Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Ulrik Kjøller Skovenborg


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ulrik Kjøller Skovenborgs kryds

Dette er Ulrik Kjøller Skovenborgs Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-06-30 Gedser Odde
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2015-06-12 Rovfugletårnet, Lille Vildmose
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-01-17 Sostrup Slot
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-01-17 Bønnerup Strand
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-01-17 Stubbe Sø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-05-17 Arup Vejle
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2015-01-01 Brabrand Sø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2015-05-04 Egå Engsø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2015-02-18 Lille Vildmose
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-02-10 Egå Engsø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-01 Brabrand Sø
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-25 Døde Å Enge
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-05-04 Egå Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-01-17 Bønnerup Strand
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2015-01-17 Rugaard gods
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-05-25 Gl. Hviding Engsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-05-04 Egå Engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-02-10 Egå Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-01-25 Årslev Engsø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-01 Brabrandstien, Aarhus
33 Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca) 2015-01-25 Årslev Engsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-06-29 Søndersø, Maribo
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-01-17 Stubbe Sø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-17 Stubbe Sø
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-01-03 Aarhus Østhavn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-01-17 Fornæs
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-01-17 Fornæs
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-01-17 Bønnerup Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-17 Stubbe Sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-01-17 Stubbe Sø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-01-25 Brabrandstien, Aarhus
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-01-17 Fornæs
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2015-05-16 Skagen Klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-10 Hedemannsgade, Aarhus
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2015-05-04 Åby Eng
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2015-01-10 Frederiksbjerg
77 X Huldue (Columba oenas) 2015-05-25 Højer Sluse
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-01 Brabrandstien, Aarhus
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2015-05-25 Grøngårdvej
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-01-17 Voldby, Djursland
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-01-17 Stubbe Sø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2015-06-12 Rovfugletårnet, Lille Vildmose
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2015-06-11 Lille Vildmose
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-01-01 Brabrandstien, Aarhus
90 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-01 Brabrandstien, Aarhus
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-02-18 Lille Vildmose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-17 Bønnerup Strand
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-05-17 Kogleaks, Vejlerne
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-01-17 Bønnerup Strand
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2015-05-17 Kogleaks, Vejlerne
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-01-17 Bønnerup Strand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-05-04 Egå Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-02-18 Lille Vildmose
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-10-11 Årslev Engsø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-05-25 Saltvandssøen, Sønderjylland
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-05-04 Egå Engsø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-05-04 Egå Engsø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2015-05-25 Saltvandssøen, Sønderjylland
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2015-05-17 Danserholmvej
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2015-06-12 Sødringholm Strand
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-05-25 Saltvandssøen, Sønderjylland
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-05-17 Bygholmengen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-01-17 Bønnerup Strand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-05-04 Egå Engsø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-05-11 Hospitalssøerne, Aarhus
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2015-01-17 Grenå Havn
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-01-17 Bønnerup Strand
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2015-01-17 Grenå Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-01-25 Døde Å Enge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-05-04 Egå Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-08-24 Hospitalssøerne, Aarhus
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2015-01-17 Bønnerup Strand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-05-04 Egå Engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-07-01 Bødø/Nørresø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-06-12 Sødringholm Skov
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-01 Brabrand Sø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2015-05-25 Gl. Hviding Engsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-05-04 Egå Engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-03 Aarhus Østhavn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-17 Fornæs
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-01 Frederiksbjerg
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2015-01-17 Grenå
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-05-17 Kogleaks, Vejlerne
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-05-16 Nordstrand, Skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-05-25 Gl. Hviding Engsø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-05-17 Bygholmengen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2015-05-17 Kogleaks, Vejlerne
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2015-12-06 Aarhus Nordhavn
208 X Alk (Alca torda) 2015-01-17 Fornæs
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2015-05-16 Nordstrand, Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-01-17 Fornæs
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-05-16 Nordstrand, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2015-05-15 Flagbakken, Skagen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-01-17 Fornæs
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-03 Aarhus Østhavn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-05-17 Bygholmengen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-05-17 Kogleaks, Vejlerne
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-01 Brabrandstien, Aarhus
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-06-11 Lille Vildmose
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2015-05-16 Butterstien, Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-07-02 Aborrebjerget, Klinteskoven, Møn
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2015-02-18 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-05-11 Vennelystparken, Aarhus
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-02-18 Lille Vildmose
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-05-16 Nordstrand, Skagen
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-02-18 Lille Vildmose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2015-05-16 Grå Fyr, Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-01-17 Stubbe Sø
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-01-17 Stubbe Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-10-18 Skallingen
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-17
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-05-23 Hørhaven, Højbjerg
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2015-07-11 Mørkholt Strandcamping
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-01-17 Stubbe Sø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-17 Sostrup Slot
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-17
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-10-18 Skallingen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-16 Overfor hestefolden, Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-02-18 Lille Vildmose
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-10 Forstbotanisk Have
318 X Husskade (Pica pica) 2015-01-01 Brabrandstien, Aarhus
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2015-01-01 Brabrandstien, Aarhus
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-03 Aarhus Østhavn
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-02-12 Aarhus Østhavn
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-01 Brabrandstien, Aarhus
325 X Ravn (Corvus corax) 2015-01-17
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-01-03 Tangkrogen
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-05-16 Bunken Plantage, Skagen
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2015-05-15 Farmerstien, Skagen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-17 Hyllested
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-01 Brabrandstien, Aarhus
332 X Musvit (Parus major) 2015-01-01 Frederiksbjerg Bypark
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-02-04 Årslev Engsø
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-02-18 Tofte Sø
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-05-20 Egå Engsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-05-04 Egå Engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-05-04 Egå Engsø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-01-25 Årslev Engsø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-06-12 Sødringholm Skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-05-03 Brabrandstien, Aarhus
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-05-01 Frederiksbjerg Bypark
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2015-07-02 Røde Udfald, Klinteskoven, Møn
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-05-16 Ellekrattet, Skagen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-04 Åby Eng
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2015-05-20 Egå Engsø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-06-30 Hyllekrog
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2015-05-04 Åby Eng
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2015-06-11 Rovfugletårnet, Lille Vildmose
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2015-05-25 Magisterkog
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-05-04 Åby Eng
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-04 Åby Eng
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-05-04 Egå Engsø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-05-04 Åby Eng
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-01-18 Hobro
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-17 Fornæs
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-17 Sostrup Slot
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-01-25 Årslev Engsø
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-05-11 Universitetsparken, Aarhus
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-02-04 Brabrand Sø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-01 Frederiksbjerg Bypark
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-01 Brabrandstien, Aarhus
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-02-04 Årslev Engsø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-02-04 Årslev Engsø
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-05-16 Gyvelstien, Skagen
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2015-05-16 Gyvelstien, Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-17 Stubbe Sø
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2015-05-25 Magisterkog
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-13 Brabrandstien, Aarhus
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-06-30 Nykøbing Falster
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-05-16 Bunken Plantage, Skagen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-05-15 Farmerstien, Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-10-18 Blåvands Huk
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-05-11 Hospitalssøerne, Aarhus
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-02-10 Thors Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-01-01 Frederiksbjerg Bypark
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-01 Brabrand Sø
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-05-04 Egå Engsø
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-05-15 Farmerstien, Skagen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-05-04 Egå Engsø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-01-25 Årslev Engsø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-05-15 Saftevandsbakken, Skagen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2015-02-04 Årslev Engsø
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-01-17 Grenå Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-01 Hedemannsgade, Aarhus
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-02-04 Brabrandstien, Aarhus
464 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-01-01 Brabrandstien, Aarhus
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2015-07-01 Gedser Odde
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-01-03 Tangkrogen
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-02-12 Aarhus Østhavn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-05-04 Egå Engsø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2015-02-04 Brabrandstien, Aarhus
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-12-12 Kysing Næs
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-05-15 Flagbakken, Skagen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-01-03 Tangkrogen
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-01-03 Tangkrogen
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-01-03 Aarhus Østhavn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-01-17
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-01-17 Fornæs
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-05-03 Brabrandstien, Aarhus
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer