VP Artsliste - Kronologisk

Jan van der Laan

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2022
693 2022-02-14 * Sangspurv (Melospiza melodia) Danmark Prosperdorp Zld
692 2022-01-22 * Indisk Gås (Anser indicus) Danmark Noordse Buurt, Nieuwkoop ZH
691 2022-01-22 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Danmark De Krang, Swartbroek L
690 2022-01-12 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Danmark Kalfjeslaan, Amstelveen NH
2021
689 2021-10-09 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Schiermonnikoog Fr
2020
688 2020-10-25 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Holland De Cocksdorp, Texel
687 2020-08-15 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus) Danmark Westkapelle Zld
2019
686 2019-12-23 * Dværgspove (Numenius minutus) Danmark Poolland, Hollands Kroon NH
685 2019-10-27 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Holland Maasvlakte ZH
684 2019-10-26 * Brundrossel (Turdus eunomus) Holland Vlieland Fr
683 2019-08-16 * Alaskaryle (Calidris mauri) Holland Westhoek
682 2019-06-27 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) Holland Workum
2016
681 2016-10-21 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Holland Maasvlakte ZH
680 2016-10-04 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) Holland Maasvlakte ZH
679 2016-02-07 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) Holland Aduard Gr
678 2016-01-15 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Holland Hoogwoud NH
2015
677 2015-02-02 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) Holland Beijum, Groningen
2014
676 2014-04-27 * Vandredrossel (Turdus migratorius) Holland Heemskerk
675 2014-01-18 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Holland Netterden
2013
674 2013-12-03 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Holland Kamperhoek Fl
2011
673 2011-10-31 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Holland Julianadorp NH
672 2011-04-03 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko Atlantic coast between Safi and El Jadida.
2010
671 2010-09-19 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) Holland Oude Eendenkooi, Vlieland Fr
670 2010-07-23 Stenhøne (Alectoris graeca) Italien Molvagno, Sicily
669 2010-04-29 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Georgien Kazbegi (at least 2 ad and 1 imm)
668 2010-04-29 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbegi - several heard and finally 1 seen on 30-4
667 2010-04-29 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Kazbegi (at least 2 males and 2 females)
666 2010-04-29 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Kazbegi - 29 april, 5 birds in total
665 2010-01-23 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Holland Wargea, Friesland, see www.dutchbirding.nl
664 2010-01-05 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Holland Alkmaar NH (where I live!!)
2009
663 2009-10-24 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/longtoed.htm
662 2009-03-26 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Kap Verde Boavista (www.xs4all.nl/~jnvdlaan/tripreports.htm)
661 2009-03-26 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Kap Verde Ilheu de Passaros
660 2009-03-25 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) Kap Verde between Sao Vicente and Razo Island
659 2009-03-24 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Raso (8 birds)
658 2009-03-23 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Sao Nicolao
657 2009-03-22 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Cliffs east of Praia
656 2009-03-22 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Santiago, Cabo Verde
655 2009-03-21 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala) Kap Verde Barragem de Poilao
654 2009-03-21 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde São Jorge dos Orgãos
653 2009-03-20 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Boavista (plus all other visited islands)
2008
652 2008-08-07 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Portugal madeira
651 2008-07-14 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Madeira (Funchal, Monte Palace)
650 2008-07-10 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Portugal Madeira (Desertas pelagic trip) c 10
649 2008-07-08 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Madeira (c 8 Pico de Areeiro)
648 2008-07-05 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Madeira (Faja de Nogeira)
647 2008-03-07 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Along the M501, Madrid Province
2007
646 2007-12-12 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) Holland Biddinghuizen Fl
645 2007-10-05 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) Holland Katwijk (http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/2007.htm)
2006
644 2006-05-21 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/baikalt.htm
643 2006-05-14 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/ambosru.htm
642 2006-04-28 * Krabbehejre (Butorides virescens) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/greenhrn.htm
2005
641 2005-11-05 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/bufflehead.htm
640 2005-10-12 * Amurstær (Agropsar sturninus) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/daurian.htm
639 2005-04-04 * Kildire (Charadrius vociferus) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/killdeer.htm
2004
638 2004-10-01 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/goudlijster.htm
2001
637 2001-06-23 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/brehmii.htm
636 2001-05-11 Sortsvane (Cygnus atratus) Danmark Ezumakeeg
1999
635 1999-01-01 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Holland C-category in Netherlands don't count!
1998
634 1998-07-24 * Klireryle (Calidris himantopus) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/steltstr.htm
633 1998-05-09 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/amwita.htm
632 1998-03-29 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/grijswow.htm
1997
631 1997-08-02 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/oriental.htm
630 1997-04-20 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/dikbek.htm
629 1997-03-07 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Holland Anjum (http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/hutchinsii.)
1996
628 1996-12-11 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/isabelkl.htm
627 1996-10-13 * Myrtesanger (Setophaga coronata) Holland Oost-Vlieland, Vlieland Fr
626 1996-10-11 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/raddes.htm
625 1996-10-05 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/rvireo.htm
624 1996-01-07 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Holland Den Helder (http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/zwartk)
1995
623 1995-10-28 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/bartram.htm
622 1995-06-02 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/bruinkop.htm
621 1995-05-04 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/dauwkauw.htm
620 1995-04-21 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/geelpoot.htm
1994
619 1994-12-03 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/kltopper.htm
618 1994-11-27 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Tyskland Heppendorf, Nordrhein-Westfalen
617 1994-10-24 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/witkop.htm
616 1994-09-16 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/stepklap.htm
615 1994-08-21 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/bonapart.htm
1992
614 1992-01-24 * Segland (Mareca falcata) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/bronskop.htm
1991
613 1991-09-29 * Prærietrane (Antigone canadensis) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/sandhill.htm
612 1991-09-19 * Storryle (Calidris tenuirostris) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/grotekanoet.htm
611 1991-09-13 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Holland http://www.xs4all.nl/~jnvdlaan/pacifica.htm
610 1991-07-20 * Slagfalk (Falco cherrug) Østrig Parndorf
1990
609 1990-09-22 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Holland Zuidpier IJmuiden NH
608 1990-03-31 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Israel Kibbutz Elot
607 1990-03-29 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Tiberias
606 1990-03-27 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
605 1990-03-25 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel North Beach, Eilat
604 1990-03-22 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Water Pump Station, Eilat
603 1990-03-22 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites) Israel K33, Arava Valley
602 1990-03-21 Namaquadue (Oena capensis) Israel Kibbutz fields, Eilat
1989
601 1989-12-25 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) Marokko Merdja Zerga (three birds)
600 1989-11-14 Murløber (Tichodroma muraria) Holland Buitenveldert NH
599 1989-10-22 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Holland Den Hoorn, Texel NH
598 1989-10-01 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) Holland Texel NH
597 1989-09-15 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Holland Philippine Zld
596 1989-07-03 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Holland Terneuzen Zld
1988
595 1988-10-18 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos) Holland Schiermonnikoog Fr
594 1988-01-25 * Dværgsnegås (Anser rossii) Holland Wissenkerke Zld (2 birds)
1987
593 1987-11-13 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Holland Havelte Ovl
592 1987-07-14 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Holland Lauwersmeer Gr
591 1987-05-29 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Holland Jaap Deensgat, Lauwersmeer
590 1987-02-21 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Holland Eemshaven Gr
1986
589 1986-11-02 Prærieterne (Sterna forsteri) Holland Vlissingen ZH
588 1986-09-29 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Holland De Cocksdorp, Texel NH
587 1986-09-06 Tredækker (Gallinago media) Holland Lauwersoog Gr
586 1986-08-26 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten Lake Burullus
585 1986-08-21 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten Ras Mohammed (1 bird)!
584 1986-08-20 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Suez
583 1986-08-19 * Goliathejre (Ardea goliath) Egypten Harbour of Suez
582 1986-08-15 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Hurghada
581 1986-08-14 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Mersa-El-Alam
580 1986-08-12 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Egypten Lake Nasser, Abu Simbel
579 1986-08-12 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Abu Simbel
578 1986-08-08 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten El Fayum
577 1986-08-07 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Lake Karun, El Fayum
576 1986-05-12 * Blåvinget And (Spatula discors) Holland Arnemuiden Zld
575 1986-02-08 * Ismåge (Pagophila eburnea) Storbritannien Saltburn-on-the-Sea, Yorkshire
1985
574 1985-07-13 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Grækenland Avas Gorge
573 1985-07-13 * Kejserørn (Aquila heliaca) Tyrkiet Kesan
572 1985-07-13 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Tyrkiet Dardanellen
571 1985-07-12 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Tyrkiet Kuscenneti
570 1985-07-10 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Tyrkiet Sivri Kaya
569 1985-07-10 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Tyrkiet Sivri Kaya
568 1985-07-10 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Tyrkiet Sivri Kaya
567 1985-07-08 * Jomfrutrane (Grus virgo) Tyrkiet Balotus (west of Bulanik), pair with chick
566 1985-07-06 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet c 5 km east of Van Golu
565 1985-07-05 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet Cizre (10 birds, 7 ad, 3 chicks)
564 1985-07-03 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
563 1985-07-02 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Yessilce (20 km west of Gaziantep)
562 1985-07-02 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik (2 adult, 4 juv)
561 1985-07-02 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Isikli (male), 20 km west of Gaziantep
560 1985-06-30 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkazik, Ala Dag
559 1985-06-28 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Bellapays
558 1985-06-26 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Tasucu
557 1985-06-25 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Karaman
556 1985-06-22 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Bulgarien Cape Kaliakra
555 1985-06-22 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Bulgarien Cape Kaliakra
554 1985-06-21 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Bulgarien Durankulak
553 1985-06-21 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Bulgarien Balcik (Black Sea coast)
552 1985-06-21 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Bulgarien Durankulak
1984
551 1984-07-29 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Gorges du Tavignano, Corsica
550 1984-07-27 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Vizzavona, Corsica
549 1984-07-26 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Vizzavona, Corsica
548 1984-04-30 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Holland Boswachterij Anloo, Diever Dr
1983
547 1983-08-01 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Sierra de Guaderrama
546 1983-07-31 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien Laguna de Zonar
545 1983-07-28 Rustand (Tadorna ferruginea) Marokko Dayet Ifrah, Ifrane (136 birds)
544 1983-07-23 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Algeriet Djebel Babor
543 1983-07-22 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) Algeriet Djebel Babor
542 1983-07-18 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Marokko Merzouga
541 1983-07-15 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Ouarzazate
540 1983-07-09 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Safi
539 1983-07-09 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tamrakht (29 birds)
538 1983-07-08 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Sidi-Moussa (1 bird)
537 1983-07-08 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Marokko Sidi-Moussa (3 birds)
536 1983-07-07 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Lac de Sidi Bourhaba
535 1983-07-07 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi-Bettache
534 1983-07-07 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Lac de Sidi Bourhaba
533 1983-07-06 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko Laila Mimouna
532 1983-07-05 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Spanien Strait of Gibraltar
531 1983-07-04 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien El Rocio, Coto Donana
530 1983-07-02 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien Alcolea de Cinca
529 1983-07-01 * Indigofinke (Passerina cyanea) Holland Robbenoordbos, Wieringermeer
528 1983-02-19 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Holland Lage Zwaluwe NB
1982
527 1982-12-30 Strømand (Histrionicus histrionicus) Holland IJmuiden NH
526 1982-12-28 Dværggås (Anser erythropus) Holland Sinautskerke Zld
525 1982-11-21 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Holland Eemshaven Gr (on my 22nd birthday!)
524 1982-10-21 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Holland Camperduin NH
523 1982-10-04 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Holland Oosterend, Terschelling Fr
522 1982-10-02 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Holland Oosterend, Terschelling
521 1982-08-24 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Holland Schiermonnikoog Fr
520 1982-05-27 * Stellersand (Polysticta stelleri) Holland Schiermonnikoog Fr
519 1982-03-08 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Pena Azul, Fuerteventura, Canary Islands
518 1982-03-06 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien La Oliva, Fuerteventura, Canary Islands
517 1982-03-02 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Spanien Canary Islands - between Tenerife and Gran Canaria
516 1982-02-27 Berberhøne (Alectoris barbara) Spanien Gomera, Canary Islands
515 1982-02-26 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Southwest of Tenerife
514 1982-02-15 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Holland Andijk NH
1981
513 1981-12-25 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Holland Texel NH
512 1981-09-03 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Holland De Putten, Camperduin NH
511 1981-07-05 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Sverige Lobergskojan, Dal Alven
510 1981-06-18 * Høgeugle (Surnia ulula) Finland Kuusamo
509 1981-06-16 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Rimpilanniemi, Kajaani (1 adult & 3 young on nest)
508 1981-06-14 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Finland Lappeenranta
507 1981-06-12 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Finland Lappeenranta
506 1981-06-10 Slagugle (Strix uralensis) Finland Ruokojarvi, Pornainen (1 ad, 2 juv)
505 1981-06-10 Tjur (Tetrao urogallus) Finland South of Sibbo
504 1981-05-18 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Holland Harderbos, Oostelijk Flevoland
1980
503 1980-09-24 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Holland Maasvlakte ZH
502 1980-04-10 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Newe Ativ, Golan Heights
501 1980-04-09 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Israel Hula Fish Ponds
500 1980-04-09 Chukarhøne (Alectoris chukar) Israel Ein Gev
499 1980-04-09 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel Jericho
498 1980-04-06 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Egypten Santa Katharina Monastery
497 1980-04-04 Mangrovehejre (Butorides striata) Egypten Maria Schroeder Wreck, Nabq
496 1980-04-03 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel Moon Valley, Eilat
495 1980-04-03 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Israel Eilat
494 1980-04-03 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Egypten c 50 km south of Eilat
493 1980-04-02 Øregrib (Torgos tracheliotos) Israel Wadi Eteq, north of Eilat
492 1980-04-01 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Mizpe Ramon
491 1980-04-01 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
490 1980-04-01 * Brun Sule (Sula leucogaster) Israel Eilat, North Beach
489 1980-04-01 Revhejre (Egretta gularis) Israel North Beach, Eilat
488 1980-03-31 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Israel Revivim
487 1980-03-31 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Negev Desert, east of Nizzana
486 1980-03-31 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Revivim
485 1980-03-30 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Beer Sheva
484 1980-03-30 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Israel Negev Desert
483 1980-03-30 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Israel Nizzana
482 1980-03-30 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Beer Sheba
481 1980-03-30 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Beer Sheva
480 1980-03-30 * Steppehøg (Circus macrourus) Israel Nizzana
479 1980-03-21 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Kibbutz fields, Eilat
1979
478 1979-09-01 * Høgesanger (Curruca nisoria) Holland Katwijk aan Zee ZH
477 1979-08-01 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Grækenland
476 1979-07-28 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Grækenland between Meteora and Farsala
475 1979-07-18 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Grækenland northern Greece
474 1979-02-12 Tajgasædgås (Anser fabalis) Danmark Heiloo NH
473 1979-01-15 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Holland Robbenoordbos NH
472 1979-01-13 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Holland Oostvoornse Meer ZH
471 1979-01-07 * Stortrappe (Otis tarda) Holland Kraanvogelweg, Almere Fl
1978
470 1978-10-28 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Holland Algemene Begraafplaats, Alkmaar NH
469 1978-08-21 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Holland Camperduin NH
468 1978-07-10 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) Storbritannien Glenmore Forest, Scotland
467 1978-07-09 Dalrype (Lagopus lagopus) Storbritannien Cairngorms, Scotland
466 1978-07-07 Odinshane (Phalaropus lobatus) Storbritannien Fetlar, Shetland Isles
465 1978-07-04 * Sneugle (Bubo scandiacus) Storbritannien Fetlar, Shetland Isles
464 1978-05-27 * Snegås (Anser caerulescens) Holland Oostvaardersplassen
1977
463 1977-12-01 Islom (Gavia immer) Holland Kerkdriel Gld
462 1977-11-14 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Holland Grevelingen ZH
461 1977-07-25 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Frankrig La Crau
460 1977-07-25 Rødhøne (Alectoris rufa) Frankrig La Crau
459 1977-07-24 * Høgeørn (Aquila fasciata) Frankrig Les Beaux, Alpilles
458 1977-07-18 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Frankrig Camargue
457 1977-07-16 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Frankrig Camargue
456 1977-07-08 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Holland Grootebroek NH
455 1977-06-28 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Holland Vlietlanden, Leiden ZH
454 1977-06-26 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Holland Knardijk Fl
453 1977-05-08 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Holland Meeuwenweg, Flevoland
452 1977-05-06 Natravn (Caprimulgus europaeus) Holland Duin en Kruidberg, Santpoort NH
451 1977-05-05 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Holland Egmond-Binnen NH
450 1977-04-07 Cettisanger (Cettia cetti) Holland Ankeveense Plassen NH
449 1977-04-04 * Perleugle (Aegolius funereus) Holland Gasselterbos Dr
448 1977-04-04 * Mandarinand (Aix galericulata) Holland C-category in Netherlands don't count!
447 1977-02-19 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Holland Oirschotse Heide NB
1976
446 1976-12-20 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Holland Stad aan het Haringvliet ZH
445 1976-12-11 Havørn (Haliaeetus albicilla) Holland Oostvaardersplassen Fl
444 1976-12-03 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Holland Zuidpier IJmuiden NH
443 1976-11-24 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Holland Camperduin NH
442 1976-10-23 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Holland Camperduin NH
441 1976-10-08 Vandrefalk (Falco peregrinus) Holland De Putten, Camperduin
440 1976-10-08 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Holland Camperduin NH
439 1976-10-03 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Holland Camperduin NH
438 1976-10-03 Storkjove (Stercorarius skua) Holland Camperduin NH
437 1976-09-11 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Holland Camperduin NH
436 1976-09-04 Sabinemåge (Xema sabini) Holland Camperduin NH
435 1976-09-04 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Holland Camperduin NH
434 1976-09-04 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Holland Camperduin NH
433 1976-08-21 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Holland IJmuiden NH
432 1976-08-21 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Holland IJmuiden NH
431 1976-08-21 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Holland IJmuiden NH
430 1976-06-26 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Holland Naardermeer NH
429 1976-06-26 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Holland Breukelen U
428 1976-05-21 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Holland Camperduin NH
427 1976-05-05 Sule (Morus bassanus) Holland Camperduin NH
426 1976-05-04 Rørdrum (Botaurus stellaris) Holland Koedijk NH
425 1976-05-01 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Holland Hilversum
424 1976-04-07 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Holland Camperduin NH
423 1976-02-20 * Rødhovedet And (Netta rufina) Holland Koedijk NH
422 1976-01-15 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Holland Alkmaar
1970
421 1970-07-22 Fasan (Phasianus colchicus) Holland
Annoncer