Danske Årsarter 2016

Danske Årsarter 2016

Henrik Dahl


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Dahls kryds

Dette er Henrik Dahls Danske Årsarter 2016

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2016-01-13 Nyråd
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2016-01-01 Gunderslevholm
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2016-01-03 Glænø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2016-01-02 Kalvehave matr
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2016-01-03 Glænø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2016-01-01 Rådmandshaven
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2016-01-07 Rødebro, Porsmose
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2016-01-01 Rådmandshaven
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2016-01-07 Rødebro, Porsmose
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2016-01-02 Kalvehave matr
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2016-03-16 Kalvehave matr.
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2016-01-02 Kalvehave matr
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2016-01-03 Bisserup Havn
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2016-04-21 Stege Sukkerfabriks Jordbassiner
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2016-04-05 Stege Sukkerfabriks Jordbassiner
29 X Knarand (Mareca strepera) 2016-02-02 Maderne
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2016-01-04 Kalvehave matr.
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2016-01-01 Rådmandshaven
33 X Spidsand (Anas acuta) Broksø Enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2016-01-04 Kalvehave matr.
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2016-01-04 Kalvehave matr.
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2016-01-01 Holløse Mølle
41 X Bjergand (Aythya marila) 2016-01-18 Kalvehave matr.
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2016-01-03 Glænø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2016-02-06 Kalvehave matr.
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2016-03-16 Møns Fyr
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2016-01-01 Holløse Mølle
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2016-01-21 Kalvehave matr.
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2016-01-02 Kalvehave matr
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2016-01-03 Glænø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2016-04-20 Jættebrink, Møn
63 X Mursejler (Apus apus) 2016-05-11 Stege By
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2016-04-30 Gåsesøen Ulvshale
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2016-01-01 Næstved
77 X Huldue (Columba oenas) 2016-01-03 Vester Egesborg
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2016-01-01 Rådmandshaven
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2016-01-01 Rådmandshaven
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2016-01-01 Rådmandshaven Stryget
90 X Blishøne (Fulica atra) 2016-01-01 Rådmandshaven
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2016-03-15 Stege By
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2016-01-02 Kalvehave matr
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2016-01-04 Kalvehave matr.
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2016-01-02 Kalvehave matr
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2016-01-02 Kalvehave matr
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2016-03-13 Kalvehave matr.
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2016-04-15 Hegnede Bugt, Luddeholme
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2016-02-07 Maderne, Jungshoved
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2016-01-28 Jungshoved Hovedgård
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2016-03-10 Dybsø Fjord, Kostræde Banker
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2016-05-23 Stege By
120 X Storspove (Numenius arquata) 2016-01-03 Glænø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Bøtø sommerhus tornbladvej
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2016-04-15 Nyord Enge
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2016-04-15 Hegnede Bugt, Luddeholme
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2016-08-28 Borreby Mose
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2016-01-04 Karlslunde mose
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2016-05-04 Even
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2016-04-05 Stege Sukkerfabriks Jordbassiner
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2016-04-10 Kalvehave enge v. for
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2016-04-16 Bøtø sommerhus tornbladvej
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2016-01-01 Næstved
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) Næstved
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2016-01-02 Kalvehave matr.
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2016-01-01 Rådmandshaven
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2016-02-04 Øresundsbroen
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2016-05-05 Even
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2016-04-20 Præstø Fjord syd for Feddet
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2016-01-02 Kalvehave matr
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2016-01-26 Tubæk å, Præstø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2016-01-03 Glænø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2016-04-16 Bøtø Nor
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2016-05-08 Jungsjoved
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2016-01-03 Holsteinsborg Marker
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2016-01-20 Kalvehave matr.
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2016-01-07 Rødebro, Porsmose
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2016-04-16 Bøtø Nor
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2016-01-21 Kalvehave matr.
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2016-01-03 Borreby Mose
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2016-01-03 Holsteinborg Nor
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2016-01-03 Basnæs
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2016-01-01 Holløse
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2016-01-22 Halsted, Ullerslev skov, Lolland
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2016-01-20 Oremandsgård skov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2016-01-03 Vester Egesborg
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2016-01-03 Glænø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2016-01-06 Rødebro, Porsmose
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2016-02-07 Maderne, Jungshoved
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2016-08-31 Kalvehave, matriklen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2016-01-23 Knudsskov øst
318 X Husskade (Pica pica) 2016-01-01 Næstved
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2016-01-01 Vordingborg
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2016-01-01 Vordingborg
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2016-01-01 Vester Egesborg
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2016-01-01 Vordingborg
325 X Ravn (Corvus corax) 2016-01-07 Rødebro, Porsmose
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2016-01-01 Næstved
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2016-01-20 Oremandsgård skov
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2016-01-01 Rådmandshaven
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2016-01-01 Rådmandshaven
332 X Musvit (Parus major) 2016-01-01 Rådmandshaven
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2016-02-13 Stege Sukkerfabriks Jordbassiner
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2016-03-16 Hundevængsgård, Møns klint
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2016-02-02 Roneklint
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) Stege Sukkerfabriks Jordbassiner
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2016-04-07 Kalvehave, matriklen
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2016-04-15 Nyord By
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2016-01-01 Rådmandshaven
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2016-04-16 Bøtø sommerhus tornbladvej
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2016-04-15 Stege Sukkerfabriks Jordbassiner
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2016-04-02 Kalvehave matriklen
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2016-05-05 Even
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2016-05-14 Ulvshale bøndernes hegn
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2016-04-15 Stege Sukkerfabriks Jordbassiner
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2016-05-12 Christinelund, Præstø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2016-04-16 Bøtø sommerhus tornbladvej
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2016-05-03 Kalvehave matr.
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2016-01-14 Kalvehave By
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2016-01-01 Rådmandshaven
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2016-01-01 Rådmandshaven
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2016-04-11 Rude Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2016-04-10 Nørrebro, elme allé
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2016-01-06 Rødebro, Porsmose
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2016-01-01 Vordingborg
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2016-01-01 Næstved
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2016-01-15 Kalvehave matr.
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2016-03-11 Stensved
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2016-03-28 Tybjerg,
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2016-05-23 Stege By
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2016-01-01 Rådmandshaven
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2016-05-08 Christinelund, Præstø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2016-05-22 Kalvehave by, sommerhusområdet
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2016-09-09 Suserup Skov
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2016-04-04 Kalvehave, matr.
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2016-04-09 Kalvehave by
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2016-01-01 Kastrup v Vordingborg
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2016-01-01 Kastrup v Vordingborg
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2016-03-12 Kalvehave matr
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2016-04-15 Stege Sukkerfabriks Jordbassiner
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2016-04-01 Kalvehave By matr.
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2016-03-21 Kalvehave By
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2016-01-06 Rødebro, Porsmose
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2016-01-03 Glænø
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2016-01-03 Holsteinsborg Marker
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2016-01-23 Knudsby, Knudshoved Odde
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2016-01-01 Rådmandshaven
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2016-01-01 Rådmandshaven
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2016-01-07 Rødebro, Porsmose
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2016-04-05 Kalvehave matr
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2016-01-06 Rødebro, Porsmose
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2016-04-16 Bøtø sommerhus tornbladvej
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2016-05-12 Oremandsgård skov
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2016-01-07 Rettestrup s.f. Næstved
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2016-01-19 Kaastrup, Neder Vindinge
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2016-01-23 Statenevej, Knudsby
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2016-01-06 Næstved
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Stege Sukkerfabriks Jordbassiner
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer