VP Artsliste - Kronologisk

Ben Macdonald

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2024
720 2024-02-26 * Myrtesanger (Setophaga coronata) Skotland Kilwinning, Ayrshire
719 2024-02-22 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata) Kap Verde Viveiro Wetland, Sal
718 2024-02-20 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) Kap Verde 6.04km ESE of Ilheu Raso
717 2024-02-20 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Ilheu Raso
716 2024-02-20 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde 6.11km WSW of Sao Nicolau
715 2024-02-18 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal NW of Benavente, Lisbon
714 2024-02-07 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Spanien Laguna del Camino de Villafranca, Toledo
713 2024-01-22 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Embalse de los Molinos, Fuerteventura
712 2024-01-12 * Dværgsnegås (Anser rossii) Belgien Klemskerke, De Haan
711 2024-01-05 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) England Heybridge Creek, Maldon, Essex
2023
710 2023-11-13 * Stor Taffeland (Aythya valisineria) England Abberton Reservoir, Essex
709 2023-11-01 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) England Stodmarsh Reserve, Kent
708 2023-10-30 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) England Flamborough Lighthouse, Yorkshire
707 2023-10-27 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) England Mayon Farm, Sennen, Cornwall
706 2023-10-15 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) Irland St. Colman's Church, Inishboffin, Galway
705 2023-10-03 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Skotland Kilmaluaig, Isle of Tiree
704 2023-10-01 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) Irland Corrymore, Achill Island, Mayo
703 2023-09-26 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) England Porthloo Lane, St. Mary's, Scilly
702 2023-09-26 * Parulasanger (Setophaga americana) England Higher Town Bay, St. Martin's, Scilly
701 2023-09-22 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) Wales St. Govan's Head, Pembrokeshire
700 2023-09-05 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) England High Cross Lane Fields, St. Mary's, Scilly
699 2023-08-31 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Skotland Baghasdal, South Uist, Outer Hebrides
698 2023-08-28 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) England Staines Reservoir, Surrey
697 2023-08-04 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) Skotland Grutness Voe, Shetland
696 2023-07-29 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum) Irland Portrane Beach, County Dublin
695 2023-07-19 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Portugal 6.10km S of Porto Santo, Madeira
694 2023-07-16 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Portugal 20.1km SSE of Madeira
693 2023-07-15 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal 19.5km NE of Madeira
692 2023-07-15 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal 18km NE of Madeira
691 2023-07-14 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Portugal Levada dos Balcões, Madeira
690 2023-07-14 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Levada dos Balcões, Madeira
689 2023-07-13 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Quinta da Junta, Madeira
688 2023-05-02 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) England Long Nanny, Northumberland
687 2023-04-24 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kap Verde Achada Baleia, Santiago
686 2023-04-23 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Porto de Tarrafel, Santiago
685 2023-04-23 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Sierra Malagueta, Santiago
684 2023-04-22 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Barragem de Flamengos, Santiago
683 2023-04-22 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Kap Verde Farol de Mia Pia, Santiago
682 2023-04-22 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Ribeira de Faveta, Santiago
681 2023-04-21 * Mellemhejre (Ardea intermedia) Kap Verde Pedra Badejo Lagoons, Santiago
680 2023-04-21 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Pedra Badejo, Santiago
679 2023-04-21 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Pedra Badejo, Santiago
678 2023-04-21 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Praia de Gamboa, Santiago
677 2023-04-21 * Rødfodet Sule (Sula sula) Kap Verde Baia de Inferno, Santiago
676 2023-04-21 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Praia Cliffs, Santiago
675 2023-04-20 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Jardim da Praça do Império, Lisbon
674 2023-04-09 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Sverige Förslöv, Skåne
673 2023-04-09 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Sverige Trollhättan, Västra Götaland
672 2023-04-09 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Sverige Tönnersa Beach, Laholmsbuken
671 2023-01-31 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) England Greylake, Somerset
2022
670 2022-11-12 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Kuwait South Al Jahra Farms, Kuwait City
669 2022-11-10 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdali Farms, North Kuwait
668 2022-11-10 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) Kuwait Mutla'a Ranch, Al Bahra
667 2022-11-09 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait North Al Jahra Farms, Kuwait City
666 2022-11-08 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Kuwait Al Jahra Bay, Kuwait Bay
665 2022-11-08 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Kuwait Abu Hasaniya Beach, South Kuwait Bay
664 2022-11-08 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Kuwait Abu Hasaniya Beach, South Kuwait Bay
663 2022-11-08 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Kuwait West Sulaibikhat Beach, Al Hishan Bay
662 2022-11-08 * Terekklire (Xenus cinereus) Kuwait West Sulaibikhat Beach, Al Hishan Bay
661 2022-11-08 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait Sulaibikhat Beach, Al Hishan Bay
660 2022-11-08 Steppegulbug (Iduna rama) Kuwait Al Shaheed Park, Kuwait City
659 2022-11-07 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Institute for Scientific Research, Al Hishan Bay
658 2022-10-22 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) England Whitley Bay Cemetery, Northumberland
657 2022-10-17 * Ildsanger (Setophaga fusca) England Popplestone Fields, Bryher, Isles of Scilly
656 2022-10-17 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) England Porthellick Pool, St Mary's, Isles of Scilly
655 2022-09-26 * Nathøg (Chordeiles minor) England Wantage, Oxfordshire
654 2022-08-08 * Tangmåge (Larus dominicanus) England Grafham Water, Cambridgeshire
653 2022-07-29 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) England Drift Reservoir, Cornwall
652 2022-07-25 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Spanien Sound of Gomera, Tenerife
651 2022-07-23 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Erjos Fields, Monte del Agua, Tenerife
650 2022-07-23 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Mirador de la Grimona, Tenerife
649 2022-07-22 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Las Lajas, Teide Forests, Tenerife
648 2022-07-07 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) England Wandell Farm, Bempton, Yorkshire
647 2022-06-06 * Moskusand (Cairina moschata) Spanien Parque del Sur, Maspalomas, Gran Canaria
646 2022-06-05 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Mirador Confital, Gran Canaria
645 2022-06-04 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) Spanien Morro de Pajonales, Gran Canaria
644 2022-06-03 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Cruz de Tejeda, Gran Canaria
643 2022-06-03 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Cruz de Tejeda, Gran Canaria
642 2022-06-03 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Cruz de Tejeda, Gran Canaria
641 2022-06-03 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien Llanos de Ana Lopez, Gran Canaria, Canary Islands
640 2022-05-19 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Nemrut Dagi, Adiyaman
639 2022-05-18 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet Şanlıurfa, Birecik
638 2022-05-17 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Euphrates Gravel Pits, Birecik
637 2022-05-17 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Euphrates Gravel Pits, Birecik
636 2022-05-16 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkarzik Peak
635 2022-05-15 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Demirkarzik Mountains
634 2022-04-09 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Mavrokolympos Reservoir
633 2022-04-08 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) Cypern Episcopi, Paphos
632 2022-04-08 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Cypern Agia Varvara, Paphos
631 2022-03-27 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Holland Leukerbeek, Weerd
630 2022-03-26 * Indisk Gås (Anser indicus) Holland Hooge Kampse Plas, Utrecht
629 2022-03-26 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland Donkernack, Roermond
628 2022-03-25 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Frankrig Foret d'Hesdin, Nord-Pas-de-Calais
627 2022-03-21 Prærieterne (Sterna forsteri) Irland Kinvarra Bay, Galway
626 2022-03-20 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Irland Lough Boora Peatlands, Offaly
625 2022-03-20 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) Irland Doon Lough, Leitrim
624 2022-03-02 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Aserbajdsjan Shirvan Lake, Caspian Coast
623 2022-02-26 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Aserbajdsjan Shirvan Lake, Caspian Coast
622 2022-02-12 * Vandredrossel (Turdus migratorius) England Priory Heights, Eastbourne, Sussex
2021
621 2021-12-30 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) England River Darwen, Roach Bridge, Lancashire
620 2021-10-18 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Æðarfossar, Laxa River, Northeastern Region
619 2021-10-17 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Island Dimmuborgir, Myvatn, Northeastern Region
618 2021-10-17 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Lake Masvatn, Northeastern Region
617 2021-10-11 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) England Swillington Ings (St Aidan's), Yorkshire
616 2021-10-09 * Alaskaryle (Calidris mauri) England Normandy Marsh, Hampshire
615 2021-09-05 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) England Blacktoft Sands, Yorkshire
614 2021-09-05 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) England Bempton Cliffs, Yorkshire
613 2021-04-06 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos) England Exmouth, Devon
2020
612 2020-12-10 * Pileværling (Emberiza rustica) England Thursley Common, Surrey
611 2020-10-12 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) England Popplestone Bay, Bryher, Scilly
610 2020-10-10 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) England Kenidjack Valley, Cornwall
609 2020-09-04 * Sneugle (Bubo scandiacus) Skotland Ronas Hill, Mainland, Shetland
608 2020-09-02 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Skotland Skaw Beach, Unst, Shetland
607 2020-08-08 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) England St Mary's 10km S, Scilly, Cornwall
606 2020-01-03 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) England Cheswick Sands, Northumberland
605 2020-01-03 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) England Prestwick Carr, Northumberland
2019
604 2019-12-31 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Skotland Balranald, North Uist, Hebrides
603 2019-12-07 * Blåvinget And (Spatula discors) England Man Sands, Devon
602 2019-12-06 * Eremitdrossel (Catharus guttatus) England Kitty Down, St Mary's, Scilly
601 2019-04-27 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) England Westward Ho!, Devon
600 2019-03-18 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge Hornoya Island, Varanger, Lapland
599 2019-03-17 * Stellersand (Polysticta stelleri) Norge Vadso Harbour, Varanger, Lapland
598 2019-03-16 * Høgeugle (Surnia ulula) Norge Tanafjord, Varanger, Lapland
597 2019-03-16 * Krognæb (Pinicola enucleator) Finland Neljan Tuulen Tupa, Inari, Lapland
596 2019-03-15 Lapmejse (Poecile cinctus) Finland Kakslauttanan, Inari, Lapland
595 2019-03-15 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland Kakslauttanan, Inari, Lapland
594 2019-03-12 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Livantiira, Kuhmo Region
2018
593 2018-12-09 * Dværgværling (Emberiza pusilla) England Fortuneswell, Portland, Dorset
592 2018-10-17 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) England Treve Moor, Land's End, Cornwall
591 2018-10-07 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) Wales Kidwelly Quay, Camarthenshire
590 2018-07-01 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) England Carnsew Pool, Hayle Estuary, Cornwall
589 2018-05-07 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Skotland Ythan Estuary, Aberdeenshire
588 2018-05-05 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Skotland Musselburgh, Lothian
587 2018-04-29 * Krabbehejre (Butorides virescens) Wales Llan-mill, Pembrokeshire
586 2018-04-21 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) England Carlton Marshes, Suffolk
585 2018-04-02 * Snegås (Anser caerulescens) Skotland Alves, Findhorn Bay, Moray
584 2018-02-24 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) England Radipole Lake, Dorset
583 2018-01-25 * Klireryle (Calidris himantopus) England Stanpit Marsh, Dorset
2017
582 2017-06-18 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Aserbajdsjan Laza, Caucasus
581 2017-06-18 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Aserbajdsjan Suvar, Laza, Caucasus
580 2017-06-18 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Aserbajdsjan Suvar, Laza, Caucasus
579 2017-06-17 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Aserbajdsjan Kizilkaya Mountain, Caucasus
578 2017-06-17 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Aserbajdsjan Kizilkaya Mountain, Caucasus
577 2017-06-15 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Aserbajdsjan Nazli Bulaq, Xinaliq Valley, Caucasus
576 2017-06-14 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Aserbajdsjan Lerik Valley, Hyrcan National Park
575 2017-06-14 * Rosenstær (Pastor roseus) Aserbajdsjan Xirmandali, Caspian Coast
574 2017-06-13 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus) Aserbajdsjan Talysh Mountains, Hyrcan National Park
573 2017-06-09 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Aserbajdsjan Batabat Peak, Nakhchivan
572 2017-06-09 Hvidhals (Irania gutturalis) Aserbajdsjan Bichanak Valley, Nakhchivan
571 2017-06-09 Orientgulbug (Hippolais languida) Aserbajdsjan Dari Dag Yolu, Nakhchivan
570 2017-06-09 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Aserbajdsjan Batabat Peak, Nakhchivan
569 2017-06-09 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Aserbajdsjan Dari Dag Yolu, Nakhchivan
568 2017-06-08 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Aserbajdsjan Nehram Ridge, Nakhchivan
567 2017-06-08 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Aserbajdsjan Nehram Ridge, Nakhchivan
566 2017-06-08 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Aserbajdsjan Nehram Ridge, Nakhchivan
565 2017-06-08 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Aserbajdsjan Nehram Ridge, Nakhchivan
564 2017-06-08 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Aserbajdsjan Nehram Ridge, Nakhchivan
563 2017-05-01 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Skotland Cullen Bay, Aberdeenshire
562 2017-04-29 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Skotland Loch Feorlin, Argyll
561 2017-04-29 Sortbrun And (Anas rubripes) Skotland Strontian, Lochaber, Highland
560 2017-01-27 * Stillehavslom (Gavia pacifica) England Druridge Bay, Northumberland
559 2017-01-08 * Brundrossel (Turdus eunomus) England Beeley, Peak District, Derbyshire
2016
558 2016-12-30 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Holland Vondelpark, Amsterdam
557 2016-12-29 Dværggås (Anser erythropus) Holland Oudeland van Strijen, Zuid-Holland
556 2016-12-29 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland Gaatkens Plas, Zuid-Holland
555 2016-12-28 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Holland Den Hoorn, Texel
554 2016-12-23 * Storpiber (Anthus richardi) England Arlingham Warth, Gloucestershire
553 2016-12-22 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) England Blagdon Lake, Somerset
552 2016-10-16 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) England Easington, Spurn, Yorkshire
551 2016-10-16 Tajgasædgås (Anser fabalis) England Skeffling, Spurn, Yorkshire
550 2016-09-23 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Spanien Las Caheruelas, Tarifa, Cadiz
549 2016-09-23 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Spanien Rio de San Pedro, Cadiz
548 2016-09-23 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Spanien Rio de la Vega, Tarifa, Cadiz
547 2016-09-21 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) England Pennington Marshes, Hampshire
546 2016-09-12 * Bairdsryle (Calidris bairdii) England Upton Warren, Worcestershire
545 2016-06-01 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Rusland (indenfor VP) Stepnoi Reserve, Astrakhan Region
544 2016-05-31 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Rusland (indenfor VP) Stepnoi Reserve, Astrakhan Region
543 2016-05-25 Rosasanger (Curruca mystacea) Rusland (indenfor VP) Zenzeli, Astrakhan Region
542 2016-05-22 * Jomfrutrane (Grus virgo) Rusland (indenfor VP) Stepnoi Reserve, Astrakhan Region
541 2016-05-22 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Rusland (indenfor VP) Stepnoi Reserve, Astrakhan
540 2016-04-19 * Perleugle (Aegolius funereus) Polen Bialowieza Forest
539 2016-04-19 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Polen Bialowieza Forest
538 2016-04-19 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Polen Bialowieza Forest
537 2016-04-18 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Polen Bialowieza Forest
536 2016-04-17 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Polen Goniadz, Biebrza Marshes
535 2016-04-17 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Polen Wolka Piaseczna, Biebrza Marshes
534 2016-03-05 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) England Perranuthnoe Beach, Cornwall
533 2016-02-07 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) Rusland (indenfor VP) Stepnoi Reserve, Astrakhan Region
532 2016-01-17 * Brun Sule (Sula leucogaster) Israel North Beach, Eilat, Red Sea
531 2016-01-17 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Israel Yotvata South Field, Southern Arava
530 2016-01-17 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Yotvata Hai-Bar, Southern Arava
529 2016-01-17 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel Nahal Hemda, Northern Arava
528 2016-01-17 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel Amram's Pillars, Eilat Mountains
527 2016-01-15 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae) Israel Nahal Hemda, Arava Valley
526 2016-01-15 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Israel Nahal Hemda, Northern Arava
525 2016-01-15 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Israel Shitim Village, Northern Arava
524 2016-01-14 * Kejserørn (Aquila heliaca) Israel Urim Fields, Negev Desert
523 2016-01-14 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Israel Urim Fields, Negev Desert
522 2016-01-13 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Nahal Ze'elim, Dead Sea
521 2016-01-13 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Og Reservoir, Dead Sea
520 2016-01-13 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Nahal Aricha, Negev Desert
519 2016-01-12 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Mitzpe Shalem, Dead Sea
518 2016-01-11 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Israel Kfar Ruppin Fields, Beit She'an
517 2016-01-11 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Mount Gilboa, Beit She'an Valley
516 2016-01-11 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Israel Mount Gilboa, Beit She'an Valley
515 2016-01-10 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel Agamon Hula Reserve
2015
514 2015-12-23 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) England Ham Wall, Avalon Marshes, Somerset
513 2015-10-04 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
512 2015-05-25 * Kaffersejler (Apus caffer) Marokko Aroumd, Asni Valley, High Atlas
511 2015-05-21 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaimeden, Atlas Mountains
510 2015-05-20 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Marokko Douar Derkaoua, Erfoud, Sahara
509 2015-05-20 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Derkaoua Desert, Sahara
508 2015-05-20 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Marokko Zeida Plains, Atlas
507 2015-05-19 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Dayet Aoua, Ilfrane, Atlas
506 2015-05-18 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko El Jadida Region, Atlantic Coast
505 2015-03-28 * Burmastær (Acridotheres burmannicus) Israel Hayarkon Park, Tel-Aviv
504 2015-03-27 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Kfar Ruppin 2km S, Beit She'an
503 2015-03-26 * Armensk Måge (Larus armenicus) Israel Tirat Zvi Ponds, Beit She'an
502 2015-03-26 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Tirat Zvi Ponds, Beit She'an
501 2015-03-26 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Ein Gedi Spa, Dead Sea
500 2015-03-26 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Israel Tirat Zvi Ponds, Beit She'an
499 2015-03-26 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Tirat Zvi Ponds, Beit She'an
498 2015-03-26 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Israel Tirat Zvi Ponds, Beit She'an
497 2015-03-25 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Israel Yotvata South Field, Southern Arava
496 2015-03-25 Nattergal (Luscinia luscinia) Israel Nahal Sheizaf, Northern Arava
495 2015-03-25 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Idan Pools, Southern Arava
494 2015-03-25 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Nahal Gidron, Northern Arava
493 2015-03-25 Maina (Acridotheres tristis) Israel Tirat Zvi Ponds, Beit She'an
492 2015-03-24 Hortulan (Emberiza hortulana) Israel Meishar Plateau, Negev Region
491 2015-03-24 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Israel Yotvata North Field, Southern Arava
490 2015-03-24 Namaquadue (Oena capensis) Israel Yotvata South Field, Southern Arava
489 2015-03-23 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Sde Boker, Negev Desert
488 2015-03-23 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Ne'ot Hakkikar Marshes, Dead Sea
487 2015-03-23 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Sde Boker, Negev Desert
486 2015-03-23 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Ein Avdat, Negev Region
485 2015-03-23 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Ne'ot Hakkikar Marshes, Dead Sea
484 2015-03-23 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Ezuz, Nizzana, Negev Desert
483 2015-03-22 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat KM 19 Pool, Southern Arava
482 2015-03-22 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Eilat KM 19 Pool, Southern Arava
481 2015-03-22 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Eilat South Beach, Red Sea
480 2015-03-22 Revhejre (Egretta gularis) Israel Eilat South Beach, Red Sea
479 2015-03-22 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat South Beach, Red Sea
478 2015-03-21 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Eilat Mountains, Red Sea
477 2015-03-21 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Eilat Mountains, Red Sea
476 2015-03-21 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Eilat Town, Red Sea
475 2015-03-21 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Holland Park, Eilat, Red Sea
474 2015-03-21 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Eilat Mountains, Red Sea
473 2015-03-21 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Holland Park, Eilat, Red Sea
472 2015-03-21 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Holland Park, Eilat, Red Sea
471 2015-03-21 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Eilat Mountains, Red Sea
470 2015-03-21 Huskrage (Corvus splendens) Israel Holland Park, Eilat, Red Sea
469 2015-03-21 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Eilat South Beach, Red Sea
468 2015-03-21 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Eilat Mountains, Red Sea
467 2015-03-21 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Holland Park, Eilat, Red Sea
2014
466 2014-03-16 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) England Serridge Ridge, Forest of Dean, Gloucestershire
2013
465 2013-05-03 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Grækenland Kalloni Saltpans, Lesvos
464 2013-05-03 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Grækenland Skala Vasilikon, Lesvos
463 2013-05-03 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Grækenland Skamioudi Groves, Lesvos
462 2013-05-03 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Grækenland Platania Valley, Lesvos
461 2013-05-03 Sørgemejse (Poecile lugubris) Grækenland Napi Valley, Lesvos
460 2013-05-02 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Grækenland Kalloni Saltpans, Lesvos
459 2013-05-02 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Grækenland Achladeri Forest, Lesvos
458 2013-05-02 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Grækenland Metochi, Lesvos
457 2013-05-01 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Grækenland Ipsilou Monastery, Lesvos
456 2013-05-01 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Grækenland Agriosikos, Lesvos
455 2013-05-01 Chukarhøne (Alectoris chukar) Grækenland Metochi, Lesvos
454 2013-04-30 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Grækenland Meladia Valley, Lesvos
453 2013-04-29 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Grækenland Kavaki, Lesvos
452 2013-04-29 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Grækenland Napi Valley, Lesvos
451 2013-04-29 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Grækenland Kavaki, Lesvos
450 2013-04-29 Rustværling (Emberiza caesia) Grækenland Napi Valley, Lesvos
449 2013-04-29 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Grækenland Kavaki, Lesvos
448 2013-04-29 Masketornskade (Lanius nubicus) Grækenland Napi Valley, Lesvos
447 2013-04-28 Sporevibe (Vanellus spinosus) Grækenland Kalloni Saltpans, Lesvos
2011
446 2011-07-14 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Ungarn Szogliget, Aggteleki National Park
445 2011-07-13 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Ungarn Josvafo, Aggteleki National Park
444 2011-07-10 Slagugle (Strix uralensis) Ungarn Bukkzentkereszt 1km S, Bukk Hills
443 2011-07-08 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Ungarn Farm Lator, Bukk Hills
442 2011-04-09 Guldfasan (Chrysolophus pictus) England Barnham Carr, Thetford, Suffolk
2010
441 2010-10-18 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) England Stiffkey Marshes, Norfolk
440 2010-10-17 * Steppehøg (Circus macrourus) England Holme Village, Norfolk
439 2010-10-16 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) England Warham Greens, Norfolk
438 2010-03-29 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Marokko Izoumgane, Boumalne Dades
437 2010-03-29 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Ikniouen Road, Boumalne Dades
436 2010-03-29 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Ikniouen Road, Boumalne Dades
435 2010-03-29 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Marokko Errachidia 23km W, Sahara
434 2010-03-28 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Marokko Cafe Yasmina, Erfoud, Sahara
433 2010-03-28 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Marokko Cafe Yasmina, Erfoud, Sahara
432 2010-03-28 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Marokko Errachidia, Sahara
431 2010-03-28 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Marokko Cafe Yasmina, Erfoud, Sahara
430 2010-03-28 Brillesanger (Curruca conspicillata) Marokko Cafe Yasmina, Erfoud, Sahara
429 2010-03-28 Mestersanger (Curruca hortensis) Marokko Cafe Yasmina, Erfoud, Sahara
428 2010-03-27 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Marokko Erfoud Desert, Sahara
427 2010-03-27 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Marokko Rissani, Sahara Desert
426 2010-03-27 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Erfoud Desert, Sahara
425 2010-03-27 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Marokko Erfoud Desert, Sahara
424 2010-03-26 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Marokko Nomad Palace, Merzouga, Sahara
423 2010-03-26 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Marokko Merzouga Desert, Sahara
422 2010-03-26 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Marokko Merzouga Desert, Sahara
421 2010-03-26 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Wadi Said, Erfoud, Sahara
420 2010-03-26 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Cafe Yasmina, Erfoud, Sahara
419 2010-03-26 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Marokko Merzouga Desert, Sahara
418 2010-03-25 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Marokko Erfoud Desert, Sahara
417 2010-03-25 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Erfoud Desert, Sahara
416 2010-03-25 * Grøn Biæder (Merops persicus) Marokko Errachidia, Sahara
415 2010-03-25 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Marokko Erfoud Desert, Sahara
414 2010-03-25 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Marokko Merzouga Desert, Sahara
413 2010-03-24 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko Azrou to Timadhe, Atlas
412 2010-03-24 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Marokko Zeida Plains, Midelt Region
411 2010-03-24 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Col Taghomt, Middle Atlas
410 2010-03-23 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko Dayet Aoua, Atlas Mountains
409 2010-03-23 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Ilfrane National Park, Atlas
408 2010-03-23 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Ilfrane National Park, Atlas
407 2010-03-23 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko Dayet Aoua, Ilfrane, Atlas
406 2010-03-23 Rustand (Tadorna ferruginea) Marokko Dayet Aoua, Ilfrane, Atlas
405 2010-03-23 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Marokko El-Hajeb Plains, Atlas
404 2010-03-22 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merja Zerga, Atlantic Coast
403 2010-03-22 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Lac de Sidi-Boughaba, Rabat
402 2010-03-22 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Lac de Sidi-Boughaba, Rabat
2009
401 2009-11-10 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
400 2009-10-04 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) England Staines Moor, Surrey
399 2009-09-26 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) England Chew Valley Lake, Avon
398 2009-08-25 Gråspætte (Picus canus) Ungarn Tengerszem, Aggteleki National Park
397 2009-08-23 Gulbug (Hippolais icterina) Ungarn Nadudvar, Hortobagy
396 2009-08-22 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Ungarn Halasto Fishponds, Hortobagy
395 2009-08-22 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Ungarn Halasto Fishponds, Hortobagy
394 2009-08-21 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Ungarn Debrecen Steppes, Hortobagy
393 2009-08-21 * Slagfalk (Falco cherrug) Ungarn Nagyivan Plains, Hortobagy
392 2009-08-21 Kærløber (Calidris falcinellus) Ungarn Halastavak Fishponds, Hortobagy
391 2009-06-06 Kærsanger (Acrocephalus palustris) England Lower Goresbrook, Greater London
390 2009-05-18 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) England Jackdaw Hill, Bedfordshire
389 2009-04-21 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) Skotland Forest Lodge 1km S, Strathspey, Highland
388 2009-02-24 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
387 2009-02-15 Pungmejse (Remiz pendulinus) England Clennon Valley, Paignton, Devon
386 2009-02-15 * Brilleand (Melanitta perspicillata) England Dawlish Warren, Devon
385 2009-01-20 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) England Appleford Pits, Oxfordshire
2008
384 2008-08-20 * Sort Stork (Ciconia nigra) Frankrig Port de Boucharo, Pyrenees
383 2008-06-23 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Spanien Cullera, Valencia
382 2008-06-23 * Ellekrage (Coracias garrulus) Spanien El Hondo, Elche, Alicante
381 2008-06-23 Savisanger (Locustella luscinioides) Spanien Pego-Oliva Marshes, Alicante
380 2008-06-23 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Denia, Alicante
379 2008-06-23 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien Pego-Oliva Marshes, Alicante
378 2008-06-23 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien El Hondo, Elche, Alicante
377 2008-06-22 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Montnegre, Alicante
376 2008-06-22 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Spanien Clot de Galvany, Alicante
375 2008-06-22 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Spanien Montnegre Region, Alicante
374 2008-06-22 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Spanien Santa Pola Coast, Alicante
373 2008-06-22 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien Montnegre Region, Alicante
372 2008-06-22 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien Clot de Galvany, Alicante
371 2008-06-22 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Spanien Salines de Santa Pola, Alicante
370 2008-05-17 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) England Exminster Marshes, Devon
369 2008-04-27 Tjur (Tetrao urogallus) Skotland Craigmore Wood, Strathspey, Highland
368 2008-04-13 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Spanien Albufera Marshes, Mallorca
367 2008-04-13 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Spanien Albufera Marshes, Mallorca
366 2008-04-13 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Spanien Albufera Marshes, Mallorca
365 2008-04-11 * Damklire (Tringa stagnatilis) Spanien Salinas d'Es Trenc, Mallorca
364 2008-04-10 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Boquer Valley, Mallorca
363 2008-04-08 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Spanien Albufera Marshes, Mallorca
362 2008-03-23 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) England Slimbridge 100-Acre, Gloucestershire
361 2008-02-13 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) England Tehidy Country Park, Cornwall
360 2008-02-05 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) England Gosport, Portsmouth, Hampshire
359 2008-02-03 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Wales Lisvane Reservoir, Cardiff, Glamorgan
358 2008-01-26 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) England Cley Village, Norfolk
357 2008-01-22 * Lille Bjergand (Aythya affinis) England Appleford Pits, Oxfordshire
356 2008-01-16 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) England West Wittering, Sussex
355 2008-01-08 Stor Hornugle (Bubo bubo) Spanien Portilla del Tietar, Monfrague
354 2008-01-08 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Portilla del Tietar, Monfrague
353 2008-01-07 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Spanien Pico Villuercas, Extremadura
352 2008-01-07 Murløber (Tichodroma muraria) Spanien Pico Villuercas, Extremadura
351 2008-01-06 * Skadegøg (Clamator glandarius) Spanien Santa Marta de Madagascar, Extremedura
350 2008-01-06 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien Santa Marta de Madagascar, Extremedura
349 2008-01-06 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Spanien Santa Marta de Madagascar, Extremedura
348 2008-01-06 * Rødhovedet And (Netta rufina) Spanien Embalse de Albuhera, Extremedura
347 2008-01-06 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Spanien Embalse de Albuhera, Extremedura
346 2008-01-04 Tigerfinke (Amandava amandava) Spanien Palazuelo Fields, Extremadura
345 2008-01-03 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien Vegas Altas, Extremedura
344 2008-01-03 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Spanien Rio Ruercas, Extremedura
343 2008-01-03 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Spanien Vegas Altas, Extremedura
342 2008-01-03 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien Vegas Altas, Extremedura
341 2008-01-03 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Rio Ruecas, Extremedura
2007
340 2007-11-11 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) England Farmoor Reservoir, Oxfordshire
339 2007-11-06 Alexanderparakit (Psittacula krameri) England Wraysbury Gravel Pits, Berkshire
338 2007-11-03 Søkonge (Alle alle) England Sheringham Beach, Norfolk
337 2007-10-25 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) England Holland Haven, Essex
336 2007-10-17 Vendehals (Jynx torquilla) England Warham Greens, Norfolk
335 2007-10-09 Hedepiber (Anthus rubescens) England Farmoor Reservoir, Oxfordshire
334 2007-09-27 Sabinemåge (Xema sabini) England Pendeen Head, Cornwall
333 2007-09-17 * Høgesanger (Curruca nisoria) Skotland Fair Isle, Shetland
332 2007-09-16 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Skotland Fair Isle, Shetland
331 2007-09-12 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Wales Uskmouth Reedbeds, Gwent
330 2007-08-15 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) England Pendeen Head, Cornwall
329 2007-07-12 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Skotland Cairngorm Mountain, Highland
328 2007-07-08 Klippedue (Columba livia) Skotland Iona, Mull, Argyll
327 2007-07-08 Engsnarre (Crex crex) Skotland Iona Abbey, Iona, Argyll
326 2007-07-07 Havørn (Haliaeetus albicilla) Skotland Loch Don, Mull, Argyll
325 2007-07-01 * Rosenterne (Sterna dougallii) England Arnold's Marsh, Cley, Norfolk
324 2007-05-21 * Dværghornugle (Otus scops) England Thrupp, Oxfordshire
323 2007-05-03 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) England Farmoor Reservoir, Oxfordshire
322 2007-04-15 Fjeldrype (Lagopus muta) Skotland Cairngorm Mountain, Highland
321 2007-04-12 Bramgås (Branta leucopsis) Skotland Brow Well, Caerlaverock, Dumfries
320 2007-01-08 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Oued Tamri, Atlantic Coast
319 2007-01-06 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Oued Massa, Atlantic Coast
318 2007-01-06 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa, Atlantic Coast
317 2007-01-05 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko Tizi-n'Test Pass, Anti-Atlas
316 2007-01-05 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko Taroudant, Sous Valley
315 2007-01-05 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Tizi-n'Test Pass, Anti-Atlas
314 2007-01-03 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Tizi-n'Test Pass, Anti-Atlas
313 2007-01-03 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Marokko Taroudant, Sous Valley
312 2007-01-03 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Marokko Taroudant, Sous Valley
311 2007-01-02 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Taroudant, Sous Valley
310 2007-01-02 * Lille Sejler (Apus affinis) Marokko Taroudant, Sous Valley
309 2007-01-02 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Taroudant, Sous Valley
308 2007-01-02 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Marokko Taroudant, Sous Valley
2006
307 2006-12-03 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) England Severn Beach, Avon
306 2006-09-15 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
305 2006-09-09 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig D60, Bonifacio, Corsica
304 2006-09-06 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Frankrig Bonifacio, Corsica
303 2006-09-04 * Makisanger (Curruca subalpina) Frankrig Capo Pertusato, Corsica
302 2006-09-04 Aftenfalk (Falco vespertinus) Frankrig Capo Pertusato, Corsica
301 2006-09-01 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Tuani, Restonica Gorge, Corsica
300 2006-08-30 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Lac de Capitello, Restonica, Corsica
299 2006-08-28 Italiensk Spurv (Passer italiae) Frankrig Monticello, Corsica
298 2006-08-28 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Frankrig Monticello, Corsica
297 2006-07-01 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Frankrig Briere Marshes, Brittany
296 2006-03-04 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Wales Townhill, Swansea, Glamorgan
295 2006-01-14 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) England Avonmouth Pools, Avon
294 2006-01-02 Grågås (Anser anser) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
2005
293 2005-12-03 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Wales Porthcawl Beach, Glamorgan
292 2005-10-22 Thorshane (Phalaropus fulicarius) England Chew Valley Lake, Avon
291 2005-10-05 * Høgeørn (Aquila fasciata) Frankrig Gorge de l'Ardeche, Ardeche
290 2005-09-18 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
289 2005-08-28 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Frankrig Heas Valley, Pyrenees
288 2005-08-27 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Frankrig Ossau Valley, Pyrenees
287 2005-08-25 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Frankrig Col du Tourmalet, Pyrenees
286 2005-08-23 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Frankrig Lot Valley, Cahors, Midi-Pyrenees
285 2005-08-21 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Frankrig Etang de Bellebouche, La Brenne
284 2005-08-21 * Tophejre (Ardeola ralloides) Frankrig Etang du Blizon, La Brenne
283 2005-08-21 Sølvhejre (Ardea alba) Frankrig Etang de la Gabriere, La Brenne
282 2005-08-20 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Frankrig La Cherine Reserve, La Brenne
281 2005-08-19 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Frankrig Etang de la Gabriere, La Brenne
280 2005-06-25 Pirol (Oriolus oriolus) England Lakenheath Fen, Suffolk
279 2005-06-03 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Skotland North Abernethy, Strathspey, Highland
278 2005-06-02 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Skotland Glen Feshie, Strathspey, Highland
277 2005-05-31 Gråkrage (Corvus cornix) Skotland Handa Island, Sutherland, Highland
276 2005-05-29 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Skotland Rothiemurcus, Strathspey
275 2005-04-10 Rovterne (Hydroprogne caspia) Portugal Quinta de Marim, Algarve
274 2005-04-10 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Portugal Quinta de Marim, Algarve
273 2005-04-09 * Klippeværling (Emberiza cia) Portugal Tavira Hills, Algarve
272 2005-04-08 Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal Tavira Saltpans, Algarve
271 2005-04-06 * Gråsejler (Apus pallidus) Portugal Tavira, Portugal
270 2005-04-05 Toplærke (Galerida cristata) Portugal Tavira Saltpans, Algarve
269 2005-04-05 Odinshane (Phalaropus lobatus) Portugal Tavira Saltpans, Algarve
268 2005-04-05 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Portugal Tavira Saltpans, Algarve
267 2005-04-04 Biæder (Merops apiaster) Portugal Almargens Village, Algarve
266 2005-04-04 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Portugal Almargens Village, Algarve
265 2005-04-04 Blåskade (Cyanopica cooki) Portugal Almargens Village, Algarve
264 2005-04-04 Vagtel (Coturnix coturnix) Portugal Almargens Village, Algarve
263 2005-04-04 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Portugal Gilao River, Tavira, Algarve
262 2005-04-04 Temmincksryle (Calidris temminckii) Portugal Gilao River, Tavira, Algarve
261 2005-01-23 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
260 2005-01-03 Gråmåge (Larus hyperboreus) England Warham Greens, Norfolk
259 2005-01-03 * Lille Gulben (Tringa flavipes) England Stiffkey Marshes, Norfolk
258 2005-01-02 Bjergirisk (Linaria flavirostris) England Stiffkey Fen, Norfolk
257 2005-01-02 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) England Titchwell Marsh, Norfolk
256 2005-01-02 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) England Titchwell Marsh, Norfolk
255 2005-01-02 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) England Titchwell Beach, Norfolk
2004
254 2004-12-24 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) England Cotswold Water Park, Gloucestershire
253 2004-12-05 Silkehale (Bombycilla garrulus) England Cannock Chase, Staffordshire
252 2004-10-30 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) England Clevedon, Avon
251 2004-08-21 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) England North Sea, Flamborough, Yorkshire
250 2004-08-21 Storkjove (Stercorarius skua) England North Sea, Flamborough, Yorkshire
249 2004-07-04 Fyrremejse (Poecile montanus) England Woorgreen's, Forest of Dean, Gloucestershire
248 2004-06-28 Havterne (Sterna paradisaea) Wales Cemlyn Lagoon, Anglesey
247 2004-06-28 Vandstær (Cinclus cinclus) England Horner Water, Exmoor, Devon
246 2004-06-27 Tejst (Cepphus grylle) Wales Fedw Fawr, Anglesey
245 2004-05-22 * Mandarinand (Aix galericulata) England Frampton-on-Severn, Gloucestershire
244 2004-05-09 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) England Nagshead, Forest of Dean, Gloucestershire
243 2004-05-02 Græshoppesanger (Locustella naevia) England Warden's Wood, Cleeve, Gloucestershire
242 2004-04-16 Natugle (Strix aluco) England Martin Mere WWT, Lancashire
241 2004-04-04 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) England Portland Bill, Dorset
240 2004-02-19 Fjeldvåge (Buteo lagopus) England Massingham Heath, Norfolk
239 2004-02-17 Lille Flagspætte (Dryobates minor) England Holkham Park, Norfolk
238 2004-02-17 Bjerglærke (Eremophila alpestris) England Holkham Bay, Norfolk
237 2004-02-07 Lapværling (Calcarius lapponicus) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
236 2004-02-07 Tundrasædgås (Anser serrirostris) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
235 2004-01-18 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) England Quedgeley, Gloucestershire
234 2004-01-11 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) England Exminster Marshes, Devon
233 2004-01-02 Hjejle (Pluvialis apricaria) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
2003
232 2003-12-14 Sumpmejse (Poecile palustris) England Speech House, Forest of Dean, Gloucestershire
231 2003-11-16 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) England Westhay Moor, Avalon Marshes, Somerset
230 2003-10-26 Sangsvane (Cygnus cygnus) England Martin Mere WWT, Lancashire
229 2003-10-26 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) England Martin Mere WWT, Lancashire
228 2003-10-26 Dværgfalk (Falco columbarius) England Martin Mere WWT, Lancashire
227 2003-10-21 Blisgås (Anser albifrons) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
226 2003-09-30 * Prærieløber (Calidris subruficollis) England Northwick Warth, Severnside, Avon
225 2003-09-28 Sortterne (Chlidonias niger) England Radipole Lake, Dorset
224 2003-09-21 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) England Heron's Green, Chew Valley Lake, Avon
223 2003-09-07 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) England Chew Valley Lake, Avon
222 2003-08-31 Provencesanger (Curruca undata) England Aylesbeare Common, Devon
221 2003-08-31 Islandsk Ryle (Calidris canutus) England Exminster Marshes, Devon
220 2003-08-20 Svaleklire (Tringa ochropus) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
219 2003-08-20 Tinksmed (Tringa glareola) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
218 2003-08-16 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Frankrig Le Roche Sarrazine, Jura
217 2003-08-16 Topmejse (Lophophanes cristatus) Frankrig Le Roche Sarrazine, Jura
216 2003-08-07 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Frankrig River Doubs, Petit-Noir, Jura
215 2003-08-07 Hedehøg (Circus pygargus) Frankrig River Doubs, Petit-Noir, Jura
214 2003-08-06 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Frankrig Le Roche Sarrazine, Jura
213 2003-08-05 Citronsisken (Carduelis citrinella) Frankrig Les Fourges, Jura
212 2003-08-05 Sortspætte (Dryocopus martius) Schweiz Vraconnaz, Neuchatal Region
211 2003-08-05 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Frankrig Les Fourgs, Jura
210 2003-07-05 Natravn (Caprimulgus europaeus) England Tidenham Chase, Gloucestershire
209 2003-05-31 Dværgterne (Sternula albifrons) England Gore Point, Holme, Norfolk
208 2003-05-31 Gærdesanger (Curruca curruca) England Holme Dunes, Norfolk
207 2003-05-30 Slørugle (Tyto alba) England Little Snoring Airbase, Norfolk
206 2003-05-30 Skovhornugle (Asio otus) England Little Snoring Airbase, Norfolk
205 2003-05-30 Hedelærke (Lullula arborea) England Weeting Heath, Breckland, Suffolk
204 2003-05-30 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) England Lakenheath Fen, Suffolk
203 2003-05-29 Agerhøne (Perdix perdix) England East Barsham, Norfolk
202 2003-05-24 Havesanger (Sylvia borin) England Cotswold Water Park, Gloucestershire
201 2003-05-11 Mosehornugle (Asio flammeus) England Frampton-on-Severn, Gloucestershire
200 2003-05-05 Skovpiber (Anthus trivialis) England Forest of Dean, Gloucestershire
199 2003-04-20 Markpiber (Anthus campestris) Spanien Cap de Cavalleria, Menorca
198 2003-04-19 Blådrossel (Monticola solitarius) Spanien Cap de Cavalleria, Menorca
197 2003-04-19 * Triel (Burhinus oedicnemus) Spanien Tirant Marshes, Menorca
196 2003-04-19 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien Cap de Cavelleria, Menorca
195 2003-04-17 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien Mahon Harbour, Menorca
194 2003-04-16 * Kohejre (Bubulcus ibis) Spanien Tirant Marshes, Menorca
193 2003-04-15 Bomlærke (Emberiza calandra) Spanien Torre d'en Galmes, Menorca
192 2003-04-15 Hærfugl (Upupa epops) Spanien Torre d'en Galmes, Menorca
191 2003-04-15 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Spanien Binigaus Gorge, Menorca
190 2003-04-15 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Spanien Es Migjorn Gran, Menorca
189 2003-04-15 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Spanien Es Migjorn Gran, Menorca
188 2003-04-15 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Spanien Son Bou, Menorca
187 2003-04-15 Rød Glente (Milvus milvus) Spanien Torre d'en Galmes, Menorca
186 2003-04-15 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Spanien Binigaus Gorge, Menorca
185 2003-04-14 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Fornells Harbour, Menorca
184 2003-04-12 Ringdrossel (Turdus torquatus) England Liddington Hill, Wiltshire
183 2003-03-30 Stor Tornskade (Lanius excubitor) England Catcott Lows, Avalon Marshes, Somerset
182 2003-03-16 Bjergpiber (Anthus spinoletta) England Farmoor Reservoir, Oxfordshire
181 2003-03-16 Havlit (Clangula hyemalis) England Farmoor Reservoir, Oxfordshire
180 2003-03-09 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) England Chew Valley Lake, Avon
179 2003-02-19 Rørdrum (Botaurus stellaris) England Radipole Lake, Dorset
178 2003-01-25 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) England Cheddar Reservoir, Somerset
177 2003-01-25 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) England Cheddar Reservoir, Somerset
176 2003-01-12 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) England Parkend, Forest of Dean, Gloucestershire
175 2003-01-05 Fløjlsand (Melanitta fusca) England Dawlish Warren, Devon
174 2003-01-05 Duehøg (Accipiter gentilis) England Parkend, Forest of Dean, Gloucestershire
173 2003-01-02 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) England Parkend, Forest of Dean, Gloucestershire
2002
172 2002-11-10 Islom (Gavia immer) England Cheddar Reservoir, Somerset
171 2002-11-10 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) England Cheddar Reservoir, Somerset
170 2002-11-10 Bjergand (Aythya marila) England Cheddar Reservoir, Somerset
169 2002-10-23 Trane (Grus grus) England Ham Wall, Avalon Marshes, Somerset
168 2002-09-28 Kirkeugle (Athene noctua) England Portland Bill, Dorset
167 2002-09-28 Cettisanger (Cettia cetti) England Radipole Lake, Dorset
166 2002-08-31 Bynkefugl (Saxicola rubetra) England Slimbridge 100-Acre, Gloucestershire
165 2002-08-31 Lærkefalk (Falco subbuteo) England Slimbridge 100-Acre, Gloucestershire
164 2002-08-31 Dværgryle (Calidris minuta) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
163 2002-08-31 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
162 2002-08-20 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Frankrig Saint-Germain-sur-Aye, Normandy
161 2002-08-09 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) England Plymouth Harbour, Cornwall
160 2002-08-09 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) England Plymouth Harbour, Cornwall
159 2002-08-08 * Storskråpe (Ardenna gravis) Spanien Bay of Biscay, Atlantic
158 2002-08-07 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien Santona, Cantabria
157 2002-08-07 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Spanien Santona, Cantabria
156 2002-08-07 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Spanien Santona, Cantabria
155 2002-08-05 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Spanien Picos de Europa, Cantabria
154 2002-07-31 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Spanien Aniezo, Picos de Europa
153 2002-07-31 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien Aniezo, Picos de Europa
152 2002-07-30 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Spanien Mirador del Fitu, Cantabria
151 2002-07-29 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Spanien Bay of Biscay, Atlantic
150 2002-05-10 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Frankrig Cret de Chatillon, Haut-Savoie
149 2002-05-10 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Frankrig Near Lac d'Annecy, Haut-Savoie
148 2002-05-10 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Frankrig Lake Annecy, Haut-Savoie
147 2002-05-01 Atlingand (Spatula querquedula) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
146 2002-04-30 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) England Nagshead, Forest of Dean, Gloucestershire
145 2002-04-22 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) England Fairburn Ings, Yorkshire
144 2002-04-22 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) England Fairburn Ings, Yorkshire
143 2002-04-21 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) England Flamborough Head, Yorkshire
142 2002-04-21 Sortand (Melanitta nigra) England Flamborough Head, Yorkshire
141 2002-04-20 Dalrype (Lagopus lagopus) England Hole of Horcum, North Yorkshire
2001
140 2001-12-21 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Wales Afon Nyfer, Pembrokeshire
139 2001-08-10 Blåhals (Luscinia svecica) Frankrig Tamnies, Dordogne
138 2001-08-01 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Frankrig Barrage de la Cantache, Brittany
137 2001-08-01 Turteldue (Streptopelia turtur) Frankrig La Peniere, Chateaubourg, Brittany
136 2001-08-01 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Frankrig La Peniere, Chateaubourg, Brittany
135 2001-08-01 Gulirisk (Serinus serinus) Frankrig Barrage de la Cantache, Brittany
2000
134 2000-12-16 Stor Skallesluger (Mergus merganser) England Chew Valley Lake, Avon
133 2000-11-01 Vandrikse (Rallus aquaticus) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
132 2000-09-01 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Wales Dinas Head, Pembrokeshire
131 2000-08-01 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Frankrig Pailherols, Cantal, Auvergne
130 2000-08-01 Sort Glente (Milvus migrans) Frankrig Tamnies, Dordogne
129 2000-08-01 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Frankrig Pailherols, Cantal, Auvergne
128 2000-08-01 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Frankrig Tamnies, Dordogne
1999
127 1999-04-16 Skovspurv (Passer montanus) England Rutland Water, Leicestershire
126 1999-04-14 Gøg (Cuculus canorus) England Holme Dunes, Norfolk
125 1999-04-14 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) England Holme Dunes, Norfolk
124 1999-04-14 Skægmejse (Panurus biarmicus) England East Bank, Cley Marshes, Norfolk
1998
123 1998-10-01 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Wales Trefin, Pembrokeshire
122 1998-08-01 Skestork (Platalea leucorodia) England Cley Marshes, Norfolk
121 1998-08-01 Rørhøg (Circus aeruginosus) England Cley Marshes, Norfolk
120 1998-08-01 * Stylteløber (Himantopus himantopus) England Titchwell Marsh, Norfolk
119 1998-08-01 Klyde (Recurvirostra avosetta) England Cley Marshes, Norfolk
118 1998-08-01 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) England Titchwell Beach, Norfolk
117 1998-08-01 Sandløber (Calidris alba) England Titchwell Beach, Norfolk
116 1998-08-01 Brushane (Calidris pugnax) England Cley Marshes, Norfolk
115 1998-08-01 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) England Cley Marshes, Norfolk
114 1998-08-01 Sortklire (Tringa erythropus) England Cley Marshes, Norfolk
113 1998-08-01 Stenvender (Arenaria interpres) England Titchwell Beach, Norfolk
112 1998-04-01 Isfugl (Alcedo atthis) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
1996
111 1996-10-01 Pibesvane (Cygnus columbianus) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
110 1996-06-01 Lomvie (Uria aalge) Wales Skomer Island, Pembrokeshire
109 1996-06-01 Alk (Alca torda) Wales Skomer Island, Pembrokeshire
108 1996-06-01 Lunde (Fratercula arctica) Wales Skomer Island, Pembrokeshire
107 1996-06-01 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Wales Ramsey Sound, Pembrokeshire
106 1996-04-01 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Wales St David's Head, Pembrokeshire
Annoncer