VP Artsliste - Kronologisk

Bill Bailey

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
826 2023-05-02 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) England Low Newton-by-the-Sea, Northumberland
2021
825 2021-10-09 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) England St Aidan's RSPB Teserve, West Yorkshire
2020
824 2020-02-03 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) Spanien Las Palmmas de Gran Canaria
823 2020-02-03 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) Spanien Pajonales NR, Gran Canaria
2019
822 2019-07-09 * Rødfodet Sule (Sula sula) Spanien Caleta de Velez, Andalucia
821 2019-04-29 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Skotland Musselburgh, Lothian
2018
820 2018-10-17 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) Storbritannien Land's End, Cornwall
819 2018-01-16 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) Spanien Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura
2017
818 2017-06-03 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Kasakhstan Atyrau
817 2017-06-02 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) Kasakhstan west of Atyrau
816 2017-02-25 * Tangmåge (Larus dominicanus) Marokko Akhfenir
815 2017-02-23 * Broget Krage (Corvus albus) Marokko M'Hamid El Ghizlane
2016
814 2016-10-30 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) England Newbiggin-by-the-Sea, Northumberland
813 2016-10-19 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus) Azorerne Praia da Vitoria, Terceira
812 2016-10-05 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) England Bempton Cliffs RSPB Reserve, East Yorkshire
811 2016-05-16 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) Egypten Wadi Lahami
810 2016-05-14 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) Egypten Ras Sudr, Sinai
809 2016-05-12 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) Egypten Sandafa, Minya
808 2016-01-25 Eremitlærke (Eremalauda dunni) Marokko Km 75 Aousserd road, Western Sahara
2015
807 2015-08-27 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) Azorerne Banca da Fortuna, off Graciosa
806 2015-08-24 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) Azorerne Terceira-->Graciosa ferry
805 2015-05-01 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) England Meare Heath, Somerset
2014
804 2014-11-07 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Castano Primo, Lombardy
803 2014-11-06 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Italien Palude Brabbia, Lombardy
802 2014-06-05 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko Atlantic coast
2013
801 2013-12-27 * Polarlomvie (Uria lomvia) England Portland Harbour, Dorset
800 2013-10-18 * Sørgedue (Zenaida macroura) Azorerne Santa Cruz, Flores
799 2013-06-20 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Rusland (indenfor VP) Bolshoy Istok, near Yekaterinburg
798 2013-06-18 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Rusland (indenfor VP) Kvarkush Mountain, Ural Mountains
797 2013-06-14 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) Rusland (indenfor VP) Verkhnemakarovo, near Yekaterinburg
796 2013-05-18 * Brundrossel (Turdus eunomus) England Margate, Kent
795 2013-05-06 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) Egypten Tut Amon fishponds, Aswan
794 2013-05-05 * Goliathejre (Ardea goliath) Egypten Hamata
2012
793 2012-10-20 * Louisianahejre (Egretta tricolor) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
792 2012-10-20 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Azorerne Canada do Quinhão Grande, Terceira
791 2012-10-18 * Indigofinke (Passerina cyanea) Azorerne Fajã do Conde, Flores
790 2012-10-15 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Lagoa Branca, Flores
789 2012-10-14 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne Pico da Vara, São Miguel
788 2012-10-14 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Azorerne Pico da Vara, São Miguel
787 2012-08-09 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Pico do Areeiro, Madeira
786 2012-05-19 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Embalse de Arracampo
785 2012-05-18 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Monfragüe
784 2012-05-18 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Monfragüe
783 2012-05-10 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Valle del Tormes, Sierra de Gredos
782 2012-03-30 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Portugal near Zebreira
781 2012-03-30 Blåskade (Cyanopica cooki) Portugal near Zebreira
780 2012-03-29 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Portugal Vila Velha de Rodão
779 2012-03-29 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Barroca d'Alva
778 2012-03-28 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal São Julião Barra Fort, Carcavelos
777 2012-03-28 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Barroca d'Alva
776 2012-03-02 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Dakhla Bay, Western Sahara
775 2012-02-29 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko Aousserd Road, Western Sahara
774 2012-02-01 * Shikra (Accipiter badius) Kuwait Jahra Farms
773 2012-01-29 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Green Island
772 2012-01-29 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Kuwait Khiran
771 2012-01-28 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) Kuwait Kuwait International Airport
2011
770 2011-10-04 * Prærietrane (Antigone canadensis) England Boyton Marshes, Suffolk
769 2011-09-29 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Egypten Gezira Sporting Club, Cairo
768 2011-09-25 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Egypten Hamata
767 2011-09-23 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten Shalatein
766 2011-09-21 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Abu Simbel
765 2011-09-20 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) Egypten Abu Simbel
764 2011-09-20 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) Egypten Abu Simbel
763 2011-09-18 Stribet Væver (Ploceus manyar) Egypten El Abbassa
762 2011-07-05 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet Taurus Mountains, Antalya
761 2011-05-21 * Høgeugle (Surnia ulula) Finland Oulu
760 2011-05-20 * Perleugle (Aegolius funereus) Finland Oulu
759 2011-04-19 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdali Farms
758 2011-04-17 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Zour Port
757 2011-04-16 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait Bubiyan Island
756 2011-04-15 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) Kuwait Green Island
755 2011-04-15 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island
754 2011-04-14 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) Kuwait Jahra East Outfall
753 2011-04-13 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Kuwait Jahra Farms
752 2011-04-13 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jahra Farms
751 2011-03-22 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Irland Rossbeigh, Co. Kerry
750 2011-02-17 * Skifermåge (Larus schistisagus) England Rainham Marshes RSPB Reserve, London
749 2011-02-03 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) England Thornham, Norfolk
2010
748 2010-11-18 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Parc de la Ciutadella, Barcelona
747 2010-09-09 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Boquer Valley, Mallorca
746 2010-08-16 Steppegulbug (Iduna rama) England Druridge Bay CP, Northumberland
745 2010-06-12 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Rusland (indenfor VP) Olney Ruchi NP, Ural Mountains
744 2010-06-12 * Krognæb (Pinicola enucleator) Rusland (indenfor VP) Olney Ruchi NP, Ural Mountains
743 2010-06-10 * Tajgabekkasin (Gallinago megala) Rusland (indenfor VP) Olney Ruchi NP, Ural Mountains
742 2010-06-10 * Skovgøg (Cuculus optatus) Rusland (indenfor VP) Olney Ruchi NP, Ural Mountains
741 2010-06-08 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Rusland (indenfor VP) Severskiy, near Yekaterinburg
2009
740 2009-10-23 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) England South Shields, Co. Durham
739 2009-06-10 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Caldiran Plain
738 2009-06-10 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Ishak Pasha Palace
737 2009-06-09 * Stortrappe (Otis tarda) Tyrkiet Bulanik Plain
736 2009-06-08 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Tyrkiet LakeVan
735 2009-06-06 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet Cizre
734 2009-06-05 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Nemrut Dagi NP
733 2009-06-04 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
732 2009-06-03 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Isikli Valley
731 2009-06-03 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet Birecik
730 2009-06-03 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik
729 2009-06-03 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
728 2009-06-02 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Durnalik Valley
727 2009-06-02 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Durnalik Valley
726 2009-06-02 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Durnalik Valley
725 2009-06-01 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Uzuncabure Valley
724 2009-05-31 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Tyrkiet Göksu Delta
723 2009-05-31 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet Goksu Delta
722 2009-05-29 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Demirkazik
721 2009-05-29 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Demirkazik
720 2009-05-29 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkazik
719 2009-03-22 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Israel Yotvata
718 2009-03-21 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Wadi Mishmar
717 2009-03-21 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Ne'ot Hakikkar
716 2009-03-19 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Mizpe Ramon
715 2009-03-17 Maina (Acridotheres tristis) Israel Eilat
714 2009-03-17 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Yotvata
713 2009-01-02 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) England Cowpen Marsh, Cleveland
2008
712 2008-10-09 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum) England Nanjizal Valley, Cornwall
711 2008-09-25 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) England Flamborough Head, East Yorkshire
710 2008-05-19 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland Kuusamo
709 2008-05-19 Lapmejse (Poecile cinctus) Finland Kuusamo
708 2008-05-19 Slagugle (Strix uralensis) Finland west of Kuusamo
707 2008-05-18 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Finland Kuusamo
706 2008-05-17 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Finland Oulu
705 2008-05-17 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Oulu
2007
704 2007-10-04 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) England Beckon, East Yorkshire
703 2007-10-04 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica) England Flamborough Head, East Yorkshire
702 2007-06-19 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) England Walney Island, Cumbria
701 2007-03-02 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Frankrig Le Buisson de Massoury
700 2007-03-01 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Frankrig Le Croisic
699 2007-03-01 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Frankrig Fremainville
698 2007-02-02 * Stillehavslom (Gavia pacifica) England Farnham GP, North Yorkshire
2006
697 2006-12-03 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Skotland Calander, Forth
696 2006-11-12 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) England Dawlish, Devon
695 2006-10-17 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) England Filey, North Yorkshire
694 2006-03-23 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) England Sennen, Cornwall
2005
693 2005-12-20 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Skotland Caerlaverock WWT, Dumfries & Galloway
692 2005-12-13 Hedepiber (Anthus rubescens) England Wyberton Marsh, Lincolnshire
691 2005-07-10 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) Wales Cemlyn Bay, Anglesey
690 2005-04-01 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) England Shugborough, Staffordshire
2004
689 2004-10-26 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) England St Mary's, Isles of Scilly
688 2004-10-10 * Gulddrossel (Zoothera aurea) England Easington, East Yorkshire
687 2004-05-06 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Georgien Kura Valley
686 2004-05-02 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Georgien Kazbegi
685 2004-05-02 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Georgien Kazbegi
684 2004-05-02 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Kazbegi
683 2004-05-02 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Georgien Kazbegi
682 2004-05-02 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Georgien Kazbegi
681 2004-05-02 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbegi
680 2004-05-01 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Kazbegi
2003
679 2003-12-18 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) England Headington, Oxfordshire
678 2003-12-18 * Vandredrossel (Turdus migratorius) England Godrevy, Cornwall
677 2003-12-08 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Skotland Rattar Mains, Dunnet, Highland
676 2003-06-03 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) Wales South Stack RSPB Reserve, Anglesey
675 2003-04-27 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) England Flamborough Head, East Yorkshire
2002
674 2002-07-08 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) England Dawlish Warren, Devon
673 2002-05-12 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) England Rimac, Lincolnshire
672 2002-03-13 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) England Newbiggin, Northumberland
2001
671 2001-12-14 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) England Minsmere RSPB Reserve, Suffolk
670 2001-11-21 * Dværgsnegås (Anser rossii) England Wighton, Norfolk
669 2001-11-10 * Snehejre (Egretta thula) Skotland Balvicar, Argyll
668 2001-09-25 * Krabbehejre (Butorides virescens) England Messingham Sand Quarry, Lincolnshire
667 2001-09-23 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) England Blakeney Point, Norfolk
2000
666 2000-11-18 * Stellersand (Polysticta stelleri) Skotland Hopeman, Moray
665 2000-10-19 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) England St Mary's, Isles of Scilly
664 2000-09-29 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) England St Mary's, Isles of Scilly
663 2000-09-29 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) England St Mary's, Isles of Scilly
662 2000-06-03 Stenhøne (Alectoris graeca) Frankrig St Disdier-en-Devoluy
661 2000-06-01 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Frankrig Col de Cayolle
660 2000-06-01 Citronsisken (Carduelis citrinella) Frankrig Col de Cayolle
659 2000-05-30 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Col de Sorba, Corsica
658 2000-05-30 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Col de Sorba, Corsica
657 2000-05-29 * Makisanger (Curruca subalpina) Frankrig Aleria Plain, Corsica
656 2000-05-29 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Frankrig Lecci, Corsica
655 2000-05-28 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Frankrig Bonifacio Straits, Corsica
654 2000-05-28 Italiensk Spurv (Passer italiae) Frankrig Bonifacio, Corsica
653 2000-05-28 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Frankrig Bonifacio Straits, Corsica
652 2000-01-20 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) England Stover CP, Devon
651 2000-01-13 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) England Poolsbrook CP, Derbyshire
1999
650 1999-10-13 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) England St Levan, Cornwall
649 1999-10-13 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) England Tresco, Isles of Scilly
648 1999-09-15 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Skotland Rosehearty, Aberdeenshire
647 1999-05-23 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) England The Verne, Portland, Dorset
646 1999-03-13 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Wales Llanfairfechan, Conwy
645 1999-03-08 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Kap Verde Ilheu de Curral Velho, Boavista
644 1999-03-07 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Serra do Pico de Antonia, Santiago
643 1999-03-07 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Sao Jorge dos Orgaos, Santiago
642 1999-03-07 Helenaastrild (Estrilda astrild) Kap Verde Sao Jorge dos Orgaos, Santiago
641 1999-03-06 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Santiago
640 1999-03-06 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Santiago
639 1999-03-06 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kap Verde Praia, Santiago
638 1999-03-05 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde Sao Nicolau --> Raso
637 1999-03-05 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Sao Nicolau
636 1999-03-05 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Raso
635 1999-03-04 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde at sea off Sal
634 1999-03-04 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde at sea off Sao Nicolau
633 1999-03-03 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Palmeira, Sal
632 1999-03-01 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde Sal --> Sao Nicolau
1998
631 1998-09-18 * Nathøg (Chordeiles minor) England St Mary's, Isles of Scilly
630 1998-08-07 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Ribeiro Frio, Madeira
629 1998-08-07 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Ribeiro Frio, Madeira
628 1998-08-07 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Portugal Ribeiro Frio
627 1998-08-03 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Portugal Madeira-Salvage Islands pelagic
626 1998-08-02 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Portugal Madeira-Salvage Islands pelagic
625 1998-08-02 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal Madeira --> Salvage Islands pelagic
624 1998-04-30 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Oued Massa Estuary
623 1998-04-30 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa Estuary
622 1998-04-29 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Marokko Tamri
621 1998-04-29 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tamri
620 1998-04-28 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Marokko Tafingoult
619 1998-04-28 Mestersanger (Curruca hortensis) Marokko Tafingoult
618 1998-04-28 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Marokko Oued Sous Estuary
617 1998-04-28 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Marokko Oued Sous Estuary
616 1998-04-27 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Marokko near El-Kelaa Mgouna
615 1998-04-25 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Gorge du Todra
614 1998-04-25 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Gorge du Todra
613 1998-04-24 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Auberge Derkaoua
612 1998-04-23 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Merzouga
611 1998-04-23 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Auberge Derkaoua
610 1998-04-23 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Cafe Yasmina, Merzouga
609 1998-04-23 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Marokko Auberge Derkaoua
608 1998-04-22 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Goulmima
607 1998-04-22 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Goulmima
606 1998-04-22 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Goulmima
605 1998-04-22 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Marokko Ziz Valley
604 1998-04-22 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Tizi-n-Tairhempt Pass
603 1998-04-21 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko Joel Hebri
602 1998-04-21 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Jbel Hebri
601 1998-04-21 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko Jbel Hebri
600 1998-04-21 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Marokko Zeida
599 1998-04-20 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko near Ifrane, Western Middle Atlas
598 1998-04-20 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi-Bettache
597 1998-04-20 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko near Ifrane, Western Middle Atlas
596 1998-04-20 Theklalærke (Galerida theklae) Marokko Sidi-Bettache
595 1998-04-20 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko Iran, Western Middle Atlas
594 1998-04-19 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko near Rabat
593 1998-04-19 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Rabbat
592 1998-04-19 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Lac de Sidi-Bourhaba
591 1998-04-19 Kapugle (Asio capensis) Marokko Lac de Sidi-Bourhaba
590 1998-04-08 * Jagtfalk (Falco rusticolus) England Wembury, Devon
589 1998-02-16 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) England Forest of Dean, Gloucestershire
588 1998-01-21 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) England Chester, Cheshire
1997
587 1997-10-19 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) England Spurn, East Yorkshire
586 1997-10-16 * Gulstrube (Geothlypis trichas) England St Mary's, Isles of Scilly
585 1997-10-08 Tigerfinke (Amandava amandava) Egypten Gebel Asfar
584 1997-10-08 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten Gebel Asfar
583 1997-10-07 Rosapelikan (Pelecanus rufescens) Egypten Abu Simbel
582 1997-10-06 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
581 1997-10-03 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten Crocodile Island, Luxor
580 1997-10-03 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten Nile Valley north of Luxor
579 1997-10-03 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Crocodile Island
578 1997-10-03 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Egypten Hurghada
577 1997-10-03 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Crocodile Island
576 1997-10-02 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Egypten Hurghada
575 1997-10-02 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Gifton Kabir (small Red Sea Island off Hurghada)
574 1997-10-02 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Hurghada
573 1997-10-02 Mangrovehejre (Butorides striata) Egypten Hurghada
572 1997-10-01 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Suez
571 1997-10-01 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten Suez
570 1997-10-01 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten Suez
569 1997-09-30 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Egypten El Faiyum
568 1997-09-30 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten El Faiyum
567 1997-09-29 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Egypten Giza
566 1997-09-29 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Wadi el Natrun
565 1997-09-07 * Klireryle (Calidris himantopus) England Minsmere RSPB Reserve, Suffolk
564 1997-08-22 * Alaskaryle (Calidris mauri) Skotland Aberlady Bay, Lothian
563 1997-06-19 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) England Dawlish Warren, Devon
562 1997-06-01 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Skotland Ethie Mains, Angus
561 1997-02-02 Sortbrun And (Anas rubripes) Skotland Alturlie Point, Highland
560 1997-01-27 * Stor Taffeland (Aythya valisineria) England Welney WWT, Norfolk
559 1997-01-25 * Slagfalk (Falco cherrug) Israel Urim
558 1997-01-25 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Revivim
557 1997-01-24 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Israel Nizzana
556 1997-01-24 Lannerfalk (Falco biarmicus) Israel Nizzana
555 1997-01-22 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel Wadi Schlomo
554 1997-01-22 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Israel Eilat
553 1997-01-22 * Brun Sule (Sula leucogaster) Israel Eilat
552 1997-01-20 * Høgeørn (Aquila fasciata) Israel Metzoke Dragot
551 1997-01-20 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Metzoke Dragot
550 1997-01-19 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Wadi Amud
549 1997-01-19 Stenspurv (Petronia petronia) Israel Wadi Amud
548 1997-01-19 Stor Hornugle (Bubo bubo) Israel Wadi Amud
547 1997-01-18 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Hula Reserve
546 1997-01-18 * Lille Sejler (Apus affinis) Israel Gamla Reserve
545 1997-01-17 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Israel Hula Reserve
544 1997-01-17 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Israel Hula Reserve
543 1997-01-16 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Israel Tishlovit Reservoir
542 1997-01-16 * Armensk Måge (Larus armenicus) Israel Ma'agan Mikhael
1996
541 1996-10-29 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) England Lizard, Cornwall
540 1996-10-18 * Storryle (Calidris tenuirostris) England Seal Sands, Cleveland
539 1996-10-15 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) England Portland Bill, Dorset
538 1996-10-09 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) England St Mary's, Isles of Scilly
537 1996-09-27 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) England Warham Greens, Norfolk
536 1996-08-26 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Wales Foryd Bay, Gwynedd
535 1996-08-12 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Las Lajas, Tenerife, Canary Islands
534 1996-08-12 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Spanien Tenerife-->La Gomera ferry, Canary Islands
533 1996-08-11 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Erjos, Tenerife, Canary Islands
532 1996-08-11 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Erjos, Tenerife, Canary Islands
531 1996-08-11 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien Erjos, Tenerife
530 1996-08-09 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Spanien Costa Calma, Fuerteventura, Canary Islands
529 1996-08-08 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Los Molinos, Fuerteventura, Canary Islands
528 1996-08-08 Berberhøne (Alectoris barbara) Spanien Los Molinos, Fuerteventura, Canary Islands
527 1996-08-08 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Puerto del Rosario, Fuerteventura, Canary Islands
526 1996-08-07 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien San Sebastian, La Gomera, Canary Islands
525 1996-08-07 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Monte El Cedro, La Gomera, Canary Islands
524 1996-08-07 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Tenerife-La Gomera ferry, Canary Islands
523 1996-08-07 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Monte El Cedro, La Gomera, Canary Islands
522 1996-08-07 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Monte El Cedro, La Gomera, Canary Islands
521 1996-08-07 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Monte El Cedro, La Gomera, Canary Islands
520 1996-05-23 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Bulgarien Lake Srebarna
519 1996-05-22 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Bulgarien Lake Durankulak
518 1996-05-21 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Bulgarien Cape Kaliakra
517 1996-05-20 Sortspætte (Dryocopus martius) Bulgarien Goritza
516 1996-05-20 Gråspætte (Picus canus) Bulgarien Goritza
515 1996-05-19 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Bulgarien Atanasova Reserve, Burgas
514 1996-05-19 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Bulgarien Ropotamo NP
513 1996-05-18 Rustand (Tadorna ferruginea) Bulgarien Burgas
512 1996-05-18 Havørn (Haliaeetus albicilla) Bulgarien Burgas
511 1996-05-18 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Bulgarien Burgas
510 1996-05-18 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Bulgarien Burgas
509 1996-05-18 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Bulgarien Burgas
508 1996-05-17 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Bulgarien Harmanli
507 1996-05-17 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Bulgarien Harmanli
506 1996-05-16 * Kejserørn (Aquila heliaca) Bulgarien Studen Kladenec
505 1996-05-15 Sørgemejse (Poecile lugubris) Bulgarien Studen Kladenec
504 1996-05-15 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Bulgarien Krumovica Valley
503 1996-05-15 Munkegrib (Aegypius monachus) Bulgarien Krumovica Valley
502 1996-05-14 Murløber (Tichodroma muraria) Bulgarien Trigrad Gorge
501 1996-05-13 * Klippeværling (Emberiza cia) Bulgarien Pirin NP
500 1996-05-13 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Bulgarien Pirin NP
499 1996-05-12 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Bulgarien Bansko
498 1996-05-12 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Bulgarien Bansko
497 1996-04-17 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) England Stodmarsh, Kent
496 1996-04-15 Strømand (Histrionicus histrionicus) Skotland Girvan, South Ayrshire
495 1996-03-09 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) England Bleasby GP, Nottinghamshire
494 1996-02-21 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) England Nottingham, Nottinghamshire
493 1996-01-22 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) England Webheath, Worcestershire
492 1996-01-06 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) England Hempstead, Gloucestershire
1995
491 1995-12-11 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) England Steppingley Wood, Bedfordshire
490 1995-11-02 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) England Hargreaves Quarry, Teesside, Cleveland
489 1995-10-02 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) England Seaforth NR, Merseyside
488 1995-09-22 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) England Whitley Bay, Tyne & Wear
487 1995-09-01 Nattergal (Luscinia luscinia) England Landguard Point, Suffolk
486 1995-08-20 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) England Scillonian pelagic
485 1995-07-20 * Ismåge (Pagophila eburnea) Skotland Inverness, Highland
484 1995-06-12 Flodsanger (Locustella fluviatilis) England Scotman's Flash, Gtr. Manchester
483 1995-05-23 * Stendrossel (Monticola saxatilis) England Holme, Norfolk
482 1995-05-23 Guldfasan (Chrysolophus pictus) England 'Wolferton, Norfolk
481 1995-05-19 * Damklire (Tringa stagnatilis) England Bardney Beet Factory, Lincolnshire
480 1995-05-08 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Skotland Ythan Estuary, Grampian
479 1995-05-06 Tjur (Tetrao urogallus) Skotland Slochd, Highland
478 1995-05-01 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) England Filey, North Yorkshire
477 1995-04-10 * Dværghornugle (Otus scops) England Morwenstow, Cornwall
476 1995-03-26 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Israel Eilat
475 1995-03-26 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Km 33
474 1995-03-26 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Eilat
473 1995-03-26 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Israel Km 33
472 1995-03-26 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Israel Eilat
471 1995-03-26 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Eilat
470 1995-03-26 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) Israel Km 33
469 1995-03-25 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Mizpe Ramon
468 1995-03-25 Blådrossel (Monticola solitarius) Israel Mizpe Ramon
467 1995-03-25 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
466 1995-03-25 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel Nizzana
465 1995-03-25 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Israel Nizzana
464 1995-03-25 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Israel Nizzana
463 1995-03-25 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Israel Eilat
462 1995-03-25 Revhejre (Egretta gularis) Israel Eilat
461 1995-03-24 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel Wadi Schlomo
460 1995-03-24 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Israel Wadi Schlomo
459 1995-03-24 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Israel Eilat
458 1995-03-24 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Eilat
457 1995-03-24 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Wadi Schlomo
456 1995-03-24 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Wadi Schlomo
455 1995-03-24 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Israel Shizzafon
454 1995-03-24 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Shizzafon
453 1995-03-24 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Wadi Schlomo
452 1995-03-23 Dværglærke (Alaudala rufescens) Israel Km 33
451 1995-03-23 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Israel Eilat
450 1995-03-23 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Israel Mt. Yoash
449 1995-03-23 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Israel Mt. Yoash
448 1995-03-23 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Israel Eilat
447 1995-03-23 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat
446 1995-03-23 Namaquadue (Oena capensis) Israel Eilat
445 1995-03-23 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel Km 33
444 1995-03-23 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Israel Km 33
443 1995-03-22 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Yotvata
442 1995-03-22 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Yotvata
441 1995-03-22 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Yotvata
440 1995-03-22 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Israel Yotvata
439 1995-03-22 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Yotvata
438 1995-03-22 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Eilat
437 1995-03-22 * Sort Stork (Ciconia nigra) Israel Doum Palms
436 1995-03-21 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Eilat
435 1995-03-21 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Eilat
434 1995-03-21 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
433 1995-03-21 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Eilat
432 1995-03-21 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Eilat
431 1995-03-21 * Jomfrutrane (Grus virgo) Israel Eilat
430 1995-03-21 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat
429 1995-03-21 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Eilat
428 1995-03-21 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Eilat
427 1995-03-21 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Eilat
426 1995-03-21 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Eilat
425 1995-03-20 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Eilat
424 1995-03-20 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Eilat
423 1995-03-20 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Israel Eilat
422 1995-02-20 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) England Great Yarmouth, Norfolk
421 1995-01-27 Dværggås (Anser erythropus) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
1994
420 1994-12-22 Prærieterne (Sterna forsteri) Skotland Musselburgh, Lothian
419 1994-12-18 * Stribet Sanger (Setophaga striata) England Bewl Water, East Sussex
418 1994-12-01 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Skotland Findhorn Bay, Grampian
417 1994-12-01 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) Skotland Burghead, Grampian
416 1994-11-17 * Myrtesanger (Setophaga coronata) England Bristol, Avon
415 1994-11-15 * Alpejernspurv (Prunella collaris) England Rimac, Lincolnshire
414 1994-11-06 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) England Landguard Point, Suffolk
413 1994-10-21 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) England St Agnes, Isles of Scilly
412 1994-10-16 * Sangspurv (Melospiza melodia) England Seaforth NR, Merseyside
411 1994-10-16 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) England Rockcliffe, Cumbria
410 1994-10-09 Tundrapiber (Anthus gustavi) England Filey, North Yorkshire
409 1994-10-05 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) England Blithfield Reservoir, Staffordshire
408 1994-09-30 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis) England The Naze, Essex
407 1994-09-18 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica) England Burnham Overy Dunes, Norfolk
406 1994-09-06 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) England Lower Tamar Lake, Cornwall/Devon
405 1994-09-04 * Prærieløber (Calidris subruficollis) England Saltholme Pools, Cleveland
404 1994-09-03 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) England Wells Wood, Norfolk
403 1994-07-01 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) England Titchwell RSPB Reserve, Norfolk
402 1994-05-29 Engsnarre (Crex crex) England North Cave, East Yorkshire
401 1994-05-15 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) England Rockland Broad, Norfolk
400 1994-04-22 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) Cypern Asprokremnos Dam
399 1994-04-22 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Cypern Cape Aspro
398 1994-04-21 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Cypern Zakaki Marshes
397 1994-04-20 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Cypern Akamas Peninsular
396 1994-04-20 Masketornskade (Lanius nubicus) Cypern Neokhorio
395 1994-04-20 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Cypern Kensington Cliffs, Episkopi
394 1994-04-20 * Steppehøg (Circus macrourus) Cypern Akamas Peninsular
393 1994-04-20 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Cypern Asprokremmos Dam
392 1994-04-20 * Gråsejler (Apus pallidus) Cypern Akamas Peninsular
391 1994-04-20 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Cypern Asprokremmos Dam
390 1994-04-19 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Cypern Akrotiri Peninsular
389 1994-04-19 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Cypern Phasouri
388 1994-04-19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Cypern Akrotiri Peninsular
387 1994-04-19 * Tophejre (Ardeola ralloides) Cypern Phasouri
386 1994-04-18 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Cypern Spiro's Pool
385 1994-04-18 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Cypern Moni Beach, Limassol
384 1994-04-18 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Cypern Ayios Theodhorus
383 1994-04-18 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Moni Beach, Limassol
382 1994-04-18 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern Moni Beach, Limassol
381 1994-04-18 Rustværling (Emberiza caesia) Cypern Moni Beach, Limassol
380 1994-04-18 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Cypern Larnaca
379 1994-04-18 Toplærke (Galerida cristata) Cypern Moni Beach, Limassol
378 1994-04-18 Chukarhøne (Alectoris chukar) Cypern Kiti Beach
377 1994-04-18 Sporevibe (Vanellus spinosus) Cypern Larnaca
376 1994-04-18 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Cypern Spiro's Pool
375 1994-04-18 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Cypern Larnaca
374 1994-03-18 * Bøffeland (Bucephala albeola) England Colwick CP, Nottinghamshire
373 1994-03-09 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) England Pennington Flash, Gtr Manchester
372 1994-03-06 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) England Sunderland, Tyne & Wear
371 1994-01-31 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Skotland Caerlaverock WWT, Dumfries & Galloway
370 1994-01-01 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Wales South Stack RSPB Reserve, Anglesey
369 1994-01-01 * Kildire (Charadrius vociferus) Wales Holyhead, Anglesey
1993
368 1993-12-01 Trane (Grus grus) England Goldthorpe, South Yorkshire
367 1993-11-02 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) England Winspit, Dorset
366 1993-10-27 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) England St Mary's, Isles of Scilly
365 1993-10-16 * Eremitdrossel (Catharus guttatus) England Tresco, Isles of Scilly
364 1993-10-15 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) England Filey, North Yorkshire
363 1993-10-13 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) England Tresco, Isles of Scilly
362 1993-10-12 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) England St Mary's, Isles of Scilly
361 1993-10-12 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) England St Mary's, Isles of Scilly
360 1993-09-29 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) England Sheringham, Norfok
359 1993-09-24 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) England Maer Lake, Bude, Cornwall
358 1993-09-24 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) England Hayle Estuary, Cornwall
357 1993-09-18 Tredækker (Gallinago media) England Filey, North Yorkshire
356 1993-09-15 Hortulan (Emberiza hortulana) England Flamborough Head, East Yorkshire
355 1993-09-14 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) England Flamborough Head, East Yorkshire
354 1993-09-10 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) England Great Livermere Lake, Suffolk
353 1993-09-02 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) England Blakeney Point, Norfolk
352 1993-08-22 * Bairdsryle (Calidris bairdii) England Snettisham, Norfolk
351 1993-07-31 * Blåvinget And (Spatula discors) England Slimbridge WWT, Gloucestershire
350 1993-07-04 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) England Filey, North Yorkshire
349 1993-07-02 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) England South Ferriby, Lincolnshire
348 1993-06-16 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) England Beacon Ponds, Kilnsea, East Yorkshire
347 1993-06-11 Hedehøg (Circus pygargus) England North Cotes, Lincolnshire
346 1993-05-31 * Steppevibe (Vanellus gregarius) England Kirkby-On-Bain, Lincolnshire
345 1993-05-30 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) England Gimmingham, Norfolk
344 1993-05-30 * Orientsejler (Apus pacificus) England Cley, Norfolk
343 1993-05-26 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Skotland St Abb's Head, Borders
342 1993-05-16 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) England Fleet Pond, Hampshire
341 1993-05-10 * Pileværling (Emberiza rustica) England Gibraltar Point, Lincolnshire
340 1993-05-03 Hvid Stork (Ciconia ciconia) England Madehurst, West Sussex
339 1993-04-27 * Purpurhejre (Ardea purpurea) England Brancaster, Norfolk
338 1993-04-17 Hærfugl (Upupa epops) England Broomhill Flash, South Yorkshire
337 1993-03-22 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) England Filey, North Yorkshire
336 1993-03-21 Gulirisk (Serinus serinus) England Spurn, East Yorkshire
335 1993-02-28 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) England Martin Mere WWT, Lancashire
334 1993-02-18 Tundrasædgås (Anser serrirostris) England Flamborough Head, East Yorkshire
333 1993-02-17 * Lille Bjergand (Aythya affinis) England Rutland Water, Leicestershire
1992
332 1992-12-18 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) England Rossall Point, Fleetwood, Lancashire
331 1992-12-09 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) England Willingham Woods, Market Rasen, Lincolnshire
330 1992-11-18 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) England Highbridge Sluice, Somerset
329 1992-11-11 Fjeldvåge (Buteo lagopus) England Fraisthorpe, East Yorkshire
328 1992-10-09 * Parulasanger (Setophaga americana) England St Mary's, Isles of Scilly
327 1992-09-28 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) England Filey, North Yorkshire
326 1992-09-22 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) England Lodmoor CP, Dorset
325 1992-09-22 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) England Portland Bill, Dorset
324 1992-09-20 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) England Holme, Norfolk
323 1992-09-03 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) England Holme, Norfolk
322 1992-08-25 Markpiber (Anthus campestris) England Landguard Point, Suffolk
321 1992-08-24 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) England Covenham Reservoir, Lincolnshire
320 1992-08-07 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) England Blakeney, Norfolk
319 1992-08-02 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) England Cley, Norfolk
318 1992-07-15 Sølvhejre (Ardea alba) England Stanford Reservoir, Leics/Northants
317 1992-06-17 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) England Flamborough Head, East Yorkshire
316 1992-06-10 * Rosenstær (Pastor roseus) England Bradfield, Essex
315 1992-06-06 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) England Weymouth, Dorset
314 1992-06-06 Sort Glente (Milvus migrans) England Durlston CP, Dorset
313 1992-06-05 Kærløber (Calidris falcinellus) England Greatham Creek, Cleveland
312 1992-05-30 Aftenfalk (Falco vespertinus) England Filey, North Yorkshire
311 1992-05-28 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) England Flamborough Head, East Yorkshire
310 1992-05-28 Biæder (Merops apiaster) England Flamborough Head, East Yorkshire
309 1992-05-25 Brillesanger (Curruca conspicillata) England Filey, North Yorkshire
308 1992-05-17 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) England Filey, North Yorkshire
307 1992-05-05 * Lille Gulben (Tringa flavipes) England Marton Mere, Lancashire
306 1992-05-04 * Kohejre (Bubulcus ibis) England Maple Cross, Hertfordshire
305 1992-04-30 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) England Radley GP, Oxfordshire
304 1992-04-22 Blåhals (Luscinia svecica) England Long Eaton, Derbyshire
303 1992-04-10 Rovterne (Hydroprogne caspia) England Lackford NR, Suffolk
302 1992-03-02 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) England Dagenham Chase, Ctr London
301 1992-01-19 * Snegås (Anser caerulescens) England Martin Mere WWT, Lancashire
300 1992-01-01 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) England Walcott, Norfolk
1991
299 1991-11-09 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) Skotland St Andrews, Fife
298 1991-10-27 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) England Spurn, East Yorkshire
297 1991-10-24 * Storpiber (Anthus richardi) England Flamborough Head, East Yorkshire
296 1991-10-21 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) England Flamborough Head, East Yorkshire
295 1991-10-18 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) England St Mary's, Isles of Scilly
294 1991-10-18 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) England Hayle Estuary, Cornwall
293 1991-10-16 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) England Cocknage Wood, Stoke-on-Trent, Staffordshire
292 1991-09-19 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) England East Soar, Devon
291 1991-09-15 * Storskråpe (Ardenna gravis) England Porthgwarra, Cornwall
290 1991-09-12 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) England Flamborough Head, East Yorkshire
289 1991-09-03 * Lille Gulbug (Iduna caligata) England Spurn, East Yorkshire
288 1991-09-02 Gulbug (Hippolais icterina) England Filey, North Yorkshire
287 1991-07-20 Savisanger (Locustella luscinioides) England Stanwick GP, Northants
286 1991-07-19 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) England Redmires Reservoir, South Yorkshire
285 1991-06-23 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) England Scarborough, North Yorkshire
284 1991-06-23 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) England Scarborough, North Yorkshire
283 1991-06-19 Odinshane (Phalaropus lobatus) England Blacktoft Sands RSPB Reserve, East Yorkshire
282 1991-06-14 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum) England Rye Harbour, East Sussex
281 1991-05-16 * Lærkespurv (Chondestes grammacus) England Waxham, Norfolk
280 1991-05-12 * Stylteløber (Himantopus himantopus) England Blacktoft Sands RSPB Reserve, East Yorkshire
279 1991-05-06 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) England Swinefleet, East Yorkshire
278 1991-03-12 Lille Flagspætte (Dryobates minor) England Listerdale Wood Rotherham, South Yorkshire
277 1991-02-19 Pungmejse (Remiz pendulinus) England Farlington Marshes, Hampshire
276 1991-02-10 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) England Marton Mere, Lancashire
275 1991-01-29 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) England Silverwood Pit Top Rotherham, South Yorkshire
1990
274 1990-12-28 * Sneugle (Bubo scandiacus) England Wainfleet, Lincolnshire
273 1990-12-08 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) England Willingham Woods, Market Rasen, Lincolnshire
272 1990-12-02 Fløjlsand (Melanitta fusca) England Filey, North Yorkshire
271 1990-11-05 Søkonge (Alle alle) England Flamborough Head, East Yorkshire
270 1990-11-01 * Rødhovedet And (Netta rufina) England Anglers CP, West Yorkshire
269 1990-10-29 * Dværgværling (Emberiza pusilla) England Filey, North Yorkshire
268 1990-10-28 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) England Seaburn, Co. Durham
267 1990-10-26 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) England Dungeness, Kent
266 1990-10-20 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) England Filey, North Yorkshire
265 1990-10-06 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) England Swillington Ings, West Yorkshire
264 1990-09-22 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) England Kenidjack Valley, Cornwall
263 1990-09-01 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) England With Ings, South Yorkshire
262 1990-08-30 Temmincksryle (Calidris temminckii) England Blacktoft Sands RSPB Reserve, East Yorkshire
261 1990-08-10 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) England Frodsham Marsh, Cheshire
260 1990-07-30 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) England Filey, North Yorkshire
259 1990-07-27 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) England Porthgwarra, Cornwall
258 1990-07-27 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) England Porthgwarra, Cornwall
257 1990-07-27 Silkehejre (Egretta garzetta) England Hayle Estuary, Cornwall
256 1990-06-22 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) England Lundy, Devon
255 1990-06-17 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) England Denaby Ings, South Yorkshire
254 1990-06-09 * Træsvale (Tachycineta bicolor) England St Mary's, Isles of Scilly
253 1990-06-06 * Mandarinand (Aix galericulata) England Sprotbrough Flash, South Yorkshire
252 1990-05-28 Natravn (Caprimulgus europaeus) England Skipwith Common, North Yorkshire
251 1990-05-07 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) England Kilnsea, East Yorkshire
250 1990-04-08 * Skadegøg (Clamator glandarius) England Shoream-by-Sea, West Sussex
249 1990-03-24 Bjergpiber (Anthus spinoletta) England Fairburn Ings, West Yorkshire
248 1990-03-22 Duehøg (Accipiter gentilis) England Howden Reservoir, Derbyshire
247 1990-02-14 Alexanderparakit (Psittacula krameri) England Sunbury-on-Thames, Surrey
246 1990-02-14 * Rustdrossel (Turdus naumanni) England Woodford Green, Essex
245 1990-01-13 Rørdrum (Botaurus stellaris) England Pugneys CP, West Yorkshire
1989
244 1989-12-18 Rød Glente (Milvus milvus) Wales Tregaron, Dyfed
243 1989-12-08 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) England Fairburn Ings RSPB Reserve, West Yorkshire
242 1989-11-29 * Terekklire (Xenus cinereus) England North Blyth, Northumberland
241 1989-11-28 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) England Burniston, North Yorkshire
240 1989-11-27 Pibesvane (Cygnus columbianus) England Middleton Moor, Derbyshire
239 1989-11-23 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) England Bridlington, East Yorkshire
238 1989-11-23 Tajgasædgås (Anser fabalis) England Tophill Low, East Yorkshire
237 1989-11-23 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) England Southfield Reservoir, East Yorkshire
236 1989-11-16 Bjerglærke (Eremophila alpestris) England Easington, East Yorkshire
235 1989-11-16 Snespurv (Plectrophenax nivalis) England Spurn, East Yorkshire
234 1989-11-03 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) England Holkham Meals, Norfolk
233 1989-10-30 Thorshane (Phalaropus fulicarius) England Filey, North Yorkshire
232 1989-10-30 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) England flamborough Head, East Yorkshire
231 1989-10-13 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) England Flamborough Head, East Yorkshire
230 1989-10-13 Lapværling (Calcarius lapponicus) England Filey, North Yorkshire
229 1989-09-23 Skestork (Platalea leucorodia) England Denaby Ings, South Yorkshire
228 1989-09-15 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) England Filey, North Yorkshire
227 1989-09-15 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) England Filey, North Yorkshire
226 1989-09-15 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) England Filey, North Yorkshire
225 1989-09-15 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) England Rudston, East Yorkshire
224 1989-09-10 Vendehals (Jynx torquilla) England Spurn, East Yorkshire
223 1989-09-10 * Høgesanger (Curruca nisoria) England Spurn, East Yorkshire
222 1989-09-10 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) England Spurn, East Yorkshire
221 1989-08-27 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) England Flamborough Head, East Yorkshire
220 1989-08-27 Sabinemåge (Xema sabini) England Flamborough Head, East Yorkshire
219 1989-08-27 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) England Flamborough Head, East Yorkshire
218 1989-08-25 Dværgryle (Calidris minuta) England Blacktoft Sands RSPB Reserve, East Yorkshire
217 1989-08-14 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) England Long Drag Pool, Cleveland
216 1989-08-10 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) England Hornsea Mere, East Yorkshire
215 1989-08-07 Tinksmed (Tringa glareola) England Blacktoft Sands RSPB Reserve, East Yorkshire
214 1989-07-28 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) England Blacktoft Sands RSPB Reserve, East Yorkshire
213 1989-07-09 * Grøn Biæder (Merops persicus) England Cowden, East Yorkshire
212 1989-06-20 Kærsanger (Acrocephalus palustris) England Wintersett Reservoir, West Yorkshire
211 1989-06-12 * Rosenterne (Sterna dougallii) England Hauxley NR, Northumberland
210 1989-06-09 Cettisanger (Cettia cetti) England Clapton Ley, Devon
209 1989-06-09 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) England Prawle Point, Devon
208 1989-06-08 * Ellekrage (Coracias garrulus) England East Budleigh Common, Devon
207 1989-06-08 Provencesanger (Curruca undata) England Woodbury Common, Devon
206 1989-06-08 Hvepsevåge (Pernis apivorus) England Great Haldon Forest, Devon
205 1989-06-05 Vagtel (Coturnix coturnix) England Bempton, East Yorkshire
204 1989-05-31 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) England Fairburn Ings RSPB Reserve, West Yorkshire
203 1989-05-26 Klyde (Recurvirostra avosetta) England Titchwell RSPB Reserve, Norfolk
202 1989-05-26 * Triel (Burhinus oedicnemus) England Weeting Heath NWT, Norfolk
201 1989-05-26 Dværgterne (Sternula albifrons) England Titchwell RSPB Reserve, Norfolk
200 1989-05-26 Hedelærke (Lullula arborea) England Weeting Heath NWT, Norfolk
199 1989-05-26 Pirol (Oriolus oriolus) England Lakenheath, Suffolk
198 1989-05-26 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) England Holkham, Norfolk
197 1989-05-26 Rørhøg (Circus aeruginosus) England Titchwell RSPB Reserve, Norfolk
196 1989-05-25 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) England Wombwell Ings, South Yorkshire
195 1989-05-23 Atlingand (Spatula querquedula) England Wath Ings, South Yorkshire
194 1989-05-18 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) England Sunderland, Tyne & Wear
193 1989-05-08 Sortterne (Chlidonias niger) England Thrybergh CP, South Yorkshire
192 1989-04-28 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) England Fairburn Ings RSPB Reserve, West Yorkshire
191 1989-04-23 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) England Swillington Ings, West Yorkshire
190 1989-04-14 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) England Catcliffe Flash, South Yorkshire
189 1989-03-02 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) England Blacktoft Sands RSPB Reserve, East Yorkshire
188 1989-02-24 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) England Hornsea, East Yorkshire
187 1989-02-24 Islom (Gavia immer) England Filey, North Yorkshire
186 1989-02-22 Skovhornugle (Asio otus) England Denaby Ings, South Yorkshire
185 1989-02-12 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) England New Hythe, Kent
184 1989-02-05 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) England Charlton's Pond, Billingham, Cleveland
183 1989-01-25 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) England Blacktoft Sands RSPB Reserve, East Yorkshire
182 1989-01-25 Sortklire (Tringa erythropus) England Blacktoft Sands RSPB Reserve, East Yorkshire
181 1989-01-25 Skægmejse (Panurus biarmicus) England Blacktoft Sands RSPB Reserve, East Yorkshire
180 1989-01-19 Gråmåge (Larus hyperboreus) England Wintersett Reservoir, West Yorkshire
179 1989-01-19 Stor Tornskade (Lanius excubitor) England Stourton Marsh, Leeds, West Yorkshire
178 1989-01-19 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) England Swillington Ings, West Yorkshire
177 1989-01-12 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) England Sheffield, South Yorkshire
176 1989-01-10 Silkehale (Bombycilla garrulus) England Sheffield, South Yorkshire
175 1989-01-01 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) England Clumber Park, Nottinghamshire
Annoncer