Danske Årsarter 2016

Danske Årsarter 2016

Finn Brandt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Finn Brandts kryds

Dette er Finn Brandts Danske Årsarter 2016

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2016-03-28 Hedeland golfklub
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2016-01-30 Skarresø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2016-05-10 Agger tange
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2016-02-14 Eskebjerg Vesterlyng
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2016-01-31 Hedeland
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2016-02-14 Alleshave
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2016-02-14 Alleshave
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2016-01-16 Hedeland
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2016-01-30 Havnsø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2016-02-26 Klydesøen
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2016-04-01 Præstesø - Værløse
29 X Knarand (Mareca strepera) 2016-03-18 Nivå strandenge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2016-01-25 Sydhavnstippen
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2016-01-16 Hedeland
33 X Spidsand (Anas acuta) 2016-05-08 Saltholm
34 X Krikand (Anas crecca) 2016-03-18 Ishøj Strandenge
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2016-01-25 Sydhavnstippen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2016-01-25 Sydhavnstippen
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2016-01-30 Havnsø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2016-01-30 Havnsø
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2016-01-30 Havnsø
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2016-01-30 Skarresø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2016-02-26 Klydesøen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2016-01-25 Sydhavnstippen
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2016-01-30 Havnsø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2016-05-12 Bovbjerg fyr
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2016-05-09 Roslev - Skive
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2016-01-02 Brøndbyøster
77 X Huldue (Columba oenas) 2016-03-18 Nivå strandenge
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2016-01-02 Brøndbyøster
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2016-05-10 Vejlerne
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2016-05-10 Vejlerne
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2016-01-25 Sydhavnstippen
90 X Blishøne (Fulica atra) 2016-01-25 Sydhavnstippen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2016-03-18 Nivå strandenge
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2016-01-25 Sydhavnstippen
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2016-01-30 Havnsø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2016-01-30 Havnsø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2016-03-18 Nivå strandenge
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2016-04-09 Tissø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2016-03-13 Holbæk
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2016-05-10 Agger tange
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2016-05-08 Saltholm
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2016-04-01 Ishøj strandenge
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2016-03-18 Nivå strandenge
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2016-05-12 Tipperne
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2016-05-08 Saltholm
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2016-04-01 Ishøj strandenge
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2016-05-08 Saltholm
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2016-05-10 Limfjorden
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2016-05-27 Gribskov - Sandskredsøen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2016-01-25 Sydhavnstippen
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 Tinksmed (Tringa glareola)
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2016-05-08 Saltholm
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2016-05-10 Bulbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2016-01-02 Brøndbyøster
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2016-01-02 Brøndbyøster
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2016-01-25 Sydhavnstippen
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2016-01-02 Brøndbyøster
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2016-04-11 Hellebæk
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2016-05-12 Filsø
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2016-04-01 Holmesø - Brøndby
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2016-05-08 Saltholm
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2016-05-12 Filsø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2016-05-08 Saltholm
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2016-05-10 Vejlerne
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2016-01-30 Havnsø
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2016-03-17 Ishøj
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2016-01-25 Sydhavnstippen
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2016-05-12 Tipperne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2016-05-10 Vejlerne
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2016-01-25 Sydhavnstippen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2016-05-10 Bulbjerg
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2016-01-02 Brøndbyøster
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2016-03-18 Grib skov - Nødebo
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2016-04-01 Værløse
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2016-04-11 Hellebæk avlsgård
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2016-01-30 Strids mølle
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2016-05-11 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2016-01-30 Skarresø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2016-01-31 Hedeland
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2016-01-16 Hedeland
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2016-04-01 Værløse flyveplads
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2016-04-01 Søndersø - Værløse
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2016-01-30 Skarresø
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2016-05-27 Gribskov - Sandskredsøen
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2016-05-13 Nørholm skov - Varde
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2016-01-16 Hedeland
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2016-05-11 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2016-05-27 Gribskov - Sandskredsøen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2016-01-02 Brøndbyøster
318 X Husskade (Pica pica) 2016-01-02 Brøndbyøster
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2016-01-02 Brøndbyøster
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2016-01-28 Friheden station
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2016-05-10 Bulbjerg
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2016-01-02 Brøndbyøster
325 X Ravn (Corvus corax) 2016-04-11 Hellebæk
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2016-03-24 Kaldred
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2016-05-12 Husby klitplantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2016-01-30 Kaldred
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2016-01-02 Brøndbyøster
332 X Musvit (Parus major) 2016-01-02 Brøndbyøster
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2016-05-10 Vejlerne
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2016-05-27 Gribskov - Sandskredsøen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2016-04-01 Værløse flyveplads
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2016-02-14 Eskebjerg Vesterlyng
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2016-05-12 Bovbjerg fyr
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2016-05-04 Hedeland golfklub
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2016-05-08 Kastrup havn
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2016-01-30 Skarresø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2016-05-12 Husby klitplantage
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2016-04-22 Ishøj strandenge
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2016-03-31 Hedeland Golfklub
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2016-05-10 Agger tange
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2016-05-09 Brokholm Sø - Skive
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2016-06-09 Rungstedgård
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2016-05-06 Kaldred
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2016-06-05 Kaldred
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2016-05-09 Viborg
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2016-05-08 Saltholm
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2016-01-30 Skarresø
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2016-01-02 Brøndbyøster
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2016-01-30 Skarresø
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2016-03-13 Odsherred golfklub
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2016-03-17 Ishøj
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2016-04-11 Hellebæk
404 X Solsort (Turdus merula) 2016-01-02 Brøndbyøster
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2016-01-02 Brøndbyøster
409 Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2016-04-09 Kaldred
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2016-05-10 Bulbjerg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2016-05-12 Husby klitplantage
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2016-01-02 Brøndbyøster
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2016-05-10 Vejlerne
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2016-05-10 Bjergby ved Hirtshals
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2016-05-06 Kaldred
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2016-05-08 Saltholm
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2016-05-10 Agger tange
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2016-05-08 Saltholm
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2016-12-25 Himmelkol Skov v. Mariager (Mariagerfjord)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2016-01-02 Brøndbyøster
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2016-01-02 Brøndbyøster
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2016-01-02 Brøndbyøster
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2016-04-22 Ishøj strandenge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2016-04-01 Rungstedgård
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2016-03-18 Nivå strandenge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2016-05-11 Skagen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2016-01-02 Brøndbyøster
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2016-01-13 Rungstedgård
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2016-01-02 Brøndbyøster
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2016-01-16 Hedeland
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2016-01-02 Brøndbyøster
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2016-05-08 Saltholm
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2016-01-16 Hedeland
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2016-01-30 Skarresø
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2016-05-09 Roslev - Skive
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2016-02-14 Alleshave
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2016-01-25 Sydhavnstippen
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer