Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Jørgen Nørrevang Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Nørrevang Jensens kryds

Dette er Jørgen Nørrevang Jensens Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-09-23 Blåvand
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-01-24 Ølsemagle Revle
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-05-17 Grenen, Skagen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-09-27 Ishøj og Vallensbæk Strandeng
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-24 Vallensbæk Strandeng
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-01-08 Melby Overdrev
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-03-15 Knudshoved Odde
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-01-09 Kalveboderne
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-16 Svinø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-01-24 Ølsemagle revle
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-02-15 Vallensbæk Mose
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-04-12 Holløse Bredning
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-08 Holløse Bredning
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-03 Vigerslevparken
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-01-24 Ølsemagle Revle
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-24 Vallensbæk Strandeng
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-01-24 Ølsemagle Revle
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-09 Kalveboderne
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-01-11 Hundested Havn
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-08 Asserbo Strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-01-08 Asserbo Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-01-08 Asserbo Strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-11-22 Asserbo Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-08 Asserbo Strand
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-01-08 Holløse Bredning
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-08 Holløse Bredning
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-01-18 Asserbo Strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2021-05-21 Grenen, Skagen
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-16 Grenen, Skagen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-09 Vallensbæk Strandeng
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2021-05-19 Grenen, Skagen
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-03 Valby
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-01-03 Valby
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-04-19 Klydesøen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-01-03 Vigerslevparken
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-08 Holløse Bredning
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 Svinøøster
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-04-19 Hejresøen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-09 Kalveboderne
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-03-16 Hakkemosen
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-01-08 Asserbo Strand
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-03-04 Ølsemagle revle
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-04-19 Klydesøen
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-03-04 Ølsemagle revle
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-04-19 Klydesøen
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2021-09-25 Blåvand
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-03-08 Asserbo Strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-04-14 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-04-19 Klydesøen
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-09-25 Ho Bugt
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-09-25 Blåvand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-04-26 Vallensbæk Strandeng
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-05-16 Grenen, Skagen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2021-10-10 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-04-09 Klydesøen
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-05-09 Vallensbæk Strandeng
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-01-24 Vallensbæk Strandeng
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-04-27 Vallensbæk Strandeng
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-05-16 Grenen, Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2021-06-19 Skagen Havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-01-03 Vigerslevparken
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-04-27 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-01-03 Vigerslevparken
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-01-08 Holløse Bredning
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-01-03 Vigerslevparken
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-05-18 Grenen, Skagen
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2021-04-26 Vallensbæk Strandeng
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-03-20 Brøndby Havn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-05-16 Grenen, Skagen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-05-18 Grenen, Skagen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-05-16 Grenen, Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-03-08 Asserbo Strand
208 X Alk (Alca torda) 2021-09-25 Blåvand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-05-16 Grenen, Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-03-08 Asserbo Strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2021-05-16 Grenen, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2021-05-16 Grenen, Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2021-05-16 Grenen, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2021-03-08 Asserbo Strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-08 Holløse Bredning
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-05-18 Grenen, Skagen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-05-16 Grenen, Skagen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2021-11-23 Grænge Landsby
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-01-03 Vigerslevparken
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-01-08 Holløse Bredning
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-05-09 Vallensbæk Strandeng
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-16 Grenen, Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2021-05-16 Grenen, Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-01-03 Valby
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-04-14 Vallensbæk Strandeng
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-01-16 Svinø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2021-05-18 Grenen, Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-03-23 Holløse Bredning
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-05-16 Grenen, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-05-18 Grenen, Skagen
271 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-01-08 Melby Overdrev
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-01-22 Rådvad
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-01-03 Valby
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-08 Holløse Bredning
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-05-22 Grenen, Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-05-15 Grenen, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-05-21 Grenen, Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2021-05-16 Grenen, Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-01-05 Vigerslevparken
318 X Husskade (Pica pica) 2021-01-03 Valby
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2021-01-03 Valby
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-08 Holløse Bredning
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-05-16 Grenen, Skagen
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-03 Valby
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-01-22 Rådvad
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-05-20 Skagen Klitplantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-05-19 Ellekrattet, Skagen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-03 Valby
332 X Musvit (Parus major) 2021-01-03 Valby
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-03-04 Ølsemagle revle
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-03-08 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-02-21 Kystagerparken
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2021-05-16 Grenen, Skagen
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2021-05-21 Grenen, Skagen
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-05-16 Grenen, Skagen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-27 Vallensbæk Strandeng
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-05-10 Brøndby Havn
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-01-22 Rådvad
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2021-09-25 Blåvand
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-20 Vigerslevparken
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-03-26 Vigerslevparken
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-09 Vallensbæk Strandeng
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2021-05-21 Grenen, Skagen
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-16 Ellekratet, Skagen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-05-18 Grenen, Skagen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-04-08 Vigerslevparken
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-16 Ellekrattet, Skagen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-05-06 Vigerslevparken
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-16 Grenen, Skagen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-01-05 Vigerslevparken
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-01-03 Vigerslevparken
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-01-03 Vigerslevparken
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-01-13 Vigerslevparken
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-02-26 Vigerslevparken
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-03 Valby
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-05 Vigerslevparken
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-04-07 Vigerslevparken
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-04-19 Vigerslevparken
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-05-20 Skagen Klitplantage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-05-17 Ellekrattet, Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-03 Valby
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-17 Ellekrattet, Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2021-05-18 Ellekrattet, Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-04-27 Holmesø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-05-16 Grenen, Skagen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-05 Valby
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-01-14 Kystagerparken
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-05-02 Valby
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-04-19 Klydesøen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-05-17 Grenen, Skagen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-03-14 Vallensbæk Strandeng
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-01-16 Svinø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-05-16 Grenen, Skagen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-01-05 Vigerslevparken
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-01-14 Kystagerparken
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-03 Valby
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-01-03 Valby
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2021-11-22 Asserbo Strand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-04-12 Avedøre Holme
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2021-01-07 Vigerslevparken
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-05-17 Ellekrattet, Skagen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-01-03 Vigerslevparken
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-01-03 Vigerslevparken
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2021-09-25 Blåvand
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-11-22 Asserbo Strand
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-01-16 Svinø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-03-04 Ølsemagle revle
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer