VP Artsliste - Kronologisk

Ole Gylling-Jørgensen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2005
582 2005-08-10 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Danmark Ølsemagle Revle
581 2005-05-30 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Danmark Sneum Forland
2004
580 2004-07-10 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Danmark Lakolk Strand, Rømø
2003
579 2003-08-08 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Portugal Ponta do Garajau, Madeira
578 2003-08-06 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Portugal Ponta da Cruz, Madeira
2002
577 2002-08-03 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Pico das Torres, Madeira
576 2002-07-21 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Tyskland Rethen
575 2002-03-23 Helenaastrild (Estrilda astrild) Spanien Campo Lugar
574 2002-03-23 Tigerfinke (Amandava amandava) Spanien Zorita
573 2002-03-20 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien Hoces del Duraton
2001
572 2001-11-24 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Sverige Kraak
571 2001-08-09 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Sverige Falsterbo
570 2001-07-30 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Danmark Kammerslusen
569 2001-06-09 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Danmark Vejlerne
568 2001-06-03 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Danmark Vejlerne
567 2001-05-20 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Sverige Kattvik
566 2001-03-30 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien El Cotillo, Fuerteventura
565 2001-03-30 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Fuerteventura
564 2001-03-05 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Danmark Vejlerne
2000
563 2000-09-18 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Danmark Stensnæs
562 2000-08-06 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Korsika
561 2000-08-06 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Korsika
560 2000-08-05 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Korsika
559 2000-07-12 * Ismåge (Pagophila eburnea) Norge Svalbard
558 2000-07-05 Fjeldrype (Lagopus muta) Norge Svalbard
557 2000-07-01 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Danmark Skagen
556 2000-03-12 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Hurgharda
555 2000-03-12 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Egypten Luxor
554 2000-03-12 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Egypten Edfu
553 2000-03-09 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Egypten Aswan
552 2000-03-08 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Luxor
551 2000-03-08 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Nilen
1999
550 1999-07-24 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Myvatn
549 1999-07-22 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Sog River
548 1999-07-21 Sortbrun And (Anas rubripes) Island Gardur
547 1999-07-14 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Danmark Præstø Fed
546 1999-06-28 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Danmark Vejlerne
545 1999-06-13 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Sverige Backamo
544 1999-05-16 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Danmark Margrethekog
543 1999-05-16 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Danmark Rømø
542 1999-03-21 * Rovørn (Aquila rapax) Marokko Igoudar
541 1999-03-20 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Cafe Dunes Do´r
540 1999-03-19 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Taroudannt
539 1999-03-19 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates) Marokko Oulad Berhil
1998
538 1998-11-23 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Danmark Værnengene
537 1998-11-13 * Krognæb (Pinicola enucleator) Danmark Skagen
536 1998-07-29 * Rosenterne (Sterna dougallii) Portugal Madeira
535 1998-07-26 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Portugal Ponta de Cruz, Madeira
534 1998-07-23 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Balcoes, Madeira
533 1998-07-22 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Ponta de Cruz, Madeira
532 1998-06-14 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Finland Liminka
531 1998-06-13 Lapmejse (Poecile cinctus) Finland Kuusamo
530 1998-06-12 * Pileværling (Emberiza rustica) Finland Kuusamo
529 1998-06-12 Dalrype (Lagopus lagopus) Finland Kuusamo
528 1998-06-11 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Finland Kuusamo
527 1998-06-11 Slagugle (Strix uralensis) Finland Tyrnävä
526 1998-06-11 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Kemi
525 1998-04-18 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Danmark Uldum Kær
524 1998-03-24 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Grækenland Cypern
523 1998-03-23 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Grækenland Cypern
522 1998-03-22 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Grækenland Cypern
1997
521 1997-11-20 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Danmark Skagen
520 1997-07-20 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Danmark Borreby Mose
519 1997-06-28 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Danmark Svanninge Bakker
518 1997-06-10 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Tyrkiet Akseki
517 1997-06-10 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Akseki
516 1997-06-09 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Akseki
515 1997-06-08 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Aladag
514 1997-06-08 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Aladag
513 1997-06-08 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Aladag
512 1997-06-06 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Yesilce
511 1997-06-06 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Yesilce
510 1997-06-06 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Yesilce
509 1997-06-06 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
508 1997-06-06 * Grøn Biæder (Merops persicus) Tyrkiet Birecik
507 1997-06-06 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
506 1997-06-06 Sørgemejse (Poecile lugubris) Tyrkiet Yesilce
505 1997-06-06 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Yesilce
504 1997-06-06 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet Birecik
503 1997-06-06 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Yesilce
502 1997-06-06 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
501 1997-04-12 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Danmark Brabrand Sø
500 1997-03-26 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Danmark Harboøre Tange
499 1997-03-19 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien El Cedro, Gomera
498 1997-03-18 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Erjos, Tenerife
497 1997-03-17 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Tenerife
496 1997-03-17 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Tenerife
495 1997-03-17 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Tenerife
494 1997-03-17 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Tenerife
493 1997-03-16 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Tenerife
492 1997-03-16 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Tenerife
1996
491 1996-11-10 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Danmark Blåvand
490 1996-09-18 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Danmark Tipperne
489 1996-07-11 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Bulgarien Lake Durankulak
488 1996-07-11 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Bulgarien Nos Kaliakra
487 1996-07-09 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Bulgarien Burgas
486 1996-07-07 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Bulgarien Lake Srebarna
485 1996-05-06 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Danmark Sneum Sluse
484 1996-04-26 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Spanien El Rocio
483 1996-04-24 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Extremadura
482 1996-04-23 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien Belen
481 1996-04-23 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Extremadura
480 1996-04-21 * Skadegøg (Clamator glandarius) Spanien El Achebuche
479 1996-04-20 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien El Rocio
478 1996-04-20 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien El Rocio
477 1996-04-19 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien Laguna Rincon
476 1996-04-05 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Tyskland Ivenack
475 1996-01-29 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Marokko Oued Massa
474 1996-01-29 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Oued Massa
473 1996-01-26 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Guelmine
472 1996-01-26 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Guelmine
471 1996-01-24 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
470 1996-01-24 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Oued Massa
469 1996-01-24 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Oued Massa
468 1996-01-23 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Agadir
1995
467 1995-12-15 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Danmark Norsminde Havn
466 1995-08-24 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Danmark Mandø Hølade
465 1995-07-09 Murløber (Tichodroma muraria) Spanien Hecho
464 1995-07-09 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Tolés
463 1995-07-09 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Roses
462 1995-07-03 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Frankrig Gavarnie
461 1995-07-02 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Frankrig Gavarnie
460 1995-04-16 * Klippeværling (Emberiza cia) Israel Mt. Hermon
459 1995-04-16 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Israel Mt. Hermon
458 1995-04-16 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Mt. Hermon
457 1995-04-16 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Hula
456 1995-04-16 * Tophejre (Ardeola ralloides) Israel Hula
455 1995-04-16 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Israel Hula
454 1995-04-15 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel En Gedi
453 1995-04-15 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Neot Hakikkar
452 1995-04-15 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Yotvata
451 1995-04-15 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Ein Gedi
450 1995-04-15 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel Genesereth Sø
449 1995-04-15 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Israel Genesereth Sø
448 1995-04-14 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Eilat
447 1995-04-14 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Mizpe Salem
446 1995-04-14 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Ein Gedi
445 1995-04-14 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel En Avadat
444 1995-04-13 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Israel Eilat (km 33)
443 1995-04-13 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Israel Nizzana
442 1995-04-13 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Israel Nizzana
441 1995-04-13 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel Nizzana
440 1995-04-13 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Eilat
439 1995-04-13 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) Israel Eilat (33 km)
438 1995-04-13 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
437 1995-04-12 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Eilat
436 1995-04-12 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Eilat
435 1995-04-12 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat
434 1995-04-12 Namaquadue (Oena capensis) Israel Eilat
433 1995-04-12 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Eilat
432 1995-04-12 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel Eilat (33 km)
431 1995-04-12 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Eilat
430 1995-04-12 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Eilat
429 1995-04-12 Mestersanger (Curruca hortensis) Israel Eilat
428 1995-04-12 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Eilat
427 1995-04-12 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Eilat
426 1995-04-12 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Israel Eilat
425 1995-04-11 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
424 1995-04-11 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel En Avadat
423 1995-04-11 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Nizzana
422 1995-04-11 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Israel Eilat
421 1995-04-11 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat
420 1995-04-11 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Tel Aviv
419 1995-04-11 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Tel Aviv
418 1995-04-11 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Israel Eilat
417 1995-04-11 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Eilat
416 1995-04-11 Revhejre (Egretta gularis) Israel Eilat
415 1995-04-10 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Eilat (33 km)
414 1995-04-10 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Eilat
413 1995-04-09 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Eilat
412 1995-01-18 * Polarlomvie (Uria lomvia) Danmark Hirtshals Havn
1994
411 1994-10-08 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Danmark Blåvand
410 1994-10-06 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Danmark Blåvand
409 1994-08-04 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Danmark Agger Tange
408 1994-07-23 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Grækenland Kreta
407 1994-07-23 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Grækenland Omalos, Kreta
406 1994-07-21 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Grækenland Kreta
405 1994-07-20 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Grækenland Kreta
404 1994-07-20 Cettisanger (Cettia cetti) Grækenland Kreta
403 1994-07-20 Chukarhøne (Alectoris chukar) Grækenland Kreta
402 1994-07-20 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Grækenland Kreta
401 1994-07-18 * Dværghornugle (Otus scops) Grækenland Kreta
400 1994-04-23 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Danmark Skagen
1993
399 1993-10-10 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Danmark Blåvand
398 1993-07-29 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Tyrkiet Bafa Gölu
397 1993-07-29 Sporevibe (Vanellus spinosus) Tyrkiet Bafu Gölu
396 1993-07-27 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Tyrkiet Kusadasi
395 1993-07-27 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet Pamukala
394 1993-07-27 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Tyrkiet Pamukela
393 1993-07-27 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Pamukela
392 1993-07-26 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Tyrkiet Kusadasi
391 1993-07-26 Masketornskade (Lanius nubicus) Tyrkiet Kusadasi
390 1993-07-26 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Tyrkiet Kusadasi
389 1993-07-26 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Tyrkiet Kusadasi
388 1993-07-26 * Slagfalk (Falco cherrug) Tyrkiet Kusadasi
387 1993-03-09 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Danmark Tornby Pl.
1992
386 1992-10-21 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Danmark Blåvand
385 1992-08-15 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Danmark Ølsemagle
384 1992-07-28 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Danmark Borreby Mose
383 1992-06-13 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Danmark Alsønderup Enge
382 1992-06-04 * Jomfrutrane (Grus virgo) Danmark Vejlerne
381 1992-04-04 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Danmark Bygholm Vejle
1991
380 1991-12-14 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark Frederikssund
379 1991-08-10 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Danmark Reersø
378 1991-08-03 * Rosenstær (Pastor roseus) Danmark Ræhr
377 1991-03-26 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Danmark Bøvling Fjord
1990
376 1990-11-10 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Danmark Flyndersø
375 1990-10-07 * Storskråpe (Ardenna gravis) Danmark Roshage
374 1990-09-29 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Danmark Blåvand
373 1990-08-08 Rustand (Tadorna ferruginea) Danmark Esbjerg
372 1990-07-13 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Danmark Snogebæk, Bornholm
371 1990-05-27 * Terekklire (Xenus cinereus) Danmark Agger Tange
370 1990-05-25 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Danmark Hald Ege
369 1990-05-22 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Danmark Skagen
368 1990-05-16 Skestork (Platalea leucorodia) Danmark Vejlerne
367 1990-05-01 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Danmark Værnengene
366 1990-04-25 * Stellersand (Polysticta stelleri) Danmark Hirsholmene
365 1990-02-19 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Danmark Hjarbæk Fjord
364 1990-01-29 * Sneugle (Bubo scandiacus) Danmark Nr. Vorupør
1989
363 1989-11-11 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Danmark Skagen
362 1989-09-17 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Danmark Blåvand
361 1989-08-09 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Danmark Margrethekog
360 1989-05-28 * Blåvinget And (Spatula discors) Danmark Vesløs Vejle
359 1989-05-25 * Kejserørn (Aquila heliaca) Danmark Skagen
1988
358 1988-08-14 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Danmark Skagen
357 1988-06-04 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Danmark Kærup Holme
356 1988-05-27 * Steppehøg (Circus macrourus) Danmark Skagen
355 1988-05-14 Biæder (Merops apiaster) Danmark Skagen
354 1988-05-11 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Danmark Skagen
353 1988-04-03 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Danmark Hansted Sø
352 1988-03-06 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Danmark Margrethekog
1987
351 1987-11-11 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Danmark Skallingen
350 1987-11-08 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Danmark Skagen
349 1987-10-17 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Danmark Roshage
348 1987-10-17 * Storpiber (Anthus richardi) Danmark Harboøre Tange
347 1987-10-12 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Danmark Vejlene
346 1987-09-11 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Danmark Ørhage
345 1987-07-18 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Danmark Køge Havn
344 1987-07-05 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Danmark Tofte Sø
343 1987-07-02 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Danmark Hundsemyre, Bornholm
342 1987-06-16 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Danmark Frøslev Mose
341 1987-06-06 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Danmark Kærup Holme
340 1987-05-25 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Danmark Skagen
339 1987-05-15 Slørugle (Tyto alba) Danmark Sdr. Sejerslev
1986
338 1986-12-15 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Danmark Moesgård Strand
337 1986-05-25 Engsnarre (Crex crex) Danmark Kongsø
336 1986-05-23 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Danmark Vejlerne
335 1986-04-12 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Danmark Moesgård Strand
334 1986-01-28 * Perleugle (Aegolius funereus) Danmark Kongelunden
1985
333 1985-11-24 Lapværling (Calcarius lapponicus) Danmark Alrø
332 1985-11-06 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Danmark Ørhage
331 1985-10-15 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Danmark Blåvand
330 1985-10-13 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Danmark Blåvand
329 1985-10-12 * Rødhovedet And (Netta rufina) Danmark Tryggelev Nor
328 1985-10-12 Vandrefalk (Falco peregrinus) Danmark Brændegårdssøen
327 1985-09-07 Sabinemåge (Xema sabini) Danmark Hanstholm Havn
326 1985-09-01 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Danmark Skagen
325 1985-09-01 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Danmark Skagen
324 1985-07-28 Kærløber (Calidris falcinellus) Danmark Norsminde Fjord
323 1985-07-01 Stor Hornugle (Bubo bubo) Finland Ålandsøerne
322 1985-06-29 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Finland Ålandsøerne
321 1985-06-25 Gråspætte (Picus canus) Finland Ålandsøerne
320 1985-06-25 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Finland Ålandsøerne
319 1985-06-20 Hortulan (Emberiza hortulana) Sverige Upsala
318 1985-06-20 Skægmejse (Panurus biarmicus) Sverige Tåkern
317 1985-06-19 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Danmark Vejlerne
316 1985-06-19 Savisanger (Locustella luscinioides) Danmark Vejlerne
315 1985-05-25 Aftenfalk (Falco vespertinus) Danmark Anholt
314 1985-05-17 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Danmark Skagen
313 1985-05-15 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Danmark Grenen, Skagen
312 1985-03-28 Krattornskade (Tchagra senegalus) Tunesien Cap Bon
311 1985-03-27 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Tunesien Thyna Salinas
310 1985-03-27 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Tunesien Thyna Salinas
309 1985-03-27 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Tunesien Sidi Bou Ali
308 1985-03-27 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Tunesien Zaghouane
307 1985-03-27 Sølvhejre (Ardea alba) Tunesien Thyna Salinas
306 1985-03-27 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Tunesien Sidi Bou
305 1985-03-27 Lannerfalk (Falco biarmicus) Tunesien Zaghouane
304 1985-03-26 * Gråsejler (Apus pallidus) Tunesien Sfax
303 1985-03-26 * Damklire (Tringa stagnatilis) Tunesien Thyna Salinas
302 1985-03-26 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Tunesien Tozeur
301 1985-03-24 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Tunesien George de Selva
300 1985-03-24 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Tunesien El Hamma
299 1985-03-24 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Tunesien Tozeur
298 1985-03-24 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Tunesien El Hamma
297 1985-03-24 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Tunesien El Hamma
296 1985-03-24 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Tunesien El Hamma
295 1985-03-24 * Triel (Burhinus oedicnemus) Tunesien El Hamma
294 1985-03-24 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Tunesien El Hamma
293 1985-03-24 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Tunesien El Hamma
292 1985-03-23 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Tunesien Hammamet
291 1985-03-23 Stribet Værling (Emberiza striolata) Tunesien Gafsa
290 1985-03-23 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Tunesien Hammamet
289 1985-03-23 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Tunesien El Hamma
288 1985-03-23 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Tunesien Gafsa
287 1985-03-23 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Tunesien Hammamet
286 1985-03-23 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Tunesien Nefta
285 1985-03-23 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Tunesien Sebkha Kelbia
284 1985-03-16 Havørn (Haliaeetus albicilla) Danmark Moesgård
283 1985-01-19 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Danmark Malling Mose
1984
282 1984-11-08 Søkonge (Alle alle) Danmark Kysing Næs
281 1984-10-15 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Danmark Roshage
280 1984-09-05 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Spanien Laguna Medina
279 1984-09-05 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien Laguna Medina
278 1984-09-04 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien Rio Jara
277 1984-09-04 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Spanien Palmones
276 1984-09-04 Rovterne (Hydroprogne caspia) Spanien Tarifa
275 1984-09-04 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Spanien Rio Jara
274 1984-09-03 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Spanien Tarifa
273 1984-09-03 * Lille Sejler (Apus affinis) Spanien Algarrabo
272 1984-09-02 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Jimena
271 1984-09-02 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Spanien Jimena
270 1984-09-02 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Puerto de Ojen
269 1984-09-02 Silkehejre (Egretta garzetta) Spanien Facinas
268 1984-09-02 * Høgeørn (Aquila fasciata) Spanien Ojen
267 1984-09-01 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien Tarifa
266 1984-09-01 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Spanien Jimena
265 1984-09-01 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Spanien Rio Jara
264 1984-09-01 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Spanien Jimena
263 1984-09-01 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Spanien Tarifa
262 1984-09-01 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Spanien Tarifa
261 1984-09-01 Provencesanger (Curruca undata) Spanien Jimena
260 1984-09-01 Brillesanger (Curruca conspicillata) Spanien Jimena
259 1984-09-01 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Spanien Tarifa
258 1984-09-01 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien Tarifa
257 1984-09-01 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Spanien Tarifa
256 1984-09-01 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Spanien Tarifa
255 1984-09-01 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Spanien Tarifa
254 1984-08-31 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Spanien Ronda
253 1984-08-31 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien Ronda
252 1984-08-31 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Spanien Ronda
251 1984-08-31 Turteldue (Streptopelia turtur) Spanien Ronda
250 1984-08-31 Hærfugl (Upupa epops) Spanien Ronda
249 1984-08-31 * Ellekrage (Coracias garrulus) Spanien Jimena
248 1984-08-31 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Spanien Tarifa
247 1984-08-31 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Spanien Ronda
246 1984-08-31 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Spanien Ronda
245 1984-08-31 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Spanien Ronda
244 1984-08-31 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien Ronda
243 1984-08-31 Blådrossel (Monticola solitarius) Spanien Ronda
242 1984-08-31 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien Ronda
241 1984-08-31 * Kohejre (Bubulcus ibis) Spanien Jimena
240 1984-08-31 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Spanien Laguna Medina
239 1984-06-26 Lunde (Fratercula arctica) Norge Runde
238 1984-06-24 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Norge Stryn
237 1984-06-01 Sort Glente (Milvus migrans) Danmark Skagen
236 1984-05-31 Vagtel (Coturnix coturnix) Danmark Gårdbogård
235 1984-05-31 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Danmark Skagen
234 1984-05-20 Temmincksryle (Calidris temminckii) Danmark Vejlerne
233 1984-05-12 * Sort Stork (Ciconia nigra) Danmark Norsminde Fjord
232 1984-05-09 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Danmark Skjern
231 1984-04-16 Trane (Grus grus) Danmark Skagen
230 1984-02-02 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Danmark Thorsminde Havn
229 1984-02-02 Dværggås (Anser erythropus) Danmark Fiil Sø
228 1984-02-02 Islom (Gavia immer) Danmark Thorsminde Havn
1983
227 1983-11-20 * Høgeugle (Surnia ulula) Danmark Als Odde
226 1983-10-25 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Danmark Roshage
225 1983-10-24 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Danmark Roshage
224 1983-10-23 Havlit (Clangula hyemalis) Danmark Roshage
223 1983-10-23 Sule (Morus bassanus) Danmark Roshage
222 1983-10-20 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Danmark Roshage
221 1983-09-17 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Danmark Samsø
220 1983-08-03 Storkjove (Stercorarius skua) Danmark Skagen
219 1983-08-03 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Danmark Skagen
218 1983-07-14 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Sverige Øland
217 1983-07-10 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Sverige Øland
216 1983-06-14 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Danmark Brabrand Sø
215 1983-06-12 Græshoppesanger (Locustella naevia) Danmark Vidåen
214 1983-06-12 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Danmark Linnet Skov
213 1983-06-12 Hedehøg (Circus pygargus) Danmark Magisterkog
212 1983-06-05 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Danmark Moesgård
211 1983-05-18 Lærkefalk (Falco subbuteo) Danmark Norsminde Fjord
210 1983-05-17 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Danmark Agger Tange
209 1983-05-17 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Danmark Hanstholm Havn
208 1983-05-17 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Danmark Ræhr
207 1983-05-17 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Danmark Hanstholm
206 1983-05-16 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Danmark Kærup Holme
205 1983-05-16 Atlingand (Spatula querquedula) Danmark Vejlerne
204 1983-05-05 Pungmejse (Remiz pendulinus) Danmark Auning Kær
203 1983-04-24 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Danmark Vind Hede
202 1983-01-28 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Danmark Lodbjerg Fyr
201 1983-01-28 Lomvie (Uria aalge) Danmark Agger Tange
200 1983-01-19 Gråmåge (Larus hyperboreus) Danmark Agger Tange
1982
199 1982-10-30 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Danmark Vejlerne
198 1982-10-27 Blisgås (Anser albifrons) Danmark Vest Stadil
197 1982-10-27 Pibesvane (Cygnus columbianus) Danmark Vest Stadil
196 1982-10-12 Alk (Alca torda) Danmark Kysing Næs
195 1982-10-03 Rød Glente (Milvus milvus) Danmark Norsminde Fjord
194 1982-10-01 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Danmark Salten Langsø
193 1982-09-04 Kirkeugle (Athene noctua) Danmark Lyngby
192 1982-08-21 Dværgryle (Calidris minuta) Danmark Århus Havn
191 1982-08-14 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Danmark Norsminde Fjord
190 1982-08-14 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Danmark Norsminde Fjord
189 1982-08-14 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Danmark Norsminde Fjord
188 1982-08-14 Tinksmed (Tringa glareola) Danmark Norsminde Fjord
187 1982-08-14 Sortklire (Tringa erythropus) Danmark Norsminde Fjord
186 1982-07-15 Tredækker (Gallinago media) Norge Fokstumyra
185 1982-07-15 Ringdrossel (Turdus torquatus) Norge Dovrefjeld
184 1982-07-13 Odinshane (Phalaropus lobatus) Norge Fokstumyra
183 1982-06-30 Tjur (Tetrao urogallus) Norge Dombås
182 1982-06-28 Fyrremejse (Poecile montanus) Norge Dombås
181 1982-06-28 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Norge Dovrefjeld
180 1982-06-21 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Norge Dombås
179 1982-06-04 Pirol (Oriolus oriolus) Sverige Øland
178 1982-06-04 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Sverige Øland
177 1982-05-30 Natravn (Caprimulgus europaeus) Danmark Anholt
176 1982-05-29 Vendehals (Jynx torquilla) Danmark Anholt
175 1982-05-29 Markpiber (Anthus campestris) Danmark Anholt
174 1982-05-23 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Danmark Malling Mose
173 1982-05-21 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Danmark Alrø
172 1982-05-07 Grønspætte (Picus viridis) Danmark Moesgård
171 1982-05-01 Brushane (Calidris pugnax) Danmark Vejlerne
170 1982-05-01 Sortterne (Chlidonias niger) Danmark Vejlerne
169 1982-05-01 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Danmark Vejlerne
168 1982-05-01 Rørdrum (Botaurus stellaris) Danmark Vejlerne
167 1982-04-17 Hedelærke (Lullula arborea) Danmark Salten Langsø
166 1982-04-15 Duehøg (Accipiter gentilis) Danmark Malling
165 1982-04-10 Dværgfalk (Falco columbarius) Danmark Norsminde Fjord
164 1982-04-07 Huldue (Columba oenas) Danmark Wilhelmsborg
163 1982-04-05 Knarand (Mareca strepera) Danmark Tipperne
162 1982-04-03 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Danmark Tipperne
161 1982-04-03 Knortegås (Branta bernicla) Danmark Tipperne
160 1982-04-03 Bramgås (Branta leucopsis) Danmark Tipperne
159 1982-04-03 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Danmark Tipperne
158 1982-03-13 Bjergand (Aythya marila) Danmark Kysing Næs
157 1982-01-16 Sangsvane (Cygnus cygnus) Danmark Mariager
1981
156 1981-10-28 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Danmark Agger Tange
155 1981-10-05 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Danmark Norsminde Fjord
154 1981-08-27 Stenvender (Arenaria interpres) Danmark Rømø
153 1981-08-23 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Danmark Salten Langsø
152 1981-08-14 Sandløber (Calidris alba) Danmark Kysing Næs
151 1981-08-12 Småspove (Numenius phaeopus) Danmark Norsminde Fjord
150 1981-08-01 Svaleklire (Tringa ochropus) Danmark Malling Mose
149 1981-07-28 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Sverige Øland
148 1981-07-28 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Danmark Rømø
147 1981-07-16 * Høgesanger (Curruca nisoria) Sverige Øland
146 1981-07-14 Sortspætte (Dryocopus martius) Sverige Øland
145 1981-06-01 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Danmark Mossø
144 1981-05-25 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Danmark Salten Langsø
143 1981-05-02 Gulirisk (Serinus serinus) Danmark Malling
142 1981-03-05 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Danmark Norsminde Fjord
141 1981-01-10 Skovhornugle (Asio otus) Danmark Brabrand Sø
140 1981-01-03 Toplærke (Galerida cristata) Danmark Århus Havn
1980
139 1980-11-17 Silkehale (Bombycilla garrulus) Danmark Århus
138 1980-11-01 Mosehornugle (Asio flammeus) Danmark Norsminde Fjord
137 1980-10-01 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Danmark Malling Mose
136 1980-08-23 Tejst (Cepphus grylle) Danmark Tunø
135 1980-07-10 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Danmark Salten Langsø
134 1980-06-15 Ride (Rissa tridactyla) Danmark Bulbjerg
133 1980-06-04 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Danmark Fussingø
132 1980-05-20 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Danmark Alrø
131 1980-05-05 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Danmark Wilhelmsborg
130 1980-04-27 Hvidklire (Tringa nebularia) Danmark Norsminde Fjord
129 1980-01-13 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Danmark Malling Mose
1979
128 1979-10-10 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Danmark Malling Mose
127 1979-07-15 Dværgterne (Sternula albifrons) Danmark Norsminde Fjord
126 1979-06-01 Ravn (Corvus corax) Danmark Fløjstrup
125 1979-05-26 Klyde (Recurvirostra avosetta) Danmark Samsø
124 1979-05-25 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Danmark Moesgård
123 1979-05-20 Halemejse (Aegithalos caudatus) Danmark Moesgård
122 1979-05-15 Blåhals (Luscinia svecica) Danmark Malling Mose
121 1979-05-15 Vandrikse (Rallus aquaticus) Danmark Malling
120 1979-04-17 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Danmark Malling
119 1979-03-10 Vandstær (Cinclus cinclus) Danmark Pøt Mølle
1978
118 1978-11-01 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Danmark Malling
117 1978-07-20 Storspove (Numenius arquata) Danmark Rømø
116 1978-05-15 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Danmark Malling
115 1978-04-06 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Danmark Malling
114 1978-02-01 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Danmark Norsminde Fjord
1977
113 1977-11-23 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Danmark Malling
112 1977-07-15 Sildemåge (Larus fuscus) Danmark Århus Havn
111 1977-07-01 Isfugl (Alcedo atthis) Danmark Pindstrup Mosebrug
110 1977-06-02 Natugle (Strix aluco) Danmark Malling
109 1977-06-01 Rødben (Tringa totanus) Danmark Rømø
108 1977-06-01 Nattergal (Luscinia luscinia) Danmark Malling Mose
107 1977-05-20 Gøg (Cuculus canorus) Danmark Malling
106 1977-05-01 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Danmark Malling Mose
Annoncer