VP Artsliste - Kronologisk

Hubert Stelmach

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
630 2023-03-11 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) Cypern Episkopi
629 2023-01-30 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Pedra Badejo lagoons
628 2023-01-30 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) Kap Verde Pedra Badejo lagoons
627 2023-01-30 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde São Domingos, Santiago
626 2023-01-27 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Raso
625 2023-01-27 * Rødfodet Sule (Sula sula) Kap Verde Raso
624 2023-01-27 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde Sao Nicolau-Raso
623 2023-01-27 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde Sao Nicolau-Raso
622 2023-01-26 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Sao Nicolau
621 2023-01-25 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Sal
620 2023-01-25 Revhejre (Egretta gularis) Kap Verde Sal
619 2023-01-25 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Kap Verde Sal
618 2023-01-23 * Brun Sule (Sula leucogaster) Kap Verde Boa Vista
617 2023-01-23 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Kap Verde Boa Vista
2022
616 2022-06-25 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Island Garðabær
615 2022-06-25 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Island Seltjarnarnes
614 2022-06-19 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Myvatn
613 2022-06-18 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Island Hallbjarnarstaðir
612 2022-06-16 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Island Bíldudalur
611 2022-06-16 Islom (Gavia immer) Island Brjánslækjarhöfn
610 2022-06-14 Fjeldrype (Lagopus muta) Island Selskógur
609 2022-06-14 * Polarlomvie (Uria lomvia) Island Svörtuloft
608 2022-06-13 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Þingvellir
607 2022-06-13 * Snegås (Anser caerulescens) Island Grindavik
606 2022-03-06 Lannerfalk (Falco biarmicus) Aserbajdsjan Abseron
605 2022-03-06 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Aserbajdsjan Abseron
604 2022-03-06 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Aserbajdsjan Qaradagh
603 2022-03-05 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Aserbajdsjan Shirvan NP
602 2022-03-04 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus) Aserbajdsjan Lerik
601 2022-03-03 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Aserbajdsjan Qızılağac
600 2022-03-02 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Aserbajdsjan Laza
599 2022-03-01 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Aserbajdsjan Xinaliq
598 2022-02-28 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Aserbajdsjan Baku
597 2022-02-28 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Aserbajdsjan Xinaliq
596 2022-02-28 * Kejserørn (Aquila heliaca) Aserbajdsjan Gilgilcaj
595 2022-02-12 Tejst (Cepphus grylle) Polen Kolobrzeg
2021
594 2021-11-27 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Polen Miedwie
593 2021-10-16 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Polen Jastarnia
592 2021-09-12 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Spanien Conception Bank
591 2021-09-12 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Spanien Conception Bank
590 2021-09-11 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Spanien Conception Bank
589 2021-09-11 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Spanien Conception Bank
588 2021-09-11 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Spanien Conception Bank
587 2021-09-10 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Spanien Conception Bank
586 2021-03-20 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Polen Popowo Kościelne
585 2021-01-03 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Polen Michałowice-wieś
2020
584 2020-10-21 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Polen Hel
583 2020-10-17 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Polen Władysławowo
582 2020-10-17 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Polen Hel
581 2020-10-17 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Polen Hel
580 2020-10-14 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Polen Hel
579 2020-06-18 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Polen Mała Wieś przy Drodze
578 2020-05-28 Havterne (Sterna paradisaea) Polen Warszawa
577 2020-01-21 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Kap Verde Sal
576 2020-01-20 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kap Verde Sal
575 2020-01-17 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Kap Verde Sal
574 2020-01-16 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Sal
573 2020-01-16 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Sal
572 2020-01-12 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Sal
2019
571 2019-10-13 Skærpiber (Anthus petrosus) Polen Władysławowo
570 2019-10-12 Sortkrage (Corvus corone) Polen Hel
569 2019-10-12 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Polen Jastarnia
568 2019-06-09 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Polen Warszawa
567 2019-05-22 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Lizbona
566 2019-05-21 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Monfrague Castle
565 2019-05-21 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien Trujillo
564 2019-05-20 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Navagredos
563 2019-05-19 Provencesanger (Curruca undata) Spanien Spain
562 2019-05-19 Tigerfinke (Amandava amandava) Spanien Spain
561 2019-05-15 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Spanien Brazo del Este
560 2019-05-14 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien El Rocio
559 2019-05-02 * Perleugle (Aegolius funereus) Polen Czerlonka
2018
558 2018-10-23 * Storskråpe (Ardenna gravis) Portugal Corvo
557 2018-10-22 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Portugal Corvo
556 2018-10-21 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) Portugal Corvo
555 2018-10-20 * Østlig Pivi (Contopus virens) Portugal Corvo
554 2018-10-20 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) Portugal Corvo
553 2018-10-19 * Indigofinke (Passerina cyanea) Portugal Corvo
552 2018-10-19 * Parulasanger (Setophaga americana) Portugal Corvo
551 2018-10-18 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) Portugal Corvo
550 2018-10-18 * Myrtesanger (Setophaga coronata) Portugal Corvo
549 2018-10-17 * Koboltkernebider (Passerina caerulea) Portugal Corvo
548 2018-10-16 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) Portugal Corvo
547 2018-10-16 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Portugal Corvo
546 2018-10-16 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) Portugal Corvo
545 2018-10-15 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) Portugal Corvo
544 2018-10-15 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) Portugal Corvo
543 2018-10-14 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Portugal Corvo
542 2018-10-13 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Portugal Corvo
541 2018-10-13 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Portugal Corvo
540 2018-10-13 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Portugal Corvo
539 2018-10-13 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Portugal Corvo
538 2018-10-12 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) Portugal Corvo
537 2018-10-10 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Portugal Corvo
536 2018-10-07 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Lisbon
535 2018-06-15 Nandayparakit (Aratinga nenday) Spanien Tenerife
534 2018-06-14 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Icod el Alto
533 2018-06-14 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Icod el Alto
532 2018-06-13 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Tenerife
531 2018-06-13 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien Tenerife
530 2018-06-10 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Tenerife
529 2018-05-13 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Polen Kuźnica
528 2018-03-20 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Israel Yotvata
527 2018-03-20 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Israel Yotvata
526 2018-03-19 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat
525 2018-03-19 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Israel K20, Eilat
524 2018-03-17 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel Mitzpe Ramon
523 2018-03-16 * Høgeørn (Aquila fasciata) Israel En Avdat
522 2018-03-16 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Israel Nizzana
521 2018-03-06 * Skadegøg (Clamator glandarius) Israel Yerhuam
520 2018-03-03 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Polen Gdańsk
519 2018-01-28 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) Polen Puławy
2017
518 2017-11-12 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Polen Laszczki
517 2017-11-01 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Polen Jeziorsko
516 2017-11-01 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Polen Jeziorsko
515 2017-11-01 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Polen Jeziorsko
514 2017-10-22 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Portugal Corvo
513 2017-10-22 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) Portugal Corvo
512 2017-10-21 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) Portugal Corvo
511 2017-10-21 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) Portugal Corvo
510 2017-10-20 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) Portugal Corvo
509 2017-10-20 * Hættesanger (Setophaga citrina) Portugal Corvo
508 2017-10-20 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) Portugal Corvo
507 2017-10-20 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) Portugal Corvo
506 2017-10-20 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) Portugal Corvo
505 2017-10-19 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) Portugal Corvo
504 2017-10-18 * Dickcissel (Spiza americana) Portugal Corvo
503 2017-10-16 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Azorerne Corvo
502 2017-10-15 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Portugal Corvo
501 2017-10-15 * Ildsanger (Setophaga fusca) Portugal Corvo
500 2017-10-15 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) Portugal Corvo
499 2017-10-13 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Portugal Corvo
498 2017-10-13 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Portugal Corvo
497 2017-10-12 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Azorerne Corvo
496 2017-10-12 Sortbrun And (Anas rubripes) Azorerne Corvo
495 2017-10-12 * Blåvinget And (Spatula discors) Azorerne Corvo
494 2017-10-12 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Portugal Corvo
493 2017-10-12 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Portugal Corvo
492 2017-10-11 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Portugal Corvo
491 2017-10-10 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Portugal Corvo
490 2017-10-10 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Portugal Corvo
489 2017-10-09 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Portugal Corvo
488 2017-06-15 Murløber (Tichodroma muraria) Polen Tatry
487 2017-05-25 Stenhøne (Alectoris graeca) Kroatien Starigrad
486 2017-05-25 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Kroatien Croatia
485 2017-05-24 * Makisanger (Curruca subalpina) Italien Prato D’era
484 2017-05-24 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Italien Lucca
483 2017-05-24 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Italien Lucca
482 2017-05-23 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Parco Ticino
481 2017-05-23 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien Oldenico
480 2017-05-23 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) Italien Palude Brabbia
479 2017-05-23 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Italien Oldenico
478 2017-05-14 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Polen Pęcice
477 2017-05-04 Dværggås (Anser erythropus) Polen Orońsko
476 2017-05-04 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Polen Chorzewo
475 2017-04-09 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Polen Oborczyska
474 2017-01-15 Lapværling (Calcarius lapponicus) Polen Pola Oborskie
2016
473 2016-09-20 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Spanien San Pedro de Alcántara
472 2016-08-28 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Polen Stoczek
471 2016-07-24 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Polen Spytkowice
470 2016-07-10 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Polen Świbno
469 2016-06-24 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Polen Warszawa
468 2016-06-20 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Tarifa
467 2016-05-25 Rosasanger (Curruca mystacea) Armenien Armash
466 2016-05-25 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Armenien Armash
465 2016-05-25 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Armenien Armash
464 2016-05-23 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Armenien Masis Ponds
463 2016-05-22 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Armenien Dilijan
462 2016-05-21 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Armenien Areni
461 2016-05-21 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Armenien Noravank
460 2016-05-21 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Armenien Sevan
459 2016-05-21 * Armensk Måge (Larus armenicus) Armenien Sevan
458 2016-05-21 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Armenien Selim Pass
457 2016-05-20 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Armenien Kapan
456 2016-05-20 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Armenien Meghri
455 2016-05-20 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Armenien Kapan
454 2016-05-20 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Armenien Meghri
453 2016-05-20 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Armenien Kapan
452 2016-05-19 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Armenien Wedi
451 2016-05-19 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Armenien Wedi
450 2016-05-19 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Armenien Wedi
449 2016-05-19 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Armenien Wedi
448 2016-05-19 * Rosenstær (Pastor roseus) Armenien Wedi
447 2016-05-19 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Armenien Wedi
446 2016-05-19 Orientgulbug (Hippolais languida) Armenien Wedi
445 2016-05-19 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Armenien Wedi
444 2016-05-19 Hvidhals (Irania gutturalis) Armenien Wedi
443 2016-05-05 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Hassilabied
442 2016-04-07 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaïmeden
441 2016-04-07 Stenspurv (Petronia petronia) Marokko Oukaïmeden
440 2016-04-06 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Goulmima
439 2016-04-05 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Hassilabied
438 2016-04-05 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Hassilabied
437 2016-04-05 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Marokko Hassilabied
436 2016-04-05 * Grøn Biæder (Merops persicus) Marokko Hassilabied
435 2016-04-05 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Marokko Hassilabied
434 2016-04-05 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Marokko Hassilabied
433 2016-04-04 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Zaida
432 2016-04-04 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Marokko Zaida
431 2016-04-04 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko Zaida
430 2016-04-04 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Zaida
429 2016-04-04 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Marokko Zaida
428 2016-04-04 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Valée de Ziz
427 2016-04-04 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Marokko Ar-Risani
426 2016-04-03 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Marokko Merja Zerga
425 2016-04-03 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Azrou-Timahdite
424 2016-04-03 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merja Zerga
423 2016-04-02 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Bettache
422 2016-04-02 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Sidi Bou Ghaba
421 2016-04-02 Cettisanger (Cettia cetti) Marokko Sidi Bou Ghaba
420 2016-04-02 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Sidi Bou Ghaba
419 2016-04-01 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Marokko Al-Dżadida-Oualidia
418 2016-03-31 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Marokko Ain Beida
417 2016-03-31 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Marokko Ain Beida
416 2016-03-30 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Tamri
415 2016-03-30 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Imi Ouaddar
414 2016-03-30 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Marokko Tamri
413 2016-03-30 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Marokko Maroko
412 2016-03-30 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Imi Ouaddar
411 2016-03-30 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Essaouira
410 2016-03-30 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko Imi Ouaddar
409 2016-03-30 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tamri
408 2016-03-29 Atlashusskade (Pica mauritanica) Spanien Agadir
407 2016-03-29 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Agadir
406 2016-03-29 Mestersanger (Curruca hortensis) Marokko Agadir
405 2016-03-20 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Polen Koty
404 2016-03-06 Dværgfalk (Falco columbarius) Polen Swarzewo
403 2016-01-17 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Polen Warszawa
402 2016-01-03 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Polen Suchedniow
2015
401 2015-08-22 Lapugle (Strix nebulosa) Polen Sobibór
400 2015-06-22 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Spanien Fuerteventura
399 2015-06-18 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien Fuerteventura
398 2015-06-17 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Fuerteventura
397 2015-06-17 Brillesanger (Curruca conspicillata) Spanien Fuerteventura
396 2015-06-17 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Fuerteventura
395 2015-06-17 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Fuerteventura
394 2015-06-05 * Ellekrage (Coracias garrulus) Polen Lelis
393 2015-05-03 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Polen Warszawa
392 2015-04-25 Mosehornugle (Asio flammeus) Polen Biebrza
391 2015-04-16 * Burmastær (Acridotheres burmannicus) Israel HaYarkon Park
390 2015-04-14 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel Karei Deshe Youth Hostel
389 2015-04-14 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Hermon Mountain
388 2015-04-14 * Lille Sejler (Apus affinis) Israel Mount Arbel
387 2015-04-13 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Gilboa
386 2015-04-13 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Og Reservoir
385 2015-04-12 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Wadi Mishmar
384 2015-04-12 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Dead Sea Region
383 2015-04-12 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Wadi Mishmar
382 2015-04-12 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Dead Sea Region
381 2015-04-12 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Israel Yotvata
380 2015-04-11 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Israel Se'ifim Plain
379 2015-04-11 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Se'ifim Plain
378 2015-04-11 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel Se'ifim Plain
377 2015-04-11 * Steppehøg (Circus macrourus) Israel Yotvata
376 2015-04-10 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Israel Yotvata
375 2015-04-10 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Holland Park
374 2015-04-10 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Holland Park
373 2015-04-10 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Israel Eilat
372 2015-04-10 Skestork (Platalea leucorodia) Israel KM19, Eilat
371 2015-04-10 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Eilat
370 2015-04-10 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel KM19, Eilat
369 2015-04-10 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel KM19, Eilat
368 2015-04-09 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
367 2015-04-09 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Eilat Mountains
366 2015-04-09 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Shazef Nature Reserve
365 2015-04-09 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel Eilat Mountains
364 2015-04-09 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Eilat Mountains
363 2015-04-09 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Shazef Nature Reserve
362 2015-04-09 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Shazef
361 2015-04-08 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Ne'ot HaKikkar
360 2015-04-08 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Ezuz
359 2015-04-08 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Ezuz
358 2015-04-08 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Ezuz
357 2015-04-08 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Israel Ezuz
356 2015-04-08 * Triel (Burhinus oedicnemus) Israel Ezuz
355 2015-04-08 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Ezuz
354 2015-04-08 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Ne'ot HaKikkar
353 2015-04-08 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Israel Ne'ot HaKikkar
352 2015-04-08 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Ne'ot HaKikkar
351 2015-04-08 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Ezuz
350 2015-04-08 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Ezuz
349 2015-04-08 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Ne'ot HaKikkar
348 2015-04-08 Namaquadue (Oena capensis) Israel Ne'ot HaKikkar
347 2015-04-07 Maina (Acridotheres tristis) Israel Tel Awiw
346 2015-04-07 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Ashkelon National Park
345 2015-04-07 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Ashkelon National Park
344 2015-04-07 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Ashkelon National Park
343 2015-04-07 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Israel Ashkelon National Park
342 2015-04-07 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Israel Ashkelon National Park
341 2015-04-07 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Ashkelon National Park
340 2015-03-14 Canadagås (Branta canadensis) Polen Kraśnicza Wola
2014
339 2014-05-03 Klyde (Recurvirostra avosetta) Polen Górki
2013
338 2013-02-03 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Østrig Zillertal Arena
2012
337 2012-09-10 Alk (Alca torda) Irland Cape Clear
336 2012-09-09 Storkjove (Stercorarius skua) Irland Cape Clear
335 2012-09-09 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Irland Cape Clear
334 2012-09-09 Lunde (Fratercula arctica) Irland Cape Clear
333 2012-09-08 Lomvie (Uria aalge) Irland Cape Clear
332 2012-09-08 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Irland Cape Clear
331 2012-09-08 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Irland Cape Clear
330 2012-09-07 Ride (Rissa tridactyla) Irland Cobh
329 2012-08-27 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Italien Sardinia
328 2012-08-24 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Italien Sardinia
327 2012-04-18 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Polen Wyspa Sobieszewska
2011
326 2011-12-12 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Polen Hel
325 2011-11-12 Knortegås (Branta bernicla) Polen Jastarnia
324 2011-11-11 Gråmåge (Larus hyperboreus) Polen Hel
323 2011-11-10 Ederfugl (Somateria mollissima) Polen Ptasi Raj
322 2011-09-24 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern Cyprus
321 2011-09-23 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Cypr
320 2011-09-06 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien Espinal
319 2011-08-31 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Spanien Lindus
318 2011-08-31 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Spanien Trona
317 2011-08-13 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Polen Kasprowy Wierch
316 2011-02-10 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Østrig Alpendorf
2010
315 2010-09-14 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Spanien Vigo
314 2010-08-25 Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal Madeira
313 2010-08-25 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Portugal Madera
312 2010-08-24 Rødhøne (Alectoris rufa) Portugal Madera
311 2010-08-24 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Rabacal
310 2010-08-21 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Grækenland Madeira
309 2010-08-21 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Portugal Funchal
308 2010-08-19 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Madeira
307 2010-08-18 Kanariefugl (Serinus canaria) Portugal Funchal
306 2010-08-01 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Portugal Funchal
305 2010-07-05 Stor Hornugle (Bubo bubo) Hvide Rusland Celiszcza
304 2010-05-15 Skægmejse (Panurus biarmicus) Polen Stawinoga
303 2010-04-30 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Polen Biebrza
302 2010-02-20 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Polen Warszawa
2009
301 2009-09-26 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Barcelona
300 2009-09-24 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien Sagunto
299 2009-09-23 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien Consuegra
298 2009-09-23 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Consuegra
297 2009-09-21 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien Lago de Proserpina
296 2009-09-21 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Spanien Lago de Proserpina
295 2009-09-20 Sule (Morus bassanus) Portugal Nazare
294 2009-09-19 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Hinojal
293 2009-09-18 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Plasencja
292 2009-09-17 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Spanien Potes
291 2009-09-16 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Spanien Cimiano
290 2009-09-15 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Spanien San Sebastian
289 2009-09-14 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Spanien Hondaribia
288 2009-05-02 Strandskade (Haematopus ostralegus) Polen Brzostowo
287 2009-05-01 Aftenfalk (Falco vespertinus) Polen Grądy Woniecko
286 2009-03-22 * Stellersand (Polysticta stelleri) Estland Saaremaa
285 2009-03-07 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Polen Jaktorów
2008
284 2008-11-22 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Polen Pulwy
283 2008-07-22 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tunesien Tunisia
282 2008-07-22 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Tunesien Tunisia
281 2008-07-22 * Gråsejler (Apus pallidus) Tunesien
280 2008-01-01 Sildemåge (Larus fuscus) Polen Warszawa
2007
279 2007-12-26 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Polen Laszczki
278 2007-09-18 Alexanderparakit (Psittacula krameri) England London
277 2007-09-03 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet Toskapi
276 2007-09-01 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Tyrkiet Burdur
275 2007-08-30 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Tyrkiet Antalya
274 2007-08-29 * Klippeværling (Emberiza cia) Tyrkiet Guney
273 2007-08-29 Masketornskade (Lanius nubicus) Tyrkiet Guney
272 2007-08-29 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Guney
271 2007-08-29 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Tyrkiet Burdur
270 2007-08-28 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Tyrkiet Ergidir Lake
269 2007-08-27 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Tyrkiet Sagallasos
268 2007-08-26 Sørgemejse (Poecile lugubris) Tyrkiet Burdur
267 2007-08-26 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Tyrkiet Burdur
266 2007-08-25 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Tyrkiet Burdur
265 2007-08-25 Chukarhøne (Alectoris chukar) Tyrkiet Burdur Lake
264 2007-08-25 Rustand (Tadorna ferruginea) Tyrkiet Burdur
263 2007-08-25 Rustværling (Emberiza caesia) Tyrkiet Burdur
262 2007-08-25 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Tyrkiet Burdur
261 2007-08-25 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Tyrkiet Burdur
260 2007-08-25 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Tyrkiet Burdur
259 2007-08-25 Sporevibe (Vanellus spinosus) Tyrkiet Burdur
258 2007-08-25 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Tyrkiet Burdur
257 2007-08-25 * Tophejre (Ardeola ralloides) Tyrkiet Burdur
256 2007-08-07 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Tyrkiet Sagallasos
255 2007-08-04 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Grækenland Rodos
254 2007-08-02 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Grækenland Rodos
253 2007-08-01 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Tyrkiet Rodos
252 2007-07-31 Blådrossel (Monticola solitarius) Grækenland Rodos
251 2007-07-31 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Grækenland Rodos
250 2007-07-13 Sortmejse (Periparus ater) Polen Siemianówka
249 2007-07-07 Markpiber (Anthus campestris) Polen Sękocin Nowy
248 2007-05-05 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Polen Goniądz
247 2007-05-02 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Polen Kapice
246 2007-04-30 Bramgås (Branta leucopsis) Polen Brzostowo
245 2007-04-28 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Polen Mścichy
244 2007-03-24 Ringdrossel (Turdus torquatus) Polen Dursztyn
243 2007-03-23 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Polen Cisówka
242 2007-01-29 Råge (Corvus frugilegus) Polen Warszawa
2006
241 2006-12-02 Skovhornugle (Asio otus) Polen Biebrza
240 2006-12-02 * Høgeugle (Surnia ulula) Polen Biebrza
239 2006-11-12 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Polen Zalew Zegrzyński
238 2006-09-03 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Polen Siemianówka
237 2006-08-14 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Polen Siemianówka
236 2006-08-08 Odinshane (Phalaropus lobatus) Polen Siemianówka
235 2006-08-08 Dværgryle (Calidris minuta) Polen Siemianówka
234 2006-08-08 Temmincksryle (Calidris temminckii) Polen Siemianówka
233 2006-08-08 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Polen Siemianówka
232 2006-08-08 Kærløber (Calidris falcinellus) Polen Siemianówka
231 2006-08-08 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Polen Siemianówka
230 2006-08-01 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Polen Garbów
229 2006-07-27 Kirkeugle (Athene noctua) Bulgarien Kiten
228 2006-07-25 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Bulgarien Pomorie
227 2006-07-23 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Bulgarien Kiten
226 2006-07-14 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Polen Biebrza National Park
225 2006-07-14 Tredækker (Gallinago media) Polen Biebrza
224 2006-07-12 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Polen Puszcza Knyszyńska
223 2006-07-11 Rød Glente (Milvus milvus) Polen Biebrza
222 2006-07-10 Slørugle (Tyto alba) Polen Goniądz
221 2006-07-05 Småspove (Numenius phaeopus) Polen Białogóra
220 2006-07-02 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Polen Stilo
219 2006-07-01 Sort Glente (Milvus migrans) Polen Góra
218 2006-06-29 Gøg (Cuculus canorus) Polen Zator
217 2006-06-25 Rovterne (Hydroprogne caspia) Polen Białogóra
216 2006-06-18 Gråspurv (Passer domesticus) Polen Laskowiec
215 2006-06-18 Digesvale (Riparia riparia) Polen Zajki
214 2006-06-18 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Polen Dawidowizna
213 2006-06-17 Vagtel (Coturnix coturnix) Polen Zabiele
212 2006-06-16 Engsnarre (Crex crex) Polen Biebrza
211 2006-06-16 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Polen Biebrza
210 2006-06-16 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Polen Biebrza
209 2006-06-16 Savisanger (Locustella luscinioides) Polen Biebrza
208 2006-06-15 Bysvale (Delichon urbicum) Polen Tykocin
207 2006-06-15 Biæder (Merops apiaster) Polen Tykocin
206 2006-05-05 Mursejler (Apus apus) Polen Warszawa
205 2006-05-04 Allike (Coloeus monedula) Polen Modlin
204 2006-05-04 Fiskehejre (Ardea cinerea) Polen Modlin
203 2006-05-04 * Kohejre (Bubulcus ibis) Polen Modlin
202 2006-05-04 Skarv (Phalacrocorax carbo) Polen Popowo Kościelne
201 2006-05-03 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Polen Raszyn
200 2006-04-30 Huldue (Columba oenas) Polen Zator
199 2006-04-30 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Polen Zator
198 2006-04-30 Bomlærke (Emberiza calandra) Polen Palczowice
197 2006-04-29 * Rødhovedet And (Netta rufina) Polen Bugaj
196 2006-04-29 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Polen Bugaj
195 2006-04-16 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Polen Sobienie Jeziory
194 2006-04-16 Trane (Grus grus) Polen Kraśnicza Wola
193 2006-04-16 Blishøne (Fulica atra) Polen Kraśnicza Wola
192 2006-04-16 Skovskade (Garrulus glandarius) Polen Kraśnicza Wola
191 2006-04-16 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Polen Kraśnicza Wola
190 2006-04-01 Pibesvane (Cygnus columbianus) Polen Popowo Kościelne
189 2006-04-01 Grågås (Anser anser) Polen Popowo Kościelne
188 2006-01-28 Ravn (Corvus corax) Polen Zaborów
2005
187 2005-11-20 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Polen Gdańsk
186 2005-11-19 Havlit (Clangula hyemalis) Polen Zatoka Pucka
185 2005-11-19 Sandløber (Calidris alba) Polen Szpyrk
184 2005-11-19 Stenvender (Arenaria interpres) Polen Szpyrk
183 2005-11-19 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Polen Szpyrk
182 2005-11-12 Bjergand (Aythya marila) Polen Zalew Zegrzyński
181 2005-11-06 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Polen Jeziorsko
180 2005-11-06 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Polen Zalew Zegrzyński
179 2005-11-06 Sølvmåge (Larus argentatus) Polen Jeziorsko
178 2005-10-30 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Polen Jaktorów
177 2005-09-17 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Polen Raszyn
176 2005-08-21 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Polen Smerek
175 2005-08-19 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Polen Ustrzyki górne
174 2005-08-05 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Grækenland Mt. Athos
173 2005-08-05 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Grækenland Mt. Athos
172 2005-08-05 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Grækenland Mt. Athos
171 2005-08-04 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Grækenland Amouliani
170 2005-08-03 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Grækenland Ouranopolis
169 2005-08-03 Toplærke (Galerida cristata) Grækenland Ouranopolis
168 2005-08-03 Turteldue (Streptopelia turtur) Grækenland Ouranopolis
167 2005-08-03 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Grækenland Ouranopolis
166 2005-08-02 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Grækenland Ouranopolis
165 2005-08-01 Silkehejre (Egretta garzetta) Grækenland Kavala
164 2005-08-01 * Dværghornugle (Otus scops) Grækenland Ouranopolis
163 2005-07-30 Vandrikse (Rallus aquaticus) Polen Kampinoski Park Narodowy
162 2005-07-17 Natravn (Caprimulgus europaeus) Polen rez. Jelonka
161 2005-07-15 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Polen Masiewo
160 2005-07-14 Jernspurv (Prunella modularis) Polen Siemianówka
159 2005-07-13 Havesanger (Sylvia borin) Polen Siemianówka
158 2005-07-12 Gulbug (Hippolais icterina) Polen Siemianówka
157 2005-07-12 Gråspætte (Picus canus) Polen Siemianówka
156 2005-07-11 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Polen Siemianówka
155 2005-07-10 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Polen Zbiornik Siemianówka
154 2005-07-09 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Polen Bialowieski Forest
153 2005-07-09 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Polen Siemianówka
152 2005-07-02 Vendehals (Jynx torquilla) Polen Rogożek
151 2005-06-18 Rørdrum (Botaurus stellaris) Polen Jaktorów
150 2005-05-29 Blåhals (Luscinia svecica) Polen Osowiec
149 2005-05-28 Nattergal (Luscinia luscinia) Polen Goniądz
148 2005-05-27 Græshoppesanger (Locustella naevia) Polen Barwik
147 2005-05-27 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Polen Barwik
146 2005-05-26 Sangsvane (Cygnus cygnus) Polen Laskowiec
145 2005-05-26 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Polen Goniądz
144 2005-05-07 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Polen Raszyn
143 2005-05-03 Landsvale (Hirundo rustica) Polen Bukowa
142 2005-05-02 Tornsanger (Curruca communis) Polen Bukowa river
141 2005-05-01 Skovpiber (Anthus trivialis) Polen Imielity Ług
140 2005-04-30 Gærdesanger (Curruca curruca) Polen Ryki
139 2005-04-30 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Polen Ryki
138 2005-04-30 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Polen Ryki
137 2005-04-30 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Polen Ryki
136 2005-04-27 Spurvehøg (Accipiter nisus) Polen Pruszków
135 2005-04-23 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Polen Aleksandrów
134 2005-04-17 Engpiber (Anthus pratensis) Polen Sobienie Jeziory
133 2005-04-09 Gulirisk (Serinus serinus) Polen Popowo Kościelne
132 2005-04-09 Stær (Sturnus vulgaris) Polen Popowo Kościelne
131 2005-04-09 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Polen Popowo Kościelne
130 2005-04-09 Gråand (Anas platyrhynchos) Polen Popowo Kościelne
129 2005-04-06 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Polen Popowo Kościelne
128 2005-04-02 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Polen Zalew Zegrzyński
127 2005-04-02 Gråkrage (Corvus cornix) Polen Zalew Zegrzyński
126 2005-04-01 Klippedue (Columba livia) Polen Warszawa
125 2005-03-26 Bogfinke (Fringilla coelebs) Polen Otwock
124 2005-03-26 Vindrossel (Turdus iliacus) Polen Całowanie
123 2005-03-20 Skovspurv (Passer montanus) Polen Modlin
122 2005-03-05 Fuglekonge (Regulus regulus) Polen Sieraków
121 2005-02-27 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Polen Warszawa
120 2005-01-29 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Polen Wiktorów
119 2005-01-02 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Polen Całowanie
2004
118 2004-12-18 Sortand (Melanitta nigra) Polen Zalew Zegrzyński
117 2004-12-18 Fløjlsand (Melanitta fusca) Polen Zalew Zegrzyński
116 2004-11-20 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Polen Warszawa
115 2004-11-12 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Polen Jaworki
114 2004-10-22 Vandrefalk (Falco peregrinus) Tjekiet Prague
113 2004-09-22 Husskade (Pica pica) Polen Warszawa
112 2004-09-21 Ringdue (Columba palumbus) Polen Warszawa
111 2004-09-19 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Polen środkowa Wisła
110 2004-09-19 Musvåge (Buteo buteo) Polen Nowe Grochale
109 2004-09-18 Rødhals (Erithacus rubecula) Polen Raszyn
108 2004-09-18 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Polen Raszyn
107 2004-09-04 Vibe (Vanellus vanellus) Polen Radom
106 2004-09-04 Sølvhejre (Ardea alba) Polen Radom
105 2004-09-04 Hvidklire (Tringa nebularia) Polen Radom
104 2004-09-04 * Damklire (Tringa stagnatilis) Polen Radom
103 2004-08-13 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Polen Jaworzec
102 2004-08-08 * Høgesanger (Curruca nisoria) Polen Siemianówka
101 2004-08-08 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Polen Huta Polańska
100 2004-08-08 Slagugle (Strix uralensis) Polen Zyndranowa
99 2004-08-05 Sangdrossel (Turdus philomelos) Polen Łuknajno
98 2004-08-05 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Polen Regetów
97 2004-07-25 Spætmejse (Sitta europaea) Polen Lidzbark Welski
96 2004-07-08 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Polen Kszna
95 2004-07-07 Fyrremejse (Poecile montanus) Polen rez. Liski
94 2004-07-06 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Polen Kock
93 2004-07-06 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Polen Radzyń
92 2004-07-04 Sortklire (Tringa erythropus) Polen Witulin-Terebele
91 2004-07-04 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Polen Witulin-Terebele
90 2004-07-03 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Polen Kszna
89 2004-07-03 Tornirisk (Linaria cannabina) Polen Międzyrzec Podlaski
88 2004-07-03 Isfugl (Alcedo atthis) Polen Kszna
87 2004-06-27 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Polen Warszawa
86 2004-06-27 Tinksmed (Tringa glareola) Polen Jaktorów
85 2004-06-26 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Polen Otwock
84 2004-06-26 Hortulan (Emberiza hortulana) Polen Wisła
83 2004-06-05 Troldand (Aythya fuligula) Polen Raszyn
82 2004-06-05 Taffeland (Aythya ferina) Polen Raszyn
81 2004-05-29 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Polen Wisła
80 2004-05-29 Hedelærke (Lullula arborea) Polen Calowanie
79 2004-05-29 Hedehøg (Circus pygargus) Polen Sobienie Jeziory
78 2004-05-29 Stormmåge (Larus canus) Polen Warszawa
77 2004-05-27 * Mandarinand (Aix galericulata) Polen Warszawa
76 2004-05-26 Grønspætte (Picus viridis) Polen Rogożek
75 2004-05-25 Pirol (Oriolus oriolus) Polen Brwinów
74 2004-05-22 Gravand (Tadorna tadorna) Polen Modlin
73 2004-05-22 Dværgterne (Sternula albifrons) Polen Warszawa
72 2004-05-22 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Polen Wisła
71 2004-05-15 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Polen Całowanie
70 2004-05-08 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Polen Łuknajno
69 2004-05-08 Knarand (Mareca strepera) Polen Łuknajno
68 2004-05-08 Lærkefalk (Falco subbuteo) Polen Kobuz
67 2004-05-08 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Polen Łunkajno
66 2004-05-08 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Polen Łuknajno
65 2004-05-07 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Polen Łuknajno
64 2004-05-07 Natugle (Strix aluco) Polen Urwitałt
63 2004-05-04 Brushane (Calidris pugnax) Polen Witulin-Terebele
62 2004-05-03 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Polen Łuknajno
61 2004-05-03 Svaleklire (Tringa ochropus) Polen Rez. Rawka
60 2004-05-02 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Polen Łowicz
59 2004-05-01 Munk (Sylvia atricapilla) Polen Siwica
58 2004-04-30 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Polen Siwica
57 2004-04-30 Hærfugl (Upupa epops) Polen Siwica
56 2004-04-30 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Polen Kaczew
55 2004-04-28 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Polen Raszyn
54 2004-04-28 Pungmejse (Remiz pendulinus) Polen Raszyn
53 2004-04-28 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Polen Pęcice
52 2004-04-28 * Sort Stork (Ciconia nigra) Polen Raszyn
51 2004-04-28 Fjordterne (Sterna hirundo) Polen Raszyn
50 2004-04-23 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Polen Raszyn
49 2004-04-18 Gransanger (Phylloscopus collybita) Polen Żurawiowe
48 2004-04-17 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Polen Franciszków
47 2004-04-10 Blisgås (Anser albifrons) Polen Sobienie Jeziory
46 2004-04-10 Sortterne (Chlidonias niger) Polen Całowanie
45 2004-04-10 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Polen Całowanie
44 2004-04-10 Storspove (Numenius arquata) Polen Całowanie
43 2004-04-09 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Polen Raszyn
42 2004-04-09 Krikand (Anas crecca) Polen Raszyn
41 2004-04-09 Rørhøg (Circus aeruginosus) Polen Raszyn
40 2004-03-28 Rødben (Tringa totanus) Polen Modlin
39 2004-03-27 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Polen Raszyn
38 2004-03-27 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Polen Raszyn
37 2004-03-20 Hjejle (Pluvialis apricaria) Polen Jaktorów
36 2004-03-20 Spidsand (Anas acuta) Polen Jaktorów
35 2004-03-20 Pibeand (Mareca penelope) Polen Raszyn
34 2004-03-20 Skeand (Spatula clypeata) Polen Raszyn
33 2004-03-20 Atlingand (Spatula querquedula) Polen Raszyn
32 2004-03-20 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Polen Raszyn
31 2004-03-14 Sanglærke (Alauda arvensis) Polen Modlin
30 2004-03-06 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Polen Puszcza Kampinoska
29 2004-03-06 Svartbag (Larus marinus) Polen Nowe Grochale
28 2004-02-28 Duehøg (Accipiter gentilis) Polen Leszno
27 2004-02-21 Sumpmejse (Poecile palustris) Polen Warszawa
26 2004-02-14 Topmejse (Lophophanes cristatus) Polen Zaborów
25 2004-02-07 Stillits (Carduelis carduelis) Polen Wisła
24 2004-02-07 Gulspurv (Emberiza citrinella) Polen Wisła
23 2004-01-31 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Polen Łomianki
22 2004-01-24 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Polen Łomianki
21 2004-01-24 Hvinand (Bucephala clangula) Polen Łomianki
20 2004-01-24 Havørn (Haliaeetus albicilla) Polen Łomianki
19 2004-01-03 Grønsisken (Spinus spinus) Polen Zaborów
18 2004-01-03 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Polen Puszcza Kampinoska
2003
17 2003-12-25 Silkehale (Bombycilla garrulus) Polen Wygoda
16 2003-12-20 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Polen Suchy Las
15 2003-12-06 Grønirisk (Chloris chloris) Polen Warszawa
14 2003-11-29 Træløber (Certhia familiaris) Polen Warszawa
13 2003-11-29 Halemejse (Aegithalos caudatus) Polen Warszawa
12 2003-11-29 Sortspætte (Dryocopus martius) Polen Warszawa
11 2003-08-01 Vandstær (Cinclus cinclus) Polen Bieszczady
10 2003-08-01 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Polen Polska
9 2003-03-29 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Polen Warszawa
8 2003-01-01 Fasan (Phasianus colchicus) Polen
7 2003-01-01 Agerhøne (Perdix perdix) Polen
6 2003-01-01 Musvit (Parus major) Polen Warszawa
5 2003-01-01 Knopsvane (Cygnus olor) Polen
4 2003-01-01 Sjagger (Turdus pilaris) Polen Warszawa
3 2003-01-01 Solsort (Turdus merula) Polen Warszawa
Annoncer