Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Jesper Johannes Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jesper Johannes Madsens kryds

Dette er Jesper Johannes Madsens Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-02-19 Skallingen
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2015-06-24 Mønge Mose
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-02-17 Rejsby Enge
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-07-04 Ølsemagle Revle
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-03-07 Holløse Bredning
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-01-10 Dragør Lystbådehavn. Fortet
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2015-01-01 Sjællandsbroen
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2015-02-17 Sdr. Farup Enge
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-02-07 Solbjerg Enge
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-01 Aflandshage
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2015-02-17 Gl. Hviding Klæggrav
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-01 Aflandshage
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-01-25 Aflandshage
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2015-10-31 Sorgenfri Slotspark
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-04-06 Gundsømagle Sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-03-29 Klydesøreservatet, Vestamager
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-01-10 Dragør Lystbådehavn. Fortet
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-01-04 Kalveboderne
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-01 Aflandshage
33 X Spidsand (Anas acuta) 2015-02-17 Klæggrav nord for Kammerslusen
34 X Krikand (Anas crecca) 2015-02-01 Staunings Ø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-05-30 Klydesøreservatet, Vestamager
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-01-07 Peblinge Sø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2015-01-24 Esrum Sø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-07 Skt. Jørgens sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2015-03-07 Møllekrog & Stenholts Mølle
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-01-10 Dragør Lystbådehavn. Fortet
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-02-15 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-02-15 Blåvand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-02-15 Blåvand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2015-02-15 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-02-20 Blåvand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-01 Aflandshage
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-02-18 Filsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-01-04 Kalveboderne
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-01-10 Prøvesteenen
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2015-07-13 Bunken Klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-07 Nordre Klapper, Vestamager
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2015-05-10 Strødamområdet og Strødam engsø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2015-01-02 Vestre Kirkegård
77 X Huldue (Columba oenas) 2015-02-17 Rejsby Enge
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-01 Ørestad syd
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-01-10 Dragør Lystbådehavn. Fortet
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-04-06 Gundsømagle Sø
84 X Engsnarre (Crex crex) 2015-07-01 Skellingsted
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-01-02 Vestre Kirkegård
90 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-01 Sjællandsbroen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-02-17 Draved Skov
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-01 Sjællandsbroen
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-03-22 Christianshavns voldgrav
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-01-07 Skt. Jørgens sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-06-13 Ølundgårds og Lammesø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2015-05-03 Søndersø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-02-15 Blåvand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-03-29 Klydesøreservatet, Vestamager
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-02-17 Brøns
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-02-17 Klæggrav nord for Kammerslusen
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-05-14 Ølsemagle Revle
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-02-19 Skallingen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-04-28 Ishøj Strand
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2015-07-31 Saltvandssøen
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-05-07 Nordre Klapper, Vestamager
120 X Storspove (Numenius arquata) 2015-02-17 Gl. Hviding Forland
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-07-04 Ølsemagle Revle
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-06-13 Borreby mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2015-02-16 Blåvand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-05-14 Ølsemagle Revle
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-03-29 Klydesøreservatet, Vestamager
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2015-05-30 Klydesøreservatet, Vestamager
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2015-07-04 Ølsemagle Revle
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-05-16 Ishøj Strand
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2015-02-15 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-02-18 Filsø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2015-03-21 Halsskov Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2015-05-16 Ishøj Strand
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2015-07-20 Fladet Vildtreservat ved Tårs
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2015-02-15 Draved Skov
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2015-10-29 Bolund
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-04-18 Kofoedsenge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2015-06-03 Køge Nordstrand
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-05-11 Holløse Bredning
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-04-26 Porsemosen, Ballerup
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2015-01-01 Aflandshage
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2015-07-31 Saltvandssøen
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-04-28 Ishøj Strand
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-07-04 Ølsemagle Revle
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-04-18 Kofoedsenge
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2015-02-19 Blåvand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-01 Carlsberg
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2015-05-14 Ølsemagle Revle
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-03-15 Holmes Sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-01 Sjællandsbroen
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-01 Aflandshage
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2015-02-18 Hvide Sande Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2015-02-18 Hvide Sande Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-01 Aflandshage
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2015-10-29 Selsmose
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2015-08-28 Gudhjem Havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-03-15 Holmes Sø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-04-28 Ishøj Strand
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-04-12 Aflandshage
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-06-06 Kofoedsenge
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-05-03 Søndersø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-05-07 Kofoedsenge
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2015-07-20 Fladet Vildtreservat ved Tårs
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2015-07-17 Grenen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2015-07-17 Grenen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2015-07-12 Grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2015-07-15 Højen (Gl. Skagen)
208 X Alk (Alca torda) 2015-10-25 Asserbo Strand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2015-06-27 Røsnæs
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-02-15 Blåvand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2015-07-11 Sjællands Odde
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2015-02-21 Blåvand
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2015-07-12 Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-09 Agger Tange
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2015-10-25 Gilleleje havn
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-07-15 Højen (Gl. Skagen)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2015-10-25 Asserbo Strand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2015-04-06 Gundsølille
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-02-19 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-04 Kalveboderne
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-07-11 Lille Vildmose
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-04-06 Gundsømagle sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-01 Aflandshage
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-05-22 Klydesøreservatet, Vestamager
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2015-08-01 Firtalsstrand & Mellemstykket
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2015-04-12 Aflandshage
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-05-14 Ølsemagle Revle
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2015-07-18 Høstemark Skov
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-01-02 Carlsberg
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-02-17 Kongens Mose
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-04-06 Gundsømagle Sø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-02-17 Kalvslund By
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2015-07-31 Saltvandssøen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-03-17 Universitetsparken
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-01-24 Esrum Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-01-25 Vestamager
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-01 Vestamager
274 X Slørugle (Tyto alba) 2015-07-31 Tønder området
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-06-30 Kongemose
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2015-02-17 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2015-01-02 Vestre Kirkegård
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-10-18 Sevedø Enge
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-02-07 Arresø kanal og ågab
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2015-04-19 Vestre Kirkegård
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-02-17 Draved Skov
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2015-02-17 Draved Skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-07 Carlsberg
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2015-02-17 Draved Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2015-02-17 Draved Skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-01 Ørestad syd
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2015-09-06 Alme
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2015-04-04 Nørremose/Arresø
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-01-28 Carlsberg
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-22 Kongelunden
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-02-17 Kongens Mose
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-18 Mølleåen, Helsingørmotorvejen til Stampedam
318 X Husskade (Pica pica) 2015-01-01 Carlsberg
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2015-01-04 Kalveboderne og Kalvebodløbet
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-01 Sjællandsbroen
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-02-15 Blåvand
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-01 Carlsberg
325 X Ravn (Corvus corax) 2015-02-07 Gribskov, Hessemoseområdet
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-04-09 Herlev Bydel
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-01-02 Vestre Kirkegård
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2015-02-15 Blåvand
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-24 Rådvad, Mølleåen
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2015-02-18 Filsø, Petersholm
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-01 Carlsberg
332 X Musvit (Parus major) 2015-01-01 Carlsberg
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2015-05-01 Porsemosen, Ballerup
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-04-06 Gundsømagle Sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-04-04 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-02-03 Peblinge Sø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2015-07-14 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2015-10-25 Melby Overdrev
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-05-07 Vestamager
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-04-18 Lyngby Sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-05-07 Nordre Klapper, Vestamager
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-01-24 Gribskov Øst, nordlige del
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-05-22 Kongelunden
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2015-10-03 Carlsberg
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-18 Nivå, Lyngebækgård-området
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-03-29 Hejrede sø
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2015-06-13 Basnæs Skov
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-05-11 Strødamområdet og Strødam engsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-05-10 Strødamområdet og Strødam engsø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-03 Søndersø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2015-05-30 Pinseskoven, Vestamager
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-05-29 Universitetsparken
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2015-05-02 Nordre Klapper, Vestamager
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2015-06-30 Kongemose
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2015-05-17 Torpet Mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-04-19 Vestre Kirkegård
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-07 Nordre Klapper, Vestamager
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-04-24 Assistens Kirkegård
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-05-01 Porsemosen, Ballerup
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2015-04-18 Ganæøse Ore
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-02-15 Draved Skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-02 Carlsberg
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-03 Vestre Kirkegård
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-02-15 Draved Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-01-03 Vestre Kirkegård
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-02-15 Løgumkloster
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2015-04-18 Nivå, Lyngebækgård-området
404 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-01 Carlsberg
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-01 Vestamager, nord for Øresundsmotorvej
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-04-18 Nivå, Lyngebækgård-området
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-04-06 Gundsømagle Sø
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-03-07 Gilbjerg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2015-06-01 Universitetsparken
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-01 Carlsberg
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-10 Strødamområdet og Strødam engsø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-06-24 Allerød Sø området
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-04-18 Lyngby Sø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-04-19 Vestre Kirkegård
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-05-01 Porsemosen, Ballerup
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-04-04 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-05-02 Nordre Klapper, Vestamager
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-01-24 Stampen, Mølleåen
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-01-01 Carlsberg
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-11 Frederiksberg
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-02-13 Carlsberg
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-05-02 Nordre Klapper, Vestamager
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-13 Keldsnor
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-07-15 Gårdbogård
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-03-21 Halsskov Havn
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-02-19 Nyeng
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-04-28 Nordre Klapper, Vestamager
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-02-15 Blåvand
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-02 Carlsberg
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-04-18 Nivå, Lyngebækgård-området
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-01-03 Vestre Kirkegård
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-03-07 Melby Overdrev
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2015-06-28 Røsnæs
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-01-03 Vestre Kirkegård
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-01-25 Aflandshage
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-03-21 Boltinge Mølle (Sallinge Å)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2015-03-07 Melby Overdrev
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-07-11 Lille Vildmose
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-02-07 Gribskov Midt, sydlige del
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2015-02-07 Gribskov Øst, nordlige del
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-01-04 Kalveboderne og Kalvebodløbet
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-01-25 Aflandshage
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-02-18 Blåvand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-02-20 Kjelst Enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-02-07 Arresø kanal og ågab
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-02-01 Staunings Ø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer