Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Kjeld Bjarne Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kjeld Bjarne Nielsens kryds

Dette er Kjeld Bjarne Nielsens Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-01-24 Skærød
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-02-08 Valby hegn
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-03-29 ballum
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-01-04 Sølager
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-01-17 ved Tissø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2015-01-03 Langs Pøle Å
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2015-01-17 ved Tissø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-01-03 Langs Pøle Å
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2015-02-28 Kollerød lergrav
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-01-17 Frederiksund
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2015-04-04 Sneum Sluse
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-05-27 Solbjerg engsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-03-15 Holløse
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-01-17 Sjælsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2015-01-17 Reersø
34 X Krikand (Anas crecca) 2015-02-14 Asserbo strand
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-01-24 Store kalv Furesø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-01-24 Store kalv Furesø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-03 Møllekrog
41 X Bjergand (Aythya marila) 2015-01-02 Børstrup hage
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-01-02 Børstrup hage
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-01-02 Børstrup hage
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-01-02 Børstrup hage
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2015-01-25 Liseleje
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-02-28 Ølsemagle revle
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-02 Børstrup hage
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-01-11 Strødam
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-01-02 Børstrup hage
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2015-06-09 Melby overdrev
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-15 Helsinge
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2015-05-10 Holløse
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2015-03-08 Gilbjerg
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-01 annisse nord
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-01-04 annisse nord
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-01-17 HøjbyLyng
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-01-24 Hillerød
90 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-03 Møllekrog
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-03-16 solbjerg engsø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-17 Frederiksund
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-02-28 Kollerød lergrav
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-01-02 Børstrup hage
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-01-18 Asserbo strand
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-01-17 Sanddopperne
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-02-28 Selsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-02-22 Arresø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-03-29 rimmesvej rømø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-03-29 havneby rømø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-02-28 Ølsemagle revle
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-04-22 Gribskov
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-07-27 Fredericia
120 X Storspove (Numenius arquata) 2015-01-17 Sanddopperne
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-03-29 margrethe kog
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-06-21 Klydesøen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2015-03-29 havneby rømø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-04-02 Kromose Rømø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-05-10 Holløse
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2015-05-31 Klydesøen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2015-07-27 Trellenæs
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-05-08 Annisse Nord
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2015-09-12 Asserbo strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-03-29 margrethe kog
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2015-06-01 Gribskov
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-03-08 Gilbjerg
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-05-01 Nygård sø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-04-18 Solbjerg engsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2015-01-04 Sølager
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2015-05-10 Holløse
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-05-10 Holløse
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-06-21 Ølsemagle Revle
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-05-03 Skjern Enge
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2015-01-02 Børstrup hage
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-02 Børstrup hage
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2015-06-21 Klydesøen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-04-04 Sneum engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-03-29 rudbøl
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-06-21 Klydesøen
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-05-04 Nyborg
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-06-21 Ølsemagle Revle
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-05-03 Filsø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-05-31 Klydesøen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2015-08-01 Selsø
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2015-01-02 Børstrup hage
208 X Alk (Alca torda) 2015-01-02 Børstrup hage
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-01-02 Børstrup hage
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2015-01-02 Børstrup hage
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-01-02 Børstrup hage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2015-03-29 rudbøl
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-01-02 Børstrup hage
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-05-03 Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-04-03
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-03 Møllekrog
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-03-29 rømø dæmningen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2015-08-01 Selsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2015-04-06 Hellbæk
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-05-31 Klydesøen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-01-10 Lyngby
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-01-15 Brødeskov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-03-29 margrethe kog
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-01-03 Bendstrup
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2015-04-06 Hellbæk
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-01-17 Lille Åmose
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-01-03 Solbjerg Engsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-01-11 Strødam
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-02 Gribskov
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-01-07 annisse nord
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2015-01-24 Birkerød
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-02-28 Ølsemagle revle
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-01-03 Langs Pøle Å
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2015-04-19 xxx
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2015-02-13 Tisvilde hegn
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-01 Gribskov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2015-01-03 Gribskov
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-03 Pibe Mølle
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2015-09-01 Alme
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2015-04-25 Gilbjerg
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2015-05-09 gilbjerg
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-01-17 Sanddopperne
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-08 Stenholt
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-01-03 Møllekrog
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2015-05-09 gilbjerg
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-02 Gribskov
318 X Husskade (Pica pica) 2015-01-01 annisse nord
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2015-01-01 annisse nord
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-03 Pibe Mølle
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-03-29 rimmesvej rømø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-01 annisse nord
325 X Ravn (Corvus corax) 2015-01-03 Pibe Mølle
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-01-01 annisse nord
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2015-10-14 Rømø
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-03 Gribskov
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-01 annisse nord
332 X Musvit (Parus major) 2015-01-01 annisse nord
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-05-31 Klydesøen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-03-08 Gilbjerg
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-02-14 Melby overdrev
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2015-03-30 rømø sydstrand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-04-18 Solbjerg engsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-04-18 Solbjerg engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-04-25 Gilbjerg
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-02-01 Gribskov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-04-25 Gilbjerg
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-20 Pibe mølle
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-03-26 annisse nord
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-05-06 Strødam engsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-05-03 Skjern Enge
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-06 Strødam engsø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2015-05-14 Annisse Nord
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-06-13 Tågerup
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2015-05-10 Hougårds Pynt
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-04-24 Gribskov
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-14 Pibe Mølle (på toppen)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-04-30 Annisse Nord
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-05-02 Skive
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2015-04-22 Gribskov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-01-02 Gribskov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-01 annisse nord
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-03 Gribskov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-01-03 Møllekrog
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-01-24 Næsseslottet Holte
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-01-17 HøjbyLyng
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2015-04-26 Melby overdrev
404 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-01 annisse nord
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-03 Langs Pøle Å
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-03-29 rimmesvej rømø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-02-26 Gribskov ved Nødebo
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-03-08 Gilbjerg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2015-05-09 gilbjerg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-02 Gilbjerg
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2015-04-04 Sneum engsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-08 Solbjerg Engsø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-04-27 Gribskov
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-01-04 Lynæs
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-04-20 Pibe mølle
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-05-08 Stenholt
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-04-05 Melby overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-04-25 Gilbjerg
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-01-03 Solbjerg Engsø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-01-02 Nejede
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-01 annisse nord
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-03-08 Gilbjerg
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-05-01 Nygård sø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-03-08 Gilbjerg
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-03-29 havneby rømø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-02-14 Melby overdrev
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-04-25 Gilbjerg
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-04-06 Lynæs
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-01 annisse nord
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-01-24 Næsseslottet Holte
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-02-08 Valby hegn
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-01-01 annisse nord
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-01-01 annisse nord
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-01-18 Asserbo strand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-03-08 Gilbjerg
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2015-03-15 Gilbjerg
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-01-25 Tisvilde hegn
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-01-03 Gribskov
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2015-01-03 Gribskov
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-01-17 Lille Åmose
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-01-03 Langs Pøle Å
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2015-10-15 Ballum
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-01-16 Vesterlyng
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-03-15 Alme
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-01-18 Asserbo strand
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-03-08 Gilbjerg
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer