VP Artsliste - Kronologisk

Patric Lorgé

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2024
713 2024-01-18 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Kuwait
712 2024-01-16 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Kuwait Abdali Farms, Kuwait
711 2024-01-16 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdali Farms, Kuwait
710 2024-01-16 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Kuwait Kuwait
709 2024-01-16 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jahra Farms, Kuwait
708 2024-01-15 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Kuwait Kuwait
707 2024-01-15 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Kuwait Kuwait
706 2024-01-15 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Kuwait Kuwait
705 2024-01-14 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Kuwait-City
704 2024-01-14 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait Kuwait
703 2024-01-14 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Kuwait Kuwait
702 2024-01-14 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Kuwait Kuwait
701 2024-01-14 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Kuwait
700 2024-01-14 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Kuwait Kuwait
2023
699 2023-11-27 * Dværgsnegås (Anser rossii) Belgien Belgium, De Haan
698 2023-11-27 * Stor Taffeland (Aythya valisineria) England Abberton Reservoir, Essex
697 2023-10-18 * Træsvale (Tachycineta bicolor) Azorerne Corvo
696 2023-10-16 * Nathøg (Chordeiles minor) Azorerne Corvo
695 2023-10-15 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Azorerne Corvo
694 2023-10-14 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) Azorerne Corvo - Lighthouse Valley
693 2023-10-13 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Azorerne Flores
692 2023-10-12 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) Azorerne Flores
691 2023-10-12 Sortbrun And (Anas rubripes) Azorerne Flores
690 2023-10-11 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Azorerne Flores
689 2023-10-11 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne Sao Miguel
688 2023-09-12 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) Tyskland Saarlouis
687 2023-05-15 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Marokko Boulman Dadès
686 2023-05-14 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Erg Chebbi
685 2023-05-14 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Erg Chebbi
684 2023-05-13 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Marokko Erg Chebbi
683 2023-05-12 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Ifrane
682 2023-05-12 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Rabat
681 2023-05-11 Kapugle (Asio capensis) Marokko Morocco
680 2023-03-08 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Aserbajdsjan Shirvan
679 2023-03-07 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Aserbajdsjan Shirvan NP
2022
678 2022-11-04 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) Tyskland Aukrug
677 2022-10-16 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) Azorerne Corvo
676 2022-10-15 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) Azorerne Corvo
675 2022-10-14 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Azorerne Corvo
674 2022-10-12 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Azorerne Paul da Praia da Victoria
673 2022-07-05 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) England Bempton Cliffs
672 2022-06-13 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Frankrig Les Bouchoux (39)
671 2022-04-10 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Tenerife
670 2022-02-18 * Sangspurv (Melospiza melodia) Belgien Kieldrecht
2021
669 2021-10-18 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Azorerne Ponta Delgada, Sao Miguel
668 2021-10-15 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) Azorerne Corvo
667 2021-10-12 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Azorerne Corvo, Azores
666 2021-10-12 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea) Azorerne Corvo, Azores
665 2021-10-11 * Parulasanger (Setophaga americana) Azorerne Corvo, Azores
664 2021-10-09 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Azorerne Corvo, Acores
663 2021-10-09 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Azorerne Corvo, Acores
662 2021-10-09 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) Azorerne Corvo, Acores
661 2021-10-08 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) Azorerne Corvo, Acores
660 2021-08-04 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Italien gabicce-monte
659 2021-07-04 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal Madeira offshore
658 2021-07-04 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) Portugal Madeira offshore
657 2021-07-03 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Madeira offshore
656 2021-06-30 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Madeira
2020
655 2020-06-28 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Frankrig Noirmoutier
2019
654 2019-12-29 * Segland (Mareca falcata) Holland Voorst
653 2019-12-29 * Dværgspove (Numenius minutus) Holland Schagen
652 2019-10-12 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) England St. Mary’s, Isles of Scilly
651 2019-08-19 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Holland Anjum
650 2019-08-19 * Klireryle (Calidris himantopus) Holland Waverhoek
649 2019-06-20 * Skovgøg (Cuculus optatus) Rusland (indenfor VP) Ekatarinburg area
648 2019-06-14 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Rusland (indenfor VP) Ekaterinburg
647 2019-06-12 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Rusland (indenfor VP) Ural Ridge
646 2019-06-10 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Rusland (indenfor VP) Ekatarineburg
645 2019-06-10 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) Rusland (indenfor VP) Ekatarineburg
644 2019-05-31 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Nordirland Enniskillen
643 2019-05-25 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Luxembourg
642 2019-05-25 Digesvale (Riparia riparia) Irland
641 2019-04-17 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten Shalateen Camel Market
640 2019-04-13 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten Nile Valley
639 2019-04-13 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Luxor
2018
638 2018-08-05 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) England Oare Marshes
637 2018-08-02 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Frankrig
636 2018-08-01 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) England Newquay
635 2018-05-02 * Burmastær (Acridotheres burmannicus) Israel Tel Aviv Hayarkon Parc
634 2018-04-30 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Israel Eilat Salt Pans
633 2018-04-26 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakikar
632 2018-04-26 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Israel Dead Sea
631 2018-04-24 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel
630 2018-04-11 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Kap Verde Locaçao
629 2018-04-08 * Rødfodet Sule (Sula sula) Kap Verde Boavista - Curral Velho
628 2018-03-01 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) Marokko Oued Jenna
627 2018-03-01 * Sahelspurv (Passer luteus) Marokko Oued Jenna
626 2018-02-15 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) Marokko Dahkla Penninsula - Western Sahara
2017
625 2017-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Belgien Zwin
624 2017-09-21 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Portugal Sesimbra
623 2017-09-19 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) Portugal Terceira
622 2017-09-19 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Portugal Terceira
621 2017-09-19 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) Portugal Terceira
620 2017-09-19 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Portugal Terceira
619 2017-08-29 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Lisboa
618 2017-03-31 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Tyskland Wiesbaden
2016
617 2016-09-12 Havørn (Haliaeetus albicilla) Danmark
616 2016-08-20 * Muskatfinke (Lonchura punctulata) Portugal Setubal region
615 2016-08-10 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Sverige Bunn
614 2016-05-02 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Aserbajdsjan Gobustan
613 2016-05-02 * Shikra (Accipiter badius) Aserbajdsjan Masalli
612 2016-04-27 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Aserbajdsjan Laza
611 2016-04-27 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Aserbajdsjan Xhinalik
610 2016-04-04 * Mellemhejre (Ardea intermedia) Kap Verde Santiago - Barragem de Poilao
609 2016-04-04 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) Kap Verde Santiago - Barragem de Poilao
608 2016-04-04 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Santiago Island
607 2016-03-10 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Holland Hoogwoud
2015
606 2015-12-21 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Holland Wilhelminadorp
605 2015-05-28 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Corsica
604 2015-02-04 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) Holland Groningen
2014
603 2014-09-08 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Holland Sint Philipsland
602 2014-06-12 Maghreb Natugle (Strix mauritanica) Marokko Ourika Valley
601 2014-06-12 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko Oukaïmeden - Morocco
600 2014-06-10 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Agadir
599 2014-06-10 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko Western Sahara - Oued Jenna
598 2014-06-08 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Marokko 25 km outside Agadir
597 2014-06-06 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Dahkla Penninsula - Western Sahara
596 2014-04-15 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Kap Verde Curral Velho
595 2014-04-15 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Kap Verde Curral Velho Island
594 2014-04-15 * Moskusand (Cairina moschata) Spanien Tenerife
593 2014-01-29 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Holland Nettersche Brook
2013
592 2013-11-28 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland Barendrecht
591 2013-08-25 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Holland
590 2013-07-20 * Dværghornugle (Otus scops) Italien Toskana
589 2013-07-20 Lammegrib (Gypaetus barbatus)
588 2013-01-12 * Snegås (Anser caerulescens) Holland Colijnsplaat
2012
587 2012-05-20 * Høgeørn (Aquila fasciata) Frankrig Alpilles
586 2012-04-15 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Fuerteventura
585 2012-01-08 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Holland
584 2012-01-05 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Holland Collijnsplat
2011
583 2011-06-01 Lapugle (Strix nebulosa) Finland
2010
582 2010-09-05 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Spanien
2009
581 2009-04-10 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Massa
580 2009-01-15 * Brundrossel (Turdus eunomus) Belgien Erezee
2008
579 2008-04-15 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Tenerifa
2007
578 2007-09-01 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Spanien Tarifa
577 2007-04-15 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Tunesien
2005
576 2005-11-03 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Luxembourg Schiiflange
575 2005-04-10 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Italien Sardaigne
2003
574 2003-09-20 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
573 2003-08-01 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
572 2003-07-30 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island
571 2003-07-25 Islom (Gavia immer)
2002
570 2002-05-25 Lapmejse (Poecile cinctus) Finland Ivalo
2001
569 2001-09-10 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Polen Hel
568 2001-08-25 * Jomfrutrane (Grus virgo) Cypern Akrotiri
2000
567 2000-09-01 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Frankrig
566 2000-06-10 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge Hornoya
565 2000-06-10 * Stellersand (Polysticta stelleri) Norge Vardø
564 2000-06-05 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland Kuusamo
1999
563 1999-09-20 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Østrig Neusiedlersee
562 1999-09-15 * Slagfalk (Falco cherrug) Østrig
1998
561 1998-12-15 * Sort Stork (Ciconia nigra) Djoudj
560 1998-05-15 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Skotland Highlands
559 1998-04-15 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien Extremadura
1997
558 1997-11-10 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel
557 1997-11-10 * Steppehøg (Circus macrourus) Israel Nizzana
556 1997-07-15 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Skotland
Annoncer