Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-04-21 Hornslet
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2015-07-19 Gl. Ladegaard
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-01-14 hejlsminde nor
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-04-02 Rømødæmningen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-01-17 sdr vilstrup
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-01-04 Aarø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2015-01-03 Tørning mølle
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2015-02-22 Slivsøen
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-01-04 Aarø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-03 Tørning mølle
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2015-02-15 Tæt på Agerskov
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-03 Åstrup
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-01-29 uge
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-01-04 Aarø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-04-19 Skjern enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-04-04 Hartsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-01-14 hejlsminde nor
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-01-04 Aarø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-01 Knudshoved
33 X Spidsand (Anas acuta) 2015-01-04 Aarø
34 X Krikand (Anas crecca) 2015-01-04 Slivsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-01-29 uge
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-01-01 Knudshoved
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-01 Knudshoved
41 X Bjergand (Aythya marila) 2015-01-14 hejlsminde nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-01-01 Knudshoved
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-10-11 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-01-04 Aarø
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2015-10-11 Blåvand
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-01-04 Aarø
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2015-10-16 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-01-27 marstal
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-04 Aarø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-01-04 Slivsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-01-03 Haderslev dam
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-01-01 Knudshoved
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2015-06-12 Frederikshåb plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-21 Nyborg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2015-04-26 Frøslev mose
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2015-01-04 Øsby
77 X Huldue (Columba oenas) 2015-02-18 Sangstrup Klint
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-01 Haderslev
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-01-01 Haderslev
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-02-08 Ladegaard eng
84 X Engsnarre (Crex crex) 2015-07-22 Ladegård
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-01-17 Hindemade
90 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-03 Tørning mølle
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-02-28 ulvskær enge
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-11 haderslev havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-03-04 Errested
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-01-01 Knudshoved
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-10-12 Bankel nor
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2015-04-30 Sneum Engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-01-04 Aarø
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2015-04-21 Haderslev
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-04-30 Sneum Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-01-14 hejlsminde nor
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundgårds Inddæmning
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-01-31 Knud ved Christiansfeld
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-07-19 Margrethekoog
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-03-29 Halk nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-04-12 Ladegård eng
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2015-05-14 Kammerslusen
118 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-07-21 Hejlsminde nor
120 X Storspove (Numenius arquata) 2015-01-04 Aarø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-07-19 Margrethekog
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-05-27 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-07-19 Margrethekog
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-07-19 Nørresø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2015-07-19 Margrethekog
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-07-19 Nørresø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2015-04-02 Rømø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-01-14 hejlsminde nor
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2015-02-10 Knudshoved færgehavn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2015-07-19 Nørresø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2015-03-08 Avnø Vig
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2015-10-18 Halk nor
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-02-08 Ladegaard eng
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-10-26 Geddal enge
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-04-25 Hejlsminde
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-02-08 Ladegaard eng
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2015-01-14 hejlsminde nor
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-04-25 Ladegård eng
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-05-21 Ølundgårds Inddæmning
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-04-30 Sneum Engsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2015-06-04 Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-01 Langeskov
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2015-05-11 Vejle
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Tjæreborg
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-04-30 Sneum Engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-01 Haderslev
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-04 Aarøsund
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2015-03-11 Spodsbjerg
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-01 Christiansfeld
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2015-03-11 Spodsbjerg
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-03-05 Mellem Haderslev og Christiansfeld
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-07-19 Nørresø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-05-01 Halk nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-07-19 Nørresø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-04-28 Tørning Mølle
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-05-01 Halk nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2015-07-19 Margrethekog
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2015-07-19 Margrerhekog
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2015-10-02 Skagerak ud for Hirtshals
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2015-08-08 Agger Tange
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2015-01-25 Sønderborg havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2015-09-27 Låningsvej
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-10-11 Blåvand
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-09 Agger Tange
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-10-02 Skagerak ud for Hirtshals
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2015-05-16 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-08-01 Vedersø klit
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-01 Knudshoved
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-04-19 Skjern enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-06-04 Skagen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-01 Knudshoved
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-04-04 Hartsø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2015-07-26 Slivsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2015-04-06 Tørning Mølle
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-05-22 Gråsten
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-01-03 Haderslev
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-03-15 Østerskoven
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-02-01 Margrethekog
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-02-01 Margrethekog
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2015-10-11 Blåvand
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2015-05-16 Frøslev mose
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-02-06 Feldballe
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2015-06-07 Keldsnor
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-01-04 Lillebælt
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-01-04 Aarø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-01 Snoghøj
274 X Slørugle (Tyto alba) 2015-04-23 Haderslev kommune
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-01-24 Tørning mølle
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2015-06-05 Vesterskoven
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-10-11 Blåvand
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-01-03 Tørning mølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2015-06-05 Sønderjylland
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2015-04-28 Ladegård eng ved Vojens
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-02-14 Draved Skov
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-03 Haderslev østerskov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2015-01-29 pamhule skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2015-01-17 Nørskovgård
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-01 Seggelund
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2015-05-01 Halk nor
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2015-05-09 Avnø vig
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-11-21 Tipperne
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-01-04 Aarø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-16 Frøslev mose
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-02-28 stengelmose
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-03 Haderslev østerskov
318 X Husskade (Pica pica) 2015-01-01 Haderslev
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2015-01-01 Haderslev
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-01 Haderslev
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-01-04 Aarø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-01 Haderslev
325 X Ravn (Corvus corax) 2015-01-04 Ustrup ved Haderslev
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-01-05 Frøslev mose
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-01-25 Haderslev
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2015-01-24 Ladegaard eng
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-03 Tørning mølle
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) Ladegaard
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-01 Haderslev
332 X Musvit (Parus major) 2015-01-01 Haderslev
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-01-31 Hejlsminde nor
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-06-13 Hejnsvig
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-01-04 Aarø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2015-10-02 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2015-10-11 Blåvand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-04-19 Skjern enge
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-04-12 Ladegård eng
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-04-19 Skjern enge
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-01-03 Christiansdal
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-05-22 Frøslev plantage
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-25 Stevns fyr
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2015-09-27 Mandø
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-19 Skjern enge
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-03-28 Avnøvig
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-05-21 Ølundgårds Inddæmning
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-07-19 Møllehus
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-09 Hejlsminde
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2015-05-24 Haderslev
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-05-16 Hejlsminde
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2015-05-02 Ladegård eng ved Vojens
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2015-06-23 Aabenraa
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-04-20 Fjelstrup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-02 Tørning mølle
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-04-25 Ladegård eng
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-04-28 Ladegård eng ved Vojens
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Skagen
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-01-17 Nørskovgård
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-03 Haderslev østerskov
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-11 Haderslev vesterskov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-03-01 Avnø Vig
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-02-28 Krejsel skov
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2015-07-12 Mellem Esbjerg og Ribe
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-01-06 Nørre Nebel
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-01 Haderslev
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-06 Nørre Nebel
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-03-28 Sandkule skov
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-03-08 Avnø Vig
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-01-03 Christiansdal
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2015-05-23 TTT Fjelstrup-kvadrat
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-03 Haderslev
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2015-05-23 Hejlsminde bugt
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-15 Haderslev
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-04-28 Christiansdal
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2015-06-11 Nørlund plantage
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-04-09 Nyborg
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-04-20 Fjelstrup
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-04-29 Avnøvig
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-04-26 Frøslev mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-05-03 Ladegård ved Haderslev
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-01-29 pamhule skov
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-01-01 Nyborg
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-01 Nyborg
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-01-04 Haderslev
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-04-19 Skjern enge
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-07 Keldsnor
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-03-15 Krejsel skov
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-03-18 Glamsbjerg
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-01-04 Aarø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-04-19 Grene sande
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2015-11-01 Nørresø ved Tønder
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-01-04 Aarø
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-01 Nyborg
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-01-03 Tørning mølle
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-01-25 Haderslev
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-01-17 Haderslev
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-01-01 Nyborg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-01-17 Errested
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-04-04 Kegnæs
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2015-11-28 Årø
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-04-09 Ladegård eng Vojens
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-03-22 Grene Sande
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-01-17 Errested
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-01-11 Haderslev vesterskov
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-11-28 Årø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-02-19 Sangstrup Klint
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-01-01 Haderslev
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-03-28 Avnøvig
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer