VP Artsliste - Kronologisk

Knud Andreas Jønsson

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
577 2023-08-08 * Brun Sule (Sula leucogaster) Sverige Stockholm Port
2022
576 2022-12-19 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Sverige Förslöv
575 2022-10-15 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Danmark Agger By
2021
574 2021-12-06 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Sverige Vargön, Västergötland
573 2021-01-16 * Prærietrane (Antigone canadensis) Danmark Avnø
2020
572 2020-01-25 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) Sverige Trelleborg
2018
571 2018-01-08 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Sverige Utteros, Halland
2016
570 2016-11-13 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) Sverige Staffanstorp, Skåne
2015
569 2015-02-03 Sortbrun And (Anas rubripes) Sverige Dagshög, Skåne
2014
568 2014-05-26 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Storbritannien Cairngorms NP
567 2014-04-01 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Sverige Mörkö, Sörmland, Sverige
2012
566 2012-05-02 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) Sverige Gislövs Stjärna, Skåne
565 2012-01-08 * Brundrossel (Turdus eunomus) Sverige Bergkvara, Växjö, Småland
2011
564 2011-10-21 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Danmark Mandø
563 2011-03-26 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Danmark Blåvand
2010
562 2010-07-14 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Danmark Skørping
561 2010-06-20 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Finland Pyhajärvi
560 2010-06-20 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland Valtavaara
559 2010-06-15 * Orientsejler (Apus pacificus) Danmark Hejresøen, Amager
558 2010-06-10 * Mandarinand (Aix galericulata) Tyskland Tiergarten, Berlin
2008
557 2008-12-05 Hedepiber (Anthus rubescens) Sverige Årnäshalvön, Varberg
2006
556 2006-10-16 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Danmark Mandø
555 2006-05-22 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demircacik
554 2006-05-22 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Demircacik
553 2006-05-21 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Tyrkiet Göksu Delta
552 2006-05-21 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Demircili
551 2006-05-20 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Tyrkiet Limonlo
550 2006-05-20 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Isikli
549 2006-05-19 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
548 2006-05-19 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Birecik
547 2006-05-19 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
546 2006-05-18 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet 25 km north of Cizre
545 2006-05-18 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
544 2006-05-17 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Tyrkiet Lake Van
543 2006-05-17 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Serpmetas
542 2006-05-17 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Serpmetas
541 2006-05-15 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Tyrkiet Kars
540 2006-05-15 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Ishak Pasa
539 2006-05-15 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Ishak Pasa
538 2006-05-14 Murløber (Tichodroma muraria) Georgien Kazbegi
537 2006-05-13 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Georgien Kazbegi
536 2006-05-13 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbegi
535 2006-05-13 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Kazbegi
534 2006-05-13 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Kazbegi
533 2006-05-11 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Tyrkiet Sivri Kaya
532 2006-05-10 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Tyrkiet Sivri Kaya
531 2006-04-16 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Blåvand
530 2006-02-25 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Sverige Falköping
529 2006-02-07 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Tamri
2005
528 2005-10-23 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Coto Doñana
527 2005-10-23 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Spanien Coto Doñana
526 2005-10-23 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Coto Doñana
525 2005-08-10 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Danmark Ølsemagle Revle
524 2005-05-30 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Danmark Sneum Sluse
523 2005-05-10 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Danmark Lakolk, Rømø
2004
522 2004-07-10 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Danmark Rømø
521 2004-07-10 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Danmark Rømø
2003
520 2003-01-13 * Stellersand (Polysticta stelleri) Danmark Nivå
2002
519 2002-09-07 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Danmark Fanø, Hønen
518 2002-06-06 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Danmark Vejlerne
517 2002-04-03 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Danmark Sønderjylland
516 2002-02-07 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tamri
515 2002-02-01 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko River Massa
2001
514 2001-10-20 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Danmark Nordvestsjælland
513 2001-09-01 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Sverige Falsterbo
512 2001-06-09 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Danmark Vejlerne
511 2001-04-01 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Sverige Halmstad Havn
510 2001-03-06 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Danmark Vejlerne
2000
509 2000-09-20 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Danmark Saeby
508 2000-08-15 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Danmark Ølsemagle
507 2000-07-01 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten Luxor
506 2000-02-15 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Danmark Skagen Havn
1999
505 1999-10-17 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Danmark Blåvand
504 1999-07-05 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Danmark Praestø Fed
1998
503 1998-11-24 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Danmark Tipperne
1997
502 1997-10-22 * Verreauxørn (Aquila verreauxii) Israel Ein Gedi
501 1997-10-01 * Slagfalk (Falco cherrug) Israel Negev
500 1997-10-01 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
499 1997-10-01 Sodfalk (Falco concolor) Israel Negev
498 1997-10-01 Lannerfalk (Falco biarmicus) Israel Negev
497 1997-09-01 * Kejserørn (Aquila heliaca) Israel Northern Valley Raptor survey
496 1997-04-28 * Blåvinget And (Spatula discors) Danmark Solbjerg Engsø
495 1997-03-29 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Danmark Harboøre Tange
1996
494 1996-07-01 * Ismåge (Pagophila eburnea) Norge Svalbard
1989
493 1989-07-01 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Island
492 1989-07-01 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island
491 1989-07-01 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island
490 1989-07-01 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Island SW
Annoncer