Danske Årsarter 2016

Danske Årsarter 2016

Kaj Erik Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kaj Erik Nielsens kryds

Dette er Kaj Erik Nielsens Danske Årsarter 2016

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2016-01-28 køge Sydstrand
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2016-01-13 Strødam Engsø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2016-01-07 Rungsted Strandvej
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2016-01-07 Slotsbakken Hørsholm
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2016-02-17 Ellemosevej
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2016-01-13 Strødam Engsø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2016-02-04 Holløse Bredning
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2016-02-17 Ellemosevej
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2016-02-17 Ellemosevej
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2016-01-06 Slotsbakken Hørsholm
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2016-01-07 Nivå Bugten
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2016-01-28 Harløse Strandeng
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2016-01-25 utterslevmose
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2016-04-07 Nivå bugt tangen
29 X Knarand (Mareca strepera) 2016-01-13 Strødam Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2016-01-21 Roskilde fjord
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2016-01-07 Nivå Bugten
33 X Spidsand (Anas acuta) 2016-10-15 bygholm vejle
34 X Krikand (Anas crecca) 2016-01-28 Ølsemagle Revle
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2016-04-14 Gentofte Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2016-01-13 Strødam Engsø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2016-01-07 Nivå havn
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2016-01-13 Liseleje
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2016-01-24 Gilleje havn
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2016-01-13 Liseleje
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2016-02-17 Melby Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2016-04-02 Mønsklint
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2016-01-07 Nivå havn
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2016-01-15 Strødam Engsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2016-01-11 Fabriksdammen
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2016-03-20 Kronborg
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2016-04-23 Mønsklint
63 X Mursejler (Apus apus) 2016-05-16 Koklapperne
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2016-05-06 Nebbegård alle
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2016-01-16 Rungsted
77 X Huldue (Columba oenas) 2016-02-02 Ellemosevej
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2016-01-06 Slotsbakken Hørsholm
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2016-04-02 Klintholm Havn
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2016-01-18 Vandværket Isterød
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2016-01-25 Utterslev Mose
90 X Blishøne (Fulica atra) 2016-01-07 Nivå Bugten
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-30 Roden eng
93 X Trane (Grus grus) 2016-03-15 Slotsbakken Hørsholm
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2016-01-07 Nivå havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2016-03-26 Havreholm
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2016-02-18 Esrum Søvej
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2016-02-18 Hornbæk Plantage
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2016-05-01 Gurre Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2016-02-27 Nivå bugt tangen
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2016-04-04 sandvadparken
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2016-02-04 Holløse Bredning
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2016-05-16 Koklapperne
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2016-05-16 Koklapperne
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2016-02-27 Nivå bugt tangen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2016-05-02 ishøj Strandpark
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2016-01-28 Græse Strandeng
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2016-07-13 Nivå bugt tangen
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2016-05-02 ishøj Strandpark
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2016-07-13 Nivå bugt tangen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2016-05-02 ishøj Strandpark
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2016-07-04 Nivå bugt tangen
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2016-07-13 Nivå bugt tangen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2016-01-07 Nivå Bugten
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2016-04-30 Nivå bugt tangen
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2016-03-28 Bøgholm søen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) Nivå bugt tangen
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2016-05-02 ishøj Strandpark
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2016-06-08 majbølle nord
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2016-06-02 Nivå bugt tangen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2016-02-04 Rågeleje
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2016-01-07 Ådalsparken
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2016-05-02 Holme sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2016-01-06 Slotsbakken Hørsholm
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2016-01-07 Nivå Bugten
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2016-01-24 Gilleje havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2016-01-06 Slotsbakken Hørsholm
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2016-01-24 Gilleje havn
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2016-04-09 Gentofte Sø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2016-04-07 Nivå bugt tangen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2016-04-30 Nivå bugt tangen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2016-04-25 Nivå bugt tangen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2016-06-07 vigsnæs
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2016-07-10 Kærup holme
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2016-03-20 Kronborg
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2016-04-02 Mønsklint
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2016-01-13 Liseleje
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2016-01-20 Nivå havn
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2016-04-04 Gundsølille
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2016-01-13 Liseleje
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2016-01-07 Usserød å
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2016-07-10 vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2016-04-04 Gundsømagle sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2016-01-07 Usserød å
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2016-02-11 Køge å
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2016-03-28 Hellebæk Avlsgård
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2016-05-20 Slotsbakken Hørsholm
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2016-07-11 Høstmark skov
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2016-01-11 Sjælsmark
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2016-02-15 Sjælsø lund
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2016-03-24 Gilbjerg
264 Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Steppehøg (Circus macrourus)
266 Hedehøg (Circus pygargus)
267 X Rød Glente (Milvus milvus) 2016-03-24 Gilbjerg
268 X Sort Glente (Milvus migrans) 2016-05-20 Slotsbakken Hørsholm
269 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2016-01-28 Vellinge
270 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2016-01-13 Tågerup
271 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
272 X Musvåge (Buteo buteo) 2016-01-07 Isterød
273 Slørugle (Tyto alba)
274 * Dværghornugle (Otus scops)
275 * Sneugle (Bubo scandiacus)
276 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2016-07-11 Kongerslev
277 X Natugle (Strix aluco) 2016-01-07 Slotsbakken Hørsholm
278 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2016-11-12 Gribskov nord
279 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
280 Kirkeugle (Athene noctua)
281 * Perleugle (Aegolius funereus)
282 X Skovhornugle (Asio otus) 2016-01-11 kajerød
283 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2016-01-21 Marbæk
284 Hærfugl (Upupa epops)
285 * Ellekrage (Coracias garrulus)
286 X Isfugl (Alcedo atthis) 2016-01-07 Usserød å
287 * Grøn Biæder (Merops persicus)
288 Biæder (Merops apiaster)
289 X Vendehals (Jynx torquilla) 2016-04-23 Mønsklint
290 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
291 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
292 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2016-01-18 Sjælsø lund
293 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2016-01-07 Nebbegård alle
294 * Guldspætte (Colaptes auratus)
295 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2016-03-23 Sandskredssøen
296 Grønspætte (Picus viridis)
297 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
298 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2016-01-13 Alsønderup
299 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
300 Aftenfalk (Falco vespertinus)
301 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
302 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2016-03-28 Nygård
303 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2016-07-10 Vust Holme
304 * Slagfalk (Falco cherrug)
305 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
306 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2016-02-11 Kronprins frederiksbro
307 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
308 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2016-05-22 Stenholt Indelukke
309 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
310 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
311 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
312 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2016-01-13 Pøle åen
313 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
314 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
315 X Pirol (Oriolus oriolus) 2016-06-07 guldborg
316 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2016-02-02 Helsing Vestkilen
317 X Husskade (Pica pica) 2016-01-06 Slotsbakken Hørsholm
318 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
319 X Allike (Coloeus monedula) 2016-01-06 Slotsbakken Hørsholm
320 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
321 X Råge (Corvus frugilegus) 2016-01-06 Slotsbakken Hørsholm
322 X Sortkrage (Corvus corone) 2016-03-31 Arboretet
323 X Gråkrage (Corvus cornix) 2016-01-07 Slotsbakken Hørsholm
324 X Ravn (Corvus corax) 2016-02-04 Valby
325 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2016-02-13 Nebbegård alle
326 X Sortmejse (Periparus ater) 2016-01-17 Gribskov
327 Topmejse (Lophophanes cristatus)
328 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2016-01-07 Sjælsø lund
329 Fyrremejse (Poecile montanus)
330 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2016-01-06 Slotsbakken Hørsholm
331 X Musvit (Parus major) 2016-01-06 Slotsbakken Hørsholm
332 Pungmejse (Remiz pendulinus)
333 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2016-04-04 Gundsømagle sø
334 X Hedelærke (Lullula arborea) 2016-03-23 Sandskredssøen
335 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2016-02-04 holløse
336 X Toplærke (Galerida cristata) 2016-04-04 Gilleje havn
337 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
338 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
339 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
340 X Digesvale (Riparia riparia) 2016-04-18 Bøgholm søen
341 X Landsvale (Hirundo rustica) 2016-03-28 Hellebæk Avlsgård
342 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
343 X Bysvale (Delichon urbicum) 2016-04-18 Bøgholm søen
344 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2016-04-18 Bøgholm søen
345 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2016-03-21 Sjælsø lund
346 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2016-04-30 Nebbegtård
347 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
348 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
349 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
350 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
351 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
352 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
353 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
354 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2016-04-20 Sandskredssøen
355 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2016-03-28 Hellebæk Avlsgård
356 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
357 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
358 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
359 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
360 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
361 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2016-06-07 kalø grå
362 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
363 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2016-04-30 Nivå bugt tangen
364 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
365 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
366 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2016-05-06 Sjælsø østende
367 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Nivå bugt tangen
368 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
369 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
370 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
371 X Gulbug (Hippolais icterina) 2016-05-18 Langstrup Mose
372 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
373 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
374 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2016-05-23 Isterød Vandværk
375 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2016-07-13 Langstrup Mose
376 Savisanger (Locustella luscinioides)
377 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
378 X Munk (Sylvia atricapilla) 2016-04-17 Sjælsø lund
379 X Havesanger (Sylvia borin) 2016-05-07 Kokkedalskoven
380 * Høgesanger (Curruca nisoria)
381 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2016-04-23 Mønsklint
382 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
383 X Tornsanger (Curruca communis) 2016-05-06 Nebbegård alle
384 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
385 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
386 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
387 * Makisanger (Curruca subalpina)
388 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
389 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
390 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2016-04-18 Hørsholm Slotsbakken
391 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2016-01-17 Gribskov
392 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2016-01-07 Sjælsølund
393 X Spætmejse (Sitta europaea) 2016-01-07 Sjælsø lund
394 X Træløber (Certhia familiaris) 2016-01-18 Sjælsø østende
395 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
396 * Rosenstær (Pastor roseus)
397 X Stær (Sturnus vulgaris) 2016-03-20 Kronborg
398 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
399 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
400 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
401 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
402 Ringdrossel (Turdus torquatus)
403 X Solsort (Turdus merula) 2016-01-06 Slotsbakken Hørsholm
404 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
405 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2016-01-25 Tingskrivervej
406 * Brundrossel (Turdus eunomus)
407 X Sjagger (Turdus pilaris) 2016-01-07 Isterød
408 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2016-01-25 Tingskrivervej
409 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2016-03-21 Sjælsø lund
410 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2016-02-18 Havreholm
411 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
412 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2016-05-21 Stenholt Indelukke
413 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
414 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2016-01-07 Sjælsø lund
415 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
416 Blåhals (Luscinia svecica)
417 X Nattergal (Luscinia luscinia) Langstrup Mose
418 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
419 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
420 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
421 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2016-05-07 Kokkedalskoven
422 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
423 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2016-05-19 Sjælsø lund
424 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
425 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2016-01-24 Gilleje havn
426 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2016-04-30 Nebbegård alle
427 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
428 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
429 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2016-04-21 Melby Overdrev
430 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
431 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
432 Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
433 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-20 Gilleje havn
434 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
435 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
436 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
437 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
438 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
439 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2016-01-25 Rådvad
440 X Gråspurv (Passer domesticus) 2016-01-06 Slotsbakken Hørsholm
441 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
442 X Skovspurv (Passer montanus) 2016-01-11 kajerød
443 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
444 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
445 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
446 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
447 X Jernspurv (Prunella modularis) 2016-02-10 Slotsbakken Hørsholm
448 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2016-06-08 viksø
449 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
450 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2016-03-24 Gilbjerg
451 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2016-03-23 Sandskredssøen
452 * Storpiber (Anthus richardi)
453 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
454 Markpiber (Anthus campestris)
455 X Engpiber (Anthus pratensis) 2016-01-28 køge Sydstrand
456 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2016-04-20 Sandskredssøen
457 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
458 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
459 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
460 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2016-01-24 Gilleje havn
461 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2016-01-11 Slotsbakken Hørsholm
462 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2016-01-09 Slotsbakken Hørsholm
463 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2016-02-27 Hillerød vest
464 * Krognæb (Pinicola enucleator)
465 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2016-01-18 Nebbegtård
466 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
467 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
468 X Grønirisk (Chloris chloris) 2016-01-06 Slotsbakken Hørsholm
469 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2016-03-24 Gilbjerg
470 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2016-04-11 Kyndby vig
471 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2016-02-17 Melby Overdrev
472 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
473 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
474 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
475 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2016-01-17 Gribskov
476 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
477 X Stillits (Carduelis carduelis) 2016-01-18 Sjælsø østende
478 Gulirisk (Serinus serinus)
479 X Grønsisken (Spinus spinus) 2016-01-07 Nebbegård alle
480 Lapværling (Calcarius lapponicus)
481 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2016-01-24 Gilleje havn
482 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2016-04-02 Møn søndre landevej
483 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2016-01-11 kajerød
484 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
485 * Klippeværling (Emberiza cia)
486 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
487 Hortulan (Emberiza hortulana)
488 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
489 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
490 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
491 * Pileværling (Emberiza rustica)
492 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
493 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
494 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
495 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2016-03-24 Gilbjerg
496 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
497 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
498 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
499 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
500 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer