gås (Anser indicus) Danmark keldsnor
453 1996-02-11 Søkonge (Alle alle) Danmark Fyns Hoved
1995
452 1995-10-19 Murløber (Tichodroma muraria) Frankrig Col de Rousset - Provance
1993
451 1993-11-09 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel Tel Aviv Airport
450 1993-11-08 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Israel Zeelim, Negev
449 1993-11-08 * Slagfalk (Falco cherrug) Israel Zeelim, Negev
448 1993-11-08 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nitzana, Negev
447 1993-11-08 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel Nitzana, Negev
446 1993-11-08 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Zeelim Negev
445 1993-11-08 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Nordlige Negev
444 1993-11-05 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Egypten Dahab
443 1993-11-05 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Egypten Skt Katarina Sinaj
442 1993-11-05 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Egypten Mosesbjerget Sinaj
441 1993-11-05 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Egypten Skt Katarina Sinaj
440 1993-11-03 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Eilat
439 1993-11-03 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Eilat
438 1993-11-03 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Eilat
437 1993-11-03 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Eilat
436 1993-11-03 Masketornskade (Lanius nubicus) Israel Eilat Pumpestation
435 1993-11-03 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat Pumpestation
434 1993-11-03 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Israel Eilat
433 1993-11-03 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Eilat
432 1993-11-02 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Eilat
431 1993-07-05 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Slovakiet Tatra
1992
430 1992-05-15 * Steppehøg (Circus macrourus) Danmark Skagen
429 1992-04-21 Dværggås (Anser erythropus) Danmark Vest Stadil Fjord
1989
428 1989-04-09 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Tunesien Kairouan
427 1989-04-08 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Tunesien El Faruar
1988
426 1988-05-26 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Tunesien Zaghouan
425 1988-05-26 Stor Hornugle (Bubo bubo) Tunesien Zaghouan
424 1988-05-22 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Algeriet El Cala Havn
423 1988-05-22 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Algeriet Tonga Søen
422 1988-03-03 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Cypern saltsøer v. Lanarca Airport
421 1988-03-02 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern Lanarca
1987
420 1987-09-22 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Uludag
419 1987-09-22 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Uludag
418 1987-09-21 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Tyrkiet Mamarahavet
417 1987-09-19 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Tyrkiet Camlica Istanbul
416 1987-05-06 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Serbien - Montenegro Skadar søen
415 1987-02-10 Vagtel (Coturnix coturnix) Portugal V. Portalgre
1985
414 1985-06-12 * Kejserørn (Aquila heliaca) Ungarn Putzaen
1984
413 1984-05-22 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Grækenland Hydra
412 1984-05-18 Rustværling (Emberiza caesia) Grækenland Korinth
411 1984-05-16 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Grækenland Pelopones
410 1984-05-16 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Grækenland Pelopones
409 1984-03-03 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Marokko Høje Atlas
408 1984-03-02 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Agadir - Quarzazate
407 1984-03-02 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Agadir - Quarzazate
406 1984-03-01 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Tafraoute
405 1984-03-01 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Marokko Massa - Tiznit
404 1984-03-01 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Marokko Massa Floden
403 1984-02-29 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Marokko Massa Floden
402 1984-02-29 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Massa
401 1984-02-28 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Marokko Agadir - Oued Souss
400 1984-02-28 * Gråsejler (Apus pallidus) Marokko Agadir
399 1984-02-28 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Sous floden
398 1984-02-05 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Danmark Thorsminde
1983
397 1983-10-17 Rustand (Tadorna ferruginea) Danmark Dovns Klint
396 1983-06-11 Savisanger (Locustella luscinioides) Danmark Fredmosen Langeland
395 1983-01-19 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien Laguna de Zonar
394 1983-01-17 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien El Rocio - Cote Donana
393 1983-01-17 * Skadegøg (Clamator glandarius) Spanien El Rocio - Cote Donana
1982
392 1982-06-20 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) Skotland Inverness
391 1982-06-19 Tjur (Tetrao urogallus) Skotland the cairngorms
390 1982-06-08 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Danmark Nr. Nærå Strand
1981
389 1981-05-08 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Grækenland Mount Ida Kreta
388 1981-05-08 Chukarhøne (Alectoris chukar) Grækenland Mount Ida Kreta
387 1981-05-04 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Grækenland Heasonisou Kreta
386 1981-01-30 * Damklire (Tringa stagnatilis) Tunesien Saliner v Sfax
385 1981-01-29 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Tunesien Nefta - Metladui
384 1981-01-29 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Tunesien Nefta - Metlaoui
383 1981-01-29 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Tunesien Nefta - Metlaoui
382 1981-01-29 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Tunesien Gorges de Seldja
381 1981-01-29 Husværling (Emberiza sahari) Tunesien Nefta
380 1981-01-29 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Tunesien Nefta
379 1981-01-29 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Tunesien Nefta
378 1981-01-28 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Tunesien Kaiouan - Gafsa
377 1981-01-28 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Tunesien Kairouan-Gafsa
376 1981-01-28 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Tunesien Kairouan-Gafsa
375 1981-01-27 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Tunesien Zaghouan
374 1981-01-27 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Tunesien Pont du Fahs
373 1981-01-27 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Tunesien Zaghouan
372 1981-01-26 Berberhøne (Alectoris barbara) Tunesien Halk el Menzel
371 1981-01-25 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tunesien Sousse
370 1981-01-25 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Tunesien Sousse
369 1981-01-25 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Tunesien Sousse
1980
368 1980-10-12 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Danmark Fanø
367 1980-07-19 Cettisanger (Cettia cetti) Frankrig Carmarque
366 1980-07-19 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Frankrig Carmarque
365 1980-07-18 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Frankrig La Crau
364 1980-07-18 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Frankrig La Crau
363 1980-07-18 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Frankrig La Crau
362 1980-07-17 * Triel (Burhinus oedicnemus) Frankrig La Crau
361 1980-07-17 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Frankrig La Crau
360 1980-07-15 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Frankrig Pyranærene
359 1980-07-12 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien Pyrenærene
358 1980-07-12 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien Pyrenærene
357 1980-07-10 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Frankrig Galarnie Pyrenærene
356 1980-07-10 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Frankrig Col du Tourmalet - Pyrenærene
355 1980-07-10 Citronsisken (Carduelis citrinella) Frankrig Col du Tourmalet - Pyrenærene
354 1980-07-10 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Frankrig Col du Tourmalet - Pyrenærene
353 1980-07-09 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Frankrig Limousin
352 1980-07-09 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Frankrig Pyrenærene
351 1980-06-05 Skestork (Platalea leucorodia) Holland Texel
1979
350 1979-09-30 Vandrefalk (Falco peregrinus) Danmark Bygholm Engen
349 1979-06-03 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Sverige Øland
348 1979-06-03 Engsnarre (Crex crex) Sverige Øland
1978
347 1978-07-19 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien
346 1978-07-17 Gråspætte (Picus canus) Østrig Kärnten
345 1978-07-13 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Østrig Grossgloknar
344 1978-07-13 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Østrig Grossgloknar
343 1978-06-04 Græshoppesanger (Locustella naevia) Danmark Tinglev Mose
1977
342 1977-07-07 Rovterne (Hydroprogne caspia) Sverige Tåkern
341 1977-07-06 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Sverige ålsjøn
340 1977-07-02 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Finland Inari
339 1977-07-02 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Finland Aligas
338 1977-07-01 Kærløber (Calidris falcinellus) Finland Karigasniemi
337 1977-06-30 Fjeldrype (Lagopus muta) Norge Syltefjordsfjeldet
336 1977-06-27 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge St. Ekkeröy - Varanger
335 1977-06-27 * Sneugle (Bubo scandiacus) Norge St, Ekkeröy - Varanger
334 1977-06-27 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Norge St.Ekkeröy - Varanger
333 1977-06-26 * Høgeugle (Surnia ulula) Finland nordlige Finland
332 1977-06-26 Slagugle (Strix uralensis) Finland nordlige Finland
331 1977-06-26 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Norge Varangerfjorden
330 1977-06-26 * Stellersand (Polysticta stelleri) Norge Varangerfjorden
329 1977-06-25 * Pileværling (Emberiza rustica) Finland Kusamo
328 1977-06-25 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland Kusamo
327 1977-06-23 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Finland Oulo
326 1977-06-23 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Finland Oulo
325 1977-06-23 * Terekklire (Xenus cinereus) Finland Oulo
324 1977-06-20 Hortulan (Emberiza hortulana) Sverige Kvismaren
323 1977-06-20 Aftenfalk (Falco vespertinus) Sverige Kvismaren
322 1977-03-27 Rørdrum (Botaurus stellaris) Tyskland Hauke Hain Koog
321 1977-03-27 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Tyskland Hamburger Hallig
320 1977-03-13 * Rødhovedet And (Netta rufina) Danmark Tryggelev Nor
1976
319 1976-09-07 Blådrossel (Monticola solitarius) Serbien - Montenegro Bjerge ved Cetinje
318 1976-09-05 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Serbien - Montenegro Skardarsøen
317 1976-09-05 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Serbien - Montenegro Skardarsøen
316 1976-09-05 * Høgeørn (Aquila fasciata) Serbien - Montenegro Skardarsøen
315 1976-09-05 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Serbien - Montenegro Skardarsøen
314 1976-09-04 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Serbien - Montenegro
313 1976-09-03 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Serbien - Montenegro Montrenegro
312 1976-09-03 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Serbien - Montenegro Montenegro
311 1976-09-03 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Serbien - Montenegro Montrenegro
310 1976-06-09 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Danmark Lyø
309 1976-06-05 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Serbien - Montenegro Skardarsøen
308 1976-03-03 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Danmark Flyvesandet - Fyn
1975
307 1975-11-01 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Danmark Ullerslev Fyn
306 1975-08-15 Slørugle (Tyto alba) Danmark Langeland
305 1975-08-10 * Sort Stork (Ciconia nigra) Danmark Klise Nor Langeland
304 1975-06-27 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Sverige Fävren
303 1975-06-20 Lomvie (Uria aalge) Norge Runde
302 1975-06-20 Alk (Alca torda) Norge Runde
301 1975-06-20 Tejst (Cepphus grylle) Norge Runde
300 1975-06-20 Lunde (Fratercula arctica) Norge Runde
299 1975-06-20 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Norge Runde
298 1975-06-16 Lapmejse (Poecile cinctus) Norge Dalholen
297 1975-06-14 Blåhals (Luscinia svecica) Sverige Flatruet
296 1975-06-14 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Sverige Flatruet
295 1975-06-14 Dalrype (Lagopus lagopus) Sverige Flatruet
294 1975-06-13 Lapværling (Calcarius lapponicus) Sverige Flatruet
293 1975-06-07 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Sverige Bjärka Säby
292 1975-05-22 Vendehals (Jynx torquilla) Danmark Gyvelstien Skagen
291 1975-05-22 Hedehøg (Circus pygargus) Danmark Skagen
290 1975-05-08 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Danmark Randbøl Hede
289 1975-04-10 Grønspætte (Picus viridis) Danmark Salten Langsø
288 1975-04-09 Gråmåge (Larus hyperboreus) Danmark Skagen Havn
1974
287 1974-12-01 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Sverige Fyledalen Skåne
286 1974-12-01 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Sverige Fyledalen Skåne
285 1974-12-01 Sortspætte (Dryocopus martius) Sverige Skåne
284 1974-07-02 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Rumænien Eforie
283 1974-07-02 Sørgemejse (Poecile lugubris) Bulgarien Kavarna
282 1974-07-02 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Bulgarien
281 1974-07-02 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Bulgarien kavarna
280 1974-06-30 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Rumænien Donau delta
279 1974-06-30 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Rumænien Donau delta
278 1974-06-30 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Rumænien Donau delta
277 1974-06-30 * Tophejre (Ardeola ralloides) Rumænien Donau delta
276 1974-06-30 Sølvhejre (Ardea alba) Rumænien Donau delta
275 1974-06-30 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Rumænien Donau Delta
274 1974-06-30 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Rumænien Donau delta
273 1974-06-30 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Rumænien Donau delta
272 1974-06-26 * Ellekrage (Coracias garrulus) Rumænien
271 1974-06-26 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Rumænien
270 1974-06-26 Silkehejre (Egretta garzetta) Rumænien Donau
269 1974-06-26 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Rumænien Donau
268 1974-06-26 Sort Glente (Milvus migrans) Rumænien
267 1974-06-25 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Rumænien
266 1974-06-25 * Høgesanger (Curruca nisoria) Rumænien
265 1974-06-23 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Rumænien
264 1974-06-22 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Rumænien
263 1974-06-22 Biæder (Merops apiaster) Rumænien
262 1974-04-03 Hærfugl (Upupa epops) Spanien Malorca
261 1974-03-09 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Spanien Malorca
260 1974-03-09 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Malorca
259 1974-03-06 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Spanien Malorca
258 1974-03-06 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Spanien Malorca
257 1974-03-05 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien Malorca
256 1974-03-04 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Spanien Malorca
255 1974-03-04 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Spanien Malorca
254 1974-03-04 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Spanien Malorca
253 1974-03-03 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Spanien Malorca
1973
252 1973-11-18 Isfugl (Alcedo atthis) Danmark Søbo Sø
251 1973-06-01 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Tenerifa
250 1973-06-01 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Tenerifa
249 1973-06-01 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Tenerifa
Annoncer