VP Artsliste - Kronologisk

Jan Hjort Christensen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2024
639 2024-02-16 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Danmark Holløse bredning
638 2024-01-02 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Danmark La Grimona, Tenerife
2023
637 2023-05-06 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Cap Rhir
636 2023-04-27 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko
635 2023-01-28 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Sverige Forsløv
2022
634 2022-10-16 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Danmark Agger
2021
633 2021-01-16 * Prærietrane (Antigone canadensis) Danmark Avnø + Svinøøster
2020
632 2020-11-08 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Danmark Bredfjed; Lolland
631 2020-11-03 * Brundrossel (Turdus eunomus) Danmark Sorthat; Bornholm
630 2020-10-13 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Danmark Mandø
629 2020-10-12 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Danmark Mandø
628 2020-02-14 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) Sverige Trelleborg
2019
627 2019-08-03 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Danmark Nørresø, Tønder
2018
626 2018-08-18 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Danmark Skagen
625 2018-08-03 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Danmark Thorsminde
624 2018-01-14 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Sverige Smedsgård strandenge, Tvååker Halland
623 2018-01-04 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Danmark Hanstholm
2017
622 2017-10-05 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Danmark Nødebohuse, Hundested
621 2017-03-19 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Marokko Immiter
620 2017-01-15 Sortbrun And (Anas rubripes) Sverige Dagshog; Torekov
2016
619 2016-10-15 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Danmark Stubben, København
2012
618 2012-03-13 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) Marokko Sid Ifne
617 2012-02-03 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Danmark Århus
2011
616 2011-05-26 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Tyrkiet Akseki
615 2011-05-25 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Uzunburc
614 2011-05-24 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Tyrkiet Goksu Delta
613 2011-05-23 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Tyrkiet Kirmitli
612 2011-05-17 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Sinliurfa; Steppen syd for
611 2011-05-16 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik
610 2011-05-15 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
2010
609 2010-07-29 * Brun Sule (Sula leucogaster) Portugal Dersertas, Madeira
608 2010-07-27 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Rabacal, Madeira
607 2010-07-25 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Pico de Ariero; Madeira
606 2010-07-24 Laurbærdue (Columba bollii) Portugal Encumeada, Madeira
605 2010-07-20 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Portugal Madeira
604 2010-07-09 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Danmark Skørping
2009
603 2009-10-13 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Danmark Blåvandshuk
2008
602 2008-12-18 Hedepiber (Anthus rubescens) Sverige Årnæshalvøen, Halland
601 2008-10-17 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) Danmark Blåvand
600 2008-09-02 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne NØ-lige Sao Miguel
599 2008-08-30 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Azorerne
598 2008-08-29 * Rosenterne (Sterna dougallii) Azorerne Ponta Delgado
597 2008-05-26 * Slagfalk (Falco cherrug) Rumænien Macin Moutains
596 2008-05-25 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Rumænien Mourighol
595 2008-05-24 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Rumænien Histria
2007
594 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Danmark Skallingen
593 2007-07-21 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Danmark Ulvshale, Møn
592 2007-07-06 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Monfraque
591 2007-07-05 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Monfraque
590 2007-06-19 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Rusland (indenfor VP) Nokopa 35 km SØ for kargopol
589 2007-06-19 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Rusland (indenfor VP) Nokopa 35 km SØ for Kargopol
588 2007-06-18 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Rusland (indenfor VP) River Yxta 55 km SSV for Kargopol
587 2007-01-30 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark Universitetsparken, København
2006
586 2006-10-15 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Danmark Mandø
585 2006-07-07 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Danmark Vidåslusen
584 2006-04-11 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Sverige Hornborgasjon
583 2006-03-18 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Danmark Blåvand
582 2006-03-18 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Blåvand
2005
581 2005-08-10 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Danmark Ølsemagle Revle
580 2005-06-01 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Danmark Forlandet ved Sneum Sluse
2004
579 2004-12-09 * Ismåge (Pagophila eburnea) Sverige Lerkill, Halland
578 2004-07-12 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Danmark Rømø
577 2004-07-12 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Danmark Rømø
576 2004-03-08 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Jordan Wadi Dana
575 2004-03-08 Ørkennatugle (Strix hadorami) Jordan The Treassury, Petra
574 2004-03-06 Eremitlærke (Eremalauda dunni) Jordan Shaumari, Azraq
573 2004-03-06 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Jordan Azraq
2003
572 2003-08-29 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Rumænien Donau deltaet, Georghe
571 2003-08-29 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Rumænien Donau deltaet, Georghe
570 2003-04-17 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern Avakas slugten, Akamas
569 2003-04-13 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Cypern Paphos Light House
2002
568 2002-05-27 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Danmark Kraptårnet ,Vejlerne
567 2002-01-05 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien Tenerife
2001
566 2001-03-05 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Danmark Skårup, Vejlerne
2000
565 2000-08-12 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Danmark Ølsemagle revle
564 2000-06-29 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Danmark Søborg sø, Nordsjælland
1999
563 1999-11-26 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Danmark Værnengene, Vestjylland
562 1999-11-14 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Marokko Sydøst for Ourzazatte
561 1999-06-29 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Danmark Kraptårnet, Vejlerne
560 1999-06-13 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Danmark Margrette kog, sønderjylland
1997
559 1997-09-06 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Danmark Ølsemagle revle
558 1997-05-01 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Danmark Solbjerg engsø, nordsjælland
557 1997-04-23 * Blåvinget And (Spatula discors) Danmark Solbjerg engsø, Nordsjælland
1996
556 1996-05-20 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Danmark Lakolk, Rømø
555 1996-05-08 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Danmark Lakolk, Rømø
1995
554 1995-10-30 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Danmark Christiansø
553 1995-06-16 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Danmark Skagen
1994
552 1994-10-09 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Danmark Christiansø
1993
551 1993-10-27 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Danmark Christiansø
550 1993-06-26 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Valle De Restonica, Korsika
549 1993-06-23 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Tatone, Korsika
548 1993-06-23 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Tatone, Korsika
547 1993-01-10 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Sverige Rossjon
1992
546 1992-11-26 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
545 1992-11-24 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Betache
544 1992-11-23 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Lake Sidi Bourhaba
543 1992-11-21 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) Marokko Merja Zerga
542 1992-11-20 Kapugle (Asio capensis) Marokko Moulay Bousselhamn
541 1992-11-19 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Ifrane
540 1992-11-19 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Laka Aaoua
539 1992-11-18 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Marokko Zeida
538 1992-11-17 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Marokko 20 km sø for Mfis
537 1992-11-17 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Derkoua
536 1992-11-17 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Derkoua
535 1992-11-16 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Marokko Vest for Merzuoga
534 1992-11-16 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Vest for Merzouga
533 1992-11-15 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Tagdilt
532 1992-11-15 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Tagdilt
531 1992-11-15 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Marokko Tagdilt
530 1992-07-26 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Danmark Borreby mose
1989
529 1989-10-22 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Sverige Jonstorp, Skalderviken
528 1989-09-05 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Mina Abdulla oil terminal
527 1989-07-10 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) Kuwait Mina Abdulla
526 1989-07-10 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Kuwait Mina Abdulla
525 1989-06-03 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Rødehavet (23 12 N, 36 55 E)
524 1989-06-02 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Egypten Gulf of Suez
523 1989-06-02 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten Gulf of Suez
522 1989-06-02 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Egypten Gulf of Suez
1987
521 1987-11-03 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Danmark Ishøj Strand
1986
520 1986-07-31 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Akseki
519 1986-07-30 Rustværling (Emberiza caesia) Tyrkiet Akseki
518 1986-07-30 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Tyrkiet Akseki
517 1986-07-27 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Tyrkiet Tasucu
516 1986-07-27 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Tyrkiet Goksu Delta, Tasucu
515 1986-07-27 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Tyrkiet Goksu delta, Tasucu
514 1986-07-25 Murløber (Tichodroma muraria) Tyrkiet Aladag, Demirkazik
513 1986-07-24 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Aladag, Demirkazik
512 1986-07-24 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Aladag, Demirkazik
511 1986-07-22 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Demirkazik
510 1986-07-22 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Demirkazik
509 1986-07-20 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Tyrkiet Goreme
508 1986-07-19 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Yesilce
507 1986-07-19 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Yesilce
506 1986-07-19 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Yesilce
505 1986-07-18 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Tyrkiet Birecik
504 1986-07-18 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Tyrkiet Birecik
503 1986-07-17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
502 1986-07-17 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Halfetti
501 1986-07-16 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Tyrkiet Birecik
500 1986-07-16 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Tyrkiet Birecik
499 1986-07-15 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Tyrkiet Birecik
498 1986-07-15 * Grøn Biæder (Merops persicus) Tyrkiet Birecik
497 1986-07-15 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
496 1986-07-15 Eremitibis (Geronticus eremita) Tyrkiet Birecik
495 1986-07-15 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Tyrkiet Birecik
494 1986-07-15 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Tyrkiet Birecik
493 1986-07-15 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet Birecik
492 1986-07-14 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Tyrkiet Van
491 1986-07-13 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Tyrkiet Van
490 1986-07-13 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Barren Brown Hills , Van
489 1986-07-13 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Barren Brown Hills , Van
488 1986-07-13 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Tyrkiet Barren Brown Hills, Van
487 1986-07-12 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Tyrkiet Van
486 1986-07-11 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Tyrkiet Murat floden, Bulanik
485 1986-07-11 * Jomfrutrane (Grus virgo) Tyrkiet Murat Floden, Bulanik
484 1986-07-09 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Tyrkiet Sivri Kaya
1984
483 1984-12-29 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Danmark Tårbæk, Nordsjælland
482 1984-08-26 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) Kap Verde 15-20 sømil sydøst for Sal
481 1984-08-26 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Portugal Kap Verde 10 sømil sø for Sal
480 1984-08-25 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Perdro de lume
479 1984-05-10 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Limasol
478 1984-05-08 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Egypten Alexandria
477 1984-05-08 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Egypten Alexandria
476 1984-04-20 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Azorerne Passage af Acorerne (100 sømil nord om)
1983
475 1983-09-25 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Portugal Madeira (175 sømil sydvest for Funchal)
474 1983-09-25 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Portugal Madeira (175 sømil sydvest for Funchal)
473 1983-09-24 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal Passage Madeira 20 sømil syd om
472 1983-09-24 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Portugal Madeira ( passage 20 sømil syd om)
471 1983-09-07 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Libyen Marsa el brega
470 1983-08-30 Gråfisker (Ceryle rudis) Egypten Port Said
469 1983-08-21 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Gibraltar Gibraltar Strædet
468 1983-08-18 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Azorerne Passage af Acorerne ( 20 sømil syd om Sao Miguel)
1980
467 1980-10-22 * Storskråpe (Ardenna gravis) Marokko Sid ifne
466 1980-10-22 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Marokko Sid ifne
465 1980-10-15 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko
1979
464 1979-09-22 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Sverige Falsterbo
463 1979-08-05 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Sverige Falsterbo
1978
462 1978-09-18 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Danmark Gilleleje
Annoncer