Danske Årsarter 2016

Danske Årsarter 2016

Bo Thyge Johansen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Bo Thyge Johansens kryds

Dette er Bo Thyge Johansens Danske Årsarter 2016

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2016-05-14 Ølands vejle, Ulvedybet
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2016-01-02 Slagelse
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2016-01-02 Borreby Mose
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2016-02-17 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2016-02-19 Torup, Hundested
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2016-01-16 Marbæk Strand
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2016-01-02 Borreby Mose
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2016-03-18 holløse bredning
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2016-05-13 Grenen
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2016-01-02 Sevedø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2016-05-03 holløse bredning
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2016-03-28 holløse bredning
29 X Knarand (Mareca strepera) 2016-01-02 Tissø sydenden
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2016-01-01 Solbjerg Engsø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2016-02-13 Nivå, Tangen.
34 X Krikand (Anas crecca) 2016-01-01 Solbjerg Engsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2016-02-23 Møllekrogen, Esrum Sø
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2016-01-28 Børstrup Hage
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2016-10-03 Stenholt Mølle, Møllekrogen, Esrum Sø
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2016-10-21 Blåvand, sydhukket
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2016-10-21 Blåvand, sydhukket
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2016-01-23 gilleleje havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2016-01-02 Borreby Mose
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2016-01-03 Hornbæk
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2016-05-11 Skagen
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2016-05-07 Skagen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2016-05-06 Skagen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2016-01-02 Sevedø enge
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2016-01-14 Pølemosen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-08-04 Roden Fed (Guldborgsund)
93 X Trane (Grus grus) 2016-03-13 Nyrup Hegn
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2016-01-23 gilleleje havn
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2016-01-04 Slotssøen Hillerød
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2016-01-09 Kyndby Vig/Rev.
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2016-05-14 Lille Vildmose
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2016-01-02 Borreby Mose
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2016-03-19 Selsø sø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2016-01-02 Borreby Mose
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2016-03-28 Gilbjerghoved
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2016-05-14 Gerå
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2016-03-13 Nivåtangen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2016-04-08 Favrholm Voldgrav
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2016-05-18 Gårdbogård
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2016-05-07 Skagen
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2016-05-07 Skagen
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2016-05-16 Vejlerne, Bygholm
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2016-05-11 Skagen
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2016-05-08 Skagen
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2016-05-03 holløse bredning
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2016-05-14 Ulvedybet
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2016-05-14 Gerå
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2016-01-09 over dråby strand
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2016-01-23 Annisse
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2016-01-15 Nivå, tangen
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2016-01-15 Nivå, tangen
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2016-04-22 Selsø sø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2016-03-28 Gilbjerghoved
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2016-01-09 over dråby strand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2016-05-03 holløse bredning
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2016-04-22 Favrholm Sø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2016-01-23 gilleleje havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2016-05-02 Gilbjerghoved
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2016-04-22 Selsø Sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2016-01-23 gilleleje havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2016-04-02 Gilbjerghoved
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2016-08-17 Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2016-04-11 Gilbjerghoved
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2016-05-14 Voerså
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2016-04-22 Selsø sø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2016-05-05 Strandby
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2016-05-06 Skagen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2016-10-28 Børstruphage
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2016-12-27 Børstrup Hage
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2016-03-28 Gilbjerghoved
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2016-01-28 Børstrup Hage
208 X Alk (Alca torda) 2016-01-03 Hornbæk
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2016-03-12 Hundested Havn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2016-01-28 Børstrup Hage
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2016-02-03 Børstrup Hage
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2016-05-11 Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2016-10-29 Børstruphage
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2016-02-03 Børstup Hage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2016-10-28 Børstruphage
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2016-10-28 Børstrup Hage
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2016-05-12 Grenen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2016-01-10 Julebækhus, Hellebæk.
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2016-05-16 Vejlerne, Bygholm
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2016-04-09 lykkesholm, arresø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2016-01-03 Møllekrog, Esrum Sø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2016-05-06 Skagen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2016-03-26 Hellebæk Avlsgård
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2016-05-09 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2016-05-09 Skagen
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2016-05-06 Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2016-03-28 Gilbjerghoved
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2016-01-16 Marbæk Strand
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2016-05-06 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2016-05-08 Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2016-01-02 Lille Åmose
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2016-05-06 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2016-01-03 Esrum Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2016-01-01 Matriklen Hoilmene.
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2016-10-03 Gribskov, Stutterivej/Skelvej.
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2016-01-01 Pølemosen, Arresø
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2016-01-16 Marbæk Strand
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2016-05-07 Skagen
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2016-02-14 Møllekrogen, Esrum Sø.
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2016-01-15 Bangshøj, Tisvilde Hegn.
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2016-05-08 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2016-03-28 Gilbjerghoved
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2016-05-01 Hellebæk Avlsgård
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2016-01-02 Frederikssund
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2016-05-08 Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2016-01-14 Pølemosen
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2016-05-18 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2016-05-07 Skagen
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 2016-01-03 Gurre Sø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2016-02-01 Hillerød By
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2016-05-05 Skagen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2016-01-14 lykkesholm, arresø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2016-03-18 melby overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2016-01-28 Børstrup Hage
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2016-04-03 Gilleleje Havn
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2016-01-31 Køge Sydstrand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2016-04-16 holløse bredning
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2016-04-04 Gilbjerghoved
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2016-04-16 Gilbjerghoved
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2016-04-19 Helllebæk Avlsgård
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2016-05-02 Gilbjerghoved
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2016-10-19 Blåvandshuk, ved P- pladsen.
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2016-04-14 Strødam Engsø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2016-03-28 Gilbjerghoved
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2016-05-12 Grenen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2016-05-08 Skagen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2016-05-24 Gilleleje Golfbane, Dragstrup, Ferle.
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2016-05-19 Grenen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) Grenen
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2016-05-29 Sjælsø vest
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2016-04-11 Gilbjerghoved
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2016-05-14 Ulvedybet
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2016-04-23 Gilbjerghoved
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2016-05-02 Gilbjerghoved
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2016-05-24 Tislvilde Hegn
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2016-01-01 Bækkebro Arresø
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2016-01-02 Hallenslev Mose
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2016-04-11 Hellebæk Avlsgård
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2016-01-31 Bisbebjerg
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2016-03-25 Østskoven
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2016-02-27 Kyndby Vig / Rev
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2016-05-10 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2016-05-15 Grenen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2016-05-19 Grenen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2016-05-01 Stenholts Indelukke
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2016-05-17 Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2016-01-17 Hundested Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2016-04-20 Nødebohuse
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2016-05-03 melby overdrev
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2016-03-28 melby overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2016-05-03 melby overdrev
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2016-01-03 Frederiksborg Slotssø
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Skagen
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2016-01-03 Esrum Møllegård
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2016-04-22 Selsø sø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2016-01-17 Frederiksværk Lystbådehavn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2016-03-19 Østskoven
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2016-10-22 Blåvandshuk
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2016-01-15 Nivå, tangen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2016-04-04 Gilbjerghoved
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2016-05-12 Grenen
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2016-01-15 Hornbæk Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2016-01-03 Gurre Sø
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2016-05-19 Grenen
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2016-01-01 Melby Overdrev
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2016-03-24 melby overdrev
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2016-01-01 Melby Overdrev
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2016-03-18 melby overdrev
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2016-10-30 Bølleljungen Tisvilde hegn.
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2016-05-08 Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2016-10-20 Kallesmærsk Hede
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2016-01-01 Hundested Havn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2016-05-09 Råbjerg
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2016-01-09 Kyndby Vig/Rev.
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer