VP Artsliste - Kronologisk

Gary David Fennemore

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
858 2023-11-20 * Stor Taffeland (Aythya valisineria) England Abberton reservoir
857 2023-09-06 * Dominikanerenke (Vidua macroura) Portugal Golega
856 2023-09-02 * Muskatfinke (Lonchura punctulata) Portugal Paul de Gauxa
855 2023-06-01 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) Spanien Huelva
854 2023-05-02 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) England Low Newton -by-the-sea Northumberland
853 2023-04-23 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda) Spanien Laguna del millars
852 2023-04-18 * Gråastrild (Estrilda troglodytes) Spanien Park de putxet
851 2023-04-18 * Maskearatinga (Psittacara mitratus) Spanien Barcelona park de putxet
2022
850 2022-10-10 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis) Azorerne Black beach Corvo
849 2022-08-23 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) Azorerne Graciosa
848 2022-08-23 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) Portugal Graciosa Azores
847 2022-08-08 * Tangmåge (Larus dominicanus) England Graffam water
846 2022-06-07 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum) Irland Portrane point
845 2022-04-25 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) Cypern Episkopi environmental centre
844 2022-03-07 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) Irland Doon lough county Leitrim
843 2022-02-28 * Sangspurv (Melospiza melodia) Belgien Prosperdorp
2021
842 2021-12-22 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) England River Darwen Preston
841 2021-10-10 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) England St aidans yorkshire
840 2021-07-20 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) England Bempton cliffs rspb Yorkshire
839 2021-03-24 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) England Newly Cornwall
838 2021-02-07 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos) England Exmouth Devon
2020
837 2020-10-15 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) England Trow quarry South Shields
836 2020-03-10 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Israel Eilat date palms
835 2020-02-07 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) Italien Monvalle lago maggiore
2019
834 2019-12-06 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) Spanien Parque de Benicalap
833 2019-12-05 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) Spanien Valencia
832 2019-11-15 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Skotland Musselburgh
831 2019-10-12 * Hættesanger (Setophaga citrina) Azorerne Do Vinte Corvo
830 2019-07-09 * Rødfodet Sule (Sula sula) Spanien Caleta de Velez
829 2019-06-02 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Aserbajdsjan Nakhchivan
828 2019-05-28 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus) Aserbajdsjan Lerik
827 2019-05-27 * Shikra (Accipiter badius) Aserbajdsjan Masalli
826 2019-04-01 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) Spanien Inagua Reserve Gran Canaria
825 2019-03-27 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) Algeriet Bou Afroune forest Djimla
2018
824 2018-12-28 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Andujar
823 2018-11-28 * Moskusand (Cairina moschata) Italien Lake Orta also 18/6/16 Tenerife
822 2018-10-28 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) England Salthouse Norfolk
821 2018-10-26 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) England Cornwall
820 2018-10-20 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) Azorerne Lapa
819 2018-10-18 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) Azorerne Corvo power station
818 2018-10-17 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) Azorerne Do Ponte
817 2018-10-17 * Koboltkernebider (Passerina caerulea) Azorerne Pics de agua Corvo
816 2018-10-17 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Azorerne Corvo whale watching point
815 2018-10-15 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) Azorerne Corvo village
814 2018-06-23 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Rusland (indenfor VP) Ekaterinburg
813 2018-06-23 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) Rusland (indenfor VP) Bolshoi Istok
812 2018-04-10 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) Mauritanien (indenfor VP) Banc de Arguin
811 2018-04-10 * Rørskarv (Microcarbo africanus) Mauritanien (indenfor VP) Bank de arguin
810 2018-04-06 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae) Mauritanien (indenfor VP) Northeast of Quadane
809 2018-04-04 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) Mauritanien (indenfor VP) South ofChoum
808 2018-04-03 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) Mauritanien (indenfor VP) Nouadhibou
807 2018-01-01 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Abbassa
2017
806 2017-12-31 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) Egypten Near Sandafa Al Minya
805 2017-12-30 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Wadi Natrun
804 2017-12-08 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) Spanien Barranco de Rio Cabras Fuerteventura
803 2017-10-20 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) Azorerne Corvo
802 2017-10-18 * Ildsanger (Setophaga fusca) Azorerne Tennessee Valley Corvo
801 2017-10-18 * Dickcissel (Spiza americana) Azorerne Lapa fields Corvo
800 2017-10-15 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) Azorerne Tennessee Valley Corvo
799 2017-10-12 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) Azorerne Terceira
798 2017-07-13 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Portugal Wind birds pelagic south of Funchal
797 2017-06-04 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) Kasakhstan West of Inderborski
796 2017-06-03 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Kasakhstan South west Atyrau
795 2017-06-02 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) Kasakhstan West of Atyrau
794 2017-06-02 Steppegulbug (Iduna rama) Kasakhstan South west Atyrau
793 2017-03-06 Eremitlærke (Eremalauda dunni) Marokko Quad Jenna Western Sahara
792 2017-03-05 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) Marokko Quad Jenna Western Sahara
791 2017-03-05 * Sahelspurv (Passer luteus) Marokko Quad jenna Western Sahara 30+birds
790 2017-03-04 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis) Marokko Dakhla Attitude hotel Dakhla
2016
789 2016-12-01 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Castano Primo
788 2016-11-18 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Sverige Vejbystrand
787 2016-11-18 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) Sverige Staffanstorp
786 2016-10-16 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) England Easington East Yorkshire
785 2016-10-16 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) England Spurn
784 2016-10-09 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Azorerne Cabo Da Praia Terceira
783 2016-06-17 Nandayparakit (Aratinga nenday) Spanien Playa de las Americas Tenerife
782 2016-05-21 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Frankrig Polder de Sebastopol
781 2016-04-30 * Slagfalk (Falco cherrug) Ungarn Kiskunsag
780 2016-01-17 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Holland Hoogwoud
779 2016-01-17 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Holland Vondelpark Amsterdam
2015
778 2015-10-20 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Azorerne Corvo lighthouse valley track
777 2015-10-18 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Azorerne Corvo lower fields
776 2015-10-18 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) Azorerne Corvo Over airfield
775 2015-10-18 * Østlig Pivi (Contopus virens) Azorerne Corvo lighthouse valley
774 2015-10-17 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) Azorerne Corvo middle fields
773 2015-10-15 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) Azorerne Corvo fojo
772 2015-09-22 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens) England Dungeness Kent
771 2015-06-13 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) England Acres down Hampshiire
770 2015-04-25 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) England Meare Heath Somerset
769 2015-03-29 * Burmastær (Acridotheres burmannicus) Israel HaYarkon park Tel Aviv
768 2015-03-28 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakikar
767 2015-03-27 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel nizzana
766 2015-03-27 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Midreshet Ben-Gurion
765 2015-03-26 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Yotvata sewage pools
764 2015-03-24 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Eilat raptor watch point
763 2015-03-23 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Lahav
762 2015-02-07 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) England New Brighton Cheshire
761 2015-01-17 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) Italien Bisceglie
760 2015-01-17 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien Bisceglie
2014
759 2014-12-20 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Frankrig Foret d'Hesdin (cat c)
758 2014-12-09 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) England Pugney's C P West York's
757 2014-11-29 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Holland Alphen aan den Rijn
756 2014-10-31 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) England Brotton Cleveland
755 2014-10-24 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) England Porthgwarra Cornwall
754 2014-10-12 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Azorerne Corvo picnic area -Fojo
753 2014-10-09 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Azorerne Corvo
752 2014-10-04 * Willet (Tringa semipalmata) Azorerne ETAR. Ponta Delgada S.Miguel
751 2014-09-04 * Jomfrutrane (Grus virgo) Cypern Akrotiri salt lake-46 Birds
750 2014-09-01 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern Ayios Georgios chapel Akrotiri
749 2014-08-31 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Troodos mountains
748 2014-07-15 * Storryle (Calidris tenuirostris) England Breydon water Norfolk
747 2014-05-03 Stenhøne (Alectoris graeca) Italien Parco Sirente Velino Aielli Abbruzi
746 2014-03-27 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Kap Verde North east Boa Vista
745 2014-03-25 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde Off Raso island
744 2014-03-25 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde Off Raso
743 2014-03-25 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Raso island
742 2014-03-23 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Praia
741 2014-03-23 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde South of Praia
740 2014-03-23 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Jardim botanical gardens Santiago
739 2014-03-22 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) Kap Verde Barragem de Poilao Santiago
738 2014-03-22 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Barragem de Poilao Santiago
737 2014-03-22 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde North of Praia Santiago
736 2014-03-21 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Boa Vista airport
735 2014-03-21 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Kap Verde Ilheu de Curral Velho Boa Vista
734 2014-03-21 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Ilheu de Curral Velho Boa Vista
733 2014-03-21 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde North west Boa Vista airport
732 2014-03-08 * Vinhejre (Ardeola bacchus) England saltwood Kent
731 2014-02-11 * Myrtesanger (Setophaga coronata) England High Shincliffe Durham
2013
730 2013-12-20 * Ismåge (Pagophila eburnea) England Patrington Haven East Yorkshire
729 2013-11-30 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Holland Kamperhoek
728 2013-10-30 * Eremitdrossel (Catharus guttatus) England Porthgwarra Cornwall
727 2013-10-16 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica) Azorerne Ribeira do Paco d'Agua Corvo
726 2013-10-15 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) Azorerne Ribeira do Cantinho Corvo
725 2013-10-13 * Sørgedue (Zenaida macroura) Azorerne Vila Nova Corvo
724 2013-10-12 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) Azorerne Middle fields Corvo
723 2013-10-10 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) Azorerne Ribeira do Fojo Corvo
722 2013-10-10 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) Azorerne Lighthouse valley Corvo
721 2013-10-08 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Azorerne Ribeira da Pont Corvo
720 2013-07-02 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) Egypten Abu Simbel
719 2013-07-01 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Egypten Abu Simbel
718 2013-07-01 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Abu Simbel
717 2013-07-01 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) Egypten Tut Amon fish ponds Aswan
716 2013-07-01 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) Egypten Abu Simbel
715 2013-07-01 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
714 2013-06-30 * Brun Sule (Sula leucogaster) Egypten Wadi Lahmi
713 2013-06-29 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Wadi Lahmi
712 2013-06-29 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Egypten Wadi Lahmi
711 2013-06-16 * Orientsejler (Apus pacificus) England Trimley Marshes Suffolk
710 2013-05-18 * Brundrossel (Turdus eunomus) England Margate cemetery Kent
709 2013-05-04 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko Heard only location sensitive
708 2013-05-02 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko Ifrane
707 2013-05-02 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Between Azrou and Ifrane
706 2013-02-15 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Yahya 15 birds seen
705 2013-02-13 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merdja Zerga
704 2013-02-13 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Dayet Aoua
703 2013-02-11 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Quartzate
702 2013-02-11 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Marokko West of Quarzazate
701 2013-02-11 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Marokko west of Rissani
700 2013-02-11 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Marokko near Rissani
699 2013-02-09 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaimeden
698 2013-01-26 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) Irland Lough Murlach Ballyconneely Galway
2012
697 2012-12-28 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Irland Ballygilgan Co Sligo
696 2012-10-13 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne sao miguel
695 2012-10-10 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) Azorerne Da ponte Corvo
694 2012-10-09 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) Azorerne Fojo Corvo
693 2012-10-07 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) Azorerne Da Ponte bridge Corvo
692 2012-10-07 * Indigofinke (Passerina cyanea) Azorerne Da ponte bridge
691 2012-10-06 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) Azorerne Caldeirao Corvo
690 2012-10-06 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) Azorerne Corvo
689 2012-10-05 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) Azorerne Vila de Corvo
688 2012-09-05 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) England RSPB Lodmoor Dorset
687 2012-06-30 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet Oymapinar Baraji
686 2012-06-24 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) England Cley north scrape Norfolk
685 2012-05-04 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) Frankrig Corsica near Aghione
684 2012-05-04 * Makisanger (Curruca subalpina) Frankrig Corsica
683 2012-05-03 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Frankrig Col-de Sorbo Corsica
682 2012-05-03 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Frankrig Corsica toulon-Bastia ferry
681 2012-05-03 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig col-de sorbo Corsica
680 2012-05-03 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig south of Corte Corsica
679 2012-05-01 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Frankrig cap-3000 Nice
678 2012-04-20 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Italien Oldenico
677 2012-04-20 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Italien Brabbia marsh
676 2012-04-08 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Kuwait Zour port
675 2012-04-08 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Kuwait Souk Sharq shopping mall
674 2012-04-08 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Zour port
673 2012-04-07 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Kuwait Bubiyan island
672 2012-04-07 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdaly farms
671 2012-04-04 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) Kuwait Green Island
670 2012-04-04 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green island
669 2012-04-04 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Green island
668 2012-04-03 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Kuwait Jahra farms
667 2012-04-03 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Kuwait Doha spit
666 2012-04-03 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait Doha bay
665 2012-04-03 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jahra farms
664 2012-04-03 Maina (Acridotheres tristis) Kuwait Jahra farms
663 2012-04-03 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Kuwait Jahra farms
662 2012-03-17 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Spanien Panta del Vallvidrera Collserola
661 2012-03-04 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) England whetsted gravel pits Kent
660 2012-02-19 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Wales Rhiwderin Gwent
659 2012-01-29 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) England Blackdown West Sussex
2011
658 2011-12-03 * Alaskaryle (Calidris mauri) England Cley marshes norfolk
657 2011-10-15 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Azorerne Flores
656 2011-10-15 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus) Azorerne Fajazinha Flores
655 2011-10-14 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) Azorerne Power station Corvo
654 2011-10-14 * Purpursvale (Progne subis) Azorerne Power station Corvo
653 2011-10-13 * Nathøg (Chordeiles minor) Azorerne Ponta Delgada Flores
652 2011-10-13 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Lagoa Lomba Flores
651 2011-10-13 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Azorerne Fasa Grande Flores
650 2011-10-11 * Parulasanger (Setophaga americana) Azorerne Ribeira do Cantinho Corvo
649 2011-10-11 Hedepiber (Anthus rubescens) Azorerne Resevoir Corvo
648 2011-10-11 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) Azorerne Vila Nova Corvo
647 2011-10-10 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Azorerne Lower Fields Corvo
646 2011-10-07 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Azorerne Cabo de Praia Terceira
645 2011-10-07 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) Azorerne Miradouro Vila Nova Corvo
644 2011-10-07 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) Azorerne Ribeira da ponte Corvo
643 2011-10-07 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Azorerne Cabo da Praia Terceira
642 2011-10-07 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Portugal Corvo
641 2011-10-03 * Prærietrane (Antigone canadensis) England Boyton suffolk
640 2011-09-13 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) England wadebridge Cornwall
639 2011-06-10 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet North of Van
638 2011-06-10 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet North of van
637 2011-06-08 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Tyrkiet Lake Van
636 2011-06-08 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Tyrkiet Lake Van
635 2011-06-07 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet Tigris river
634 2011-06-05 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet East of Berecik
633 2011-06-04 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae) Tyrkiet Near kizilkuyu
632 2011-06-04 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet East of Berecik
631 2011-06-04 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet West of Siverek
630 2011-06-03 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet Berecik
629 2011-06-03 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Berecik park
628 2011-06-03 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet Bald Ibis wadi Berecik
627 2011-06-03 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Euphrates river Berecik
626 2011-06-03 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Tyrkiet Euphrates river Berecik
625 2011-06-03 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Hillsides north of Berecik
624 2011-06-02 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Yesilce
623 2011-06-02 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Berecik
622 2011-06-02 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet West of Berecik
621 2011-05-31 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Tyrkiet
620 2011-05-30 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Demirkazik
619 2011-05-29 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkazik
618 2011-05-29 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Demirkazik
617 2011-05-29 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Demirkazik
616 2011-05-29 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Tyrkiet Demirkazik
615 2011-05-29 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Demirkazik
614 2011-04-16 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Belgien Drijdijk Antwerp
613 2011-04-03 * Stellersand (Polysticta stelleri) Estland 200+ Undepanga Bay Saaremaa Island
612 2011-03-19 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Irland Rossbiegh
611 2011-02-19 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) England Chipping Norton oxfordshire
610 2011-02-03 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Tenerife las lajas
609 2011-02-03 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien Tenerife
608 2011-01-31 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien fuerteventura El cotillo plains
607 2011-01-11 Tajgasædgås (Anser fabalis) England Norfolk
606 2011-01-08 * Indisk Gås (Anser indicus) Holland veerse meer zeeland
605 2011-01-08 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland veerse meer zeeland
2010
604 2010-12-19 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) England Colyford stw Devon
603 2010-10-30 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) England Trewey common Cornwall
602 2010-09-27 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum) England Blakney point Norfolk
601 2010-08-27 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Portugal portas do rodao
600 2010-08-26 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal carcavelos
599 2010-08-26 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Barroca d'Alva
598 2010-08-26 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Barroca d'Alva
597 2010-06-20 * Tajgabekkasin (Gallinago megala) Rusland (indenfor VP) ural mountains
596 2010-06-18 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Rusland (indenfor VP) ural mountains
595 2010-06-17 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Rusland (indenfor VP) ural mountains
594 2010-06-15 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) Rusland (indenfor VP)
593 2010-06-15 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Rusland (indenfor VP)
592 2010-06-15 * Skovgøg (Cuculus optatus) Rusland (indenfor VP) west of ekatringburg
591 2010-06-05 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Wales
590 2010-05-24 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Finland kuusamo
589 2010-05-24 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland kuusamo
588 2010-05-23 Lapmejse (Poecile cinctus) Finland kuusamo
587 2010-05-22 * Høgeugle (Surnia ulula) Finland oulu
586 2010-05-22 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Finland oulu
585 2010-05-22 Slagugle (Strix uralensis) Finland oulu
584 2010-05-22 Lapugle (Strix nebulosa) Finland oulu
583 2010-05-21 * Perleugle (Aegolius funereus) Finland oulu
582 2010-05-10 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) England frampton marsh rspb lincs
581 2010-03-09 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Oued Massa
580 2010-03-07 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Marokko aoussard road western sahara
579 2010-03-06 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko aoussard road western sahara
578 2010-03-06 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko Aoussard road
577 2010-03-06 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Aoussard road
576 2010-03-05 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Dakhla bay
575 2010-03-05 * Broget Krage (Corvus albus) Marokko aprox 160 km north dakhla
2009
574 2009-09-02 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) England landgaurd point suffolk
573 2009-08-31 * Blåvinget And (Spatula discors) England ibm lake hampshire
572 2009-07-14 Vagtel (Coturnix coturnix) Portugal maderia
571 2009-07-09 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal Desertas island Madeira
570 2009-07-09 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal desertas islands maderia
569 2009-07-08 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Portugal Madeira
568 2009-07-07 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal madeiran highlands
567 2009-07-07 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal maderia
566 2009-07-07 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal maderia
565 2009-05-14 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) England stodmarsh kent
564 2009-04-11 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) England old winchester hill hampshire
563 2009-03-17 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Egypten Ras Mohammed np
562 2009-03-15 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten sharm el sheikh
561 2009-03-14 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Egypten sharm el sheikh
2008
560 2008-11-21 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) England grainthorpe haven lincolnshire
559 2008-11-09 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Storbritannien blisdale Yorkshire
558 2008-11-03 Sølvhejre (Ardea alba) England blashford lakes hants
557 2008-10-26 * Krabbehejre (Butorides virescens) England hythe kent
556 2008-10-12 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) England sennen cornwall
555 2008-09-25 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) England flambourgh head yorkshire
554 2008-08-29 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) England .dawlish warren devon
553 2008-08-20 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) England scilly is pelagic
552 2008-08-09 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) England corfe river meadows dorset
551 2008-05-19 * Lille Gulben (Tringa flavipes) England siddlesham ferry west sussex
550 2008-05-15 Tredækker (Gallinago media) Polen Biebrza marshes
549 2008-05-15 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Polen Biebrza marshes
548 2008-05-14 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Polen Bialowieza forest
547 2008-05-13 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Polen Bialowieza forest
546 2008-05-12 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Polen Bialowieza forest
545 2008-05-11 Sortspætte (Dryocopus martius) Polen Bialowieza forest
544 2008-05-11 Nattergal (Luscinia luscinia) Polen Bialowieza forest
543 2008-05-11 * Høgesanger (Curruca nisoria) Polen Bialowieza forest
542 2008-05-11 Gråspætte (Picus canus) Polen Bialowieza forest
541 2008-04-23 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) England hook with warsash hampshire
540 2008-04-13 Sortbrun And (Anas rubripes) Wales marloes mere
539 2008-04-05 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten South of luxor
538 2008-04-05 Mangrovehejre (Butorides striata) Egypten aswan
537 2008-04-01 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten Luxor
536 2008-04-01 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Luxor
535 2008-03-31 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Luxor
534 2008-03-31 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten luxor
533 2008-03-24 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) England Chedder Reservoir somerset
532 2008-02-08 * Kohejre (Bubulcus ibis) England harbridge hants
531 2008-01-09 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) England cley norfolk
530 2008-01-07 * Segland (Mareca falcata) England exeter devon
529 2008-01-01 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) England beachy head east sussex
2007
528 2007-12-05 * Steppevibe (Vanellus gregarius) England rainham marshes essex
527 2007-11-10 * Lille Bjergand (Aythya affinis) England woolhampton gravel pit berks
526 2007-06-08 * Bøffeland (Bucephala albeola) Skotland loch na muilne lewis
525 2007-06-07 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Skotland caerlaverock wwt
524 2007-05-20 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) England .farlington marshes hants
523 2007-05-19 Tigerfinke (Amandava amandava) Spanien rio velez malaga
522 2007-05-19 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Rio Guadalhorce
521 2007-05-19 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Spanien 3no laguna de fuente de piedra
520 2007-05-04 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Georgien kazbegi
519 2007-05-03 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Georgien kazbegi
518 2007-05-03 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Georgien mt kazbeki
517 2007-05-02 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Georgien Kasbegi
516 2007-05-02 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Georgien Mt kazbeki
515 2007-05-02 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien mt kazbek
514 2007-05-02 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien mount kazbek
513 2007-05-02 Murløber (Tichodroma muraria) Georgien Mt kazbeki
512 2007-05-02 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien mt kazbek
511 2007-05-01 * Armensk Måge (Larus armenicus) Georgien T'bilisi
510 2007-05-01 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Georgien kazbegi
509 2007-03-14 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) England portland bill dorset
508 2007-03-11 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien El planeron belchite
507 2007-03-10 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Spanien Jaca San jaun de la pena
506 2007-03-08 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Sierra de Guadarrama
505 2007-03-05 * Jagtfalk (Falco rusticolus) England steeper point cornwall
504 2007-03-04 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Wales ferryside towy estuary
503 2007-01-29 * Stillehavslom (Gavia pacifica) England farnham pits yorkshire
502 2007-01-21 * Vandredrossel (Turdus migratorius) England bingley yorkshire
2006
501 2006-11-07 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Wales Llanfairfechan
500 2006-08-29 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) England weir wood reservoir sussex
499 2006-05-20 Havørn (Haliaeetus albicilla) Skotland south uist outer hebrides
498 2006-05-19 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Skotland balranald north uist
497 2006-05-19 Engsnarre (Crex crex) Skotland North Uist Outer Heb
496 2006-03-25 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) England Northam burrows devon
495 2006-01-20 * Dværgsnegås (Anser rossii) England holkham norfolk
494 2006-01-08 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) England lowestoft suffolk
2005
493 2005-11-13 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) England kingston seymour avon
492 2005-11-13 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) England northhaw great wood hertfordshire
491 2005-10-06 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko oued massa
490 2005-10-06 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko oued massa
489 2005-10-04 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Goulimine
488 2005-10-04 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko goulimine
487 2005-10-03 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Marokko agadir
486 2005-10-03 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Taroudannt
485 2005-10-02 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko agadir
484 2005-10-02 Rustand (Tadorna ferruginea) Marokko Tamri
483 2005-10-02 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tamri
482 2005-10-01 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Agadir
481 2005-06-01 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien Ronda
480 2005-06-01 * Høgeørn (Aquila fasciata) Spanien Serrania de Ronda
479 2005-05-31 Helenaastrild (Estrilda astrild) Spanien guadalquivir valley
478 2005-05-31 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Spanien guadalquivir valley
477 2005-05-31 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Spanien guadalquivir valley
476 2005-05-30 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Spanien cota donana
475 2005-05-30 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien cota donana
474 2005-05-30 Kamblishøne (Fulica cristata) Spanien Coto Donana
473 2005-05-29 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien cota donana
472 2005-05-29 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien Cadiz laguna medina
471 2005-05-27 * Klippeværling (Emberiza cia) Spanien monfrauge
470 2005-05-27 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien monfrauge
469 2005-05-27 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien monfrague
468 2005-05-27 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Monfrague
467 2005-05-26 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien sevilla
466 2005-05-26 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien monfrauge
465 2005-05-26 Mestersanger (Curruca hortensis) Spanien monfrague
464 2005-05-26 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien caceres
463 2005-04-07 * Skadegøg (Clamator glandarius) England worthing west sussex
462 2005-01-13 * Snegås (Anser caerulescens) England queen annes drive holkham norfolk
2004
461 2004-06-10 * Polarlomvie (Uria lomvia) Island reykjanes peninsula
460 2004-06-06 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island lake myvatn
459 2004-06-05 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island lake myvatn
458 2004-04-03 Duehøg (Accipiter gentilis) England new forest hants
2002
457 2002-08-09 * Steppehøg (Circus macrourus) England elmley kent
2001
456 2001-10-04 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko Agadir
1999
455 1999-06-11 Hvepsevåge (Pernis apivorus) England new forest hants
1995
454 1995-08-09 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Dalyan
1994
453 1994-08-21 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien Fuerteventura
452 1994-08-20 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Spanien fuerteventura
451 1994-08-19 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien Fuerteventura
450 1994-08-19 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Fuerteventura
449 1994-08-19 Berberhøne (Alectoris barbara) Spanien Fuertaventura
1993
448 1993-10-31 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) England worth matravers dorest
447 1993-09-19 * Prærieløber (Calidris subruficollis) England sidlesham west sussex
446 1993-08-28 * Sort Stork (Ciconia nigra) England brading marsh I O W
445 1993-05-01 Kærløber (Calidris falcinellus) England siddlesham ferry vest sussex
444 1993-03-06 * Pileværling (Emberiza rustica) England Beddington sewage farm
1992
443 1992-04-20 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Skotland Ythan estuary
442 1992-04-18 Fjeldrype (Lagopus muta) Skotland Cairngorm
441 1992-04-18 Tjur (Tetrao urogallus) Skotland Speyside
440 1992-04-17 Dalrype (Lagopus lagopus) Skotland Highlands
439 1992-04-16 * Urfugl (Lyrurus tetrix) England Yorkshire
438 1992-02-14 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) England dagenham chase essex
1991
437 1991-12-20 Bramgås (Branta leucopsis) England bisterne hants
436 1991-10-27 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) England Flambourgh head yorkshire
435 1991-10-15 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) England stoke on trent
434 1991-10-15 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) England flambourgh head east yorkshire
433 1991-03-24 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) England little brickhill woods Bedfordshire
432 1991-03-06 * Brilleand (Melanitta perspicillata) England Dawlish Warren Devon
431 1991-01-27 Pungmejse (Remiz pendulinus) England Farlington marshes Hants
1990
430 1990-12-30 Søkonge (Alle alle) England Hilsea moat Hants
429 1990-12-28 * Sneugle (Bubo scandiacus) England wainfleet lincolnshire
428 1990-09-17 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien tenerife - gomera ferry
427 1990-09-15 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Erjos Tenerife
426 1990-09-15 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Erjos Tenerife
425 1990-09-13 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Tenerife
424 1990-07-08 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) England newhaven east sussex
423 1990-03-26 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Israel Hula reserve
422 1990-03-25 * Lille Sejler (Apus affinis) Israel Golan Heights
421 1990-03-25 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel north of eilat
420 1990-03-24 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel amrans pillars
419 1990-03-24 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Maagan Mikhael
418 1990-03-24 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Maagan Mikhael
417 1990-03-24 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Maagen Mikhael
416 1990-03-24 Revhejre (Egretta gularis) Israel Eilat
415 1990-03-24 Øregrib (Torgos tracheliotos) Israel eilat
414 1990-03-23 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Eilat
413 1990-03-23 Lannerfalk (Falco biarmicus) Israel Eilat
412 1990-03-22 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat
411 1990-03-22 Namaquadue (Oena capensis) Israel Eilat
410 1990-03-22 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Eilat
409 1990-03-22 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Israel Eilat
408 1990-03-22 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Eilat
407 1990-03-21 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Arava valley
406 1990-03-21 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Israel Eilat
405 1990-03-21 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Ein Gedi
404 1990-03-21 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Israel Eilat
403 1990-03-21 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Israel Eilat
402 1990-03-20 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Ein Gedi
401 1990-01-20 * Rustdrossel (Turdus naumanni) England woodford green essex
400 1990-01-01 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) England blashford hants
1989
399 1989-10-20 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) England holkham norfolk
398 1989-08-27 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) England scillonian pelagic
397 1989-08-27 * Storskråpe (Ardenna gravis) England Scillonian pelagic
396 1989-08-27 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) England Scillonian pelagic
395 1989-08-27 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) England Scillonian pelagic
394 1989-08-27 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) England Scillonian pelagic
393 1989-07-24 Silkehejre (Egretta garzetta) England langstone harbour hants
392 1989-07-12 Flodsanger (Locustella fluviatilis) England Boughton Fen Norfolk
391 1989-06-20 Skestork (Platalea leucorodia) England tichfield haven hants
390 1989-01-26 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) England larksfield maidstone kent
1988
389 1988-09-09 * Bairdsryle (Calidris bairdii) England pennington marshes hants
388 1988-07-18 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) England chichester harbour west sussex
387 1988-02-15 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) England st ives bay cornwall
386 1988-01-21 Prærieterne (Sterna forsteri) Wales holyhead anglesey
385 1988-01-04 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) England river avon hants
384 1988-01-03 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) England tichfield haven hants
1987
383 1987-09-19 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) England siddlesham ferry west sussex
382 1987-09-13 * Lille Gulbug (Iduna caligata) England portland bill dorset
381 1987-09-06 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) England sandwich bay kent
380 1987-08-19 * Klireryle (Calidris himantopus) England cliffe pools kent
379 1987-08-14 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) England .farlington marshes hants
378 1987-06-05 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) England farlington marshes hants
377 1987-06-02 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) England church crookham hampshire
376 1987-05-30 * Ellekrage (Coracias garrulus) England new forest hants
375 1987-02-25 Dværggås (Anser erythropus) England slimbridge
374 1987-02-08 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Wales kenfig pools
373 1987-01-01 Pibesvane (Cygnus columbianus) England Avon hants
1986
372 1986-10-20 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) England tichfield haven hants
371 1986-03-20 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) England curbridge hants
1985
370 1985-10-27 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) England pagham lagoon w sussex
369 1985-09-04 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) England hants
368 1985-08-25 * Dværgspove (Numenius minutus) England cley norfolk
367 1985-02-10 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) England Berkshire
366 1985-02-10 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) England Hants
365 1985-01-20 Tundrasædgås (Anser serrirostris) England tichfield haven hants
1984
364 1984-11-10 Rørdrum (Botaurus stellaris) England cley marshes norfolk
363 1984-10-07 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) England church norton west sussex
362 1984-09-26 Odinshane (Phalaropus lobatus) England Great salterns lake hants
361 1984-05-18 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Grækenland Mikri Prespa
360 1984-05-18 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Grækenland Mikri Prespa
359 1984-05-18 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Grækenland Mikri Prespa
358 1984-05-18 Munkegrib (Aegypius monachus) Grækenland Avas gorge
357 1984-05-17 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Grækenland Evros delta
356 1984-05-15 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Grækenland nestos delta
1983
355 1983-09-24 Thorshane (Phalaropus fulicarius) England farlington marshes hants
354 1983-05-13 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Frankrig la crau
353 1983-05-13 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Frankrig la crau
352 1983-05-12 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Frankrig north of camargue
351 1983-05-10 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Frankrig camargue
350 1983-05-08 * Rødhovedet And (Netta rufina) Frankrig Carmague
349 1983-05-07 * Tophejre (Ardeola ralloides) Frankrig camargue
348 1983-05-07 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Frankrig camargue
347 1983-05-07 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Frankrig camargue
346 1983-05-07 Sort Glente (Milvus migrans) Frankrig camargue
345 1983-05-07 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Frankrig camargue
1982
344 1982-02-24 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) England Hants
1981
343 1981-02-14 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) England New forest hants
342 1981-02-06 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) England southsea castle hants
341 1981-02-04 Islom (Gavia immer) England selsey bill sussex
1980
340 1980-06-04 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Algeriet El asnam
339 1980-05-15 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) England Stodmarsh Kent
338 1980-05-13 * Dværghornugle (Otus scops) England dummer hants
337 1980-02-17 Fløjlsand (Melanitta fusca) England Hants
336 1980-02-09 Stor Skallesluger (Mergus merganser) England Eyeworth Hants
1979
335 1979-11-20 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) England langstone harbour hants
334 1979-02-08 Knarand (Mareca strepera) England bedhampton mill pond Hants
333 1979-02-04 * Mandarinand (Aix galericulata) England Viginia water surrey
1978
332 1978-12-18 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) England farlington marshes hants
331 1978-05-04 Mallemuk (Fulmarus glacialis) England hastings east sussex
330 1978-02-05 Havlit (Clangula hyemalis) England Bedhampton creek Hants
329 1978-01-06 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) England wrasbury
1977
328 1977-12-06 Skovhornugle (Asio otus) England farlington marshes hants
327 1977-05-19 Temmincksryle (Calidris temminckii) England farlington marshes hants
326 1977-05-01 Atlingand (Spatula querquedula) England Farlington marshes Hants
325 1977-03-03 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) England sandy point hants
324 1977-02-02 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) England Chichester gravel pits Sussex
323 1977-01-14 Sortand (Melanitta nigra) England Hants
1976
322 1976-12-02 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) England langstone harbour hants
321 1976-02-04 Ederfugl (Somateria mollissima) England Hillhead Hants
320 1976-01-01 Bjergand (Aythya marila) England Hants
1975
319 1975-12-28 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) England langstone harbour
318 1975-12-01 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) England langstone harbour hants
317 1975-10-08 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) England pagham harbour west sussex
316 1975-09-20 Sule (Morus bassanus) England portland bill dorest
315 1975-03-30 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) England siddlesham ferry west sussex
1974
314 1974-11-16 Svaleklire (Tringa ochropus) England meon river hants
313 1974-11-03 Grågås (Anser anser) England farlington hants
312 1974-08-28 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) England farlington marshes hants
311 1974-05-28 Savisanger (Locustella luscinioides) England farlington marshes hants
310 1974-03-01 Krikand (Anas crecca) England Hants
309 1974-02-02 Blisgås (Anser albifrons) England hants
1973
308 1973-12-29 Sangsvane (Cygnus cygnus) England tich field haven hants
307 1973-09-03 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) England portland bill dorest
306 1973-08-12 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) England farlington marshes hants
305 1973-06-05 Aftenfalk (Falco vespertinus) England farlington marshes hants
304 1973-05-03 Skovsneppe (Scolopax rusticola) England purbrook hants
303 1973-05-02 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) England farlington marshes hants
302 1973-04-12 Taffeland (Aythya ferina) England hants
301 1973-02-01 Spidsand (Anas acuta) England Hants
1972
300 1972-11-10 Hvinand (Bucephala clangula) England Hants
299 1972-11-10 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) England langstone harbour Hants
298 1972-10-29 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) England farlington marshes hampshire
297 1972-06-01 Skarv (Phalacrocorax carbo) England langstone habour hants
296 1972-06-01 Fiskehejre (Ardea cinerea) England farlington marshes hants
295 1972-04-05 Canadagås (Branta canadensis) England hants
294 1972-03-04 Skeand (Spatula clypeata) England Langstone harbour Hants
293 1972-01-02 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) England farlington marshes hants
292 1972-01-01 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) England Hants
291 1972-01-01 Knopsvane (Cygnus olor) England hants
290 1972-01-01 Knortegås (Branta bernicla) England hants
289 1972-01-01 Gravand (Tadorna tadorna) England Hants
288 1972-01-01 Pibeand (Mareca penelope) England Hants
287 1972-01-01 Gråand (Anas platyrhynchos) England hants
286 1972-01-01 Troldand (Aythya fuligula) England hants
Annoncer