Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Ivan Olsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ivan Olsens kryds

Dette er Ivan Olsens Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-09-24 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-31 Gilleleje Havn (Gribskov)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-01-10 Nordhavnstippen/Stubben (København)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-05-07 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-02-14 Esrum Ådal NV f. Villingerød (Gribskov)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-05-15 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-03-07 Søborg Hestehave (Gribskov)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-17 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2021-04-19 Gurre Sø (Helsingør)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-01-30 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for (Frederikssund)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-04-04 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-06-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-05-15 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-30 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for (Frederikssund)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-10 Nordhavnstippen/Stubben (København)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-09-12 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-04-02 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2021-04-05 Bjørnebæk Sø (Bjørnebækken) (Næstved)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-04-05 Bjørnebæk Sø (Bjørnebækken) (Næstved)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-04-14 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-04-05 Bjørnebæk Sø (Bjørnebækken) (Næstved)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2021-09-18 Gedser Odde (Guldborgsund)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-01-12 Hundested Havn (Halsnæs)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-17 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2021-01-30 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for (Frederikssund)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-01-17 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-01-17 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-01-17 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-01-12 Hundested Havn (Halsnæs)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-24 Slotssøen og Indelukket (Hillerød)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-04-05 Bjørnebæk Sø (Bjørnebækken) (Næstved)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-17 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-09-12 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 Mursejler (Apus apus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-10-24 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-02-16 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-09-11 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-05-15 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-05-07 Dronningmølle (Gribskov)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-09-11 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-04-05 Bjørnebæk Sø (Bjørnebækken) (Næstved)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-01-10 Nordhavnstippen/Stubben (København)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-04-10 Sjælsø (Rudersdal)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-01-12 Lynæs Havn (Halsnæs)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2021-05-09 Aflandshage (Dragør)
102 Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-02-21 Saunte (Helsingør)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-09-24 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-02-25 Tisvildekysten (Gribskov)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-04-02 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-01-30 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for (Frederikssund)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-08-19 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-06-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-08-19 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-04-02 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2021-05-18 Nordhavnstippen/Stubben (København)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-05-18 Nordhavnstippen/Stubben (København)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-01-30 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for (Frederikssund)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2021-07-26 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-02-08 Dronningmølle kyst (Gribskov)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-09-11 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-08-19 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-08-19 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-01-12 Lynæs Havn (Halsnæs)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2021-08-10 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-06-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-06-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-06-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-05-08 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-04-04 Esrum og Esrumgård (Gribskov)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-09-19 Gedser Odde (Guldborgsund)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-04-05 Bjørnebæk Sø (Bjørnebækken) (Næstved)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-01-10 Nordhavnstippen/Stubben (København)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-01-10 Nordhavnstippen/Stubben (København)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-09-12 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-08-19 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2021-06-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-05-18 Nordhavnstippen/Stubben (København)
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-06-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2021-09-19 Gedser Odde (Guldborgsund)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-05-08 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2021-10-22 Gilleleje Havn (Gribskov)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-10-22 Gilleleje Havn (Gribskov)
208 X Alk (Alca torda) 2021-10-22 Gilleleje Havn (Gribskov)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-09-18 Gedser Odde (Guldborgsund)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2021-09-18 Gedser Odde (Guldborgsund)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2021-04-22 Børstrup Hage (Gribskov)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2021-09-24 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2021-09-24 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2021-01-07 Havet ud for Tisvilde Hegn (Gribskov)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-21 Dronningmølle kyst (Gribskov)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-05-08 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2021-11-28 Grænge landsby, syd for Lollandsbanen (Guldborgsund)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-09-12 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-09-18 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2021-06-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-04-08 Dronningmølle kyst (Gribskov)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-08-22 Julebæk Strand og Hellebæk by (Helsingør)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-08-22 Julebæk Strand og Hellebæk by (Helsingør)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-08-22 Julebæk Strand og Hellebæk by (Helsingør)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-03-07 Søborg Hestehave (Gribskov)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-01-16 Esrum Ådal NV f. Villingerød (Gribskov)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-01-16 Esrum Ådal NV f. Villingerød (Gribskov)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-10-31 Ramløse (Gribskov)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-06-05 Rusland (Gribskov)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2021-01-10 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2021-03-04 Kajerød (Rudersdal)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-03-02 Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2021-05-08 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-02-16 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-06-29 Sortkær Hede (Frederikshavn)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-07 Havet ud for Tisvilde Hegn (Gribskov)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-09-18 Gedser Odde (Guldborgsund)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-09-18 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-01-24 Slotssøen og Indelukket (Hillerød)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-06-03 Melby Overdrev (Halsnæs)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2021-04-25 Melby Overdrev (Halsnæs)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-02-16 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
318 X Husskade (Pica pica) 2021-10-24 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2021-10-28 Ålsgårde (Helsingør)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2021-10-24 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-09-18 Gedser Odde (Guldborgsund)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-09-12 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-01-12 Mårum (Gribskov)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-06-05 Rusland (Gribskov)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-01-18 Dronningmølle (Gribskov)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-10 Nordhavnstippen/Stubben (København)
332 X Musvit (Parus major) 2021-01-18 Dronningmølle (Gribskov)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-03-14 Melby Overdrev (Halsnæs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-02-21 Saunte (Helsingør)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2021-05-09 Hirtshals Havn (Hjørring)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-05-15 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-05-15 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-06-05 Rusland (Gribskov)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-04-05 Bjørnebæk Sø (Bjørnebækken) (Næstved)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-09 Hirtshals Havn (Hjørring)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-14 Holløse Bredning (Gribskov)
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-06-03 Melby Overdrev (Halsnæs)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 Munk (Sylvia atricapilla)
380 Havesanger (Sylvia borin)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-05-14 Holløse Bredning (Gribskov)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-14 Holløse Bredning (Gribskov)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-01-09 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-04-14 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-06-05 Rusland (Gribskov)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-02-21 Saunte (Helsingør)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-04-26 Kikhavn (Halsnæs)
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-10-24 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-10 Nordhavnstippen/Stubben (København)
409 Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-04-19 Hornbæk Strand (Helsingør)
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-09-18 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-18 Dronningmølle (Gribskov)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-06-05 Rusland (Gribskov)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2021-09-18 Gedser Odde (Guldborgsund)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-05-14 Holløse Bredning (Gribskov)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-05-17 Rågeleje Strand inkl. østlige P-plads (Gribskov)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-05-09 Hirtshals Havn (Hjørring)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-05-15 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-01-09 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-03-08 Gilleleje Havn (Gribskov)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-05-08 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-06-19 Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-01-09 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2021-01-09 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-03-14 Melby Overdrev (Halsnæs)
463 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-01-18 Dronningmølle (Gribskov)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-02-16 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-03-14 Melby Overdrev (Halsnæs)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2021-12-31 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
471 Tornirisk (Linaria cannabina)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2021-10-30 Asserbo Plantage (Halsnæs)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-04-05 Bjørnebæk Sø (Bjørnebækken) (Næstved)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2021-05-08 Grenen Camping, Skagen (Frederikshavn)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-04-11 Gilleleje By (Gribskov)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-01-10 Nordhavnstippen/Stubben (København)
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-05-08 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-09-19 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-05-14 Holløse Bredning (Gribskov)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer