Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Jørgen Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Madsens kryds

Dette er Jørgen Madsens Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-01-30 Benløse (Ringsted)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-05-10 Sprogø (Slagelse)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-01-11 Tuse Å ved Nykøbingvej (Holbæk)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-04-25 Benløse (Ringsted)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2015-01-03 Benløse (Ringsted)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-01-30 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2015-10-25 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-01-25 Ølsemagle Revle (Køge)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-04-22 Tamosen (Sorø)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-02-27 Tamosen (Sorø)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2015-02-09 Sanddobberne (Odsherred)
34 X Krikand (Anas crecca) 2015-04-07 Korevlerne (Odsherred)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-02-27 Tamosen (Sorø)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2015-10-25 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-02-09 Sanddobberne (Odsherred)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-10-26 Korevlerne (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-02-09 Korevlerne (Odsherred)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-04-04 Korshage (Odsherred)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-02-01 Tamosen (Sorø)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-04-10 Stenstrup Lyng (Odsherred)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-12 Sø ved Rustkammervej, Sorø (Sorø)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2015-04-28 Haraldsted Sø (Ringsted)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2015-01-01 Benløse (Ringsted)
77 X Huldue (Columba oenas) 2015-04-18 Valsølille Sø (Ringsted)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-01 Benløse (Ringsted)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-01-02 Benløse (Ringsted)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-02-09 Korevlerne (Odsherred)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-02-21 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-03-17 Ringsted (Ringsted)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-05 Høm Mølle (Ringsted)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-03-08 Allindelille Fredskov (Ringsted)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-02-09 Sanddobberne (Odsherred)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-05-10 Sprogø (Slagelse)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-02-26 Gyrstinge Sø (Ringsted)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-08-01 Stigsnæs Vejle (Slagelse)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-08-12 Korevlerne (Odsherred)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-04-04 Korshage (Odsherred)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-05-06 Gyrstinge Sø (Ringsted)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-05-10 Sprogø (Slagelse)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2015-02-09 Sanddobberne (Odsherred)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-08-12 Korevlerne (Odsherred)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-08-12 Korevlerne (Odsherred)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-08-20 Korevlerne (Odsherred)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-04-29 Nygård Sø (Odsherred)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2015-09-10 Korevlerne (Odsherred)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2015-07-16 Gyrstinge Sø (Ringsted)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-05-06 Gyrstinge Sø (Ringsted)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2015-08-20 Korevlerne (Odsherred)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-02-09 Korevlerne (Odsherred)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2015-08-20 Korevlerne (Odsherred)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2015-10-26 Korevlerne (Odsherred)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-08-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-04-24 Haraldsted Sø (Ringsted)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-08-01 Borreby Mose (Slagelse)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2015-02-09 Sanddobberne (Odsherred)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-04-29 Nygård Sø (Odsherred)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-06-29 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-04-15 Gyrstinge Sø (Ringsted)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-02 Benløse (Ringsted)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-02-09 Sanddobberne (Odsherred)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-05-10 Sprogø (Slagelse)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-09-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-05-10 Sprogø (Slagelse)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-05-21 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-04-28 Haraldsted Sø (Ringsted)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-05-27 Fyns Hoved (Kerteminde)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2015-06-30 Omø Sydveststrand (Slagelse)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2015-05-10 Sprogø (Slagelse)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-10-26 Korevlerne (Odsherred)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2015-08-10 Gyrstinge Sø (Ringsted)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-10-01 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-02-26 Gyrstinge Sø (Ringsted)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-06-29 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2015-04-18 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-05-08 Allindelille Fredskov (Ringsted)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-01-04 Benløse (Ringsted)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-09-30 Estrup v. Ringsted (Ringsted)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-04-16 Bavelse Sø (Næstved)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-02-28 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-01-11 Lille Svenstrup (Ringsted)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-01-17 Gyrstinge Sø (Ringsted)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-03 Allindelille Fredskov (Ringsted)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-02-17 Humlebjerg v. Haraldsted Sø (Ringsted)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-11-20 Korevlerne (Odsherred)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-01-05 Høm Mølle (Ringsted)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-03 Benløse (Ringsted)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2015-02-09 Lammefjorden øst, syd (Holbæk)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2015-08-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-01-27 Haraldsted Sø (Ringsted)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-27 Rosted (Slagelse)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-11-20 Korshage (Odsherred)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-17 Allindemagle Skov (Ringsted)
318 X Husskade (Pica pica) 2015-01-01 Benløse Skov (Ringsted)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2015-01-02 Benløse (Ringsted)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-02 Benløse (Ringsted)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-05-10 Sprogø (Slagelse)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-01 Benløse (Ringsted)
325 X Ravn (Corvus corax) 2015-01-05 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-02-08 Allindelille Fredskov (Ringsted)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-03 Allindelille Fredskov (Ringsted)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-01 Benløse (Ringsted)
332 X Musvit (Parus major) 2015-01-01 Benløse (Ringsted)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-06-23 Korevlerne (Odsherred)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-02-24 Haraldsted Sø (Ringsted)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-05-10 Sprogø (Slagelse)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-04-15 Gyrstinge Sø (Ringsted)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-04-29 Nygård Sø (Odsherred)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-02-08 Allindelille Fredskov (Ringsted)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-05-08 Vesterskov, Egtved Fælled og Langebjerg Skov (Ringsted)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-18 Valsølille Sø (Ringsted)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-03-24 Haraldsted Sø (Ringsted)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-06-04 Sorø Sø (Sorø)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-04-27 Torpet Mose (Ringsted)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-04 Humlebjerg v. Haraldsted Sø (Ringsted)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2015-06-12 Haraldsted Sø (Ringsted)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-06-04 Rosted (Slagelse)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2015-06-15 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2015-06-12 Flommen ved Sorø (Sorø)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2015-05-11 Torpet Mose (Ringsted)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-04-22 Tamosen (Sorø)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-04 Humlebjerg v. Haraldsted Sø (Ringsted)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-04-29 Nygård Sø (Odsherred)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-04-29 Nygård Sø (Odsherred)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-01-17 Allindemagle Skov (Ringsted)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-05 Høm Mølle (Ringsted)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-03 Allindelille Fredskov (Ringsted)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-01-05 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-01 Benløse (Ringsted)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-01 Benløse Skov (Ringsted)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-03-26 Humlebjerg v. Haraldsted Sø (Ringsted)
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2015-05-30 Stenstrup Lyng (Odsherred)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-02 Benløse (Ringsted)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-06 Gyrstinge Sø (Ringsted)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-06-04 Rosted (Slagelse)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-08-14 Stenstrup Lyng (Odsherred)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-04-22 Tamosen (Sorø)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-04-27 Torpet Mose (Ringsted)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-04-29 Nygård Sø (Odsherred)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-01-19 Høm Mølle (Ringsted)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-01-01 Benløse (Ringsted)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-01 Benløse (Ringsted)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-03-24 Haraldsted Sø (Ringsted)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-04-29 Nygård Sø (Odsherred)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-09-07 Tørning Mølle (Haderslev)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-03-18 Gyrstinge Sø (Ringsted)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-01-25 Ølsemagle Revle (Køge)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-09-20 Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-10-01 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-01-17 Allindemagle Skov (Ringsted)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-02-06 Benløse Skov (Ringsted)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2015-05-31 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-11-20 Korevlerne (Odsherred)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-05-01 Korshage (Odsherred)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2015-04-09 Stenstrup Lyng (Odsherred)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-05-21 Stenstrup Lyng (Odsherred)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-01-05 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-01-05 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-01-25 Ølsemagle Revle (Køge)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-05-21 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-01-04 Torpet Mose (Ringsted)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-04-07 Korevlerne (Odsherred)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer