VP Artsliste - Kronologisk

Troels M. Krogh

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2014
474 2014-11-09 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Asserbo Strand
473 2014-04-05 Maina (Acridotheres tristis) Israel V/Tel Aviv
472 2014-03-30 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Eilat
471 2014-03-29 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Jordan V/Petra
470 2014-03-28 * Brun Sule (Sula leucogaster) Israel Eilat
469 2014-03-28 Revhejre (Egretta gularis) Israel Eilat
468 2014-03-28 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) Israel Ne'ot Smadar
467 2014-03-27 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel Eilat
466 2014-03-27 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Israel Ne'ot Smadar
465 2014-03-26 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Nizzana
464 2014-03-26 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Ben Gurions Grav
463 2014-03-25 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Israel Eilat
462 2014-03-25 Namaquadue (Oena capensis) Israel Eilat
461 2014-03-24 * Kejserørn (Aquila heliaca) Israel Eilat
460 2014-03-24 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Eilat
459 2014-03-24 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Eilat
458 2014-03-24 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Eilat
457 2014-03-24 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
456 2014-03-24 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Eilat
2013
455 2013-04-20 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Danmark Vestre Kirkegård/Kbh.
2012
454 2012-03-20 * Mandarinand (Aix galericulata) Tyskland Tiergarten/Berlin
2011
453 2011-11-12 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Danmark V/Mølleåen
452 2011-02-26 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Syd for Agadir
451 2011-02-26 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Syd for Agadir
450 2011-02-25 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Marokko Nord for Agadir
449 2011-02-23 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko V/Guelmine
448 2011-02-23 Brillesanger (Curruca conspicillata) Marokko V/Guelmine
447 2011-02-22 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Marokko V/Guelmine
446 2011-02-22 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Guelmine
445 2011-02-22 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko V/Guelmine
444 2011-02-22 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Marokko V/Guelmine
443 2011-02-22 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Marokko V/Guelmine
442 2011-02-22 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko V/Guelmine
441 2011-02-22 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko V/Guelmine
440 2011-02-22 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko V/Guelmine
439 2011-02-21 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Marokko Mell. Agadir og Guelmine
438 2011-02-21 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Marokko Mell. Agadir og Guelmine
437 2011-02-21 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Mell. Agadir og Guelmine
436 2011-02-21 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Mell. Agadir og Guelmine
435 2011-02-21 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko Agadir Lufthavn
2010
434 2010-07-08 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Island Havet s/v for Reykjavik
433 2010-07-08 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Island Havet s/v for Reykjavik
432 2010-07-03 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Myvatn
431 2010-07-01 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Island Astjörn/Reykerness halvøen
430 2010-06-29 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Thingvellir
429 2010-04-14 Dværggås (Anser erythropus) Danmark Klydesøen/Vestamager
428 2010-03-02 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Danmark Roskilde Vig
2009
427 2009-10-14 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Danmark Grønjordssøen, Amager Fælled
426 2009-05-27 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Tyrkiet Birezik
425 2009-05-27 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Tyrkiet Birezik
424 2009-05-27 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birezik
423 2009-05-27 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birezik
422 2009-05-27 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birezik
421 2009-05-27 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Tyrkiet Birezik
420 2009-05-27 Eremitibis (Geronticus eremita) Tyrkiet Birezik (også set i Marokko februar 2011)
419 2009-05-26 * Grøn Biæder (Merops persicus) Tyrkiet Euphrates mellem Adiyaman og Sanliurfa
418 2009-05-26 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Nemrud Dagi
417 2009-05-26 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Nemrud Dagi
416 2009-05-26 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Nemrud Dagi
415 2009-05-26 Sørgemejse (Poecile lugubris) Tyrkiet Nemrud Dagi
414 2009-05-26 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Nemrud Dagi
413 2009-05-26 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Nemrud Dagi
412 2009-05-26 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Romersk bro v/Nemrud Dagi
411 2009-05-25 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Tyrkiet Diyarbaker
410 2009-05-24 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Tyrkiet Van Søen
409 2009-05-23 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Tyrkiet Van Søen
408 2009-05-23 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Tyrkiet V/Van Søen
407 2009-05-23 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Tyrkiet Galdiran
406 2009-05-22 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Tyrkiet Igdir
405 2009-05-22 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Halikisla
404 2009-05-22 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet Arallik
403 2009-05-22 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Halikisla
402 2009-05-22 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Somkaya
401 2009-05-21 * Armensk Måge (Larus armenicus) Tyrkiet Ardahan
400 2009-05-20 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Tyrkiet Sevrikaya
399 2009-05-20 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Tyrkiet Kalkandera
398 2009-05-19 * Rosenstær (Pastor roseus) Tyrkiet V/Askale
397 2009-05-18 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Tyrkiet Sultan Sazligi
396 2009-05-17 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Tyrkiet Demirkazik
395 2009-05-17 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Tyrkiet Demirkazik
394 2009-05-17 * Slagfalk (Falco cherrug) Tyrkiet Sultan Sumpene
393 2009-05-17 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Tyrkiet Cucurbag
392 2009-05-17 Cettisanger (Cettia cetti) Tyrkiet Demirkazik
391 2009-05-17 Dværglærke (Alaudala rufescens) Tyrkiet Sultan Sumpene
390 2009-05-17 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Cucurbag
389 2009-05-17 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Cucurbag
388 2009-05-17 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Cucurbag
387 2009-05-16 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Tyrkiet Demirzi
386 2009-05-16 * Dværghornugle (Otus scops) Tyrkiet Cucurbag
385 2009-05-16 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Demirzi
384 2009-05-16 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Tyrkiet Demirzi
383 2009-05-16 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Demirzi
382 2009-05-16 Rustværling (Emberiza caesia) Tyrkiet Demirzi
381 2009-05-15 * Lille Sejler (Apus affinis) Tyrkiet Nezbahane
380 2009-05-15 Rustand (Tadorna ferruginea) Tyrkiet Gøkzu
379 2009-05-15 * Triel (Burhinus oedicnemus) Tyrkiet Gøkzu
378 2009-05-15 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Tyrkiet Gøkzu
377 2009-05-15 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Tyrkiet Gøkzu
376 2009-05-15 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Tyrkiet Gøkzu
375 2009-05-15 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Tyrkiet Gøkzu
374 2009-05-15 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Tyrkiet Nezbahane
373 2009-05-15 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Nezbahane
372 2009-05-15 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Tyrkiet Gøkzu
371 2009-05-15 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Tyrkiet Gøkzu
370 2009-05-14 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Tyrkiet Adana
369 2009-05-14 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Tyrkiet Tuzla Greek
368 2009-05-14 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Tyrkiet Tuzla Greek
367 2009-05-14 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Tyrkiet Tuzla Greek
366 2009-05-14 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet Tuzla Greek
365 2009-05-13 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Tyrkiet Istanbul
364 2009-05-13 * Høgesanger (Curruca nisoria) Tyrkiet Istanbul
363 2009-05-13 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tyrkiet Istanbul
362 2009-05-13 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Tyrkiet Istanbul
361 2009-05-13 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Tyrkiet Bosporus Strædet
360 2009-05-12 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Georgien Gudauri
359 2009-05-12 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Georgien Kazbegi
358 2009-05-12 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Kazbegi
357 2009-05-11 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Georgien Kazbegi
356 2009-05-11 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Georgien Kazbegi
355 2009-05-11 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Georgien Kazbegi
354 2009-05-11 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Kazbegi
353 2009-05-10 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Georgien Kazbegi
352 2009-05-10 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Georgien Kazbegi
351 2009-05-10 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbegi
350 2009-05-10 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Georgien Kazbegi
349 2009-05-10 Murløber (Tichodroma muraria) Georgien Kazbegi
348 2009-05-10 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Georgien Kazbegi
2008
347 2008-05-30 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Danmark Stevns Fyr
2007
346 2007-06-17 Chukarhøne (Alectoris chukar) Grækenland Rhodos
345 2007-01-30 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark V/Zoologisk Musem/København
344 2007-01-21 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Tyskland Køln
2006
343 2006-09-10 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Sverige Falsterbo
342 2006-06-09 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Danmark Helsingør Havn
341 2006-05-08 Savisanger (Locustella luscinioides) Danmark Utterslev Mose
340 2006-05-05 Markpiber (Anthus campestris) Spanien Parque national del Rio Duratón
339 2006-05-05 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Spanien V/Sepúlveda
338 2006-05-05 Mestersanger (Curruca hortensis) Spanien Parque national del Rio Duratón
337 2006-05-05 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Spanien Parque national del Rio Duratón
336 2006-05-03 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Spanien Duratón v/Sepúlveda
335 2006-05-01 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Spanien Serena/Extremadura
334 2006-05-01 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien Serena/Extremadura
333 2006-04-30 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Spanien Borgruinen v/Puebla de Alcocer/Extremadura
332 2006-04-30 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Spanien borgruinen v/Puebla de Alcorer/Extremadura
331 2006-04-30 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien Borgruinen v/Puebla de Alcocer/Extremadura
330 2006-04-30 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien Borgruinen v/Puebla de Alcocer/Extremadura
329 2006-04-30 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien Extremadura
328 2006-04-30 Klippedue (Columba livia) Spanien Borgruinen v/Puebla de Alcocer/Extremadura
327 2006-04-29 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Spanien V/Rio Cubilar/Extremadura
326 2006-04-27 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Extremadura
325 2006-04-27 * Ellekrage (Coracias garrulus) Spanien V/Cáceres/Extremadura
324 2006-04-26 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Spanien Borgruinen i Parque natural de Monfragüe/Extremadu
323 2006-04-26 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Parque natural de Monfragüe/Extremadura
322 2006-04-26 Blådrossel (Monticola solitarius) Spanien Parque natural de Monfragüe/Extremadura
321 2006-04-25 * Klippeværling (Emberiza cia) Spanien Parque natural de Monfragüe/Extremadura
320 2006-04-25 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Spanien Extremadura
319 2006-04-25 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Spanien Extremadura
318 2006-04-25 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Spanien Extremadura
317 2006-04-25 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Parque natural de Monfragüe/Extremadura
316 2006-04-25 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Extremadura
315 2006-04-24 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Spanien Extremadura
314 2006-04-24 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Spanien Extremadura
313 2006-04-24 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Spanien Extremadura
312 2006-04-24 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Spanien Extremadura
311 2006-04-24 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Spanien Belén v/Trujillo/Extremadura
310 2006-04-24 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien Belèn v/Trujillo/Extremadura
309 2006-04-23 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien Extremadura
308 2006-04-15 Stor Hornugle (Bubo bubo) Danmark Brogård Plantage v/Ribe
307 2006-03-08 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Danmark Nærum
306 2006-01-29 * Høgeugle (Surnia ulula) Danmark Gribskov
2005
305 2005-12-18 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Danmark Mosede Havn
304 2005-07-24 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Tyskland Zützen i Odertal
303 2005-04-17 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Danmark Mandø
302 2005-03-24 Fyrremejse (Poecile montanus) Danmark Draved Skov
301 2005-03-24 Grønspætte (Picus viridis) Danmark Draved Skov
2004
300 2004-12-19 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Danmark Køge Sydstrand
299 2004-07-20 Rovterne (Hydroprogne caspia) Danmark Ølsemagle Revle
298 2004-04-18 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Danmark Tissø
2003
297 2003-12-14 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Danmark Køge Sydstrand
296 2003-06-26 Engsnarre (Crex crex) Danmark Tryggevælde Ådal
295 2003-06-26 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Danmark Tryggevælde Ådal
294 2003-05-14 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Danmark Aarup Vejle
293 2003-05-14 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Danmark Vejlerne/Kraptårnet
292 2003-05-14 Slørugle (Tyto alba) Danmark Ved Gøttrup
291 2003-05-13 Storkjove (Stercorarius skua) Danmark Skagen
290 2003-04-17 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Danmark Maderne v/Præstø
289 2003-04-13 Gulirisk (Serinus serinus) Danmark Gilbjerghoved
288 2003-03-25 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Egypten Sharm El Sheikh
287 2003-03-25 Vendehals (Jynx torquilla) Egypten Sharm El Sheikh
286 2003-03-25 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Egypten Sham El Sheikh
285 2003-03-25 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Egypten Sharm El Sheikh
284 2003-03-25 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Egypten Sharm El Sheikh
283 2003-03-24 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Egypten Sharm El Sheikh
282 2003-03-23 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Egypten V/Rasteplads i Sinaiørkenen
281 2003-03-19 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Egypten Luxor
280 2003-03-19 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Egypten V/Karnaktemplet
279 2003-03-17 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Egypten Nilen, mell. Aswan og Luxor
278 2003-03-16 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Egypten Aswan
277 2003-03-16 * Sort Stork (Ciconia nigra) Egypten Aswan
276 2003-03-16 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Egypten Aswan
275 2003-03-16 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Egypten Aswan
274 2003-03-16 Mangrovehejre (Butorides striata) Egypten Aswan
273 2003-03-16 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten Aswan
272 2003-03-16 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Egypten Aswan
271 2003-03-16 Masketornskade (Lanius nubicus) Egypten Aswan
270 2003-03-16 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Aswan
269 2003-03-16 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Egypten Philæ Templet v/Aswan
268 2003-03-16 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Philæ Templet v/Aswan
267 2003-03-15 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Egypten Nilen, mell. Luxor og Aswan
266 2003-03-15 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Egypten Nilen, mell. Luxor og Aswan
265 2003-03-15 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Egypten Nilen, mell. Luxor og Aswan
264 2003-03-15 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Egypten Nilen, mell. Luxor og Aswan
263 2003-03-14 * Tophejre (Ardeola ralloides) Egypten Nilen, mell. Luxor og Aswan
262 2003-03-14 * Kohejre (Bubulcus ibis) Egypten Nilen, mell. Luxor og Aswan
261 2003-03-14 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Egypten Nilen, mell. Luxor og Aswan
260 2003-03-14 Gråfisker (Ceryle rudis) Egypten Nilen, mell. Luxor og Aswan
259 2003-03-14 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Egypten Kongernes Dal
258 2003-03-14 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Egypten Kongernes Dal
257 2003-03-13 Sporevibe (Vanellus spinosus) Egypten Luxor
256 2003-03-13 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Egypten Luxor
255 2003-01-18 * Stellersand (Polysticta stelleri) Danmark Nivå bugten
254 2003-01-12 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Danmark Rågeleje
2002
253 2002-09-06 * Damklire (Tringa stagnatilis) Danmark Ølsemagle Revle
252 2002-08-31 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Danmark Ved Særslev havn
251 2002-07-01 Turteldue (Streptopelia turtur) Italien Toscana
250 2002-07-01 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Italien Alperne
249 2002-06-06 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Danmark Kongelunden
248 2002-05-17 Natravn (Caprimulgus europaeus) Danmark Køge Sydstrand
247 2002-05-14 Græshoppesanger (Locustella naevia) Danmark Porsemosen
246 2002-05-12 Pungmejse (Remiz pendulinus) Danmark Sømosen
245 2002-05-09 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Danmark Tostholm Mose, Sengeløse
244 2002-05-01 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Danmark Skagen Nordstrand
243 2002-04-28 Gråmåge (Larus hyperboreus) Danmark Skagen Havn
242 2002-01-04 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Danmark Stubben, Københavns Nordhavn
2001
241 2001-10-21 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Danmark Stubben, Københavns Nordhavn
240 2001-10-20 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Sverige Falsterbo
239 2001-10-10 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Danmark Utterslev Mose
238 2001-09-22 * Steppehøg (Circus macrourus) Sverige Falsterbo
237 2001-09-22 Aftenfalk (Falco vespertinus) Sverige Falsterbo
236 2001-09-22 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Sverige Falsterbo
235 2001-09-22 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Sverige Falsterbo
234 2001-08-31 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Danmark Kongelundskroen
233 2001-08-11 Kærløber (Calidris falcinellus) Danmark Ølsemagle Revle
232 2001-08-10 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Danmark Ølsemagle Revle
231 2001-08-10 Stenvender (Arenaria interpres) Danmark Ølsemagle Revle
230 2001-08-07 Sandløber (Calidris alba) Danmark Ølsemagle Revle
229 2001-08-05 Odinshane (Phalaropus lobatus) Danmark Ølsemagle Revle
228 2001-07-22 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Danmark Vadehavet v/Højer Camping
227 2001-07-22 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Danmark Vadehavet v/Højer Camping
226 2001-07-22 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Danmark Vadehavet v/Højer Camping
225 2001-07-17 Skestork (Platalea leucorodia) Danmark Vejlerne
224 2001-06-30 Biæder (Merops apiaster) Danmark Røsnæs
223 2001-06-27 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Danmark Vaserne
222 2001-06-21 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Danmark Lyngby Sø
221 2001-06-10 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Danmark Tueholmsøen/Vallensbæk
220 2001-06-09 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Danmark Vestamager
219 2001-06-03 Vandrikse (Rallus aquaticus) Danmark Hejresøen/Vestamager
218 2001-04-22 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Danmark Rømø
217 2001-04-22 Sortklire (Tringa erythropus) Danmark Margrethekog
216 2001-04-22 Blåhals (Luscinia svecica) Danmark Hvidåen v/Møllehus
215 2001-04-22 Ringdrossel (Turdus torquatus) Danmark Rømø
214 2001-04-14 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Danmark Nyord
213 2001-04-11 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Danmark Christianshavns Vold
212 2001-03-28 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Danmark Mathildebroen/Mølleåen
211 2001-03-11 Pibesvane (Cygnus columbianus) Danmark Vestsjælland
210 2001-03-03 Rørdrum (Botaurus stellaris) Danmark Vestamager
209 2001-01-06 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Danmark Klydesøen Vestamager
208 2001-01-01 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Norge Oslofjorden
2000
207 2000-04-15 Svaleklire (Tringa ochropus) Danmark Gilbjerghoved
206 2000-04-15 Hedelærke (Lullula arborea) Danmark Gilbjerghoved
205 2000-04-05 Vandrefalk (Falco peregrinus) Danmark Gilbjerghoved
204 2000-02-12 Skovhornugle (Asio otus) Danmark Søborg
1998
203 1998-02-27 Vindrossel (Turdus iliacus) Danmark Kisserup Krat v/Kirke Hvalsø
1995
202 1995-05-20 Tinksmed (Tringa glareola) Danmark Skullerupholm v/Kirke Hvalsø
201 1995-01-13 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Danmark Kisserup Krat v/Kirke Hvalsø
200 1995-01-01 Havørn (Haliaeetus albicilla) Sverige Skåne
199 1995-01-01 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Sverige Skåne
1994
198 1994-01-01 Huldue (Columba oenas) Sverige Falsterbo
197 1994-01-01 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Sverige Falsterbo
196 1994-01-01 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Sverige Falsterbo
195 1994-01-01 Blisgås (Anser albifrons) Sverige Skåne
194 1994-01-01 Bramgås (Branta leucopsis) Sverige Skåne
193 1994-01-01 Hvidklire (Tringa nebularia) Sverige Skåne
1991
192 1991-01-01 Ravn (Corvus corax) Danmark Fredensborg Slotshave
1990
191 1990-07-01 Ride (Rissa tridactyla) Skotland
1988
190 1988-07-01 Sort Glente (Milvus migrans) Tyskland Ved Bodensee
1986
189 1986-01-01 Trane (Grus grus) Danmark Hellebæk
188 1986-01-01 Sortspætte (Dryocopus martius) Danmark Tisvilde Hegn
1985
187 1985-01-01 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Danmark Falster
1983
186 1983-07-01 Kirkeugle (Athene noctua) Grækenland Akropolishøjen/Athen
185 1983-07-01 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Grækenland
1981
184 1981-07-01 * Gråsejler (Apus pallidus) Spanien Pyænærerne
183 1981-07-01 Hærfugl (Upupa epops) Spanien Nordøst Spanien
182 1981-07-01 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Spanien
181 1981-07-01 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Spanien Pyænæerne
180 1981-01-01 Silkehejre (Egretta garzetta) Italien Ved Venezia
179 1981-01-01 Sølvhejre (Ardea alba) Italien Ved Venezia
178 1981-01-01 Sildemåge (Larus fuscus) Danmark Skagen
177 1981-01-01 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Danmark Skagen
176 1981-01-01 Vandstær (Cinclus cinclus) Tyskland München
175 1981-01-01 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Danmark Ishøj Industrikvarter
1980
174 1980-01-01 Topmejse (Lophophanes cristatus) Danmark Skagen
173 1980-01-01 Hjejle (Pluvialis apricaria) Danmark Midtjylland
172 1980-01-01 Storspove (Numenius arquata) Danmark Midtjylland
1979
171 1979-01-01 Sortand (Melanitta nigra) Danmark Skagen
1978
170 1978-01-01 Skovpiber (Anthus trivialis) Danmark Kongelunden
169 1978-01-01 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Danmark Kongelunden
168 1978-01-01 Pirol (Oriolus oriolus) Danmark Kongelunden
167 1978-01-01 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Danmark Fælledparken
1976
166 1976-12-01 Sortkrage (Corvus corone) England London
1974
165 1974-01-01 Bomlærke (Emberiza calandra) Danmark Porsemosen
1973
164 1973-01-01 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Danmark Tueholmsøen/Albertslund
1972
163 1972-01-01 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Danmark Skagen
162 1972-01-01 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Danmark Stevns
1971
161 1971-09-10 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien Salo v/Gardasøen
160 1971-01-01 Brushane (Calidris pugnax) Danmark Saltholm
159 1971-01-01 Toplærke (Galerida cristata) Danmark Albertslund Bycenter
1970
158 1970-01-01 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Danmark Jægersborg Dyrehave
1967
157 1967-01-01 Skovspurv (Passer montanus) Danmark Albertslund
1966
156 1966-01-01 Grønirisk (Chloris chloris) Danmark Albertslund
Annoncer