Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
# | Dato | * | Navn | Lokation | Kort |
---|---|---|---|---|---|
2024 | |||||
196 | 2024-05-03 | Savisanger (Locustella luscinioides) | Vorup Enge / Vorup Engsø (Randers) | ||
195 | 2024-05-03 | Nattergal (Luscinia luscinia) | Vorup Enge / Vorup Engsø (Randers) | ||
194 | 2024-04-29 | Sortterne (Chlidonias niger) | Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers) | ||
193 | 2024-04-29 | Hvidklire (Tringa nebularia) | Nørreådalen omkring Skjern Hovedgård (Viborg) | ||
192 | 2024-04-29 | Tinksmed (Tringa glareola) | Nørreådalen omkring Skjern Hovedgård (Viborg) | ||
191 | 2024-04-29 | Mudderklire (Actitis hypoleucos) | Nørreådalen omkring Skjern Hovedgård (Viborg) | ||
190 | 2024-04-27 | Løvsanger (Phylloscopus trochilus) | Bunken (Frederikshavn) | ||
189 | 2024-04-27 | Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
188 | 2024-04-27 | Skovpiber (Anthus trivialis) | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
187 | 2024-04-27 | Dværgfalk (Falco columbarius) | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
186 | 2024-04-27 | Fjordterne (Sterna hirundo) | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
185 | 2024-04-27 | Havterne (Sterna paradisaea) | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
184 | 2024-04-27 | Svaleklire (Tringa ochropus) | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
183 | 2024-04-27 | Ringdrossel (Turdus torquatus) | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
182 | 2024-04-27 | * | Steppehøg (Circus macrourus) | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | |
181 | 2024-04-27 | Toplærke (Galerida cristata) | Hirtshals (Hjørring) | ||
180 | 2024-04-27 | Digesvale (Riparia riparia) | Juelstrup Sø (Rebild) | ||
179 | 2024-04-27 | Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
178 | 2024-04-24 | Hedelærke (Lullula arborea) | Borup Hede (Viborg) | ||
177 | 2024-04-24 | Lille Præstekrave (Charadrius dubius) | Strandet Enge (Viborg) | ||
176 | 2024-04-13 | Gærdesanger (Curruca curruca) | Helsted/Randers NV by (Randers) | ||
175 | 2024-04-13 | Atlingand (Spatula querquedula) | Kølsen-Skals Engsø (Viborg) | ||
174 | 2024-04-13 | Gul Vipstjert (Motacilla flava) | Kølsen-Skals Engsø (Viborg) | ||
173 | 2024-04-13 | Landsvale (Hirundo rustica) | Kølsen-Skals Engsø (Viborg) | ||
172 | 2024-04-12 | Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) | Risskov Skov (Århus) | ||
171 | 2024-04-11 | Splitterne (Thalasseus sandvicensis) | Fjandø (Holstebro) | ||
170 | 2024-04-11 | Stenpikker (Oenanthe oenanthe) | Thorsminde Havn (Holstebro) | ||
169 | 2024-04-11 | Bjerglærke (Eremophila alpestris) | Traneholm / Bletholm n. for Thorsminde (Lemvig) | ||
168 | 2024-04-10 | Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) | Jordbro Engsø (Skive) | ||
167 | 2024-04-10 | Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) | Jordbro Engsø (Skive) | ||
166 | 2024-04-08 | Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) | Hundsø, Hundsø Mose (Silkeborg) | ||
165 | 2024-04-08 | Agerhøne (Perdix perdix) | Frederiks (Viborg) | ||
164 | 2024-04-03 | Fiskeørn (Pandion haliaetus) | Viskum (Viborg) | ||
163 | 2024-03-29 | * | Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) | Uldum Kær (Hedensted) | |
162 | 2024-03-27 | Lille Flagspætte (Dryobates minor) | Draved Skov (Tønder) | ||
161 | 2024-03-27 | Blåhals (Luscinia svecica) | Magisterkogen (Tønder) | ||
160 | 2024-03-27 | Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) | ||
159 | 2024-03-26 | Brushane (Calidris pugnax) | Jedsted Enge (Esbjerg) | ||
158 | 2024-03-26 | Sortklire (Tringa erythropus) | Jedsted Enge (Esbjerg) | ||
157 | 2024-03-25 | Tundrasædgås (Anser serrirostris) | Viskum (Viborg) | ||
156 | 2024-03-23 | Gransanger (Phylloscopus collybita) | Stoholm (Viborg) | ||
155 | 2024-03-23 | Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) | Selbjerg Vejle (Thisted) | ||
154 | 2024-03-23 | Rørdrum (Botaurus stellaris) | Selbjerg Vejle (Thisted) | ||
153 | 2024-03-23 | Rørhøg (Circus aeruginosus) | Lund Fjord (Thisted) | ||
152 | 2024-03-23 | Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) | Lund Fjord (Thisted) | ||
151 | 2024-03-22 | Bjergirisk (Linaria flavirostris) | Karlby klint (Norddjurs) | ||
150 | 2024-03-22 | Sildemåge (Larus fuscus) | Grenå Havn (Norddjurs) | ||
149 | 2024-03-20 | Sangdrossel (Turdus philomelos) | Stoholm (Viborg) | ||
148 | 2024-03-18 | Skestork (Platalea leucorodia) | Høje Sande, vandområde (Ringkøbing-Skjern) | ||
147 | 2024-03-09 | Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) | Bruunshåb (Viborg) | ||
146 | 2024-03-09 | Hvid Vipstjert (Motacilla alba) | Romlund (Viborg) | ||
145 | 2024-03-09 | Kirkeugle (Athene noctua) | Føvling | ||
144 | 2024-03-06 | Stor Hornugle (Bubo bubo) | Assentoft Grusgrav (Randers) | ||
143 | 2024-03-02 | Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) | Vejers Sommerhusområde (Varde) | ||
142 | 2024-03-01 | Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) | Draved Skov (Tønder) | ||
141 | 2024-03-01 | Hvid Stork (Ciconia ciconia) | Jejsing (Tønder) | ||
140 | 2024-03-01 | Klyde (Recurvirostra avosetta) | Ballum Forland (Tønder) | ||
139 | 2024-03-01 | Rørspurv (Emberiza schoeniclus) | Ballum Forland (Tønder) | ||
138 | 2024-03-01 | Sandløber (Calidris alba) | Ballum Forland (Tønder) | ||
137 | 2024-03-01 | Islandsk Ryle (Calidris canutus) | Ballum Forland (Tønder) | ||
136 | 2024-03-01 | Skovsneppe (Scolopax rusticola) | Draved Skov (Tønder) | ||
135 | 2024-02-19 | Søkonge (Alle alle) | Risskov Skov (Århus) | ||
134 | 2024-02-19 | Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) | Risskov Skov (Århus) | ||
133 | 2024-02-17 | Sortsvane (Cygnus atratus) | Hauge Sø (Varde) | ||
132 | 2024-02-17 | Vibe (Vanellus vanellus) | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | ||
131 | 2024-02-17 | * | Halsbåndstroldand (Aythya collaris) | Hegnet på Holmsland Klit (Ringkøbing-Skjern) | |
130 | 2024-02-17 | Gravand (Tadorna tadorna) | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | ||
129 | 2024-02-17 | Hjejle (Pluvialis apricaria) | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | ||
128 | 2024-02-17 | Fjeldvåge (Buteo lagopus) | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | ||
127 | 2024-02-17 | Fyrremejse (Poecile montanus) | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | ||
126 | 2024-02-17 | Spidsand (Anas acuta) | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | ||
125 | 2024-02-17 | Skægmejse (Panurus biarmicus) | Ballum Forland (Tønder) | ||
124 | 2024-02-17 | Strandhjejle (Pluvialis squatarola) | Emmerlev Kyst (Tønder) | ||
123 | 2024-02-17 | Skeand (Spatula clypeata) | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) | ||
122 | 2024-02-17 | Tornirisk (Linaria cannabina) | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) | ||
121 | 2024-02-14 | Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) | Århus Østhavn (Århus) | ||
120 | 2024-02-14 | Grønspætte (Picus viridis) | Forstbotanisk Have Århus (Århus) | ||
119 | 2024-02-07 | Sortspætte (Dryocopus martius) | Ovenskovgård (Viborg) | ||
118 | 2024-02-05 | Sanglærke (Alauda arvensis) | Skibtved (Frederikshavn) | ||
117 | 2024-02-05 | * | Steppeørn (Aquila nipalensis) | Skibtved (Frederikshavn) | |
116 | 2024-02-03 | Alk (Alca torda) | Roshage og havet ud for (Thisted) | ||
115 | 2024-02-03 | Havlit (Clangula hyemalis) | Roshage og havet ud for (Thisted) | ||
114 | 2024-02-03 | Rødstrubet Lom (Gavia stellata) | Roshage og havet ud for (Thisted) | ||
113 | 2024-02-03 | Sule (Morus bassanus) | Roshage og havet ud for (Thisted) | ||
112 | 2024-02-03 | Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) | Roshage og havet ud for (Thisted) | ||
111 | 2024-02-03 | Skærpiber (Anthus petrosus) | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
110 | 2024-02-03 | Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) | Nytorp (Thisted) | ||
109 | 2024-02-03 | Natugle (Strix aluco) | Krabbesholm Skov, Skive (Skive) | ||
108 | 2024-02-01 | Silkehale (Bombycilla garrulus) | Søborg (Gladsaxe) (Gladsaxe) | ||
107 | 2024-01-30 | Nilgås (Alopochen aegyptiaca) | Finderup (Viborg) | ||
106 | 2024-01-30 | Stor Tornskade (Lanius excubitor) | Viskum (Viborg) | ||
105 | 2024-01-30 | Krikand (Anas crecca) | Viskum (Viborg) | ||
104 | 2024-01-30 | Knarand (Mareca strepera) | Viskum (Viborg) | ||
103 | 2024-01-30 | Fasan (Phasianus colchicus) | Viskum (Viborg) | ||
102 | 2024-01-28 | Trane (Grus grus) | Bispeenge (Odense) | ||
101 | 2024-01-27 | Vandrefalk (Falco peregrinus) | Islands Brygge (København) | ||
100 | 2024-01-21 | Lille Skallesluger (Mergellus albellus) | Mossø, Vestenden (skanderborg) | ||
99 | 2024-01-21 | * | Mandarinand (Aix galericulata) | Lillesø og Ry Møllekanal (Skanderborg) | |
98 | 2024-01-21 | Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) | Lillesø og Ry Møllekanal (Skanderborg) | ||
97 | 2024-01-21 | Munk (Sylvia atricapilla) | Helsted/Randers NV by (Randers) | ||
96 | 2024-01-13 | Sortgrå Ryle (Calidris maritima) | Agger Tange, havsiden (Thisted) | ||
95 | 2024-01-13 | Ride (Rissa tridactyla) | Agger Tange, havsiden (Thisted) | ||
94 | 2024-01-13 | Sortand (Melanitta nigra) | Agger Tange, havsiden (Thisted) | ||
93 | 2024-01-13 | Pibeand (Mareca penelope) | Agger Tange, havsiden (Thisted) | ||
92 | 2024-01-13 | Almindelig Ryle (Calidris alpina) | Krik Vig vest (Thisted) | ||
91 | 2024-01-13 | Toppet Skallesluger (Mergus serrator) | Krik Vig vest (Thisted) | ||
90 | 2024-01-13 | Knortegås (Branta bernicla) | Agger Tange, småsøer i sydende (Thisted) | ||
89 | 2024-01-13 | Svartbag (Larus marinus) | Agger Tange, store nordlige lagune (Thisted) | ||
88 | 2024-01-13 | * | Stillehavslom (Gavia pacifica) | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | |
87 | 2024-01-13 | Lomvie (Uria aalge) | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
86 | 2024-01-13 | Rødben (Tringa totanus) | Krik Vig vest (Thisted) | ||
85 | 2024-01-13 | Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) | Krik Vig vest (Thisted) | ||
84 | 2024-01-13 | Stenvender (Arenaria interpres) | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
83 | 2024-01-13 | Tejst (Cepphus grylle) | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
82 | 2024-01-13 | Snespurv (Plectrophenax nivalis) | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
81 | 2024-01-13 | Fløjlsand (Melanitta fusca) | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
80 | 2024-01-13 | Strandskade (Haematopus ostralegus) | Krik Vig vest (Thisted) | ||
79 | 2024-01-13 | Ederfugl (Somateria mollissima) | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
78 | 2024-01-11 | Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) | Årup/Kvorning Enge (Viborg) | ||
77 | 2024-01-11 | Tajgasædgås (Anser fabalis) | Årup/Kvorning Enge (Viborg) | ||
76 | 2024-01-11 | Huldue (Columba oenas) | Årup/Kvorning Enge (Viborg) | ||
75 | 2024-01-11 | Misteldrossel (Turdus viscivorus) | Årup/Kvorning Enge (Viborg) | ||
74 | 2024-01-11 | Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) | Søndersø, Viborg (Viborg) | ||
73 | 2024-01-10 | Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) | Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers) | ||
72 | 2024-01-10 | Vandrikse (Rallus aquaticus) | Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers) | ||
71 | 2024-01-10 | Bjergpiber (Anthus spinoletta) | Viskum (Viborg) | ||
70 | 2024-01-10 | Engpiber (Anthus pratensis) | Viskum (Viborg) | ||
69 | 2024-01-07 | Skovskade (Garrulus glandarius) | Romlund (Viborg) | ||
68 | 2024-01-06 | Halemejse (Aegithalos caudatus) | Non Mølle (Viborg) | ||
67 | 2024-01-06 | Vindrossel (Turdus iliacus) | Non Mølle (Viborg) | ||
66 | 2024-01-06 | Isfugl (Alcedo atthis) | Non Mølle (Viborg) | ||
65 | 2024-01-06 | Spætmejse (Sitta europaea) | Non Mølle (Viborg) | ||
64 | 2024-01-06 | Havørn (Haliaeetus albicilla) | Non Mølle (Viborg) | ||
63 | 2024-01-06 | Grønsisken (Spinus spinus) | Non Mølle (Viborg) | ||
62 | 2024-01-06 | Stor Gråsisken (Acanthis flammea) | Non Mølle (Viborg) | ||
61 | 2024-01-06 | Fuglekonge (Regulus regulus) | Non Mølle (Viborg) | ||
60 | 2024-01-06 | Vandstær (Cinclus cinclus) | Troldeslugten og Niels Bugges Kro (Viborg) | ||
59 | 2024-01-06 | Træløber (Certhia familiaris) | Non Mølle (Viborg) | ||
58 | 2024-01-06 | Sortkrage (Corvus corone) | Boller, v.f. Viborg (Viborg) | ||
57 | 2024-01-06 | Bomlærke (Emberiza calandra) | Boller, v.f. Viborg (Viborg) | ||
56 | 2024-01-05 | Tårnfalk (Falco tinnunculus) | Gammelstrup v. Stoholm (Viborg) | ||
55 | 2024-01-04 | Grønirisk (Chloris chloris) | Lundgårds Mark (Viborg) | ||
54 | 2024-01-04 | Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) | Lundgårds Mark (Viborg) | ||
53 | 2024-01-04 | Spurvehøg (Accipiter nisus) | Rogenstrup Sø (Viborg) | ||
52 | 2024-01-04 | Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) | Kvosted Bæk (Viborg) | ||
51 | 2024-01-02 | Klippedue (Columba livia) | Randers Havn (Randers) | ||
50 | 2024-01-01 | Knopsvane (Cygnus olor) | Jordbro Engsø (Skive) | ||
49 | 2024-01-01 | Blisgås (Anser albifrons) | Lynderupgårds Enge (Viborg) | ||
48 | 2024-01-01 | Grågås (Anser anser) | Torsholm Sø (Skive) | ||
47 | 2024-01-01 | Bramgås (Branta leucopsis) | Nr. Ørum (Skive) | ||
46 | 2024-01-01 | Canadagås (Branta canadensis) | Torsholm Sø (Skive) | ||
45 | 2024-01-01 | Storspove (Numenius arquata) | Hjarbæk Fjord, nord (Skive) | ||
44 | 2024-01-01 | Dompap (Pyrrhula pyrrhula) | Stoholm (Viborg) | ||
43 | 2024-01-01 | Skovspurv (Passer montanus) | Stoholm (Viborg) | ||
42 | 2024-01-01 | Solsort (Turdus merula) | Stoholm (Viborg) | ||
41 | 2024-01-01 | Blåmejse (Cyanistes caeruleus) | Stoholm (Viborg) | ||
40 | 2024-01-01 | Musvit (Parus major) | Stoholm (Viborg) | ||
39 | 2024-01-01 | Gråspurv (Passer domesticus) | Stoholm (Viborg) | ||
38 | 2024-01-01 | Rødhals (Erithacus rubecula) | Stoholm (Viborg) | ||
37 | 2024-01-01 | Bogfinke (Fringilla coelebs) | Stoholm (Viborg) | ||
36 | 2024-01-01 | Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) | Stoholm (Viborg) | ||
35 | 2024-01-01 | Sumpmejse (Poecile palustris) | Stoholm (Viborg) | ||
34 | 2024-01-01 | Gråkrage (Corvus cornix) | Gammelstrup Hede (Viborg) | ||
33 | 2024-01-01 | Hvinand (Bucephala clangula) | Dalgas Plantage (Viborg) | ||
32 | 2024-01-01 | Musvåge (Buteo buteo) | Rotterdam (Skive) | ||
31 | 2024-01-01 | Sjagger (Turdus pilaris) | Rotterdam (Skive) | ||
30 | 2024-01-01 | Husskade (Pica pica) | Sønder Ørum (Skive) | ||
29 | 2024-01-01 | Fiskehejre (Ardea cinerea) | Jordbro Engsø (Skive) | ||
28 | 2024-01-01 | Gråand (Anas platyrhynchos) | Jordbro Engsø (Skive) | ||
27 | 2024-01-01 | Allike (Coloeus monedula) | Jordbro Engsø (Skive) | ||
26 | 2024-01-01 | Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) | Jordbro Engsø (Skive) | ||
25 | 2024-01-01 | Skarv (Phalacrocorax carbo) | Jordbro Engsø (Skive) | ||
24 | 2024-01-01 | Stormmåge (Larus canus) | Jordbro Engsø (Skive) | ||
23 | 2024-01-01 | Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) | Jordbro Engsø (Skive) | ||
22 | 2024-01-01 | Sølvhejre (Ardea alba) | Jordbro Engsø (Skive) | ||
21 | 2024-01-01 | Sangsvane (Cygnus cygnus) | Jordbro Engsø (Skive) | ||
20 | 2024-01-01 | Sølvmåge (Larus argentatus) | Jordbro Engsø (Skive) | ||
19 | 2024-01-01 | Taffeland (Aythya ferina) | Jordbro Engsø (Skive) | ||
18 | 2024-01-01 | Troldand (Aythya fuligula) | Jordbro Engsø (Skive) | ||
17 | 2024-01-01 | Stor Flagspætte (Dendrocopos major) | Sønder Ørum (Skive) | ||
16 | 2024-01-01 | Ringdue (Columba palumbus) | Nr. Ørum (Skive) | ||
15 | 2024-01-01 | Råge (Corvus frugilegus) | Nr. Ørum (Skive) | ||
14 | 2024-01-01 | Blå Kærhøg (Circus cyaneus) | Nr. Ørum (Skive) | ||
13 | 2024-01-01 | Sortmejse (Periparus ater) | Torsholm Sø (Skive) | ||
12 | 2024-01-01 | Stær (Sturnus vulgaris) | Torsholm Sø (Skive) | ||
11 | 2024-01-01 | Topmejse (Lophophanes cristatus) | Torsholm Sø (Skive) | ||
10 | 2024-01-01 | Pibesvane (Cygnus columbianus) | Torsholm Sø (Skive) | ||
9 | 2024-01-01 | Stor Skallesluger (Mergus merganser) | Hjarbæk Fjord, nord (Skive) | ||
8 | 2024-01-01 | Gulspurv (Emberiza citrinella) | Lynderupgårds Enge (Viborg) | ||
7 | 2024-01-01 | Stillits (Carduelis carduelis) | Skals (Viborg) | ||
6 | 2024-01-01 | Rød Glente (Milvus milvus) | Boller, v.f. Viborg (Viborg) | ||
5 | 2024-01-01 | Ravn (Corvus corax) | Boller, v.f. Viborg (Viborg) | ||
4 | 2024-01-01 | Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) | Stoholm (Viborg) | ||
3 | 2024-01-01 | Blishøne (Fulica atra) | Lovns Bredning ved Virksund (Skive) |