Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Jørgen Ballegaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Ballegaards kryds

Dette er Jørgen Ballegaards Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-08-09 Isenbjerg, Gludsted Pl.
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2015-07-29 Tåning
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-01-16 Katrinedal
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-03-19 Fjand Ø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-09-12 Bækbygård Strand
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-03-17 V.Stadil Fjord
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2015-01-04 Klostermølle
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2015-03-17 V.Stadil Fjord
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2015-10-06 Bækbygård Strand
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-03-17 V.Stadil Fjord
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2015-08-13 Værnengene/Tipperne
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-03 Torup Sø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2015-10-05 Vest Stadil Fjord
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-03 Boest
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-01-22 Klostermølle
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-03-02 Klosterkær
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-05-21 Sletkær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-03-18 Værnengene
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-03-02 Klostermølle
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-01-06 Alrø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-02 Bryrup
33 X Spidsand (Anas acuta) 2015-03-17 V.Stadil Fjord
34 X Krikand (Anas crecca) 2015-01-16 Klostermølle
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-03-17 V.Stadil Fjord
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-04 Klostermølle
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-01-06 Alrø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-03-19 Bækbygård Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-03-18 Nr. Lyngvig
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-10-05 Bækbygård Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-04 Klostermølle
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-01-16 Salten Langsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-01-02 Bryrup Langsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-01-06 Alrø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2015-06-25 St. Hjøllund Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-18 Mossø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2015-05-10 Velling Skov
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2015-01-06 Horsens
77 X Huldue (Columba oenas) 2015-03-19 V.Stadil Fjord
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-02 Bryrup
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-01-01 Bryrup
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-04-15 Trillen, Als
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-01-21 Silkeborg
90 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-04 Klostermølle
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-03-08 Kongsø pl.
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-06 Uldum Kær
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-03-17 V.Stadil Fjord
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-01-04 Klostermølle
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-10-07 Bækbygård Strand
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-01-06 Alrø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-01-09 Ringkøbing
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-01-06 Alrø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-10-05 Vest Stadil Fjord
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-03-17 V.Stadil Fjord
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-04-18 Sletkær
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-09-02 Vest Stadil Fjord
120 X Storspove (Numenius arquata) 2015-01-06 Alrø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-03-19 Bækbygård Strand
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-08-13 Værnengene/Tipperne
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2015-08-13 Hvide Sande
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-08-13 Værnengene/Tipperne
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-03-18 Værnengene
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2015-03-18 Hvide Sande
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-03-17 V.Stadil Fjord
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2015-10-06 Hvide Sande
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2015-08-13 Værnengene/Tipperne
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2015-04-04 Gludsted Pl.
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-01-18 Klostermølle
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2015-09-12 Stadil Ø
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-05-11 Skagen
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-08-13 Værnengene/Tipperne
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2015-08-13 Værnengene/Tipperne
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-04-27 Sletkær
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-08-13 Værnengene/Tipperne
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-08-13 Værnengene/Tipperne
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2015-11-08 Nr. Lyngvig
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-04 Klostermølle
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2015-11-08 Nr. Lyngvig
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-03 Bryrup
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-04 Klostermølle
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2015-03-18 Hvide Sande
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-02 Bryrup
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-03-18 Nr. Lyngvig
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-08-22 Vejlerne
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-05-11 Skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-05-18 Mossø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-05-11 Skagen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2015-05-11 Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2015-11-08 Nr. Lyngvig
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2015-10-05 Bækbygård Strand
208 X Alk (Alca torda) 2015-10-05 Bækbygård Strand
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-03-18 Nr. Lyngvig
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2015-05-11 Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2015-05-12 Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-05-11 Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-03-18 Nr. Lyngvig
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-06 Alrø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-08-13 Værnengene/Tipperne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-03-17 V.Stadil Fjord
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-04 Klostermølle
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-03-02 Klosterkær
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2015-09-02 Vest Stadil Fjord
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2015-04-20 Stigsholm Sø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-07-02 Velling Skov
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-01-07 St. Hjøllund Plantage
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-03-03 St. Hjøllund Plantage
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-03-17 V.Stadil Fjord
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-01-16 Uldum Kær
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2015-05-12 Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-04-04 Boest
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-01-06 Alrø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-03-19 Bøvling Klit
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-02 Katrinedal
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-01-14 Bryrup
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2015-03-11 Midtjylland
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2015-06-01 Vrads Sande
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-05-12 Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-01-04 Klostermølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2015-02-03 Klostermølle
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-04 Klostermølle
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2015-02-10 Jordbjerggaard pl.
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2015-01-05 Bryrup
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-06 Enner
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2015-09-12 Vest Stadil Fjord
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2015-05-12 Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2015-05-11 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-10-08 Skjern Enge, St. N.
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-01-06 Horsens
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-22 Vrads Sande
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-01-06 Uldum Kær
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-03 Palsgaard Skov
318 X Husskade (Pica pica) 2015-01-01 Bryrup
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2015-01-16 St. Hjøllund Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2015-01-03 Bryrup
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-06 Horsens
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-03-18 Værnengene
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-01 Bryrup
325 X Ravn (Corvus corax) 2015-01-03 Palsgaard Skov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-01-27 Bryrup
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-01-03 St. Hjøllund Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2015-01-03 St. Hjøllund Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-01 Bryrup
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2015-01-06 Uldum Kær
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-01 Bryrup
332 X Musvit (Parus major) 2015-01-01 Bryrup
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-03-19 V.Stadil Fjord
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-03-09 Vrads Sande
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-03-03 Vrads Sande
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-05-11 Skagen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-04-14 Trillen, Als
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-04-23 Katrinedal
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-01-05 Bryrup
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-05-10 Velling Skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2015-10-09 Nr. Lyngvig
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-18 Uldum Kær
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-04-05 Salten Næs
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-18 Mossø
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-04-20 Bryrup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-14 Bryrup
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-05-02 Bryrup
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-05-03 Kærshoved
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-01-06 Uldum Kær
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-02 Katrinedal
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-01 Bryrup
395 Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-01-04 Klostermølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-01-16 Katrinedal
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2015-04-16 Vrads
404 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-01 Bryrup
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-16 Katrinedal
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-03-16 Velgårde
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-03-09 St. Hjøllund Plantage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-03-03 St. Hjøllund Plantage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-06 Uldum Kær
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2015-04-27 Uldum Kær
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-12 Skagen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-05-11 Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-04-15 Åbenrå
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-05-16 Bryrup
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-05-06 Gludsted Pl.
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-03-18 Nymindegab
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-05-06 Gludsted Pl.
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-01-02 Katrinedal
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-01-03 Bryrup
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-03 Bryrup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-03-08 Bryrup
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-05-11 Skagen
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-05-11 Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-01-02 Katrinedal
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-03-17 V.Stadil Fjord
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-03-18 Værnengene
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-04-10 Gludsted Pl.
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2015-03-18 Hvide Sande
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-03-18 Hvide Sande
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-01 Bryrup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-01-03 Bryrup
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-03-26 Bryrup
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-01-04 Bryrup
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-01-09 Ringkøbing
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-01-06 Alrø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-03-19 Nr. Fjand
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-04-21 Them
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-01-01 Velling Skov
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2015-01-14 St. Hjøllund Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-01-18 Klostermølle
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-01-04 Klostermølle
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-03-19 Bækbygård Strand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-03-16 L. Brredlund
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-01-16 Uldum Kær
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-03-16 L. Brredlund
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer