Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Christian Michael Villadsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Christian Michael Villadsens kryds

Dette er Christian Michael Villadsens Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-01-13 Skæring
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2015-06-12 Lille Vildmose
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-01-25 Årslev Engsø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-03-01 Bønnerup Strand
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-06-01 Egå Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-01-29 Årslev Engsø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2015-01-03 Brabrand Sø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2015-01-31 Viskum
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2015-01-31 Viskum
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-01-08 Egå Engsø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-03 Dødeå Enge
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-03 Dødeå Enge
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-03-09 Egå Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-01-29 Årslev Engsø
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2015-01-31 Viskum
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2015-12-05 Rugård Gods
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-04-26 Hornbæk Enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-03-11 Årslev Engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-01-03 Årslev Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-01-03 Dødeå Enge
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-01 Aarhus Østhavn
33 X Spidsand (Anas acuta) 2015-02-24 Egå Engsø
34 X Krikand (Anas crecca) 2015-01-03 Årslev Engsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-01-08 Egå Engsø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-03 Brabrand Sø
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-01-01 Aarhus Østhavn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-05-14 Nordstrand, Skagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-01-04 Ballehage Strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-03-01 Bønnerup Havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-08 Egå Engsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-02-10 Egå Engsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-01-03 Årslev Engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-01-17 Stige Ø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2015-05-13 Skagen Klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-07 Hedemannsgade, Aarhus
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2015-05-05 Åby Eng
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2015-01-01 Harald Jensens Plads, Aarhus
77 X Huldue (Columba oenas) 2015-01-31 Hald Hovedgård
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-01 Rungstedvej, Aarhus
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2015-07-04 Mårslet
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-01-11 Vardøgade, Christiansbjerg
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-02-28 Stavtruptårnet
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2015-06-12 Lille Vildmose
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2015-06-11 Lille Vildmose
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-01-01 Havreballe Skov
90 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-01 Aarhus Å
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-05-14 Grenen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-11 Aarhus Å
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-04-26 Hornbæk Enge
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-01-08 Egå Engsø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2015-04-10 Glenstrup Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-02-21 Aarhus Østhavn
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-03-19 Egå Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-02-22 Uldum Kær
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-05-13 Ølands Vejle
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-06-12 Sødringholm Strand
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-03-10 Aarhus Østhavn
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-04-09 Hospitalssøerne, Skejby
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2015-07-26 Saltvandssøen
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2015-05-13 Ølands Vejle
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-05-15 Skagen Havn
120 X Storspove (Numenius arquata) 2015-06-12 Sødringholm Strand
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-07-26 Saltvandssøen
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-05-17 Vejlerne
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-07-26 Saltvandssøen
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-04-23 Egå Engsø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2015-07-26 Saltvandssøen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-05-11 Hospitalssøerne, Skejby
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2015-10-18 Blåvands Huk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-01-08 Egå Engsø
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-01-25 Dødeå Enge
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2015-07-26 Saltvandssøen
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-04-23 Tangkrogen
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-04-23 Egå Engsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2015-01-13 Skæring Strand
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2015-07-26 Saltvandssøen
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-05-04 Egåen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-07-26 Saltvandssøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-04-26 Hornbæk Enge
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2015-05-13 Hirtshals
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-01 Harald Jensens Plads, Aarhus
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-03-26 Egå Engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-01 Aarhus Østhavn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-01 Aarhus Østhavn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-01 Tangkrogen
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2015-12-05 Grenå Havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-02-15 Aarhus Centralhavn
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-07-26 Nørresø, Sønderjylland
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-05-14 Nordstrand, Skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-07-26 Saltvandssøen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-04-26 Hornbæk Enge
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-05-17 Vejlerne
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2015-05-17 Vejlerne
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2015-05-14 Grenen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2015-05-14 Nordstrand, Skagen
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2015-11-09 Tangkrogen, Aarhus
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2015-11-27 Dokk1
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2015-05-15 Nordstrand, Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-02-21 Aarhus Østhavn
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2015-05-15 Nordstrand, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2015-05-14 Grenen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-05-16 Nordstrand, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2015-03-08 Gundsølille
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-04-25 Tversted Strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-01 Aarhus Østhavn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-05-17 Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-02-28 Dødeå Enge
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2015-10-17 Tim Enge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-03 Dødeå Enge
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-03-11 Årslev Engsø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2015-07-26 Rømødæmningen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2015-05-14 Grenen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-07-27 Trælborg
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-01-01 Tangkrogen
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-04-02 Hedeenge Egå
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-06-11 Lille Vildmose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2015-05-16 Det Grå Fyr, Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-01-01 Aarhus Østhavn
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-03-02 Egå Engsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-05-14 Grenen
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-03 Aarhus Å
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2015-01-31 Ø Bakker
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-05-23 Hørhaven, Aarhus
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2015-07-27 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2015-01-29 Årslev Engsø
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-05-14 Batterivej, Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-01-18 Lystrup Å
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2015-05-14 Grenen
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-03 Stavtruptårnet
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2015-01-14 Rye Nørreskov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2015-01-31 Hald Sø
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-03 Årslev Engsø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2015-05-14 Grenen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-03-10 Aarhus Østhavn
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-16 Bøjlevej, Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-02-22 Klostermølle
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-03 Aarhus Å
318 X Husskade (Pica pica) 2015-01-01 Hedemannsgade, Aarhus
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2015-01-18 Store Hjøllund Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2015-01-01 Aarhus Østhavn
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-01 Jyllands Allé, Aarhus
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-01-09 Thorskov
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-01 Frederiksbjerg
325 X Ravn (Corvus corax) 2015-01-13 Åstrup agerland
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-01-01 Tangkrogen
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-01-14 Rye Nørreskov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2015-01-14 Rye Nørreskov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-09 Thors Mølle
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-01 Hedemannsgade, Aarhus
332 X Musvit (Parus major) 2015-01-01 Hedemannsgade, Aarhus
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-01-08 Egå Engsø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-05-14 Skagen Klitplantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-02-22 Uldum Kær
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2015-05-13 Hirtshals
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-04-13 Egå Engsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-04-13 Egå Engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-04-28 Brabrand Sø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-01-03 Stavtruptårnet
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-06-12 Sødringholm Skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-23 Egå Engsø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-01-18 Årslev Engsø
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-05-16 Ellekrattet, Skagen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-05 Åby Eng
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2015-05-19 Egå Engsø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-07-04 Over Fløjstrup
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2015-05-04 Egå Engsø
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2015-06-11 Lille Vildmose
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-04-15 Aarhus Å
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-07 Eskelund
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-04-29 Aarhus Å
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-05-04 Egå Engsø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-01-04 Thors Mølle
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-01 Aarhus Å
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-06 Mindeparken
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-01-11 Universitetsparken, Aarhus
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-01-21 Bygholm Park
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-01-01 Tangkrogen
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-01 Tangkrogen
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-01 Tangkrogen
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-01-01 Tangkrogen
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-01-29 Brabrand Sø
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-01-31 Øby, Nørreådalen
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2015-05-16 Gyvelstien, Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-03 Aarhus Å
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2015-04-15 Årslev Engsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-10 Aarhus Å
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-05-07 Eskelund
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-03-23 Aarhus Østhavn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-05-06 Frederiksbjerg Bypark
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-05-14 Hestefolden, Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-10-18 Blåvands Huk
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-04-23 Aarhus Østhavn
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-01-04 Thors Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-01-01 Tangkrogen
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-02 Hedemannsgade, Aarhus
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-02-28 Aarhus Å
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-05-13 Ølands Vejle
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-03-24 Giber Å
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-03-13 Tangkrogen
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-01-25 Årslev Engsø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-05-14 Skagen Klitplantage
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-01-01 Aarhus Østhavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-01 Tangkrogen
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-01-04 Havreballe Skov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-01-17 Assistens Kirkegård
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-01-09 Moesgård Strand
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-01-06 Rehabiliteringsparken, Aarhus
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-01-17 Stige Ø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-04-01 Aarhus Østhavn
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-02-28 Aarhus Å
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-01-14 Rye Nørreskov
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-01-19 Tangkrogen
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-01-03 Aarhus Å
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-01-01 Aarhus Østhavn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-05-13 Halkærgårdvej, Volstrup
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-01-14 Rye Nørreskov
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-03-11 Årslev Engsø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer