Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Agner Svenstrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Agner Svenstrups kryds

Dette er Agner Svenstrups Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-08-31 Storå folkeskov (Holstebro)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-03-30 Fjandø (Holstebro)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-06 Bøvlingbjerg (Lemvig)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-02-12 Felsted Kog (Holstebro)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2021-03-05 Fjand Grønne (Holstebro)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-01-06 Bøvlingbjerg (Lemvig)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-02-09 Nissum Fjord (Lemvig)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-01-06 Skærum Mølle (Holstebro)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-06 Bøvlingbjerg (Lemvig)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-01-28 Storedam (Holstebro)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-05-03 Storedam (Holstebro)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-03-30 Kytterup Enge (Holstebro)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-03-09 Felsted Odde (Holstebro)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-28 Indfjorden (Lemvig)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-28 Bøvling Fjord (Lemvig)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-03-15 Skærum Mølle (Holstebro)
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-28 Bøvling Fjord (Lemvig)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 Taffeland (Aythya ferina)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-02-12 Felsted Kog (Holstebro)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 Ederfugl (Somateria mollissima)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 Sortand (Melanitta nigra)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-28 Indfjorden (Lemvig)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-02-12 Felsted Kog (Holstebro)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-02-09 Kytterup Enge (Holstebro)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-04-13 Nissum Fjord (Lemvig)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-25 Søndre Plantage (Holstebro)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-07-29 Kytterup Enge (Holstebro)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-02 Søndre Plantage (Holstebro)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-04-08 Søndre Plantage (Holstebro)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-01-28 Storedam (Holstebro)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-08-10 Felsted Kog (Holstebro)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-03-15 Skærum Mølle (Holstebro)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-07-29 Storedam (Holstebro)
94 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-03-09 Felsted Kog (Holstebro)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-03-05 Søndre Plantage (Holstebro)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-04-01 Nissum Fjord (Lemvig)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-01-28 Krogshede (Lemvig)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-03-09 Fjand Grønne (Holstebro)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-04-13 Fjand Grønne (Holstebro)
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-03-09 Felsted Kog (Holstebro)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-05-11 Holmen, Thorsminde syd (Holstebro)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-08-10 Holmen, Thorsminde syd (Holstebro)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-02-09 Thorsminde (Holstebro)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-05-03 Fjandø (Holstebro)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2021-08-10 Holmen, Thorsminde syd (Holstebro)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-02-09 Thorsminde (Holstebro)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-01-28 Storedam (Holstebro)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-02-09 Thorsminde (Holstebro)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-08-10 Holmen, Thorsminde syd (Holstebro)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-02-12 Søndre Plantage (Holstebro)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-08-10 Kytterup Enge (Holstebro)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-09-07 Felsted Kog (Holstebro)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-08-10 Holmen, Thorsminde syd (Holstebro)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-04-01 Storedam (Holstebro)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-08-10 Holmen, Thorsminde syd (Holstebro)
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-05-03 Storedam (Holstebro)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-02-21 Søndre Plantage (Holstebro)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-05-31 Fjandø (Holstebro)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 Fjordterne (Sterna hirundo)
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-28 Storedam (Holstebro)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-07-29 Storedam (Holstebro)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-03-30 Kyttrup (Holstebro)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-04-01 Krogshede (Lemvig)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-01-28 Indfjorden (Lemvig)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-02-11 Søndre Plantage (Holstebro)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-04-01 Krogshede (Lemvig)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-01-28 Storedam (Holstebro)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 Rød Glente (Milvus milvus)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-01-28 Storedam (Holstebro)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-12-20 Nees, øst for Nissum Fjord (Lemvig)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-01-28 Krogshede (Lemvig)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2021-02-02 Søndre Plantage (Holstebro)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2021-03-09 Fjandø (Holstebro)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-07-29 Felsted Kog (Holstebro)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-02-20 Søndre Plantage (Holstebro)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-01-27 Søndre Plantage (Holstebro)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-04-06 Søndre Plantage (Holstebro)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-03-15 Storedam (Holstebro)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-01-03 Søndre Plantage (Holstebro)
318 X Husskade (Pica pica) 2021-01-03 Søndre Plantage (Holstebro)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2021-01-27 Søndre Plantage (Holstebro)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-03 Søndre Plantage (Holstebro)
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-02-01 Søndre Plantage (Holstebro)
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-02-01 Søndre Plantage (Holstebro)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-02-12 Søndre Plantage (Holstebro)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-01-02 Søndre Plantage (Holstebro)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-02 Søndre Plantage (Holstebro)
332 X Musvit (Parus major) 2021-01-02 Søndre Plantage (Holstebro)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-05-30 Kyttrup (Holstebro)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-03-22 Søndre Plantage (Holstebro)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-05-10 Søndre Plantage (Holstebro)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-03-30 Fjandø (Holstebro)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-05-25 Søndre Plantage (Holstebro)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-01-26 Søndre Plantage (Holstebro)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-29 Søndre Plantage (Holstebro)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-04-05 Søndre Plantage (Holstebro)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-11 Felsted Kog (Holstebro)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-11 Felsted Kog (Holstebro)
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-04-29 Søndre Plantage (Holstebro)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-25 Søndre Plantage (Holstebro)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-05-25 Søndre Plantage (Holstebro)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-25 Søndre Plantage (Holstebro)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-01-06 Søndre Plantage (Holstebro)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-01-16 Søndre Plantage (Holstebro)
395 Træløber (Certhia familiaris)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-01-28 Krogshede (Lemvig)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-04-24 Fjand (Holstebro)
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-02 Søndre Plantage (Holstebro)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-03 Søndre Plantage (Holstebro)
409 Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-03-22 Søndre Plantage (Holstebro)
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-02-01 Søndre Plantage (Holstebro)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-04 Søndre Plantage (Holstebro)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-04-03 Fjand (Holstebro)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-05-25 Søndre Plantage (Holstebro)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-09-14 Holmen, Thorsminde syd (Holstebro)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-05-25 Søndre Plantage (Holstebro)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-05-07 Søndre Plantage (Holstebro)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-04-08 Søndre Plantage (Holstebro)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-05-31 Fugleværnsfondens lokalitet Bøvling Klit (Lemvig)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-04-16 Søndre Plantage (Holstebro)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-05-31 Fugleværnsfondens lokalitet Bøvling Klit (Lemvig)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-04-29 Søndre Plantage (Holstebro)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-01-02 Søndre Plantage (Holstebro)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-02-04 Søndre Plantage (Holstebro)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-01-16 Søndre Plantage (Holstebro)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-02 Søndre Plantage (Holstebro)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-01-02 Søndre Plantage (Holstebro)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-04-01 Indfjorden (Lemvig)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-01-02 Søndre Plantage (Holstebro)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 Grønsisken (Spinus spinus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-03-09 Felsted Kog (Holstebro)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer