VP Artsliste - Kronologisk

Kari Haataja

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2024
826 2024-02-22 * Vandredrossel (Turdus migratorius) Island Keflavik
825 2024-02-20 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Island Keflavik
2023
824 2023-12-13 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae) Mauritanien (indenfor VP) NE of Ouadane
823 2023-12-12 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) Mauritanien (indenfor VP) NE of Ouadane
822 2023-12-09 Eremitlærke (Eremalauda dunni) Mauritanien (indenfor VP) Inal
821 2023-12-07 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) Mauritanien (indenfor VP) Banc d’Arguin, Iwik
820 2023-12-07 * Tangmåge (Larus dominicanus) Mauritanien (indenfor VP) Banc d’Arguin, Iwik
819 2023-12-07 * Rørskarv (Microcarbo africanus) Mauritanien (indenfor VP) Banc d’Arguin, Ten Aloul
818 2023-06-15 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Spanien Alicante, Parc Nat. de las Salinas de Santa Pola
817 2023-06-11 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) Spanien Huelva, Parc Nat. de Odiel
2022
816 2022-12-12 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda) Spanien Almassera, Millars
815 2022-12-12 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) Spanien Valencia, Parc de Capcalera
814 2022-12-12 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) Spanien Valencia, Parc de Capsedela
813 2022-12-11 * Maskearatinga (Psittacara mitratus) Spanien Parc de Putxet, Barcelona
812 2022-04-30 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Spanien Mallorca, Vall de Boquer
811 2022-04-30 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Mallorca, Vall de Boquer
2021
810 2021-12-10 * Moskusand (Cairina moschata) Spanien Gran Canaria, Maspalomas golf
809 2021-12-08 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) Spanien Gran Canaria, Bailico
808 2021-10-27 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Azorerne Corvo, Caldeirao
807 2021-01-25 * Skifermåge (Larus schistisagus) Finland Kouvola, Kuusankoski, Kymijoki
2019
806 2019-12-30 * Snegås (Anser caerulescens) Holland Outdorp
805 2019-12-28 * Dværgspove (Numenius minutus) Holland Schagerbrug - Polder E
804 2019-05-27 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) Egypten Wahi Lahami mangroves
803 2019-05-25 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) Egypten Sandafa
802 2019-05-24 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten Al Abbassa
801 2019-05-23 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) Egypten Near Ras Sudr
2018
800 2018-10-28 * Krabbehejre (Butorides virescens) Portugal Algarve, Lagoa das Sao Lourenco
799 2018-10-27 * Louisianahejre (Egretta tricolor) Azorerne Ribeira Quente, Sao Miguel
798 2018-10-26 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) Azorerne Corvo, da Ponte bridge
797 2018-10-21 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) Azorerne Vila do Corvo, Corvo
796 2018-10-20 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) Azorerne High Fields, Corvo
795 2018-10-20 * Østlig Pivi (Contopus virens) Azorerne Pico, Corvo
794 2018-10-18 * Myrtesanger (Setophaga coronata) Azorerne Corvo, tamarisk above middle fields
793 2018-10-18 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) Azorerne Powerstation, Corvo
792 2018-10-17 * Koboltkernebider (Passerina caerulea) Azorerne Upper Poco d’Agua, Corvo
791 2018-10-16 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo
790 2018-10-16 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) Azorerne Pico, Corvo
789 2018-10-16 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo
788 2018-10-12 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) Azorerne Vila Nova, Corvo
787 2018-08-26 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Madeira, Pico di Arieiro
786 2018-08-24 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal Madeira, off Machico
785 2018-08-23 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Portugal Off N of Madeira
784 2018-08-23 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Portugal Off N of Madeira
783 2018-05-03 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Tyskland Sylt, Rantumbecken
782 2018-03-25 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Holland Vondelpark, Amsterdam
2017
781 2017-10-19 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo
780 2017-10-18 * Dickcissel (Spiza americana) Azorerne Ribeira da Lapa, Corvo
779 2017-10-15 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) Azorerne Corvo, Tennessee Valley
778 2017-10-15 * Ildsanger (Setophaga fusca) Azorerne Corvo, Tennessee Valley
777 2017-10-09 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) Azorerne Paul da Praia, Terceira
776 2017-07-14 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Finland Joroinen, Pasala
775 2017-06-07 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Kasakhstan SW of Inderbor by Ural River
774 2017-06-07 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) Kasakhstan Steppe NW of Inderbor
2016
773 2016-10-23 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Azorerne Ribeira do Cantinho, Corvo
772 2016-10-07 * Canadasanger (Cardellina canadensis) Azorerne Ribeira da Ponte
771 2016-06-11 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Portugal Porto de Mos
770 2016-02-15 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus) Israel Sede Moshe, near Kiryat Gat
769 2016-02-15 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Mitspe Ramon
768 2016-02-11 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Yotvata
767 2016-02-10 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Hai-Bar, Yotvata
2015
766 2015-11-21 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus) Kuwait Salmi
765 2015-11-20 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) Kuwait Al Abraq
764 2015-11-19 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) Kuwait Green Island
763 2015-11-17 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Kuwait Jahra Pool Reserve
762 2015-06-05 Stenhøne (Alectoris graeca) Italien Aielli
761 2015-06-05 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Italien Ponta San Pietro, West of Lucca
760 2015-06-03 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Parco Titico
759 2015-06-03 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Italien Brabbia Marshes
758 2015-06-02 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Italien Oldenico
757 2015-05-05 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko Ifrane
756 2015-05-05 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Ifrane
755 2015-05-04 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko Atlantic coast
2014
754 2014-12-13 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Finland Hailuoto, Marjaniemi
753 2014-10-23 * Willet (Tringa semipalmata) Azorerne Sao Miguel, Ponta Delgada, ETAR
752 2014-10-20 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) Azorerne Southern tamarisk, Corvo
751 2014-10-20 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Azorerne airstrip W-end, Corvo
750 2014-10-19 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) Azorerne Poco de Agua, Corvo
749 2014-10-18 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis) Azorerne Corvo, Lighthouse Valley
748 2014-10-09 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Azorerne High hill valley, Corvo
747 2014-06-12 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Rusland (indenfor VP) Ural Mts, Mt Kvarkush
746 2014-06-09 * Skovgøg (Cuculus optatus) Rusland (indenfor VP) Ekaterinburg, Monetnyy
745 2014-06-09 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) Rusland (indenfor VP) Ekaterinburg, Monetnyy
744 2014-02-01 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Western Sahara, Dakhla Bay, km18
743 2014-02-01 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko Western Sahara, Oued Jenna km25
742 2014-02-01 * Sahelspurv (Passer luteus) Marokko Western Sahara, Oued Jenna km25
741 2014-02-01 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) Marokko Western Sahara, Dakhla Bay
740 2014-01-30 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Goulimine, Oued Boukila km10
739 2014-01-24 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Ouarzazate
2013
738 2013-12-14 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Irland Lissadell, Co. Sligo
737 2013-11-14 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Finland Orivesi, Pappilanniemi
736 2013-10-22 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Azorerne Mosteiros, Sao Miguel
735 2013-10-16 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Azorerne Caldeira road, Corvo
734 2013-10-16 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica) Azorerne High part of Poco d'Agua, Corvo
733 2013-10-13 * Sørgedue (Zenaida macroura) Azorerne Vila do Nova, Corvo
732 2013-10-12 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) Azorerne Middle fields, Corvo
731 2013-10-10 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) Azorerne Fojo north slope, Corvo
730 2013-10-08 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Azorerne Ribeira Da Ponte, Corvo
729 2013-10-06 * Parulasanger (Setophaga americana) Azorerne Lower fields, Corvo
728 2013-10-06 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Azorerne Ribeira do Lapa, Corvo
727 2013-10-04 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) Azorerne Ribeira do Cantinho, Corvo
726 2013-10-04 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) Azorerne Ribeira do Cantinho, Corvo
725 2013-10-02 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Azorerne Terceira, Cabo da Praia
724 2013-08-27 Sabinemåge (Xema sabini) Finland Vesilahti, Narva, Kuralanlahti
723 2013-03-16 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde off Boa Vista, east side sea
722 2013-03-14 * Mellemhejre (Ardea intermedia) Kap Verde Santiago, Barragem de Poilao
721 2013-03-14 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) Kap Verde Santiago, Barragem de Poilao
720 2013-01-18 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Egypten Sheikh Shazly
719 2013-01-15 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) Egypten Abu Simbel
718 2013-01-15 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) Egypten Abu Simbel
2012
717 2012-12-03 * Rævespurv (Passerella iliaca) Estland Haapsalu
716 2012-11-30 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Danmark Årslev Engsö, Århus
715 2012-11-18 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) England Dawlish Warren, Devon
714 2012-10-08 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) Azorerne Corvo, Reservoir
713 2012-10-07 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) Azorerne Lighthouse Valley, Corvo
712 2012-10-06 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) Azorerne near Pico, Corvo
711 2012-10-05 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Azorerne Corvo, Ribeira da Ponte
710 2012-07-12 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Nemrut Dagi
709 2012-07-10 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet Oymapinar Baraj
708 2012-07-10 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik
707 2012-06-04 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Litauen Sausgalviai marshes
706 2012-05-30 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Finland Hanko B.O.
705 2012-04-03 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Mt Amasa
704 2012-04-03 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Wadi Mishmar
703 2012-04-01 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Israel Eilat Palm forest
702 2012-03-31 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
701 2012-03-30 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae) Israel Ovda Valley
700 2012-03-29 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakikkar
699 2012-01-09 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien La Oliva, Fuerteventura, Canary Islands
698 2012-01-08 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Teguise, Lanzarote, Canary Islands
697 2012-01-07 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) Spanien Tias Golf, Lanzarote, Canary Islands
2011
696 2011-12-04 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel Wadi Mishmar
695 2011-12-02 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Amran Pillars Road
694 2011-09-05 * Prærietrane (Antigone canadensis) Finland Kirkkonummi, Porkkala, Sunds birdtower
693 2011-01-24 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Mirador La Grimona, Tenerife
692 2011-01-23 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien La Caldeira, Tenerife
691 2011-01-23 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien Teneriffa, La Caldera
690 2011-01-22 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Monte de Agua, Tenerife
689 2011-01-21 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Tenerife, Puerto de la Cruz
2010
688 2010-11-26 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Danmark Östhavn, Århus
687 2010-11-01 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Portugal Vila Velha de Rodao
686 2010-10-31 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Carcavelos
685 2010-10-27 * Indigofinke (Passerina cyanea) Azorerne airfield, Corvo
684 2010-10-26 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Azorerne Middle fields, Corvo
683 2010-10-26 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) Azorerne Middle fields, Corvo
682 2010-10-21 * Guldspætte (Colaptes auratus) Azorerne Fojo, Corvo
681 2010-10-20 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Azorerne Faja do Lobo Vaz, Flores
680 2010-10-19 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Lagoa Lomba, Flores
679 2010-10-18 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) Azorerne Faja do Conde, Flores
678 2010-10-16 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Azorerne Ponta do Albarnaz, Flores
677 2010-10-15 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) Azorerne Paul da Praia, Terceira
676 2010-10-14 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Alcochete, Barraco d'Alva,
675 2010-10-14 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Alcochete, Barraco d'Alva
674 2010-10-11 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) Finland Kristiinankaupunki, Domarkobban
673 2010-08-28 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Finland Espoo, Laajalahti, Maari birdtower
672 2010-08-01 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) Azorerne Ilheu de Vila, Santa Maria
671 2010-07-29 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) Azorerne 3-4 miles off Praia (Ilheu da Praia), Graciosa
670 2010-07-28 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
669 2010-07-28 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
668 2010-07-27 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Azorerne Lagoa Azul, Sao Miguel
667 2010-07-27 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne Pico da Vara, Sao Miguel
666 2010-06-22 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Estland Rabakula, Vändra
665 2010-06-15 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Spanien Laguna de Fuente de Piedra, Andalucia
664 2010-06-14 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Sotogrande, Andalucia
663 2010-06-11 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Spanien Grazalema, Andalucia
662 2010-04-26 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Finland Laukaa, Vihtasilta
661 2010-02-01 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) Holland Genemuiden
660 2010-01-30 * Dværgsnegås (Anser rossii) Holland Bolsward, Friesland
659 2010-01-30 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Holland Oudorp, Alkmaar
2009
658 2009-09-11 * Makisanger (Curruca subalpina) Frankrig Corsica
657 2009-09-11 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig 5km N of Col de Sorba, Corsica
656 2009-09-11 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig 10km N of Col de Sorba, Corsica
655 2009-09-11 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Col de Sorba, Corsica
654 2009-09-10 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Frankrig Cote d'Azur Airport, Nice
653 2009-06-18 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Finland Kalajoki Holmanperä
652 2009-06-07 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Myvatn
651 2009-06-06 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Blönduos
650 2009-04-15 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Kuwait Khiran
649 2009-04-15 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Khiran
648 2009-04-15 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) Kuwait Al Abraq
647 2009-04-13 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) Kuwait Jahra Farms
646 2009-04-13 Steppegulbug (Iduna rama) Kuwait Fahaheel Park
645 2009-04-12 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Kuwait Doha Spit
2008
644 2008-06-17 * Tajgabekkasin (Gallinago megala) Finland Tohmajärvi, Värtsilä
643 2008-05-04 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Wadi el Natrun
642 2008-05-03 Rosapelikan (Pelecanus rufescens) Egypten Abu Simbel, airport bay
641 2008-05-03 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
640 2008-05-02 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Egypten Abu Simbel, airport bay
639 2008-05-02 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Abu Simbel, airport bay
638 2008-05-02 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) Egypten Abu Simbel, airport bay
637 2008-05-01 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten Luxor; ssp cleopatra
636 2008-05-01 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Luxor, Crocodile Island
635 2008-05-01 Tigerfinke (Amandava amandava) Egypten Luxor, Crocodile Island
634 2008-04-29 * Goliathejre (Ardea goliath) Egypten Wadi Lahami
633 2008-04-29 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Wadi Hamata
632 2008-04-28 Huskrage (Corvus splendens) Egypten North of Hurghada
631 2008-04-28 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Egypten Hurghada
630 2008-04-27 Mangrovehejre (Butorides striata) Egypten El Gouna
629 2008-04-27 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Ain Sukhna
628 2008-04-27 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Egypten El Gouna
627 2008-04-27 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten El Gouna
626 2008-04-27 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Egypten North of Hurghada
625 2008-04-26 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Abbassa
624 2008-04-26 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Abbassa
623 2008-04-26 Stribet Væver (Ploceus manyar) Egypten Abbassa
622 2008-04-26 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten Al Abbassa
621 2008-04-26 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Red Sea Coast
620 2008-03-02 * Indisk Gås (Anser indicus) Holland Heusden
619 2008-02-29 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland Barendrecht
618 2008-02-28 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland Haarlem
617 2008-02-03 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Finland Kirkkonummi, Friggesby
2007
616 2007-12-08 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Kuwait KABD
615 2007-12-08 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Kuwait Khiran
614 2007-12-08 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) Kuwait KABD
613 2007-12-07 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island
612 2007-12-07 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Green Island
611 2007-12-07 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Kuwait Towers
610 2007-12-07 Maina (Acridotheres tristis) Kuwait Kuwait Towers
609 2007-12-06 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Kuwait Jahra East Outfall
608 2007-12-06 * Shikra (Accipiter badius) Kuwait SAANR
607 2007-12-06 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait Sulaibikhat
606 2007-12-06 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Kuwait Yacoub Boodai, Abdali Farms
605 2007-12-06 Hedepiber (Anthus rubescens) Kuwait Jahra East Outfall
604 2007-12-06 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Kuwait Sulaibikhat
603 2007-12-06 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Kuwait SAANR
602 2007-12-06 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Kuwait Jahra East Outfall
601 2007-12-06 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Yacoub Boodai, Abdali Farms,
600 2007-12-06 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Kuwait Abdali Farms, Yacoub Boodai
599 2007-06-27 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) Finland Kotka
598 2007-05-21 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Kazbegi
597 2007-05-19 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbegi
596 2007-05-19 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Kazbegi
595 2007-05-18 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Georgien Kazbegi
594 2007-05-18 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Georgien Kazbegi
593 2007-02-05 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) Kap Verde E of Boa Vista
592 2007-02-05 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Kap Verde Sea east of Boa Vista
591 2007-02-04 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Santiago
590 2007-02-03 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Kap Verde Santiago, Bedra Badejo
589 2007-02-03 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Santiago
588 2007-02-03 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kap Verde Santiago
587 2007-02-03 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Santiago
586 2007-02-02 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Santo Antao
585 2007-02-02 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde Santo Antao
584 2007-02-01 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Sao Vicente
583 2007-02-01 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Kap Verde Sao Vicente
582 2007-02-01 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Sao Vicente
581 2007-01-31 * Brun Sule (Sula leucogaster) Kap Verde Sea east of Boa Vista
580 2007-01-31 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Kap Verde Boa Vista
579 2007-01-31 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Boa Vista
578 2007-01-02 * Brundrossel (Turdus eunomus) Finland Pori, Pihlava
2006
577 2006-12-27 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Finland Oulu, Taskila
576 2006-11-12 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) Azorerne Sao Miguel, Ponta Delgada
575 2006-11-11 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) Azorerne Sao Miguel, Lagoa da Furnas
574 2006-11-10 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Azorerne Terceira, Cabo da Praia
573 2006-11-09 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Azorerne Terceica, Cabo da Praia
572 2006-11-08 * Snehejre (Egretta thula) Azorerne Flores, Lajes
571 2006-11-07 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) Azorerne Flores, Lagoa Branca
570 2006-11-06 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Azorerne Sao Miguel, Sete Cidades
569 2006-11-06 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) Azorerne Sao Miguel, Mosteiros
568 2006-11-06 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Azorerne Sao Miguel, Sete Citades
2005
567 2005-12-03 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Barcelona
2004
566 2004-12-06 Guldfasan (Chrysolophus pictus) England Wolferton
565 2004-12-05 * Lille Bjergand (Aythya affinis) England Scotnet GP
564 2004-08-27 * Storskråpe (Ardenna gravis) Irland Bridges of Ross
563 2004-08-27 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Irland Bridges of Ross
562 2004-08-26 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) Irland Galway, Nimmo's Pier
561 2004-06-27 Sortbrun And (Anas rubripes) Finland Sodankylä
560 2004-05-22 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Finland Asikkala, Vääksy
559 2004-04-11 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) Finland Luumäki
2003
558 2003-10-19 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Finland Helsinki, YKP
2002
557 2002-10-12 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Finland Uusikaupunki
556 2002-10-11 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Finland Turku, Hirvensalo
555 2002-05-31 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Finland Kirkkonummi, Porkkala
2001
554 2001-09-22 * Lille Gulben (Tringa flavipes) England Scilly, Tresco
553 2001-09-21 * Bairdsryle (Calidris bairdii) England Cornvall, Marazion
552 2001-09-16 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Madeira, Porto Moniz
551 2001-09-15 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Portugal Madeira
550 2001-09-15 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Portugal Madeira
549 2001-09-14 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Madeira
548 2001-09-14 Kanariefugl (Serinus canaria) Portugal Madeira
547 2001-09-14 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Madeira
546 2001-09-14 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Portugal Madeira
545 2001-09-14 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Portugal Madeira, Ponta da Cruz
544 2001-07-21 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) England Oara Marshes
543 2001-07-07 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Skotland Uig-Lochmaddy
542 2001-07-05 * Rosenterne (Sterna dougallii) England Farne Islands
541 2001-06-21 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Finland Rantasalmi
540 2001-04-28 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) England Portland Bill
539 2001-04-17 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Spanien Gredos
538 2001-04-16 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Gredos
537 2001-04-15 Provencesanger (Curruca undata) Spanien Monfraque
536 2001-04-15 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Spanien Extremadura
535 2001-04-15 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Extremadura
534 2001-04-14 Helenaastrild (Estrilda astrild) Spanien Extremadura
533 2001-04-12 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Spanien Monfraque
532 2001-04-12 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Embalse de Azutan
531 2001-04-12 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Spanien Mancha, Calera y Chozas
530 2001-04-12 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien Extremadura
529 2001-04-12 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Extremadura
528 2001-04-12 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Spanien Extremadura
527 2001-03-10 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) England Dungenes, Lade
526 2001-03-10 Rødhøne (Alectoris rufa) England Elmsey
525 2001-02-24 Islom (Gavia immer) England Titchfield
524 2001-02-18 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) England Langstone / Farlington
2000
523 2000-10-14 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Spanien Cap de Salon
522 2000-07-30 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Dogubeyazik
521 2000-07-29 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Dogubeyazik
520 2000-05-25 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Isikli
519 2000-05-24 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Birecik
518 2000-05-24 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
517 2000-05-24 * Grøn Biæder (Merops persicus) Tyrkiet Birecik
516 2000-05-21 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Tyrkiet Göksu delta
515 2000-05-20 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Egirdir
514 2000-04-08 * Jomfrutrane (Grus virgo) Tyrkiet Kulu Gölu
513 2000-04-08 * Armensk Måge (Larus armenicus) Tyrkiet Kulu Gölu
1999
512 1999-08-03 Murløber (Tichodroma muraria) Tyrkiet Kackar Mountains, NE Turkey
511 1999-08-03 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Kackar Mountains, NE Turkey
510 1999-08-02 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Kackar Mountains
509 1999-07-17 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Tyrkiet Assos
508 1999-07-10 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Uludag
507 1999-07-03 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Ayvacik
506 1999-06-20 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Tyrkiet between Istanbul and Ankara
505 1999-06-11 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Tyrkiet Belek
504 1999-04-25 Munkegrib (Aegypius monachus) Tyrkiet Soguksu NP
503 1999-04-24 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Tyrkiet Kulu Gölu
502 1999-04-24 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Soguksu NP
501 1999-04-24 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Tyrkiet Kulu Gölu
500 1999-04-03 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet Birecik
499 1999-04-03 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
498 1999-04-02 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Halfeti
497 1999-04-02 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
496 1999-03-31 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Demirkazik
495 1999-03-30 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Sertaval Gecidi
494 1999-03-29 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet Göksu delta
493 1999-03-28 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Tyrkiet Göksu delta
492 1999-03-07 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Tyrkiet Kus Gölu
1998
491 1998-12-12 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Finland Kerava
490 1998-10-01 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Finland Helsinki, Lammassaari
489 1998-08-04 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Ungarn Hortopagy, Csecsi fishpools
1997
488 1997-06-05 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Finland Kotka, Ristisaari
487 1997-05-09 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Finland Piikkiö
486 1997-05-03 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Finland Dragsfjärd
1996
485 1996-09-16 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Finland Vuolijoki, Otanmäki
484 1996-06-16 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Finland Kuusamo
1995
483 1995-04-23 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Holland Braakman
482 1995-03-06 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Frankrig Val d'Isere
481 1995-02-18 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Belgien Ethen
1994
480 1994-04-02 Rød Glente (Milvus milvus) Tyskland Mosel valley
479 1994-03-27 * Mandarinand (Aix galericulata) Belgien La Hulpe
478 1994-02-16 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Agadir
477 1994-02-16 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Tassila
476 1994-02-15 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko South of Goulimine
475 1994-02-15 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Marokko Goulimine
474 1994-02-15 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Marokko South of Goulimine
473 1994-02-15 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Marokko Souss
472 1994-02-14 * Rovørn (Aquila rapax) Marokko Igoudar
471 1994-02-14 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Cap Rhir
470 1994-02-13 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Sidi Bettache
469 1994-02-13 Slørugle (Tyto alba) Marokko Sidi Bettache
468 1994-02-13 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Bettache
467 1994-02-12 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Marokko River Loukos
466 1994-02-12 * Stortrappe (Otis tarda) Marokko Asilah
465 1994-02-12 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Marokko Loukos
464 1994-02-11 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Marokko Merja Zerja
463 1994-02-11 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Merja Zerja
462 1994-02-11 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) Marokko Merja Zerja
461 1994-02-11 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merja Zerja
460 1994-02-10 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko Col du Zac
459 1994-02-10 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Ifrane
458 1994-02-10 Maghreb Natugle (Strix mauritanica) Marokko Zeida
457 1994-02-09 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Tiz-in-Talrhemt
456 1994-02-09 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Marokko Zeida
455 1994-02-09 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko Tizi-n-Talrhemt
454 1994-02-08 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Erfoud, Auberge Kashbah
453 1994-02-08 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Er Cheb, Cafe Yasmina
452 1994-02-07 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Takdilt Track
451 1994-02-07 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Touroug
450 1994-02-07 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Marokko Tagdilt Track
449 1994-02-06 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Marokko Boulmine
448 1994-02-06 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Marokko Taliomine
447 1994-02-06 Theklalærke (Galerida theklae) Marokko Tazenakht
446 1994-02-06 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Tazenakht
445 1994-02-06 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Taliomine
444 1994-02-06 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Boulime
443 1994-02-06 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Tagdilt Track
442 1994-02-06 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko Tazenakht
441 1994-02-06 Brillesanger (Curruca conspicillata) Marokko Taliomine
440 1994-02-06 Stenspurv (Petronia petronia) Marokko Tazenakht
439 1994-02-06 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Taliomine
1993
438 1993-10-03 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Holland Nigmegen
437 1993-01-31 Storkjove (Stercorarius skua) Belgien Het-Zwin
1992
436 1992-07-04 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Frankrig Pointe de Raz
435 1992-07-02 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Frankrig Bretagne, Carnac
1991
434 1991-06-04 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet Fetiye
433 1991-06-04 * Dværghornugle (Otus scops) Tyrkiet Fetiye
1990
432 1990-12-31 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Finland Helsinki, kauppatori
431 1990-02-15 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Østrig Ischgl
1988
430 1988-10-02 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Finland Helsinki, YKP
429 1988-09-14 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Finland Joutseno, Konnunsuo
428 1988-07-05 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Finland Utsjoki
427 1988-06-26 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Finland Varkaus
426 1988-04-28 * Blåvinget And (Spatula discors) Finland Helsinki
425 1988-01-09 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Finland Raahe
1987
424 1987-09-08 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Bulgarien Sunny Beach
423 1987-07-01 Fjeldrype (Lagopus muta) Finland Utsjoki
422 1987-06-30 * Sneugle (Bubo scandiacus) Finland Utsjoki
421 1987-04-30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Finland Espoo, Laajalahti
420 1987-04-02 Søkonge (Alle alle) Norge Varanger, Vardö
419 1987-04-02 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Norge Varanger, Golnes
418 1987-04-01 Lunde (Fratercula arctica) Norge Varanger, Vardö
417 1987-03-31 * Ismåge (Pagophila eburnea) Norge Varanger, Vadsö
416 1987-03-30 Lomvie (Uria aalge) Norge Varanger, Nesseby
415 1987-03-30 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge Varanger, Nesseby
1986
414 1986-11-25 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Finland Kirkkonummi, Sunds
413 1986-05-02 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Finland Pukkila, Kantelejärvi
412 1986-04-10 * Storpiber (Anthus richardi) Israel Eilat
411 1986-04-10 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Eilat
410 1986-04-10 Namaquadue (Oena capensis) Israel Eilat
409 1986-04-08 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel En Gedi
408 1986-04-07 * Lille Sejler (Apus affinis) Israel Golan
407 1986-04-07 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Israel Hula Valley
406 1986-04-07 Skestork (Platalea leucorodia) Israel Hula Valley
405 1986-04-06 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Bet Shean
404 1986-04-06 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Israel Jeriko
403 1986-04-05 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Israel Eilat
402 1986-04-04 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Israel Negev, Makhtesh Ramon
401 1986-04-04 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Negev, Makhtesh Ramon
400 1986-04-04 Kirkeugle (Athene noctua) Israel Negev, Nizzana
399 1986-04-03 Øregrib (Torgos tracheliotos) Israel Eilat
398 1986-04-02 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Israel Eilat
397 1986-04-02 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Israel Eilat
396 1986-04-02 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Israel Eilat
395 1986-04-01 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Ein Gedi
394 1986-04-01 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Israel Ein Gedi
393 1986-04-01 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Ein Gedi
392 1986-04-01 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Dead Sea
391 1986-04-01 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Negev, Arava Valley
390 1986-04-01 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Dead Sea
389 1986-04-01 * Høgeørn (Aquila fasciata) Israel Dead Sea
388 1986-03-31 * Gråsejler (Apus pallidus) Israel Eilat
387 1986-03-31 Lannerfalk (Falco biarmicus) Israel Eilat
386 1986-03-31 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Eilat
385 1986-03-30 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Israel Eilat
384 1986-03-30 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel Eilat
383 1986-03-30 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Israel Eilat, Timna Valley
382 1986-03-30 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel Eilat
381 1986-03-30 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Eilat, Timna Valley
380 1986-03-30 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Israel Eilat
379 1986-03-30 Revhejre (Egretta gularis) Israel Eilat
378 1986-03-29 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Israel Eilat
377 1986-03-29 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Israel Eilat
376 1986-03-29 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Eilat
375 1986-03-29 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Eilat
374 1986-03-29 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Israel Eilat
373 1986-03-29 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Eilat
372 1986-03-29 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Eilat
371 1986-03-29 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Eilat
370 1986-03-29 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Eilat
369 1986-03-29 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Eilat
368 1986-03-29 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat
367 1986-03-28 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Eilat
1985
366 1985-06-18 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Finland Kuhmo
365 1985-05-12 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Finland Hyvinkää
364 1985-04-22 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Finland Kotka, Hietanen
363 1985-04-07 * Skadegøg (Clamator glandarius) Cypern Paphos
362 1985-04-06 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Cypern Episkopia
361 1985-04-03 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Cypern Polis
360 1985-04-03 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Cypern Paphos, Mandria
359 1985-04-03 Dværglærke (Alaudala rufescens) Cypern Paphos, Mandria
358 1985-04-03 * Triel (Burhinus oedicnemus) Cypern Paphos, Mandria
357 1985-04-03 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Cypern Paphos, Mandria
356 1985-04-02 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern Polis
355 1985-04-02 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Cypern Polis
354 1985-04-01 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Cypern Paphos
353 1985-04-01 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Cypern Paphos
352 1985-03-31 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Cypern Episkopia
351 1985-03-30 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) Cypern Nicosia
350 1985-03-30 Masketornskade (Lanius nubicus) Cypern Troodos, Makheras
349 1985-03-30 Chukarhøne (Alectoris chukar) Cypern Troodos, Makheras
348 1985-03-27 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Cypern Larnaca
347 1985-03-26 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Cypern Paphos
346 1985-03-26 Rustværling (Emberiza caesia) Cypern Paphos
345 1985-03-26 Sporevibe (Vanellus spinosus) Cypern Paphos
344 1985-03-25 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Cypern Paphos
343 1985-03-25 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Cypern Paphos
342 1985-03-25 Bomlærke (Emberiza calandra) Cypern Paphos
341 1985-03-25 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Paphos
340 1985-02-23 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Finland Nastola
339 1985-01-26 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Finland Helsinki, Niskala
1984
338 1984-12-08 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) Finland Parainen
337 1984-11-17 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Finland Haukipudas
336 1984-07-01 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) Finland Kalajoki
335 1984-06-01 Savisanger (Locustella luscinioides) Finland Kouvola
1983
334 1983-06-22 * Klireryle (Calidris himantopus) Finland Kotka, Hietanen
333 1983-06-05 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Finland Parikkala, Siikalahti
332 1983-04-29 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Italien Garda, Monte Baldo
331 1983-04-29 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Italien Garda, Monte Baldo
330 1983-04-25 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Italien Garda, Malchesine
329 1983-04-24 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Italien Garda, Sirmione
328 1983-04-23 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien Verona
1982
327 1982-06-05 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Finland Parikkala, Siikalahti
326 1982-04-11 * Rødhovedet And (Netta rufina) Finland Oulu
1980
325 1980-11-01 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Finland Oulu, Hupisaaret
1979
324 1979-05-22 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Finland Imatra
1978
323 1978-09-09 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Bulgarien Nessebar
322 1978-09-08 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Bulgarien Sunny Beach
321 1978-09-08 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Bulgarien Sunny Beach
320 1978-09-07 * Kejserørn (Aquila heliaca) Bulgarien Sunny Beach
319 1978-09-07 * Slagfalk (Falco cherrug) Bulgarien Sunny Beach
318 1978-09-04 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Bulgarien Sunny Beach
317 1978-09-04 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Bulgarien Sunny Beach
316 1978-06-23 * Terekklire (Xenus cinereus) Finland Oulu, Nuottasaari
315 1978-06-04 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Finland Vuolijoki, Saaresmäki
1977
314 1977-09-08 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Finland Siikajoki, Tauvo
1976
313 1976-06-28 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Finland Oulu, Kempeleenlahti
312 1976-05-08 Dværggås (Anser erythropus) Finland Oulu, Liminganlahti
1975
311 1975-05-11 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Finland Vehkalahti, Kylänlahti
1973
310 1973-09-13 * Høgeugle (Surnia ulula) Finland Vuolijoki, Kytökoski
309 1973-07-11 Rustand (Tadorna ferruginea) Finland Vuolijoki, Otanmäki
1970
308 1970-05-19 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Vuolijoki, Otanmäki
1969
307 1969-05-29 Slagugle (Strix uralensis) Finland Vuolijoki, Otanmäki
1968
306 1968-08-20 Aftenfalk (Falco vespertinus) Finland Vuolijoki, Käkisaari
Annoncer