VP Artsliste - Kronologisk

Pablo Fernández García

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2012
607 2012-07-17 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Puig Gros, Calviá, Mallorca
606 2012-06-29 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Pico do Areeiro, Madeira
605 2012-06-28 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Portugal Madeira---->Porto Santo
604 2012-06-25 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Ribeiro Frio, Madeira
603 2012-06-24 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Parque Florestal do Chao dos Louros, Madeira
2011
602 2011-12-30 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Spanien Playa A Lanzada, Pontevedra
601 2011-09-22 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Spanien Ensenada da Insua, A Coruña
600 2011-01-08 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Spanien Can Perxistor, Sant Feliú de Buixalleu, Gerona
2010
599 2010-02-27 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) Spanien El Albujón, Murcia
2009
598 2009-07-23 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Spanien Tarifa, Cadiz
597 2009-06-24 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Tenerife, Canary Islands
596 2009-06-23 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Spanien Lanzarote ---> Gran Canaria, Canary Islands
595 2009-06-23 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Spanien Lanzarote ---> Gran Canaria, Canary Islands
594 2009-06-21 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Lanzarote, Canary Islands
593 2009-05-03 * Perleugle (Aegolius funereus) Spanien Pirineo de Girona
592 2009-02-21 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Spanien Laguna del C. de Villafranca, Alcazar de S. Juan
591 2009-02-03 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Spanien Ponteceso, A Coruña
590 2009-01-21 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) Spanien Valdoviño, A Coruña
589 2009-01-19 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Spanien Ría de Camariñas, A Coruña
588 2009-01-05 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Spanien Aspa, Lleida
2008
587 2008-09-15 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Spanien Playa La Espasa, Colunga/Caravia, Asturias
586 2008-08-07 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Abassa
585 2008-08-07 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Wadi El Natrum
584 2008-08-02 Rosapelikan (Pelecanus rufescens) Egypten Abu Simbel
583 2008-08-02 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
582 2008-08-01 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Tut Amon Village, Aswan.
581 2008-08-01 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) Egypten Tut Amon Village, Aswan.
580 2008-08-01 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Tut Amon Village, Aswan.
579 2008-07-31 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Egypten Wadi El Gemal I.
578 2008-07-31 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Hamata Mangroves
577 2008-07-31 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Egypten Wadi El Gemal I.
576 2008-07-30 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten Bir Shalatein
575 2008-07-29 * Goliathejre (Ardea goliath) Egypten Wadi Lahami Mangroves
574 2008-07-29 Krabbeæder (Dromas ardeola) Egypten Hamata Mangroves
573 2008-07-29 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Wadi El Gemal
572 2008-07-29 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten 75 km N. Marsa Alam
571 2008-07-28 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Egypten Abassa
570 2008-07-28 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Abassa
569 2008-07-28 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten Suez
568 2008-07-28 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten Abassa
567 2008-07-28 Stribet Væver (Ploceus manyar) Egypten Abassa
566 2008-02-26 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Spanien Oriñón, Cantabria
565 2008-01-21 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland SW Gouda
564 2008-01-21 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland Barendrecht, Gaatkensplas
563 2008-01-20 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Holland Leidschendam, Starrevaart
562 2008-01-19 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Holland Schoorlse Duinen, Pirolavlakte
561 2008-01-19 * Stor Taffeland (Aythya valisineria) Holland Noordhollands Duinreservaat, Hoefijzermeer
560 2008-01-15 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Spanien Molins de Rei, Barcelona
559 2008-01-13 Pibesvane (Cygnus columbianus) Spanien Isla de Buda, Delta del Ebro, Tarragona
2007
558 2007-11-25 * Kildire (Charadrius vociferus) Spanien Encoro de Cecebre, La Coruña, Galicia
557 2007-10-13 Hedepiber (Anthus rubescens) Frankrig Créac´h -Île d´Ouessant-
556 2007-10-12 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Frankrig Cost ar Reun -Île d´Ouessant-
555 2007-09-26 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Spanien At sea, 15 miles N of Gijón, Asturias
554 2007-08-27 * Blåvinget And (Spatula discors) Spanien Lago, Xove, Lugo
553 2007-06-14 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien "Peatonal Tarabilla" Street, Jandía, Fuerteventura
552 2007-05-30 * Rosenterne (Sterna dougallii) Spanien Ría de Avilés, Asturias
551 2007-05-19 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Tyrkiet Bosphoro Strait, Istambul
550 2007-05-17 * Slagfalk (Falco cherrug) Tyrkiet Dermirkazik
549 2007-05-15 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Bellapais Monastery surroundings
548 2007-05-15 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern Bellapais Monastery
547 2007-05-14 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Demircili
546 2007-05-13 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Isikli
545 2007-05-13 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Isikli
544 2007-05-13 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Durnalik
543 2007-05-12 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
542 2007-05-12 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Birecik
541 2007-05-12 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet Birecik, "Ibis Wadi"
540 2007-05-12 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
539 2007-05-11 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
538 2007-05-11 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet Idil Reservoir
537 2007-05-10 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Tyrkiet Van Hills
536 2007-05-10 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Van Hills
535 2007-05-10 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Tyrkiet South Van Marshes
534 2007-05-10 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Van Hills
533 2007-05-09 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Soguksu
532 2007-05-09 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Soguksu, Çaldiran
531 2007-05-09 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Ishak Phasa Palace
530 2007-05-09 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet Ishak Phasa Palace
529 2007-05-08 * Rosenstær (Pastor roseus) Tyrkiet Between Can Libel and Ardahan
528 2007-05-08 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Can Libel Gecidi
527 2007-05-08 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Tyrkiet Aktas Golü
526 2007-05-08 * Kejserørn (Aquila heliaca) Tyrkiet Aktas Golü
525 2007-05-06 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Georgien Kazbegi
524 2007-05-06 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Kazbegi
523 2007-05-06 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Kazbegi
522 2007-05-06 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbegi
521 2007-05-04 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Ovitdagi Gecidi
520 2007-05-04 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Tyrkiet Ispir
519 2007-05-04 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Tyrkiet Ispir
518 2007-05-04 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Tyrkiet Sivri Kaya
517 2007-05-04 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Ovitdagi Gecidi
516 2007-03-20 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) Spanien Playa de Cariño, Galicia
2006
515 2006-12-31 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Spanien Ría de Villaviciosa, Asturias
514 2006-11-10 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Spanien Encoro de Cecebre, La Coruña, Galicia
513 2006-11-01 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Spanien Campos de Rouxique, O Grove, Pontevedra
512 2006-05-29 * Terekklire (Xenus cinereus) Spanien Zeluan, Asturias
511 2006-04-03 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Shizzafon Sewage Pools
510 2006-04-01 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Israel Yotvata Circular Fields
509 2006-04-01 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Israel Ofira Park, Eilat
508 2006-03-31 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Ma´agan Mikhael
507 2006-03-30 Maina (Acridotheres tristis) Israel South of Neve Ativ
506 2006-03-30 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Neve Ativ
505 2006-03-30 Sørgemejse (Poecile lugubris) Israel Mount Hermon
504 2006-03-29 * Armensk Måge (Larus armenicus) Israel Nahal David Fish Ponds
503 2006-03-29 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Israel Dallyyot Majrasa Estuary
502 2006-03-29 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Israel Sea of Galilea
501 2006-03-29 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Israel Hula N R
500 2006-03-29 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel Dallyyot Majrasa Estuary
499 2006-03-28 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Gilboa Hills
498 2006-03-27 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Ein Gedi
497 2006-03-27 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Between Neve-Zohar and Arad
496 2006-03-26 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat North Beach
495 2006-03-26 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Yotvata
494 2006-03-25 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Arava Valley
493 2006-03-25 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel Mte Yehoram, Eilat Mountains
492 2006-03-25 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Israel Arava Valley
491 2006-03-25 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Israel North of Eilat
490 2006-03-25 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat, Km 19 Pools
489 2006-03-25 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Eilat Pumping Station
488 2006-03-25 * Steppehøg (Circus macrourus) Israel Yehoram, Eilat Mountains
487 2006-03-25 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel North of Eilat
486 2006-03-24 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat City
485 2006-03-24 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Eilat City
484 2006-03-24 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Eilat, palm platations
483 2006-03-24 Namaquadue (Oena capensis) Israel Palms 20 km north of Eilat
482 2006-03-24 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Eilat North Beach
481 2006-03-24 * Brun Sule (Sula leucogaster) Israel Eilat North Beach
480 2006-03-24 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Israel Eilat North Beach
479 2006-03-24 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Eilat North Beach
478 2006-03-24 Revhejre (Egretta gularis) Israel Eilat North Beach
477 2006-03-24 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Israel Km. 20 Salt Pools, North of Eilat
476 2006-03-24 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Mte Yehoram, Eilat Mountains
475 2006-03-23 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Neot Hakkikar
474 2006-03-23 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Shizzafon Sewage Pools
473 2006-03-23 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakkikar
472 2006-03-23 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Neot Hakkikar
471 2006-03-23 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Kibbutz Lotan
470 2006-03-23 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Ashosh Nature Reserve
469 2006-03-23 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Neot Hakkikar
468 2006-03-23 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Israel Lotan, Arava Valley
467 2006-03-22 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Azuz
466 2006-03-22 Masketornskade (Lanius nubicus) Israel Nizzana Fortress
465 2006-03-22 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Israel Nizzana
464 2006-03-22 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Israel Azuz
463 2006-03-22 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Israel Mitzpe Ramon
462 2006-03-22 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Nizzana Pools
461 2006-03-22 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Mitzpe Ramon
460 2006-03-22 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Nizzana Fortress
459 2006-03-22 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Meishar
458 2006-03-22 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel South of Tlalim
457 2006-03-22 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Nizzana Pools
456 2006-03-22 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Israel Azuz
455 2006-03-22 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Azuz
454 2006-03-22 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
453 2006-03-22 Chukarhøne (Alectoris chukar) Israel Nizzana
452 2006-03-22 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel Nizzana Pools
451 2006-03-01 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Spanien Parque Isabel la Cat., Gijón, Asturias
450 2006-01-26 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) Spanien Santurce, País Vasco
2005
449 2005-11-26 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Spanien Calambre, Tapia de Casariego, Asturias
448 2005-11-19 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Spanien Embalse de Trasona, Asturias
447 2005-10-30 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Spanien Punta Romanela, Vigo -Navia-, Asturias
446 2005-10-16 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Spanien Charca de Arnao, Castropol, Asturias
445 2005-10-15 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Spanien Peroño, Luanco, Asturias
444 2005-10-15 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Spanien Verdicio, Gozón, Asturias
443 2005-10-14 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Spanien Ría de Ortigueira, Galicia
442 2005-10-10 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Spanien Ensenada da Insua, Ponteceso, La Coruña, Galicia
441 2005-10-10 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Spanien Encoro de Sabón, Arteixo, La Coruña
440 2005-09-16 Tigerfinke (Amandava amandava) Spanien Gargáligas River, Madrigalejo, Extremadura
439 2005-09-15 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Castillo de Monfragüe, Extremadura
438 2005-05-13 Aftenfalk (Falco vespertinus) Spanien Barraguer, Lérida
437 2005-04-11 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Spanien Cerrado Garrido, Doñana N. P.
436 2005-04-09 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Zaers
435 2005-04-09 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merdja Zerga
434 2005-04-09 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Zaers
433 2005-04-08 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Marokko Errachidia
432 2005-04-08 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Marokko Errachidia
431 2005-04-08 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Hassan Addakhil Barrage
430 2005-04-08 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Aguelmade, Sidi Ali
429 2005-04-07 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Aubege La Caravane, Merzouga
428 2005-04-07 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Marokko Tafilalt, close to Algerian border.
427 2005-04-06 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Marokko Tagdilt Track
426 2005-04-06 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Marokko Tagdilt Track
425 2005-04-06 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Between Erfoud and Merzouga
424 2005-04-06 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Kasbah Derkaoua
423 2005-04-06 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko Tagdilt Track
422 2005-04-05 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Marokko 5 km. North of Amerzdane
421 2005-04-05 * Grøn Biæder (Merops persicus) Marokko Barrage El Mansour
420 2005-04-05 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Marokko 5 km. North of Amerzdane
419 2005-04-05 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Marokko 5 km. North of Amerzdane
418 2005-04-05 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Marokko Tagdilt Track
417 2005-04-05 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Tagdilt Track
416 2005-04-05 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Tagdilt Track
415 2005-04-05 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko 20 km West of El Kelaa
414 2005-04-04 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Marokko Oukaimeden
413 2005-04-04 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Ourika Valley
412 2005-04-04 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko 21 km South of Tadert
411 2005-04-03 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko 30 km North of Casablanca
410 2005-04-03 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Marokko Zaers
409 2005-04-03 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Between Marrakech and Oukaimeden
408 2005-03-01 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Spanien Ría de Avilés, Asturias
2004
407 2004-11-19 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien "Las Lajas", Tenerife, Canary Islands
406 2004-11-18 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Spanien Ten-Bel, Tenerife, Canary Islands ("C" category)
405 2004-11-17 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Monte del Agua, Tenerife, Canary Islands
404 2004-11-16 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien El Puerto de La Cruz, Tenerife, Canary Islands
403 2004-11-16 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien El Puerto de La Cruz, Tenerife, Canary Islands
402 2004-11-16 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien El Puerto de La Cruz, Tenerife, Canary Islands
401 2004-11-16 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Punta del Teno, Tenerife, Canary Islands
400 2004-11-16 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien El Puerto de La Cruz, Tenerife, Canary Islands
399 2004-11-16 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien El Puerto de La Cruz, Tenerife, Canary Islands
398 2004-11-16 Berberhøne (Alectoris barbara) Spanien Punta del Teno, Tenerife, Canary Islands
397 2004-10-11 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Spanien Xungueira El Pensu, Ría del Eo (Asturias/Lugo)
396 2004-09-25 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Spanien Ensenada da Insua, Ponteceso, La Coruña, Galicia
395 2004-07-18 Kærløber (Calidris falcinellus) Spanien Isla de Buda, Delta del Ebro, Tarragona
394 2004-07-16 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Spanien Albalate de Cinca, Huesca
393 2004-07-16 * Damklire (Tringa stagnatilis) Spanien El Garxal, Delta del Ebro, Tarragona
392 2004-07-16 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien El Garxal, Delta del Ebro, Tarragona
391 2004-05-26 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Polen Czerwone Bagno, Biebrza Marshes
390 2004-05-25 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Polen Wolka Piaseczna, Biebrza Marshes
389 2004-05-24 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Polen Siemianowka Reservoir
388 2004-05-24 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Polen Siemianowka Reservoir
387 2004-05-23 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Polen Sinicka Droga, Bialowieza
386 2004-05-23 * Høgesanger (Curruca nisoria) Polen Pogorcelze, Bialowietza
385 2004-05-23 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Polen Bialowietza Strict Reserve
384 2004-05-23 Gråspætte (Picus canus) Polen Park Palacowny, Bialowietza
383 2004-05-22 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Polen Zebra Zubra Track,, Bialowietza
382 2004-04-14 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien Plana de Ablitas, Navarra
381 2004-04-14 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien Plana de Ablitas, Navarra
380 2004-04-12 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Spanien Irati, Navarra
379 2004-03-07 * Mandarinand (Aix galericulata) Spanien Embalse de Pilotuerto, Tineo, Asturias
2003
378 2003-12-08 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Spanien El Tarrón, Ría del Eo (Lugo/Asturias)
377 2003-11-30 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Spanien Ensenada da Insua, Ponteceso, La Coruña, Galicia
376 2003-11-30 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Spanien Encoro das Forcadas, Valdoviño, Galicia
375 2003-11-29 Prærieterne (Sterna forsteri) Spanien Playa Area da Vila, Camariñas, Galicia
374 2003-11-04 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Spanien Ría de Villaviciosa, Asturias
373 2003-10-18 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Spanien Cabo Busto, Valdés, Asturias
372 2003-06-29 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Sverige Muddus N. P.
371 2003-06-29 Lapmejse (Poecile cinctus) Sverige Muddus N. P.
370 2003-06-27 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Norge Between Batsfjord and Syltefjord
369 2003-06-26 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Norge Hornoya Island, Vardo
368 2003-06-26 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge Hornoya Island, Vardo
367 2003-06-26 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Norge Kiberg, Varanger
366 2003-06-25 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Norge Ekkeroy, Varanger
365 2003-06-25 * Stellersand (Polysticta stelleri) Norge Kiberg, Varanger
364 2003-06-24 * Høgeugle (Surnia ulula) Norge Hoyde 96
363 2003-06-24 Dalrype (Lagopus lagopus) Norge Ovre Pasvik N. P.
362 2003-06-23 Lapværling (Calcarius lapponicus) Norge Batsfjordfjellets, Varanger
361 2003-06-23 Odinshane (Phalaropus lobatus) Norge Nesseby, Varanger
360 2003-06-23 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Norge Batsfjordfjellets, Varanger
359 2003-06-23 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Norge Batsfjordfjellets, Varanger
358 2003-06-23 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Norge Nesseby, Varanger
357 2003-06-23 Havørn (Haliaeetus albicilla) Norge Nesseby, Varanger
356 2003-06-23 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Norge Tana
355 2003-06-23 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Norge Batsfjordfjellets, Varanger
354 2003-06-23 Temmincksryle (Calidris temminckii) Norge Batsfjordfjellets, Varanger
353 2003-06-23 Fjeldrype (Lagopus muta) Norge Batsfjordfjellets, Varanger
352 2003-06-22 Silkehale (Bombycilla garrulus) Finland Pyhatunturi
351 2003-06-22 Havlit (Clangula hyemalis) Finland Petkula Marshes
350 2003-06-22 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Finland Petkula Marshes
349 2003-06-22 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Finland Kaakkurivaara
348 2003-06-21 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Finland Kuusamo
347 2003-06-21 * Krognæb (Pinicola enucleator) Finland 15 km North Kuusamo
346 2003-06-21 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland Vatavaara
345 2003-06-19 Tejst (Cepphus grylle) Sverige Skuleskogen N. P.
344 2003-06-19 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Sverige Öjebyn, Pitea
343 2003-06-19 Fyrremejse (Poecile montanus) Sverige Skuleskogen N. P.
342 2003-06-19 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Sverige Skuleskogen N. P.
341 2003-06-18 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Sverige Skuleskogen N. P.
340 2003-06-17 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Sverige Kvismaren (Nârke)
339 2003-06-16 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Sverige Smedby
338 2003-06-16 Nattergal (Luscinia luscinia) Sverige Kvismaren (Nârke)
337 2003-06-16 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Sverige Kvismaren (Nârke)
336 2003-06-16 Gulbug (Hippolais icterina) Sverige Falsterbo, Skâne
335 2003-06-16 Gærdesanger (Curruca curruca) Sverige Falsterbo, Skâne
334 2003-06-16 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Sverige Kvismaren (Nârke)
333 2003-06-16 Hvinand (Bucephala clangula) Sverige Kvismaren (Nârke)
332 2003-06-15 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Danmark Åbenrå
331 2003-04-23 Mestersanger (Curruca hortensis) Spanien Monfragüe
330 2003-04-23 * Høgeørn (Aquila fasciata) Spanien Monfragüe
329 2003-04-22 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien Portilla del Tietar, Monfragüe
328 2003-02-14 Canadagås (Branta canadensis) Spanien Otero de Sariegos, Villafáfila, Zamora
327 2003-01-29 Gråmåge (Larus hyperboreus) Spanien Embalse de San Andrés, Asturias
326 2003-01-10 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Spanien El Musel, Gijón, Asturias
2002
325 2002-11-23 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Spanien El Puntal, Ría del Eo (Lugo/Asturias)
324 2002-11-22 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Spanien Porreo La Basona, Ría de Villaviciosa, Asturias
323 2002-11-22 Sangsvane (Cygnus cygnus) Spanien Porreo La Basona, Ría de Villaviciosa, Asturias
322 2002-11-21 * Storpiber (Anthus richardi) Spanien Punta Romanela, Vigo -Navia-, Asturias
321 2002-11-18 Søkonge (Alle alle) Spanien Playa de Cueva, Valdés, Asturias
320 2002-11-18 Bjergand (Aythya marila) Spanien Ría del Eo, (Lugo/Asturias)
319 2002-11-15 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Spanien La Furta, Nubledo, Asturias
318 2002-11-08 Sortbrun And (Anas rubripes) Spanien Ría de Foz, Lugo, Galicia
317 2002-10-06 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Spanien Algarrobo, Algeciras
316 2002-10-05 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Spanien Laguna de La Janda, Cadiz
315 2002-10-03 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Spanien Tráfico, Tarifa
314 2002-10-02 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus) Spanien Playa de Los Lances, Tarifa
313 2002-09-30 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Spanien Algarrobo, Algeciras
312 2002-09-27 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien Playa de Los Lances, Tarifa
311 2002-09-18 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Spanien Charca de Zeluán, Asturias
310 2002-09-18 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Spanien Playa de Bañugues, Asturias
309 2002-09-02 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Portugal Algarve
308 2002-09-01 Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal Playa de A Lagua, Algarve
307 2002-07-03 Sabinemåge (Xema sabini) Spanien Golfo de Vizcaya
306 2002-07-02 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Frankrig English Channel, close to Ouessant Island
305 2002-01-06 Fløjlsand (Melanitta fusca) Spanien Ría del Eo, (Lugo/Asturias)
2001
304 2001-12-19 Skærpiber (Anthus petrosus) Spanien Luarca, Valdés, Asturias
303 2001-12-06 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Spanien Ría de Foz, Lugo, Galicia
302 2001-12-05 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Spanien Parque Isabel la Cat., Gijón, Asturias
301 2001-11-22 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Spanien Embalse de La Granda, Asturias
300 2001-10-17 Engsnarre (Crex crex) Spanien Punta Romanela, Vigo -Navia-, Asturias
299 2001-09-28 Rovterne (Hydroprogne caspia) Spanien Cicero, Santoña, Cantabria
298 2001-08-09 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Spanien La Nava, Palencia
297 2001-08-08 Savisanger (Locustella luscinioides) Spanien La Nava, Palencia
296 2001-06-27 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Tunesien Douz
295 2001-06-27 Husværling (Emberiza sahari) Tunesien Chebika
294 2001-06-27 * Lille Sejler (Apus affinis) Tunesien Tamerza
293 2001-06-27 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Tunesien Tozeur, Chebika
292 2001-06-27 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Tunesien Douz
291 2001-06-27 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Tunesien Tozeur, Chebika
290 2001-04-29 Sølvhejre (Ardea alba) Spanien Cicero, Santoña, Cantabria
289 2001-04-21 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Spanien Gijón, Asturias
288 2001-04-07 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Spanien Parque Isabel la Cat., Gijón, Asturias
287 2001-03-26 Græshoppesanger (Locustella naevia) Spanien Taurán, Valdés, Asturias
286 2001-01-30 Lunde (Fratercula arctica) Spanien Barayo, Valdés, Asturias
285 2001-01-07 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Spanien San Pelayo, Valdés, Asturias
1999
284 1999-07-02 Gråkrage (Corvus cornix) Rusland (indenfor VP) Saint Petersburg
1994
283 1994-11-16 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Spanien On board of B.I.O. Hespérides El Hierro, Canary I.
1990
282 1990-04-12 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Spanien Cervera de Pisuerga, Palencia
1989
281 1989-04-25 Knortegås (Branta bernicla) Tyskland Wangerooge Island
280 1989-04-15 Knopsvane (Cygnus olor) Tyskland Dortmund
1988
279 1988-12-26 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien Villafáfila, Zamora
278 1988-12-15 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Spanien Embalse de Ricobayo, Zamora
277 1988-12-04 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Spanien Villafáfila, Zamora
1980
276 1980-03-12 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Spanien Tejedo, Alto Sil, León
275 1980-03-12 Tjur (Tetrao urogallus) Spanien Tejedo, Alto Sil, León
Annoncer