VP Artsliste - Kronologisk

Peter Hartoft-Jacobsen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2024
649 2024-02-07 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Danmark Favrholm Voldgrav (Hillerød)
2023
648 2023-03-22 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Danmark Vollsmose (Odense)
2022
647 2022-12-15 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Sverige Förslöv (Båstads kommun), Skåne län
646 2022-11-06 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) Tyskland Aukrug (Schleswig-Holstein)
645 2022-10-13 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Danmark Agger By (Thisted)
644 2022-06-03 Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Norge Vealøs, Horten (Vestfold og Telemark)
643 2022-05-14 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Sverige Klingavälsåns udløb, Skåne Län
642 2022-01-31 Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Tyskland Grosser Binnensee (Schleswig-Holstein)
2021
641 2021-10-18 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Danmark Blåvands Huk (Varde)
640 2021-07-05 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Danmark Margrethekog Syd, Tønder
639 2021-01-15 * Prærietrane (Antigone canadensis) Danmark Avnø, Vordingborg Kommune
2020
638 2020-10-27 Kaffersejler (Apus caffer) Danmark Vejby Strand, Gribskov Kommune
637 2020-10-16 Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Danmark Lønstrup Strand, Hjørring Kommune
636 2020-10-13 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Danmark Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
635 2020-02-01 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) Sverige Västra Stranden, Trelleborg
634 2020-01-12 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Tyskland Langel-Köln, NRW
633 2020-01-11 * Brundrossel (Turdus eunomus) Belgien Oud-Turnhout, Antwerp
632 2020-01-10 * Dværgspove (Numenius minutus) Holland Kolhorn, Noord-Holland
631 2020-01-09 * Dværgsnegås (Anser rossii) Holland Schiedam, Zuid-Holland
630 2020-01-09 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) Holland Rottemeren, Zuid-Holland
2019
629 2019-10-18 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Danmark Tipmosen, Blåvand
628 2019-10-15 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Danmark Blåvands Huk (Varde)
627 2019-10-15 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Danmark Mosen, Blåvand
626 2019-09-19 Eleonorafalk (Falco eleonorae) Spanien Talaia d'Albercutx, Mallorca
625 2019-09-19 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Talaia d'Albercutx, Mallorca
624 2019-05-28 * Sørgedue (Zenaida macroura) Sverige Hammarby, Öland
623 2019-05-03 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) Norge Rossøya, Arendal
622 2019-04-08 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Aousserd Road (km 76), Western Sahara
621 2019-04-06 Eremitlærke (Eremalauda dunni) Marokko Aousserd Road (km 79), Western Sahara
620 2019-04-06 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Northwest of Aousserd, Western Sahara
619 2019-04-06 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Marokko Northwest of Aousserd, Western Sahara
618 2019-04-06 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Marokko Northwest of Aousserd, Western Sahara
617 2019-04-06 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) Marokko Northwest of Aousserd, Western Sahara
616 2019-04-06 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko Northwest of Aousserd, Western Sahara
615 2019-04-06 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Aousserd Road (km 79), Western Sahara
614 2019-04-05 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) Marokko Lassarga, Dakhla Bay, Western Sahara
613 2019-04-05 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Dakhla Bay, Western Sahara
2018
612 2018-10-27 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Danmark Rosvang, Thy
611 2018-10-13 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Danmark Ho Klitplantage
610 2018-09-22 Sabinemåge (Xema sabini) Danmark Roshage, Hanstholm
609 2018-09-18 Mandarinand (Aix galericulata) Danmark Guldbæk Ådal, Godthåb v. Aalborg
608 2018-08-14 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Danmark Grenen, Skagen
607 2018-07-27 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Danmark Thorsminde Havn
606 2018-07-19 Makisanger (Curruca subalpina) Frankrig Aghione, Korsika
605 2018-07-16 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Col de Sorba, Korsika
604 2018-07-15 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Col de Sorba, Korsika
603 2018-07-15 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Frankrig Col de la Sierra, Vivario, Korsika
602 2018-06-18 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Danmark Perlen, Ulvedybet
601 2018-05-28 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Aserbajdsjan Nahram Dag, Nakhchivan
600 2018-05-28 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Aserbajdsjan Nahram Dag, Nakhchivan
599 2018-05-28 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Aserbajdsjan Inandag, Nakhchivan
598 2018-05-28 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Aserbajdsjan Nordøst for Culfa, Nakhchivan
597 2018-05-27 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Aserbajdsjan Nord for Culfa, Nakhchivan
596 2018-05-27 Orientgulbug (Hippolais languida) Aserbajdsjan Nord for Culfa, Nakhchivan
595 2018-05-27 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Aserbajdsjan Sydvest for Shahbuz, Nakhchivan
594 2018-05-27 Hvidhals (Irania gutturalis) Aserbajdsjan Mellem Kolani og Batabat, Nakhchivan
593 2018-05-27 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Aserbajdsjan Sydvest for Shahbuz, Nakhchivan
592 2018-05-27 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Aserbajdsjan Batabat, Nakhchivan
591 2018-05-22 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Aserbajdsjan Talysh Mountains
590 2018-05-22 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus) Aserbajdsjan Talysh Mountains
589 2018-05-22 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Aserbajdsjan Talysh Mountains
588 2018-05-21 * Shikra (Accipiter badius) Aserbajdsjan Masalli
587 2018-05-20 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Aserbajdsjan Shirvan Fishponds
586 2018-05-20 Grøn Biæder (Merops persicus) Aserbajdsjan Shirvan Fishponds
585 2018-05-01 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Danmark Jens Vævers Vej, Skagen By
584 2018-02-10 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Danmark Vesterlyng, Eskebjerg
583 2018-02-02 Steppevibe (Vanellus gregarius) Kuwait Pivot Fields
582 2018-02-02 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Kuwait Doha Spit
581 2018-02-01 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Kuwait Abdali Farms
580 2018-02-01 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdali Farms
579 2018-01-31 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Kuwait Jahra Farms
578 2018-01-31 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Kuwait Jal Al Zor
577 2018-01-31 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jahra Farms
576 2018-01-29 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Kuwait Doha Spit
575 2018-01-29 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Kuwait Doha Spit
574 2018-01-28 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Kuwait Sulaibikhat Bay
573 2018-01-28 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island
572 2018-01-28 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Green Island
571 2018-01-28 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Kuwait Marina Park, Salmiya
570 2018-01-28 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) Kuwait Green Island
2017
569 2017-12-30 Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Danmark Hanstholm By, Thy
568 2017-12-25 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Sverige Stora Amundön, Göteborgs Kommun
567 2017-11-21 * Krognæb (Pinicola enucleator) Sverige Hallesnipen, Vänersborgs Kommun
566 2017-09-24 Bairdsryle (Calidris bairdii) Danmark Ballum Forland, Sønderjylland
565 2017-08-30 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal Deserta Grande/Bugio, Madeira
564 2017-08-30 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Portugal Deserta Grande, Madeira
563 2017-08-29 Rosenterne (Sterna dougallii) Portugal Porto Moniz, Madeira
562 2017-08-27 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Portugal Ribeiro Frio, Madeira
561 2017-08-27 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Ponta da Cruz, Madeira
560 2017-08-27 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Pico do Arieiro, Madeira
559 2017-08-27 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Ribeiro Frio, Madeira
558 2017-08-27 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Ribeiro Frio, Madeira
557 2017-08-09 Prærieløber (Calidris subruficollis) Danmark Klydesøen, Vestamager
556 2017-07-19 Fjeldrype (Lagopus muta) Island Hallbjarnarstaðir, Húsavík
555 2017-07-18 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Laxá, Mývatn
554 2017-07-16 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Ólafsvík, Snæfellsnes
553 2017-07-16 Polarlomvie (Uria lomvia) Island Öndverðarnes, Snæfellsnes
552 2017-06-25 Nordsanger (Phylloscopus borealis) Finland Vuotunki, Kuusamo Kommun
551 2017-06-22 Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Finland Ruka, Kuusamo Kommun
550 2017-06-21 Lapmejse (Poecile cinctus) Finland Oivanki, Kuusamo Kommun
549 2017-06-19 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Ylipää, Merijärvi Kommun
548 2017-06-18 Slagugle (Strix uralensis) Finland Pöllänperä, Brahestad Kommun
547 2017-06-10 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Danmark Ballum Sluse, Sønderjylland
546 2017-05-25 Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Polen Teremiski nordvest for Bialowieza
545 2017-05-24 Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Polen Dluga Luka, Biebrzanski Park Narodowy
544 2017-04-18 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Sverige Kivik, Simrishamns Kommun
543 2017-03-26 Lille Bjergand (Aythya affinis) Holland Noordelijk Wiel, Noord-Holland
542 2017-03-25 * Snegås (Anser caerulescens) Holland Maasdam, Zuid-Holland
541 2017-02-13 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Farvandet mellem Tenerife og La Gomera
540 2017-02-12 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Spanien Los Cristianos, Tenerife
539 2017-02-12 Nandayparakit (Aratinga nenday) Spanien Los Cristianos, Tenerife
538 2017-02-11 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien Monte de Aqua, Erjos, Tenerife
537 2017-02-10 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Monte de Aqua, Erjos, Tenerife
536 2017-02-10 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Las Lajas, Tenerife
535 2017-02-08 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Mirador de la Grimona, Tenerife
534 2017-02-08 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Puerto de la Cruz, Tenerife
533 2017-02-05 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Tindaya Plains, Fuerteventura
532 2017-02-05 * Sahelspurv (Passer luteus) Spanien Pájara, Fuerteventura
531 2017-02-05 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Barranco de la Mulay, Fuerteventura
2016
530 2016-12-03 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Sverige Vejbystrand, Ängelholms Kommun
529 2016-10-16 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Sverige Örby Ängar, Helsingborgs Kommun
528 2016-10-16 * Pileværling (Emberiza rustica) Sverige Strandhusen, Lomma Kommun
527 2016-10-15 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Sverige Grönhögen, Prästviken, Södra Öland
526 2016-10-15 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Sverige Grönhögens Golfbana, Södra Öland
525 2016-10-13 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Danmark Ålbæk, Frederikshavn Kommune
524 2016-10-01 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Portugal Fuseta øst for Olhão, Algarve
523 2016-10-01 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Portugal Fuseta øst for Olhão, Algarve
522 2016-10-01 Storskråpe (Ardenna gravis) Portugal Fuseta øst for Olhão, Algarve
521 2016-09-30 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Portugal Sagres, Algarve
520 2016-09-30 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Portugal Sagres, Algarve
519 2016-09-29 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Quinta do Lago vest for Faro, Algarve
518 2016-09-27 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Barroca d'Alva, Setúbal
517 2016-09-27 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Oeiras, Lisboa
516 2016-09-24 * Storpiber (Anthus richardi) Danmark Mandø Nordvestfenner
515 2016-07-27 Jomfrutrane (Grus virgo) Danmark Bøtø Nor, Sydfalster
514 2016-07-12 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Frankrig Cap 3000, Saint-Laurent-du-Var
513 2016-07-11 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Syd for Malpensa Lufthavn, Lombardia
512 2016-07-11 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Italien River Serchio, Lucca, Toscana
511 2016-07-10 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Italien Isolone di Oldenico, Piemonte
510 2016-07-09 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Italien Palude Brabbia, Lombardia
509 2016-07-09 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien Schiranna, Lago di Varese, Lombardia
508 2016-06-04 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Holland Wanteskuup vest for Colijnsplaat, Zeeland
507 2016-06-04 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Holland Loosduinen, Den Haag
506 2016-06-04 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland Leidschendam, Zuid-Holland
505 2016-05-15 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Danmark Mandø Sydvestmarker
504 2016-05-08 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Danmark Kalvebod Fælled, Vestamager
503 2016-05-04 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Georgien Chachuna sydvest for Dedoplistskaro
502 2016-05-04 Rosenstær (Pastor roseus) Georgien Chachuna sydvest for Dedoplistskaro
501 2016-05-03 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Georgien Tbilisi Reservoir
500 2016-05-03 Armensk Måge (Larus armenicus) Georgien Tbilisi Reservoir
499 2016-05-01 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Georgien Stephantsminda, Kazbegi
498 2016-05-01 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Georgien Kanobi, Kazbegi
497 2016-05-01 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Georgien Kanobi, Kazbegi
496 2016-05-01 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Stephantsminda, Kazbegi
495 2016-05-01 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Stephantsminda, Kazbegi
494 2016-04-30 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Georgien Gudauri, Kazbegi
493 2016-04-30 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Georgien Ananuri syd for Pasananuri
492 2016-04-30 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Stephantsminda, Kazbegi
491 2016-02-07 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Holland Vondelpark, Amsterdam
490 2016-02-07 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Holland Wilhelminadorp, Zeeland
489 2016-02-06 Lille Gulben (Tringa flavipes) Holland Harger- en Pettemerpolder, Noord-Holland
488 2016-02-06 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Holland Hoogwoud, Noord-Holland
487 2016-02-06 Indisk Gås (Anser indicus) Holland Rijswijk, Gelderland
486 2016-02-06 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland Den Oever, Noord-Holland
2015
485 2015-12-27 Sortbrun And (Anas rubripes) Sverige Dagshög syd for Torekov, Båstads Kommun
484 2015-11-25 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Danmark Stevns Fyr
483 2015-11-25 Himalayasanger (Phylloscopus humei) Danmark Stevns Fyr
482 2015-10-26 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Danmark Geddal Enge, Holstebro Kommune
481 2015-10-25 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Danmark Blåvands Huk
480 2015-10-11 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Danmark Hvidbjerg Strand, Blåvand
479 2015-09-12 Jagtfalk (Falco rusticolus) Danmark Bygholm Vejle
478 2015-09-02 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Danmark Ørhage, Klitmøller
477 2015-08-10 Dværggås (Anser erythropus) Danmark Værnengene, Ringkøbing-Skjern Kommune
476 2015-07-31 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Danmark Roshage, Hanstholm
475 2015-07-13 Tjur (Tetrao urogallus) Sverige Barrnaturskog - SV for Hemulsjön, Dalarnas Län
474 2015-07-12 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Sverige Barrnaturskog - SV for Hemulsjön, Dalarnas Län
473 2015-07-12 Urfugl (Lyrurus tetrix) Sverige Mörkret, Fulufjällets Nationalpark, Dalarnas Län
472 2015-07-11 Dalrype (Lagopus lagopus) Sverige Särnmansstugan, Fulufjället, Dalarnas Län
471 2015-07-10 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Sverige Njupeskärsentrén, Fulufjället, Dalarnas Län
470 2015-06-06 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Danmark Grønvej, Lille Vildmose
469 2015-06-04 Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Danmark Grenen, Skagen
468 2015-04-24 Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Danmark Vestsøen, Bygholm Vejle
467 2015-03-21 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Souss-floden, Agadir Sydøst
466 2015-03-20 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Souss-dalen, Agadir Sydøst
465 2015-03-20 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Marokko Souss-dalen, Agadir Sydøst
464 2015-03-20 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Oued Massa
463 2015-03-19 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaimeden, Høje Atlas Bjerge
462 2015-03-19 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Oukaimden, Høje Atlas Bjerge
461 2015-03-18 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Cap Rhir
460 2015-03-17 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko Oued Massa
459 2015-03-17 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Agadir
458 2015-03-17 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Marokko Nord for Mirleft
457 2015-03-17 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Oued Seyad, Guelmim
456 2015-03-17 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Nord for Arbaa Mesti i Anti Atlas Bjergene
455 2015-03-17 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko Sidi Ifni
454 2015-03-16 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Marokko Guelmim Øst, Ouad Seyad-passagen
453 2015-03-15 Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Marokko Guelmim Øst
452 2015-03-15 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Guelmim Øst
451 2015-03-15 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Guelmim Øst
450 2015-03-15 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Oued Seyad, Guelmim
449 2015-03-15 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Guelmim By
448 2015-03-15 Lille Sejler (Apus affinis) Marokko Guelmim By
447 2015-03-15 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Oued Seyad, Guelmim
446 2015-03-15 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Guelmim Øst
445 2015-03-15 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Marokko Guelmim Øst
444 2015-02-23 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Danmark Lund, Vejlerne
443 2015-01-15 Søkonge (Alle alle) Danmark Thisted Havn
2014
442 2014-11-25 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Danmark Sydhavnstippen, København SV
441 2014-10-14 Lapværling (Calcarius lapponicus) Danmark Skallingen, Ho
440 2014-10-13 Brilleand (Melanitta perspicillata) Danmark Hvidbjerg Strand, Blåvand
439 2014-10-03 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Danmark Vestre Kirkegård, København SV
438 2014-08-24 Tredækker (Gallinago media) Danmark Vaserne, Birkerød
437 2014-06-01 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Danmark Gjeddesdal, Greve
436 2014-05-29 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Danmark Selsø Sø, Skibby
435 2014-05-07 Perleugle (Aegolius funereus) Spanien Hotel Almanzor, Navarredonda de Gredos
434 2014-05-06 Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Spanien Hotel Almanzar, Navarredonda de Gredos
433 2014-05-06 Provencesanger (Curruca undata) Spanien Romangordo, Extremadura
432 2014-05-05 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Portilla del Tietar, Monfraqüe National Park
431 2014-05-03 Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Spanien Belén, Monfraqüe National Park (Extremadura)
430 2014-05-01 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Doñana Nationalpark (El Rocio), Andalusien
429 2014-05-01 Kamblishøne (Fulica cristata) Spanien Dehesa de Abajo, Coto Doñana
428 2014-05-01 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Dehesa de Abajo, Coto Doñana
427 2014-04-30 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien Doñana Nationalpark, (El Rocio), Andalusien
426 2014-04-30 Blå Glente (Elanus caeruleus) Spanien Doñana Nationalpark (El Rocio), Andalusien
425 2014-04-30 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien Doñana Nationalpark (El Rocio), Andalusien
424 2014-04-29 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Laguna del Acebuche, Coto Doñana (Andalusien)
423 2014-04-29 Savisanger (Locustella luscinioides) Spanien Marshes of La Rocina, Coto Doñana National Park
422 2014-04-29 Spottesanger (Hippolais polyglotta) Spanien Marshes of La Rocina, Coto Doñana National Park
421 2014-04-28 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Spanien Laguna de Fuente de Piedra v Antequera, Andalusien
420 2014-04-17 Stor Hornugle (Bubo bubo) Danmark Brogård Plantage vest for Gram
419 2014-01-15 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Asserbo Strand, Nordsjælland
2013
418 2013-12-28 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Danmark Roshage, Hanstholm
417 2013-12-28 Pibesvane (Cygnus columbianus) Danmark Egebaksande, Torup Plantage
416 2013-12-27 Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Danmark Hanstholm Fyr
415 2013-12-27 Ismåge (Pagophila eburnea) Danmark Hanstholm Havn
414 2013-12-21 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Danmark Ølsemagle Revle, Ølby
413 2013-12-11 Gråmåge (Larus hyperboreus) Danmark Gilleleje Havn
412 2013-12-09 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Danmark Vaserne, Birkerød
411 2013-12-07 Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Danmark Højstrup nordvest for Helsingør
410 2013-12-07 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Danmark Børstrup Hage v. Gilleleje
409 2013-11-24 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Danmark Rørvig Havn, Stevns
408 2013-11-23 Rødhovedet And (Netta rufina) Danmark Lille Vejlesø, Ishøj Strand
407 2013-10-29 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Danmark Børstrup Hage v. Gilleleje
406 2013-07-27 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Rusland (indenfor VP) Botanichesky Sad, Moskva
405 2013-07-26 Lille Gulbug (Iduna caligata) Rusland (indenfor VP) Botanichesky Sad, Moskva
404 2013-07-08 Blåvinget And (Spatula discors) Danmark Havstokken, Ølsemagle Revle
403 2013-07-02 Engsnarre (Crex crex) Danmark Nørre Herlev syd for Hillerød
402 2013-07-01 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Danmark Vaserne, Birkerød
401 2013-05-18 Storkjove (Stercorarius skua) Danmark Grenen, Skagen
400 2013-04-30 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Danmark Kattehale Mose, Allerød
399 2013-04-03 Maina (Acridotheres tristis) Israel Ben Gurion Airport, Tel Aviv
398 2013-04-02 Rosasanger (Curruca mystacea) Israel Km-sten 20, Hovedvej 90 nord for Eilat
397 2013-04-02 Namaquadue (Oena capensis) Israel Km-sten 20, Hovedvej 90 nord for Eilat
396 2013-04-02 Lannerfalk (Falco biarmicus) Israel Km-sten 20, Hovedvej 90 nord for Eilat
395 2013-04-01 Ørkenløber (Cursorius cursor) Israel Nizzana sydøst for Vestbredden
394 2013-03-31 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Nizzana (Ezuz) - sydøst for Vestbredden
393 2013-03-31 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Israel Nizzana sydøst for Vestbredden
392 2013-03-31 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana - sydøst for Vestbredden
391 2013-03-29 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel Shahrarut, Ovda (Negevørkenen)
390 2013-03-28 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Nahal Ya´alon, Negevørkenen
389 2013-03-28 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel High Mountains, Eilat
388 2013-03-28 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Holland Park, Eilat
387 2013-03-27 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Israel Yotvata, mellem hovedvej 90 og grænsen til Jordan
386 2013-03-27 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Israel Holland Park, Eilat
385 2013-03-27 Sumpvibe (Vanellus leucurus) Israel Km-sten 20, Hovedvej 90 nord for Eilat
384 2013-03-27 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Israel Km-sten 20, Hovedvej 90 nord for Eilat
383 2013-03-27 Lille Rørvagtel (Porzana parva) Israel Birdwatching Center (kanalen), Eilat
382 2013-03-27 Høgeørn (Aquila fasciata) Israel Low Mountains, Eilat
381 2013-03-26 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Nordstranden, Eilat
380 2013-03-26 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Israel Nordstranden, Eilat
379 2013-03-25 Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel High Mountains, Eilat
378 2013-03-24 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Low Mountains, Eilat
377 2013-03-24 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Delfinariet, Eilat
376 2013-03-23 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel Km-sten 20, Hovedvej 90 nord for Eilat
375 2013-03-23 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Israel Km-sten 20, Hovedvej 90 nord for Eilat
374 2013-03-23 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Yotvata - på grænsen til Jordan
373 2013-03-23 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel Reservoiret, Eilat
372 2013-03-23 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Km-sten 20, Hovedvej 90 nord for Eilat
371 2013-03-23 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Km-sten 20, Hovedvej 90 nord for Eilat
370 2013-03-23 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Israel Km-sten 20, Hovedvej 90 nord for Eilat
369 2013-03-23 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Israel Yotvata - klitterne ved grænsen til Jordan
368 2013-03-23 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel Yotvata - på grænsen til Jordan
367 2013-03-23 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Nordstranden, Eilat
366 2013-03-23 Vagtel (Coturnix coturnix) Israel Km-sten 20, Hovedvej 90 nord for Eilat
365 2013-03-22 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Low Mountains, Eilat
364 2013-03-22 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel High Mountains, Eilat
363 2013-03-22 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat by
362 2013-03-22 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Birdwatching Center, Eilat
361 2013-03-22 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel Low Mountains, Eilat
360 2013-03-22 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Low Mountains, Eilat
359 2013-03-22 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Birdwatching Center, Eilat
358 2013-03-22 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Eilat by
357 2013-03-22 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Low Mountains, Eilat
356 2013-03-22 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Holland Park, Eilat
355 2013-03-22 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Israel Nordstranden, Eilat
354 2013-03-22 Revhejre (Egretta gularis) Israel Nordstranden, Eilat
353 2013-02-24 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Danmark Halkær Ådal, Vegger
352 2013-02-01 Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Danmark Frederiksdal v. Mølleåens udløb i Furesøen
2012
351 2012-10-24 Slørugle (Tyto alba) Ungarn Hortobagy National Park
350 2012-10-24 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Ungarn Hortobagy National Park
349 2012-10-22 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Ungarn Hór Valley, Bükk Nationalpark
348 2012-10-21 Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Ungarn Noszvaj, Bükk Nationalpark
347 2012-10-20 Pungmejse (Remiz pendulinus) Ungarn Kiskunsag National Park, Bödos-szék (sodic lakes)
346 2012-10-20 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Ungarn Kiskunsag National Park, Bödos-szék (sodic lakes)
345 2012-10-19 Triel (Burhinus oedicnemus) Ungarn Kiskunsag National Park
344 2012-09-19 Stortrappe (Otis tarda) Ungarn Kiskunsag National Park
343 2012-09-19 Slagfalk (Falco cherrug) Ungarn Kiskunsag National Park
342 2012-02-07 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Danmark Vaserne, Birkerød
2011
341 2011-11-11 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Danmark Hærvejen, Gribskov (Kagerup Station)
340 2011-06-04 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Sverige Ottenby Naturreservat, Öland
339 2011-06-03 Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Sverige Hornsviken v. Löttorp, Öland
338 2011-06-03 Høgesanger (Curruca nisoria) Sverige Kinas Mosse, Öland
337 2011-06-02 Kærløber (Calidris falcinellus) Sverige Beijershamn, Öland
2010
336 2010-10-05 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Danmark Vallensbæk Havn
335 2010-05-29 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Bulgarien Kaloyanovo, nord for Plovdiv
334 2010-05-29 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Bulgarien Pomorie Salinas nordøst for Burgas
333 2010-05-28 Murløber (Tichodroma muraria) Bulgarien Trigrad Gorge, Rhodope-bjergene (vest)
332 2010-05-27 Gråsejler (Apus pallidus) Bulgarien Hotel Murgavets, Pamporovo
331 2010-05-26 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Bulgarien Dolna Kula nord for Krumovgrad
330 2010-05-26 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Bulgarien Dolna Kula nord for Krumovgrad
329 2010-05-26 Gråspætte (Picus canus) Bulgarien Rogach, syd for Krumovgrad
328 2010-05-26 Skadegøg (Clamator glandarius) Bulgarien Dolna Kula nord for Krumovgrad
327 2010-05-26 Chukarhøne (Alectoris chukar) Bulgarien Rogach, syd for Krumovgrad
326 2010-05-25 Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Bulgarien Potocharka/Studen Kladenec, Rhodope-bjergene (øst)
325 2010-05-25 Sørgemejse (Poecile lugubris) Bulgarien Madzharovo, Rhodope-bjergene (nordøst)
324 2010-05-25 Munkegrib (Aegypius monachus) Bulgarien Potocharka/Studen Kladenec, Rhodope-bjergene (øst)
323 2010-05-24 Masketornskade (Lanius nubicus) Bulgarien Orjahovo Gorge ved Jerusalimovo
322 2010-05-24 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Bulgarien Guljamo Krusevo nordøst for Topolovgrad
321 2010-05-24 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Bulgarien Orjahovo Gorge ved Jerusalimovo
320 2010-05-24 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Bulgarien Orjahovo Gorge ved Jerusalimovo
319 2010-05-24 Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Bulgarien Guljamo Krusevo nordøst for Topolovgrad
318 2010-05-24 Dværghornugle (Otus scops) Bulgarien Madzharovo, Rhodope-bjergene (nordøst)
317 2010-05-24 Kejserørn (Aquila heliaca) Bulgarien Topolovgrad - bakker nord for
316 2010-05-23 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Bulgarien Madra Lake sydvest for Burgas
315 2010-05-23 Bleg Gulbug (Iduna pallida) Bulgarien Madra Lake sydvest for Burgas
314 2010-05-23 Nathejre (Nycticorax nycticorax) Bulgarien Atanasovsko South, Burgas
2009
313 2009-08-01 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Island Faxaflói, Reykjavik
312 2009-07-31 Lomvie (Uria aalge) Island Krisuvikurbjarg øst for Grindavik
311 2009-07-31 Lunde (Fratercula arctica) Island Krisuvikurbjarg øst for Grindavik
310 2009-06-07 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Llobregat-deltaet, Barcelona
309 2009-06-06 Citronsisken (Carduelis citrinella) Andorra Bjergvej op mod Arcalis og vest for El Serrat
308 2009-06-03 Hortulan (Emberiza hortulana) Spanien Col du Pourtalet (spanske side)
307 2009-06-03 * Klippeværling (Emberiza cia) Frankrig Nordvest for Luz-Saint-Sauveur ( Pyrenæerne)
306 2009-06-02 Mestersanger (Curruca hortensis) Spanien Gabadito, Valle de Hecho (Pyrenæerne)
305 2009-06-02 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Spanien Gabadito, Valle de Hecho (Pyrenæerne)
304 2009-06-01 Brillesanger (Curruca conspicillata) Spanien Nordsiden af Ebro-floden ml. Osera og Monegrillo
303 2009-06-01 Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien Laguna de Sariñena, Aragonien
302 2009-06-01 Cistussanger (Cisticola juncidis) Spanien Laguna de Sariñena, Aragonien
301 2009-05-31 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien Steppelokaliteten El Planerón nordøst for Belchite
300 2009-05-31 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien Steppelokaliteten El Planerón nordøst for Belchite
299 2009-05-31 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien Steppelokaliteten El Planerón nordøst for Belchite
298 2009-05-31 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Spanien Belchite, Aragonien
297 2009-05-31 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Spanien Belchite, Aragonien
296 2009-05-31 Blådrossel (Monticola solitarius) Spanien Belchite, Aragonien
295 2009-05-31 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Spanien Belchite, Aragonien
294 2009-05-31 Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Spanien Steppelokaliteten El Planerón nordøst for Belchite
293 2009-05-31 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Spanien Steppelokaliteten El Planerón nordøst for Belchite
292 2009-05-31 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien Steppelokaliteten El Planerón nordøst for Belchite
291 2009-05-31 Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Spanien Belchite, Aragonien
290 2009-05-31 Gåsegrib (Gyps fulvus) Spanien Belchite, Aragonien
289 2009-05-30 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Alfés-drylands syd for Llieja, Katalanien
288 2009-05-30 Kohejre (Bubulcus ibis) Spanien Lleida, Katalonien
287 2009-05-21 Græshoppesanger (Locustella naevia) Danmark Strødam Engsø, Hillerød
286 2009-05-01 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Danmark Ravnsholt, Allerød
285 2009-04-12 Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Danmark Nordstrand, Skagen
284 2009-04-10 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Danmark Nordstrand, Skagen
283 2009-03-18 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Danmark Eskemose Skov v. Sjælsø, Birkerød
2008
282 2008-09-18 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Tyrkiet Bosporus, Istanbul
281 2008-09-16 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Tyrkiet Bursa by
280 2008-09-16 Rustand (Tadorna ferruginea) Tyrkiet Kurscenneti Nationalpark (Kus Gölu), Manyas
279 2008-09-15 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Uludag, Bursa
278 2008-09-15 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Uludag, Bursa
277 2008-09-15 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Tyrkiet Uludag, Bursa
276 2008-09-15 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Tyrkiet Uludag, Bursa
275 2008-08-30 Mosehornugle (Asio flammeus) Danmark Kystvejen, Kastrup
274 2008-07-24 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Holland Vondelpark, Amsterdam
273 2008-05-10 Temmincksryle (Calidris temminckii) Danmark Kollerød Lergrav, nordvest for Lillerød
2007
272 2007-08-21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Danmark Damhusengen, Vanløse
271 2007-07-25 Stenvender (Arenaria interpres) Danmark Søren Jessens Sand, Nordby (Fanø)
270 2007-07-25 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Danmark Søren Jessens Sand, Nordby (Fanø)
269 2007-07-25 Sandløber (Calidris alba) Danmark Søren Jessens Sand, Nordby (Fanø)
268 2007-01-31 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark Universitetsparken, København
2006
267 2006-09-22 Ellekrage (Coracias garrulus) Bulgarien Atanasovsko North, Burgas
266 2006-09-21 Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Bulgarien Atanasovsko North, Burgas
265 2006-09-21 Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Bulgarien Atanasovsko North, Burgas
264 2006-09-20 Cettisanger (Cettia cetti) Bulgarien Atanasovsko North, Burgas
263 2006-09-20 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Bulgarien Atanasovsko South, Burgas
262 2006-09-19 Steppehøg (Circus macrourus) Bulgarien Atanasovsko North, Burgas
261 2006-09-19 Ådselgrib (Neophron percnopterus) Bulgarien Atanasovsko North, Burgas
260 2006-09-18 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Bulgarien Atanasovsko South, Burgas
259 2006-09-18 Skægmejse (Panurus biarmicus) Bulgarien Burgas Lake, Burgas
258 2006-09-18 Kirkeugle (Athene noctua) Bulgarien Atanasovsko North, Burgas
257 2006-09-18 Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Bulgarien Atanasovsko North, Burgas
256 2006-09-18 Ørnevåge (Buteo rufinus) Bulgarien Atanasovsko North, Burgas
255 2006-09-18 Dværghejre (Ixobrychus minutus) Bulgarien Burgas Lake, Burgas
254 2006-09-18 Tophejre (Ardeola ralloides) Bulgarien Burgas Lake, Burgas
253 2006-09-17 Hvidøjet And (Aythya nyroca) Bulgarien Poda Lagune, Burgas
252 2006-09-17 Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Bulgarien Mandra Lake sydvest for Burgas
251 2006-09-17 Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Bulgarien Madra Lake sydvest for Burgas
250 2006-09-17 Rovterne (Hydroprogne caspia) Bulgarien Poda Lagune, Burgad
249 2006-09-17 Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Bulgarien Mandra Lake sydvest for Burgas
248 2006-09-17 Stylteløber (Himantopus himantopus) Bulgarien Atanasovsko South, Burgas
247 2006-09-17 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Bulgarien Mandra Lake sydvest for Burgas
246 2006-09-16 Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Bulgarien Atanasovsko North, Burgas
245 2006-09-16 Odinshane (Phalaropus lobatus) Bulgarien Pomorie Salinas, nordøst for Burgas
244 2006-09-16 Terekklire (Xenus cinereus) Bulgarien Pomorie Salinas nordøst for Burgas
243 2006-09-16 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Bulgarien Atanasovsko North, Burgas
242 2006-09-16 Slangeørn (Circaetus gallicus) Bulgarien Atanasovsko North, Burgas
241 2006-09-16 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Bulgarien Atanasovsko South, Burgas
240 2006-09-16 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Bulgarien Atanasovsko South, Burgas
2005
239 2005-08-28 Stribet Ryle (Calidris melanotos) Danmark Klydesøen, Vestamager
238 2005-05-08 Ringdrossel (Turdus torquatus) Danmark Dødningebakken, Kandestederne
237 2005-05-08 Islom (Gavia immer) Danmark Grenen, Skagen
236 2005-05-07 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Danmark Nordstrand, Skagen
2004
235 2004-07-01 Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Italien Rocetta Nervina, Liguria
2003
234 2003-06-07 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Danmark Bregnerødvej, Birkerød
233 2003-02-07 Fyrremejse (Poecile montanus) Sverige Ullådal, Åre (Jämtland)
232 2003-01-20 Stellersand (Polysticta stelleri) Danmark Nivå Bugt
2002
231 2002-07-02 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Ungarn Tihany-halvøen, Balatonsøen
230 2002-07-02 Purpurhejre (Ardea purpurea) Ungarn Tihany-halvøen, Balatonsøen
229 2002-07-01 Turteldue (Streptopelia turtur) Ungarn Tihany-halvøen, Balatonsøen
228 2002-04-26 Ride (Rissa tridactyla) Danmark Nordstrand, Skagen
227 2002-04-26 Sule (Morus bassanus) Danmark Nordstrand, Skagen
226 2002-04-26 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Danmark Nordstrand, Skagen
225 2002-04-21 Sort Stork (Ciconia nigra) Danmark Hellebæk Avlsgaard
2000
224 2000-04-30 Aftenfalk (Falco vespertinus) Danmark Hellebæk Avlsgaard
223 2000-04-20 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Danmark Pernillesøen, Hellebæk
222 2000-03-12 Rørdrum (Botaurus stellaris) Sverige Krankesjön, Skåne
1999
221 1999-07-01 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Italien Orbetello/Via Aurelia, Toscana
220 1999-06-26 Silkehejre (Egretta garzetta) Italien Po-sletten, Emilia Romagna
219 1999-05-29 Biæder (Merops apiaster) Italien Grosetto, Toscana
218 1999-04-17 Blisgås (Anser albifrons) Danmark Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Hillerød)
217 1999-04-02 Vandrefalk (Falco peregrinus) Danmark Møns Klint
216 1999-02-16 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Danmark Årø Kalv, Haderslev
1998
215 1998-08-30 Sortklire (Tringa erythropus) Danmark Borreby Mose, Skælskør
214 1998-06-30 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Østrig Wolfgangsee, Salzburgerland
213 1998-01-25 Sølvhejre (Ardea alba) Danmark Barup Sø, Nordfalster
1997
212 1997-07-07 Toplærke (Galerida cristata) Tyskland Rostock Havn, Mecklenburg-Vorpommern
211 1997-07-02 Alpesejler (Tachymarptis melba) Østrig Lermoos, Tyrol
210 1997-07-01 Sortkrage (Corvus corone) Østrig Lermoos, Tyrol
209 1997-05-10 Grønspætte (Picus viridis) Sverige Nya Varvet, Göteborg
208 1997-03-16 Sneugle (Bubo scandiacus) Danmark Dalmosehallen, Dalmose
1996
207 1996-12-28 Høgeugle (Surnia ulula) Danmark Hougårdsbanke, Bogø
206 1996-09-28 Dværgfalk (Falco columbarius) Danmark Mandehoved, Stevns
205 1996-06-30 Sildemåge (Larus fuscus) Danmark Ålbæk Havn
204 1996-04-21 Bramgås (Branta leucopsis) Danmark Nordhavnen, Vordingborg
203 1996-04-20 Natugle (Strix aluco) Danmark Kirkeskoven, Vordingborg
202 1996-01-25 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Danmark Margrethestien, Vordingborg
1995
201 1995-12-25 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Danmark Sjælsø, Birkerød
200 1995-08-27 Vandrikse (Rallus aquaticus) Danmark Barup Sø, Nordfalster
199 1995-08-19 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Danmark Ølsemagle Revle, Ølby
198 1995-08-19 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Danmark Ølsemagle Revle, Ølby
197 1995-08-19 Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Danmark Ølsemagle Revle, Ølby
196 1995-06-27 Natravn (Caprimulgus europaeus) Danmark Ålbæk Klitplantage
195 1995-05-27 Markpiber (Anthus campestris) Sverige Stenshuvud Nationalpark, Kristianstads Län
194 1995-05-24 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Danmark Ydernæs, Næstved
193 1995-05-24 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Danmark Borreby Mose, Skælskør
192 1995-05-07 Småspove (Numenius phaeopus) Danmark Masnedø, Vordingborg
191 1995-04-20 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Danmark Nielstrup Sø, Haslev
190 1995-02-18 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Tyskland Goslar, Harzen
189 1995-01-21 Tajgasædgås (Anser fabalis) Danmark Vrangstrup Enge v. Vetterslev, Midtsjælland
188 1995-01-15 Silkehale (Bombycilla garrulus) Danmark Vognmandsmarken, Vordingborg
187 1995-01-07 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Danmark Feddet, Præstø
1994
186 1994-12-01 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Danmark Tårnborg, Korsør
185 1994-11-16 Sjagger (Turdus pilaris) Danmark Englerup Mølle, Ringsted Å
184 1994-10-22 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Danmark Feddet, Præstø
183 1994-10-16 Grønsisken (Spinus spinus) Danmark Nordhavnen, Vordingborg
182 1994-09-08 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Danmark Høm Mølle, Ringsted Å
181 1994-07-15 Damklire (Tringa stagnatilis) Danmark Hov Vig, Rørvig
180 1994-07-03 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Jardin de Canario, Gran Canaria
179 1994-07-01 Helenaastrild (Estrilda astrild) Spanien Badeland nord for Playa del Inglés, Gran Canaria
178 1994-07-01 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Spanien Oasis de Maspalomas, Playa del Inglés/Gran Canaria
177 1994-06-29 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Bjergene nord for Playa del Inglés, Gran Canaria
176 1994-06-29 Berberhøne (Alectoris barbara) Spanien Bjergene nord for Playa del Inglés, Gran Cranaria
175 1994-06-29 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Spanien Bjergene nord for Playa del Inglés, Gran Canaria
174 1994-06-29 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Bjergene nord for Playa del Inglés, Gran Canaria
173 1994-06-27 Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien Oasis de Maspalomas, Playa del Inglés/Gran Canaria
172 1994-06-27 Hærfugl (Upupa epops) Spanien Oasis de Maspalomas, Playa del Inglés/Gran Canaria
171 1994-06-25 Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Spanien Playa del Inglés, Gran Canaria
170 1994-06-24 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Spanien Playa Del Inglés, Gran Canaria
169 1994-06-24 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien Maspalomas, Gran Canaria
168 1994-06-23 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Spanien Playa Del Inglés, Gran Canaria
167 1994-06-16 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Danmark Kirkeengen, Vordingborg
166 1994-06-04 Skestork (Platalea leucorodia) Danmark Nyord, Møn
165 1994-05-28 Gulirisk (Serinus serinus) Tyskland Müritz-Nationalpark, Mecklenburg-Vorpommern
164 1994-05-28 Pirol (Oriolus oriolus) Tyskland Müritz-Nationalpark, Mecklenburg-Vorpommern
163 1994-05-28 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Tyskland Rostock Havn, Mecklenburg-Vorpommern
162 1994-05-28 Skovpiber (Anthus trivialis) Tyskland Müritz-Nationalpark, Mecklenburg-Vorpommern
161 1994-05-28 Hedelærke (Lullula arborea) Tyskland Müritz-Nationalpark, Mecklenburg-Vorpommern
160 1994-05-28 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Tyskland Müritz-Nationalpark, Mecklenburg-Vorpommern
159 1994-05-28 Lærkefalk (Falco subbuteo) Tyskland Müritz-Nationalpark, Mecklenburg-Vorpommern
158 1994-05-28 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Tyskland Müritz-Nationalpark, Mecklenburg- Vorpommern
157 1994-05-28 Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Tyskland Müritz-Nationalpark, Mecklenburg-Vorpommern
156 1994-05-28 Hedehøg (Circus pygargus) Tyskland Müritz Nationalpark, Mecklenburg-Vorpommern
155 1994-05-28 Sort Glente (Milvus migrans) Tyskland Müritz-Nationalpark, Mecklenburg-Vorpommern
154 1994-05-28 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Tyskland Bad Sülze, Mecklenburg-Vorpommern
153 1994-05-22 Blåhals (Luscinia svecica) Danmark Korshage, Rørvig
152 1994-05-21 Sortspætte (Dryocopus martius) Danmark Dybesø, Rørvig
151 1994-05-17 Dværgryle (Calidris minuta) Danmark Borreby Mose, Skælskør
150 1994-05-15 Agerhøne (Perdix perdix) Danmark Masnedø, Vordingborg
149 1994-05-07 Bomlærke (Emberiza calandra) Danmark Ålebæk Strand, Østmøn
148 1994-05-07 Gærdesanger (Curruca curruca) Danmark Ålebæk Strand, Østmøn
147 1994-05-07 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Danmark Ålebæk Strand, Østmøn
146 1994-04-26 Havørn (Haliaeetus albicilla) Sverige Vombsjön, Skåne
145 1994-04-24 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Danmark Borreby Slotspark, Skælskør
144 1994-04-24 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Danmark Borreby Mose, Skælskør
143 1994-04-24 Sortterne (Chlidonias niger) Danmark Borreby Mose, Skælskør
142 1994-04-24 Dværgterne (Sternula albifrons) Danmark Borreby Mose, Skælskør
141 1994-04-24 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Danmark Skælskør Fjord
140 1994-04-24 Tinksmed (Tringa glareola) Danmark Borreby Mose, Skælskør
139 1994-04-24 Hvidklire (Tringa nebularia) Danmark Borreby Mose, Skælskør
138 1994-04-24 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Danmark Borreby Mose, Skælskør
137 1994-04-24 Brushane (Calidris pugnax) Danmark Borreby Mose, Skælskør
136 1994-04-24 Atlingand (Spatula querquedula) Danmark Borreby Mose, Skælskør
135 1994-04-24 Knarand (Mareca strepera) Danmark Borreby Mose, Skælskør
134 1994-04-12 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Danmark Ålebæk Strand, Østmøn
133 1994-03-27 Hjejle (Pluvialis apricaria) Danmark Nyord, Møn
132 1994-03-27 Krikand (Anas crecca) Danmark Nyord, Møn
131 1994-03-27 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Danmark Ulvshale, Møn
130 1994-03-26 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Danmark Knuds Skov, Vordingborg
129 1994-03-26 Sangdrossel (Turdus philomelos) Danmark Knuds Skov, Vordingborg
128 1994-03-26 Jernspurv (Prunella modularis) Danmark Knuds Skov, Vordingborg
127 1994-03-26 Fløjlsand (Melanitta fusca) Danmark Knudhoved Odde, Vordingborg
126 1994-03-26 Sortand (Melanitta nigra) Danmark Knudshoved Odde, Vordingborg
125 1994-02-26 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Sverige Fyledalen, Skåne
124 1994-02-26 Skovspurv (Passer montanus) Sverige Fyledalen, Skåne
123 1994-02-26 Træløber (Certhia familiaris) Sverige Fyledalen, Skåne
122 1994-02-26 Isfugl (Alcedo atthis) Sverige Vombsjön, Skåne
121 1994-02-26 Spurveugle (Glaucidium passerinum) Sverige Fyledalen, Skåne
120 1994-02-26 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Sverige Sövdesjön, Skåne
119 1994-02-26 Grågås (Anser anser) Sverige Krageholmssjön, Skåne
118 1994-01-22 Vindrossel (Turdus iliacus) Danmark Gavnø, Næstved
117 1994-01-22 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Danmark Gavnø, Næstved
116 1994-01-22 Taffeland (Aythya ferina) Danmark Gavnø, Næstved
115 1994-01-22 Troldand (Aythya fuligula) Danmark Gavnø, Næstved
114 1994-01-16 Vandstær (Cinclus cinclus) Danmark Høm Mølle/Ringsted Å
113 1994-01-02 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Danmark Feddet, Præstø
112 1994-01-02 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Danmark Feddet, Præstø
111 1994-01-02 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Danmark Feddet, Præstø
110 1994-01-02 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Danmark Feddet, Præstø
109 1994-01-02 Halemejse (Aegithalos caudatus) Danmark Feddet, Præstø
108 1994-01-02 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Danmark Feddet, Præstø
107 1994-01-02 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Danmark Feddet, Præstø
106 1994-01-02 Havlit (Clangula hyemalis) Danmark Feddet, Præstø
105 1994-01-02 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Danmark Feddet, Præstø
1993
104 1993-12-29 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Danmark Knudshoved Odde, Vordingborg
103 1993-12-29 Canadagås (Branta canadensis) Danmark Knudshoved Odde, Vordingborg
102 1993-12-29 Sangsvane (Cygnus cygnus) Danmark Knudshoved Odde, Vordingborg
101 1993-10-10 Skovskade (Garrulus glandarius) Danmark Ulvshale, Møn
100 1993-10-10 Spætmejse (Sitta europaea) Danmark Ulvshale, Møn
99 1993-10-10 Musvåge (Buteo buteo) Danmark Ulvshale, Møn
98 1993-09-12 Trane (Grus grus) Tyskland Rügen, Mecklenburg-Vorpommern
97 1993-09-12 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Tyskland Rügen, Mecklenburg-Vorpommern
96 1993-09-12 Spurvehøg (Accipiter nisus) Tyskland Rügen, Mecklenburg-Vorpommern
95 1993-09-12 Rød Glente (Milvus milvus) Tyskland Rügen, Mecklenburg-Vorpommern
94 1993-09-12 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Tyskland Rügen, Mecklenburg-Vorpommern
93 1993-08-30 Bjergand (Aythya marila) Danmark Kulsbjerge, Vordingborg
92 1993-08-15 Vendehals (Jynx torquilla) Danmark Kulsbjerge, Vordingborg
91 1993-08-15 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Danmark Kulsbjerge, Vordingborg
90 1993-08-12 Topmejse (Lophophanes cristatus) Danmark Vingsted, Vejle
89 1993-07-31 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Grækenland Platanias vest for Chania, Kreta
88 1993-07-30 Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Grækenland Platanias vest for Chania, Kreta
87 1993-07-29 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Grækenland Souda Bay, Kreta
86 1993-06-13 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Danmark Vaserne, Birkerød
85 1993-06-13 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Danmark Vaserne, Birkerød
84 1993-06-12 Alk (Alca torda) Sverige Hallands Väderö
83 1993-06-12 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Sverige Hallands Väderö
82 1993-06-12 Allike (Coloeus monedula) Sverige Hallands Väderö
81 1993-06-12 Havesanger (Sylvia borin) Sverige Hallands Väderö
80 1993-06-12 Gulbug (Hippolais icterina) Sverige Hallands Väderö
79 1993-06-12 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Sverige Hallands Väderö
78 1993-06-12 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Sverige Hallands Väderö
77 1993-06-12 Skærpiber (Anthus petrosus) Sverige Hallands Väderö
76 1993-06-12 Gøg (Cuculus canorus) Sverige Hallands Väderö
75 1993-06-12 Huldue (Columba oenas) Sverige Hallands Väderö
74 1993-06-12 Tejst (Cepphus grylle) Sverige Hallands Väderö
73 1993-06-12 Fjordterne (Sterna hirundo) Sverige Hallands Väderö
72 1993-06-12 Ederfugl (Somateria mollissima) Sverige Hallands Väderö
71 1993-06-12 Knortegås (Branta bernicla) Sverige Hallands Väderö
70 1993-06-04 Tornsanger (Curruca communis) Danmark Kulsbjerge, Vordingborg
69 1993-06-04 Engpiber (Anthus pratensis) Danmark Kulsbjerge, Vordingborg
68 1993-06-04 Digesvale (Riparia riparia) Danmark Kulsbjerge, Vordingborg
67 1993-06-04 Mursejler (Apus apus) Danmark Kulsbjerge, Vordingborg
66 1993-05-31 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Danmark Nyord, Møn
65 1993-05-29 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Danmark Ydernæs, Næsted
64 1993-05-29 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Danmark Ydernæs, Næstved
63 1993-05-28 Ringdue (Columba palumbus) Danmark Masnedø, Vordingborg
62 1993-05-28 Gulspurv (Emberiza citrinella) Danmark Masnedø, Vordingborg
61 1993-05-28 Tornirisk (Linaria cannabina) Danmark Stensved øst for Vordingborg
60 1993-05-28 Stillits (Carduelis carduelis) Danmark Masnedø, Vordingborg
59 1993-05-28 Råge (Corvus frugilegus) Danmark Masnedø, Vordingborg
58 1993-05-28 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Danmark Masnedø, Vordingborg
57 1993-05-28 Sanglærke (Alauda arvensis) Danmark Masnedø, Vordingborg
56 1993-05-28 Klippedue (Columba livia) Danmark Masnedø, Vordingborg
55 1993-05-28 Svartbag (Larus marinus) Danmark Masnedø, Vordingborg
54 1993-05-28 Fasan (Phasianus colchicus) Danmark Masnedø, Vordingborg
53 1993-05-28 Gråand (Anas platyrhynchos) Danmark Masnedø, Vordingborg
52 1993-05-22 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Danmark Kulsbjerge, Vordingborg
51 1993-05-15 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Danmark Masnedø, Vordingborg
50 1993-05-15 Grønirisk (Chloris chloris) Danmark Masnedø, Vordingborg
49 1993-05-15 Bogfinke (Fringilla coelebs) Danmark Masnedø, Vordingborg
48 1993-05-15 Stær (Sturnus vulgaris) Danmark Masnedø, Vordingborg
47 1993-05-15 Gråspurv (Passer domesticus) Danmark Masnedø, Vordingborg
46 1993-05-15 Gråkrage (Corvus cornix) Danmark Masnedø, Vordingborg
45 1993-05-15 Husskade (Pica pica) Danmark Masnedø, Vordingborg
44 1993-05-15 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Danmark Masnedø, Vordingborg
43 1993-05-15 Musvit (Parus major) Danmark Masnedø, Vordingborg
42 1993-05-15 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Danmark Rosenfelt, Vordingborg
41 1993-05-15 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Danmark Masnedø, Vordingborg
40 1993-05-15 Gransanger (Phylloscopus collybita) Danmark Rosenfelt, Vordingborg
39 1993-05-15 Munk (Sylvia atricapilla) Danmark Rosenfelt, Vordingborg
38 1993-05-15 Solsort (Turdus merula) Danmark Masnedø, Vordingborg
37 1993-05-15 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Danmark Masnedø, Vordingborg
36 1993-05-15 Rødhals (Erithacus rubecula) Danmark Rosenfelt, Vordingborg
35 1993-05-15 Nattergal (Luscinia luscinia) Danmark Masnedø, Vordingborg
34 1993-05-15 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Danmark Masnedø, Vordingborg
33 1993-05-15 Landsvale (Hirundo rustica) Danmark Masnedø, Vordingborg
32 1993-05-15 Bysvale (Delichon urbicum) Danmark Masnedø, Vordingborg
31 1993-05-15 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Danmark Rosenfelt, Vordingborg
30 1993-05-15 Havterne (Sterna paradisaea) Danmark Masnedø, Vordingborg
29 1993-05-15 Sølvmåge (Larus argentatus) Danmark Masnedø, Vordingborg
28 1993-05-15 Stormmåge (Larus canus) Danmark Masnedø, Vordingborg
27 1993-05-15 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Danmark Masnedø, Vordingborg
26 1993-05-15 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Danmark Masnedø, Vordingborg
25 1993-05-15 Strandskade (Haematopus ostralegus) Danmark Masnedø, Vordingborg
24 1993-05-15 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Danmark Masnedø, Vordingborg
23 1993-05-15 Skarv (Phalacrocorax carbo) Danmark Masnedø, Vordingborg
22 1993-04-21 Svaleklire (Tringa ochropus) Danmark Kulsbjerge, Vordingborg
21 1993-04-13 Skovhornugle (Asio otus) Danmark Kulsbjerge, Vordingborg
20 1993-04-13 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Danmark Kulsbjerge, Vordingborg
19 1993-04-10 Ravn (Corvus corax) Danmark Årø, Haderslev
18 1993-04-10 Rødben (Tringa totanus) Danmark Årø Kalv, Haderslev
17 1993-04-10 Storspove (Numenius arquata) Danmark Årø, Haderselv
16 1993-04-10 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Danmark Årø Kalv, Haderslev
15 1993-04-10 Klyde (Recurvirostra avosetta) Danmark Årø Kalv, Haderslev
14 1993-04-10 Rørhøg (Circus aeruginosus) Danmark Årø, Haderslev
13 1993-04-10 Hvinand (Bucephala clangula) Danmark Årø Kalv, Haderslev
12 1993-04-10 Skeand (Spatula clypeata) Danmark Årø Kalv, Haderslev
11 1993-04-10 Spidsand (Anas acuta) Danmark Årø Kalv, Haderslev
10 1993-04-10 Pibeand (Mareca penelope) Danmark Årø Kalv, Haderslev
1992
9 1992-03-14 Sortmejse (Periparus ater) Danmark Feddet, Præstø
8 1992-03-14 Sumpmejse (Poecile palustris) Danmark Feddet, Præstø
7 1992-03-14 Fuglekonge (Regulus regulus) Danmark Feddet, Præstø
6 1992-03-14 Vibe (Vanellus vanellus) Danmark Feddet, Præstø
5 1992-03-14 Blishøne (Fulica atra) Danmark Præstø Overdrev, Præstø
4 1992-03-14 Duehøg (Accipiter gentilis) Danmark Feddet, Præstø
3 1992-03-14 Gravand (Tadorna tadorna) Danmark Feddet, Præstø
2 1992-03-14 Knopsvane (Cygnus olor) Danmark Feddet, Præstø
1 1992-03-14 Fiskehejre (Ardea cinerea) Danmark Feddet, Præstø
Annoncer