Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Ralph Qwinten


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ralph Qwintens kryds

Dette er Ralph Qwintens Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-03-08 Errindlev (Lolland)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-05-11 Avedøre Holme (Hvidovre)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-03-09 Store Musse Grusgrav (Guldborgsund)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-02-20 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2015-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2015-09-30 Rickelsbüller Kog (Tyskland) (Tønder)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2015-03-08 Maribo Søndersø midt (Lolland)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-01-24 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2015-03-10 Maribo Søndersø midt (Lolland)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-02 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2015-03-07 Rødby Fjord (Lolland)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-05 Avedøre Holme (Hvidovre)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-04-18 Havneby Kog, Rømø (Tønder)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-01-25 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-04-11 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-03-07 Majbølle Nor (Guldborgsund)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-01-16 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-01-05 Avedøre Holme (Hvidovre)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-02-07 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2015-02-14 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
34 X Krikand (Anas crecca) 2015-03-08 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-03-08 Maribo Søndersø midt (Lolland)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-01-18 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-01 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2015-03-07 Majbølle Nor (Guldborgsund)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-02-08 Karrebæksminde (Næstved)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-01-24 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-01-24 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-01-24 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-01 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-01-05 Avedøre Holme (Hvidovre)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-01-05 Avedøre Holme (Hvidovre)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2015-06-29 Ho Enge (Ho Bugt vest) (Varde)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2015-04-25 Rejsby Enge (Tønder)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2015-05-28 Aflandshage (Dragør)
77 X Huldue (Columba oenas) 2015-03-08 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-02-02 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-01-25 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-04-06 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-01-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-01 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-02-28 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-02 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-02-25 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-01-05 Avedøre Holme (Hvidovre)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-03-07 Majbølle Nor (Guldborgsund)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-04-11 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-02-27 Saltø Å, enge ved, v. f. Saltø Skov, n.f. landevej (Næstved)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-03-08 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-04-21 Mandø Låningsvej Vadehavet (Esbjerg)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-03-09 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-04-26 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2015-04-20 Sønderstrand Rømø (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-04-11 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2015-03-09 Hyllekrog (Lolland)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-04-23 Emmerlev Kyst (Tønder)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-04-20 Juvre Enge, Rømø (Tønder)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2015-04-21 Havneby, Rømø (Tønder)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-03-12 Lidsø - Tjørnebjerg (Lolland)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-04-03 Saltø Å, enge ved, v. f. Saltø Skov, n.f. landevej (Næstved)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2015-05-24 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2015-04-20 Sønderstrand Rømø (Tønder)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-04-18 Helm Odde Marsk, Rømø (Tønder)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2015-01-25 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2015-09-29 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2015-05-10 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2015-11-09 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-03-08 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-04-24 Ballum Forland (Tønder)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-04-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2015-04-03 Saltø Å, enge ved, v. f. Saltø Skov, n.f. landevej (Næstved)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-05-03 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-04-21 Mandø (Esbjerg)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-04-18 Helm Odde Marsk, Rømø (Tønder)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2015-04-11 Hyllekrog (Lolland)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-03-14 Kramnitse (Lolland)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2015-04-03 Spodsbjerg (Halsnæs)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-03-28 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-05-28 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-04-11 Hyllekrog (Lolland)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-04-20 Sønderstrand Rømø (Tønder)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-04-24 Astrup Engsø (Tønder)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-04-06 Enø Overdrev (Næstved)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2015-09-28 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2015-04-11 Hyllekrog (Lolland)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2015-09-28 Juvre Enge, Rømø (Tønder)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2015-07-09 Spodsbjerg (Halsnæs)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-03-09 Hyllekrog (Lolland)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2015-04-03 Spodsbjerg (Halsnæs)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2015-05-02 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-06-29 Blåvands Huk (Varde)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-02 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-06-27 Ho Enge (Ho Bugt vest) (Varde)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-04-23 Sølsted Mose (Tønder)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-03-08 Maribo Søndersø midt (Lolland)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2015-04-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-05-24 Hyllekrog (Lolland)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-01-02 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-01-02 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-03-08 Lidsø - Tjørnebjerg (Lolland)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-01-24 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2015-05-03 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-02-22 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2015-05-26 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-01-04 Saltø Å, enge ved, v. f. Saltø Skov, n.f. landevej (Næstved)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-01-02 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-03-09 Lidsø - Tjørnebjerg (Lolland)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2015-03-11 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2015-02-07 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2015-04-20 Havneby, Rømø (Tønder)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2015-09-21 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-02-05 Avedøre Holme (Hvidovre)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-23 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-01-17 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
318 X Husskade (Pica pica) 2015-04-23 Sølsted Mose (Tønder)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2015-02-09 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-02 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-03-09 Hyllekrog (Lolland)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-02 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
325 X Ravn (Corvus corax) 2015-01-17 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-01-24 Hyldtofte (Lolland)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-02-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2015-04-23 Tingdal Plantage, Hjerpsted (Tønder)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-07 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2015-04-22 Draved Skov (Tønder)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-05 Avedøre Holme (Hvidovre)
332 X Musvit (Parus major) 2015-01-05 Avedøre Holme (Hvidovre)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-04-24 Lakolk Sø, Rømø (Tønder)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-03-12 Hyllekrog (Lolland)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-01-24 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2015-04-23 Ballum Forland (Tønder)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-04-25 Astrup Engsø (Tønder)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-04-12 Hyllekrog (Lolland)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-04-20 Juvre Enge, Rømø (Tønder)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-04-26 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-11 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-03-22 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-04-23 Ballum Forland (Tønder)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-16 Store Hulsø (Lyngby-Taarbæk)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2015-05-24 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-05-24 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-04-18 Slagelse by (Slagelse)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-09 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-04-26 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-05-02 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2015-03-03 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-02 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-02-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-01-17 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-02-20 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2015-04-19 Havneby Kog, Rømø (Tønder)
404 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-01-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-03-08 Kramnitse (Lolland)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-03-08 Kramnitse (Lolland)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2015-05-24 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2015-04-19 Lakolk Sydsøer, Rømø (Tønder)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-23 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-04-26 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-01-05 Avedøre Holme (Hvidovre)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-04-20 Juvre Enge, Rømø (Tønder)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-04-26 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-04-10 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-02-21 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-02-08 Karrebæksminde (Næstved)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-05 Avedøre Holme (Hvidovre)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-03-14 Kramnitse (Lolland)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-04-22 Draved Skov (Tønder)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-09-27 Rimmevejmarkerne, Rømø (Tønder)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-03-09 Hyllekrog (Lolland)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-01-25 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-04-22 Kongens Mose (Tønder)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-01-25 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-02-07 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-01-02 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-01-17 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-01-02 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-10-17 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-03-12 Hyllekrog (Lolland)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2015-03-08 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-06-27 Ho Enge (Ho Bugt vest) (Varde)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-01-18 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-01-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-01-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-04-23 Emmerlev (Tønder)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-02-11 Edelgave Huse (Egedal)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-03-08 Lidsø - Tjørnebjerg (Lolland)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer