Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Stefan Sturup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stefan Sturups kryds

Dette er Stefan Sturups Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-01-16 Svinøøster (Vordingborg)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-01-12 Søvang (Dragør)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-06-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-01-03 Søvang (Dragør)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-01 Søvang (Dragør)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-01-02 Søvang (Dragør)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2021-01-03 Søvang (Dragør)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-04-02 Nørre Vosborg (Holstebro)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2021-01-03 Søvang (Dragør)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-01-28 Kongelunden del 5 (marker og nyskov NV for skoven) (Dragør)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-01-01 Søvang (Dragør)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-03-24 Søvang (Dragør)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-09 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-01-09 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2021-06-21 Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-04-27 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-01-09 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-01-09 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-09 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-12 Søvang (Dragør)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-01-09 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-09 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2021-03-09 Peblingesøen (København)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-01-09 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-09 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2021-01-09 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-01-11 Hav og sund mellem Korshage og Hundested (Halsnæs)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-11 Hav og sund mellem Korshage og Hundested (Halsnæs)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-03-27 Klint (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-01-11 Hav og sund mellem Korshage og Hundested (Halsnæs)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-03-23 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-09 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-02-23 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-17 Søvang (Dragør)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-01-23 Søvang (Dragør)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2021-07-02 Paradisbakker (Bornholm)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-11 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-07 Aflandshage (Dragør)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2021-01-01 Søvang (Dragør)
77 X Huldue (Columba oenas) 2021-01-27 Søvang (Dragør)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-01 Søvang (Dragør)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-01-27 Søvang (Dragør)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-02-05 Søvang (Dragør)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-01-28 Fælledparken (København)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-09 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 Svinøøster (Vordingborg)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-03-08 Søvang (Dragør)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-02-23 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-03-23 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-03-09 Peblingesøen (København)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-08-12 Gyldensteen: Engsøen (Nordfyns)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-03-18 Søvang (Dragør)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2021-05-08 Aflandshage (Dragør)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-05-08 Aflandshage (Dragør)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-02-19 Søvang (Dragør)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-02-23 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2021-08-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-02-23 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-05-29 Skjoldenæsholm Engsø (Ringsted)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-05-06 Søvang (Dragør)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-02-06 Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden (Dragør)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-08-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-06-15 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-05-17 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-08-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-04-02 Nørre Vosborg (Holstebro)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2021-05-17 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2021-06-16 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-05-17 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-04-03 Gammelgabsøerne, nord (Varde)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-01-17 Søvang (Dragør)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-01-30 Søvang (Dragør)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-05-17 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2021-08-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-01-15 Søvang (Dragør)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-01-19 Søvang (Dragør)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-06-15 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-05-06 Søvang (Dragør)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-05-09 Aflandshage (Dragør)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-01-12 Søvang (Dragør)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-04-27 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-06-15 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-05-06 Søvang (Dragør)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-01-02 Søvang (Dragør)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-01-01 Søvang (Dragør)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-01-03 Søvang (Dragør)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-01-01 Søvang (Dragør)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-04-01 Nørre Vosborg (Holstebro)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2021-04-17 Dragør Sydstrand (Dragør)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-03-18 Søvang (Dragør)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2021-05-02 Søvang (Dragør)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-05-03 Sortedamssøen. S-del (København)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-04-17 Dragør Sydstrand (Dragør)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-08-12 Gyldensteen: Engsøen (Nordfyns)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2021-08-28 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-05-09 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
208 X Alk (Alca torda) 2021-01-11 Hav og sund mellem Korshage og Hundested (Halsnæs)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-04-22 Tinkerup strand (Gribskov)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-02-19 Søvang (Dragør)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2021-03-28 Klintebjerg ved Klint (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2021-05-28 Gundsølille (Roskilde)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2021-03-27 Klint (Odsherred)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-02 Søvang (Dragør)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-01-01 Søvang (Dragør)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-04-01 Nørre Vosborg (Holstebro)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2021-06-22 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-04-10 Søvang (Dragør)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-15 Søvang (Dragør)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2021-07-18 Nordsamsø (Samsø)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2021-08-29 Hals Nørreskov (Aalborg)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-01-02 Søvang (Dragør)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2021-01-02 Søvang (Dragør)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-03-28 Klintebjerg ved Klint (Odsherred)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-01-15 Søvang (Dragør)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2021-08-31 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-01-02 Søvang (Dragør)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-01-03 Søvang (Dragør)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-02-09 Søvang (Dragør)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-01-02 Søvang (Dragør)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2021-02-23 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2021-05-25 Søvang (Dragør)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2021-05-03 Christianshavns Vold/Voldgrav (København)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-01-25 Kongelunden del 5 (marker og nyskov NV for skoven) (Dragør)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-01-02 Søvang (Dragør)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-03 Søvang (Dragør)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-04-04 Søvang (Dragør)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-05-17 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-01-09 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-07-20 Issehoved (Samsø)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2021-10-06 Kalvebod Fælled (Tårnby)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-01-25 Kongelunden del 5 (marker og nyskov NV for skoven) (Dragør)
318 X Husskade (Pica pica) 2021-01-01 Søvang (Dragør)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2021-01-01 Søvang (Dragør)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-23 Søvang (Dragør)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-04-03 Gammelgabsøerne, nord (Varde)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-01 Søvang (Dragør)
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-02-13 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2021-01-03 Søvang (Dragør)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-01-25 Kongelunden del 5 (marker og nyskov NV for skoven) (Dragør)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-04-03 Gammelgabsøerne, nord (Varde)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-03-27 Klint (Odsherred)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-01 Søvang (Dragør)
332 X Musvit (Parus major) 2021-01-01 Søvang (Dragør)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-02-02 Søvang (Dragør)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-10-07 Søvang (Dragør)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-02-19 Søvang (Dragør)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-05-09 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-19 Søvang (Dragør)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-04-29 Søvang (Dragør)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-01-14 Søvang (Dragør)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-07 Aflandshage (Dragør)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-25 Søvang (Dragør)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-03-30 Søvang (Dragør)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2021-06-07 Kongelunden del 2 (NØ-del af skoven) (Dragør)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-06 Kongelunden del 5 (marker og nyskov NV for skoven) (Dragør)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2021-06-25 Kalvebod Fælled (Tårnby)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-09 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-05-26 Søvang (Dragør)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-05-25 Søvang (Dragør)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-04-21 Fælledparken (København)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-17 Søvang (Dragør)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-04-29 Søvang (Dragør)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-07 Søvang (Dragør)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-02-23 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-01-03 Søvang (Dragør)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-02-23 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-02-23 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2021-02-24 Fælledparken (København)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-01-04 Søvang (Dragør)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-01 Søvang (Dragør)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-01 Søvang (Dragør)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-01-25 Kongelunden del 5 (marker og nyskov NV for skoven) (Dragør)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-03-21 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-02-27 Søvang (Dragør)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-08-23 Fælledparken (København)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-19 Søvang (Dragør)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-09 Aflandshage (Dragør)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-10 Fælledparken (København)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-04-20 Københavns Lufthavn (Dragør)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-04-27 Søvang (Dragør)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-08-25 Aflandshage (Dragør)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-04-02 Klosterheden (Lemvig)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-03-28 Klint (Odsherred)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-03 Søvang (Dragør)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-01-02 Søvang (Dragør)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-02-22 Søvang (Dragør)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-05-02 Søvang (Dragør)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-09-21 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-03-13 Søvang (Dragør)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-02-04 Søvang (Dragør)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-05-11 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-02-16 Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden (Dragør)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2021-01-09 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-01-01 Søvang (Dragør)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-01-15 Søvang (Dragør)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-01-04 Søvang (Dragør)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-23 Søvang (Dragør)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-01-03 Søvang (Dragør)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2021-01-12 Søvang (Dragør)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-04-03 Gammelgabsøerne, nord (Varde)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-06-06 Søvang (Dragør)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-04-02 Klosterheden (Lemvig)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-01-02 Søvang (Dragør)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-04-02 Klosterheden (Lemvig)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-01-09 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-04-03 Vemb (Holstebro)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-01-02 Søvang (Dragør)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-09-18 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-01-15 Søvang (Dragør)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer