Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Leif Novrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Leif Novrups kryds

Dette er Leif Novrups Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-01-27 Fjand
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-01-05 Vest Stadil Fjord
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-01-04 Agger Tange
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-01-17 Bjørnkær
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-01-20 Skjern enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2015-01-04 AggerTange
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2015-01-05 Vest Stadil Fjord
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2015-01-30 Kvorning Møllevej
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-01-18 Sevelvej, Sevel
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2015-08-11 Værnengene
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-04 Agger Tange
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2015-01-20 Skjern Enge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-04 Agger tange
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-04-25 Skjern enge
22 X Gravand (Tadorna tadorna) Agger Tange
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2015-01-30 Viskum
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-04-25 Skjern Enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) Skjern enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-01-20 Skjern Enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) Agger Tange
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-03 Nørresø Viborg
33 X Spidsand (Anas acuta) 2015-01-20 Skjern Enge
34 X Krikand (Anas crecca) Agger Tange
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2015-04-29 Vejlerne
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-09-09 Hejrede sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-01-20 Skjern Enge
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-03 Nørresø, Viborg
41 X Bjergand (Aythya marila) 2015-08-12 Geddal enge
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-01-04 Agger Tange
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-02-21 Gåsehage, Ebeltoft
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-01-27 Bækby gård Strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-05-02 Gjerrild modstand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-04 Agger Tange
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-01-04 Agger Tange
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Flyndersø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-01-04 Agger Tange
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2015-06-09 Ludvig Schrøders Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-16 LILLE VILD MOSE
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) Stubbesø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2015-01-04 Skive havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2015-01-27 Mellemdyb
78 X Ringdue (Columba palumbus) Sevel
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Sevel
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Stubber å
84 X Engsnarre (Crex crex) 2015-07-03 Skals ådal
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2015-07-03 Nørreådalen Viborg
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2015-07-02 Nørreådalen Viborg
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-01-03 Nørresø Viborg
90 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-18 Harboøre Tange
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-02-27 Vejlerne
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-13 Sønder Mølle
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-02-27 Vejlerne
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-01-04 Agger Tange
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-10-07 Bækbygård strand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Skjern enge
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2015-05-06 Skjern Enge
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-01-04 Agger Tange
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-03-15 Gyldensten
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-01-20 Skjern Enge
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-01-04 Agger Tange
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-05-06 Sneum
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-03-15 Gyldensten
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-04-19 Rævekær
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Pallisbjerg enge
118 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-05-06 Sneum
120 X Storspove (Numenius arquata) Agger Tange
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-04-26 Geddal enge
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Vejlerne
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2015-01-18 Thyborøn havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-02-03 Bøvling Fjord
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-04-29 Vejlerne
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Geddal enge
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-05-06 Værnengene
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) Hvide Sande
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-02-03 Bøvling fjord
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2015-01-27 Thorsminde
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) Geddal enge
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2015-02-08 Sevel plantage
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-02-03 Bøvling Fjord
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-10-26 Geddal
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2015-09-12 Stadiløvej
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2015-12-29 Hvide Sande
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-02-22 Dollerup Møllesø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-02-09 Bederholm Bæk
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) Venø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-04-20 Nørreådalen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-05-06 Værnsande
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-04-20 Nørreådalen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2015-05-17 gammel skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-04 Skive
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Filsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-05-06 Sneum Digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-03 Mønsted
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-04 Agger Tange
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2015-01-05 Hvide Sande
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2015-01-05 Hvide Sande
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-01 Flyndersø
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2015-05-04 Pallisbjerg enge
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-04-23 Mogenstrup
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) Filsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-08-26 Skjern enge
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-04-19 Geddal enge
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-05-07 Geddal enge
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-04-29 Vejlerne
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-04-29 Vejlerne
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2015-08-26 Skjern Enge
200 X Sortterne (Chlidonias niger) Vejlerne
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2015-05-22 Grenen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2015-05-19 Nordstrand
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2015-05-18 gammel skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2015-01-04 Agger Tange
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2015-05-18 gammel skagen
208 X Alk (Alca torda) Roshage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2015-05-18 gammel skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Agger Tange
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2015-05-19 Nordstrand
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-07-31 Roshage
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2015-10-25 Lyngvig
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-05-17 gammel skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2015-06-24 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-05-17 gammel skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2015-01-18 Thyborøn Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-01 Stubber å
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2015-09-15 Vest Stadil Fjord
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-02-27 Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) Sønderlem vig
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2015-05-21 Grenen
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-04 Agger tange
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-05-16 Lille Vild mose
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Flyndersø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-05-21 Flagbakken
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2015-05-31 Borris Hede
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2015-05-16 LILLE VILD MOSE
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-01-03 Houlberg
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-03-10 Rævekær
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-04-05 Arre sø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-01-05 Bøvling
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2015-06-24 Kammerslusen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-01-25 Merringgård skov
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2015-05-15 Grimme Bakker
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-01-05 Bøvling Fjord
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-01-20 Skjern Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-03 Finderup
274 X Slørugle (Tyto alba) Sevel
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2015-01-19 Sevel Plantage
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-03-11 Draved skov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) Vestjylland
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2015-06-08 Ludvig Schrøders Plantage
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-01-20 Lønborg hede
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-01-13 Stampestrømmen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2015-05-22 Grenen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2015-05-09 Borbjerg Plantage
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2015-03-11 Draved Skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-01 Stubber å dal
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) Sødal skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2015-01-22 Mon Møĺle
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-04 Bedsted THy
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2015-05-20 gammel skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) Skjern Enge
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2015-05-21 Grenen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-10-08 Skjern enge. Holtervej
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-01-04 Agger Tange
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-10 Borbjerg Plantage
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-01-21 Ladegård sø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2015-05-20 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-03 Houlkær
318 X Husskade (Pica pica) Sevel
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2015-01-30 Hjøllund Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) Sevel
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-03 Viborg
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-01-20 Skjern enge
324 X Gråkrage (Corvus cornix) Sevel
325 X Ravn (Corvus corax) 2015-01-14 Sevel
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-11-20 Egsmark strand
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-01-03 Houlkær
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2015-01-13 Stampestrømmen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-03 Houlkær
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2015-04-25 Skænken sø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Sevel
332 X Musvit (Parus major) Sevel
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) Novrup Grusgrav
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-01-05 Vest Stadil Fjord
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-03-10 Gammel Skivevej
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) Sønderlem Vig
337 X Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) Skjern Enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-04-19 Geddal enge
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-04-20 Nørreådalen
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-05-06 Skjern enge
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Mosestien
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-04-28 Haderup
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-18 Mosetien
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-03-26 Mosestien
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-04-25 Skjern Enge
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-05 Stubber å
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Brødbæk Enge
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-05-21 Ellekrattet
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2015-07-02 Nørreådalen Brunshåb
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-04-25 Lønborg Kirke
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-03 Mols Bjerge
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-05-01 Sevel
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-05-01 Helle sø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2015-01-26 Mosestien
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-01-07 Stubbergård sø p-plads
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-01 Stubber å dal
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-03 Houlkær
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-01-01 Stubber å dal
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-01-22 Mon Mølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-01-03 Mønsted
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2015-04-21 Ladegård sø
404 X Solsort (Turdus merula) Sevel
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-04 Agger Tange
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-01-14 Ndr. Feldborg Plantage
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-03-16 Mosestien
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-01-17 Flyndersø
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2015-05-17 Gyvelstien
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-03 Houlkær
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2015-04-25 Skjern Enge
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-14 Nørreådalen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-04-27 Klosterheden
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2015-05-18 Ellekrattet
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Vinderup
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-05-01 Egmarks strand
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-05-03 Mols Bjerge
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-04-06 Sønderlem vig
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-04-21 Ladegård sø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-01-22 Hald sø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) Sevel
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) Sevel
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) Sevel
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-04-29 Vejlerne
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-03-12 Niels Bugges Kro
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-03-15 Gyldensten
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-01-20 Skjern Enge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-04-22 Flyndersø
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-01-05 Hvide Sande
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Sevel
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-01-14 Haven Sevel
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-01-19 Jattrupvej, Flyndersø
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Sevel
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) Sevel
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-02-06 Skive havn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-03-27 Ladegård sø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2015-05-03 Egsmark
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-03-16 Mosestien
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-01-07 Stubbergård sø p-plads
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) Sevel haven
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-01-22 Mon Mølle
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-01-04 Agger Tange
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-01-05 Bøvling
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Stubbergård sø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-02-27 Vejlerne
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer