Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Ole Brauer


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ole Brauers kryds

Dette er Ole Brauers Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-03-15 Melby Overdrev
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-10-10 Kerteminde bugt
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-01-18 Holløse Bredning
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-02-22 Holløse Bredning
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2015-01-02 Nødebo
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-02-22 Ramløse
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-01 Møllekrog
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-02-07 Alsønderup Engsø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-02-22 Holløse Bredning
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-04-19 Skjern Enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-01-25 Favrholm
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-01-04 Solbjerg Engsø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-01 Nødebo
33 X Spidsand (Anas acuta) 2015-04-19 Skjern Enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2015-05-10 Favrholm
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-04-10 Gentofte sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-01-01 Møllekrog
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2015-02-28 Møllekrog
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-01 Møllekrog
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-01-04 Børstrup Hage
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-02-08 Børstrup Hage
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-01-04 Børstrup Hage
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2015-02-22 Liseleje
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-04 Børstrup Hage
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-01-01 Møllekrog
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-01-01 Nødebo
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-01-04 Børstrup Hage
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-17 Skovlund
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2015-05-02 Kobæk vig
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2015-01-06 København
77 X Huldue (Columba oenas) 2015-04-19 Rørbækgård skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-01 Nødebo
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-02-28 Nødebo
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-03-20 Allerød sø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-05-24 Nivågård
90 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-01 Nødebo
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-03-18 Hillerød
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-18 Gilleleje havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-05-03 Favrholm
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-02-12 Asserbo strand
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2015-05-15 Gurre sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-04-25 Nyborg Strand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-04-19 Skjern Enge
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-03-18 Møllekrog
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-09-26 Favrholm
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-08-01 Nivå tange
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-05-03 Favrholm
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2015-04-19 Ringkøbing
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-08-01 Nivå tange
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-09-29 Græse strandenge
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-05-14 Favrholm
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2015-08-02 Nivå tange
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-05-10 Holløse Bredning
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2015-08-02 Nivå tange
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-06-30 Nivå tange
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2015-08-02 Nivå tange
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2015-05-09 Strødam-området
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-04-19 Ringkøbing
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-05-11 Favrholm
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-06-30 Nivå tange
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2015-02-01 Lynæs Havn
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2015-05-10 Holløse Bredning
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-05-03 Favrholm
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-06-30 Nivå tange
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2015-01-04 Børstrup Hage
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-01 Nødebo
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-01 Nødebo
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-04 Børstrup Hage
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-04 Børstrup Hage
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-04-25 Nyborg Strand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-08-02 Nivå tange
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-05-23 Lyngby sø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-06-05 Dronningmølle strand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2015-10-25 Børstrup Hage
208 X Alk (Alca torda) 2015-10-25 Børstrup Hage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2015-10-25 Børstrup Hage
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-01-04 Børstrup Hage
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2015-10-25 Børstrup Hage
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-01-04 Børstrup Hage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-01-04 Børstrup Hage
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-01 Nødebo
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-04-19 Skjern Enge
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-01 Møllekrog
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-04-19 Skjern Enge
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2015-04-28 Gribskov
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-01-02 Stenholts Indelukke
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-03-28 Endrup Hegn
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-04-18 Ringkøbing
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-04-19 Skjern Enge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-03-28 Endrup Hegn
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-01-03 Gribskov
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-01-25 Strødam-området
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-03 Gribskov
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-01-17 Gribskov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2015-01-18 Kajerød
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2015-04-18 Ringkøbing
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-02-01 Bækkebro
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2015-04-29 Stenholts Indelukke
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2015-03-11 Stenholts Indelukke
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-01 Nødebo
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2015-03-28 Danstrup Hegn
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-18 Gilbjerg
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2015-09-02 Græsted
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2015-10-25 Børstrup Hage
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2015-06-05 Dronningmølle strand
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-04-19 Skjern Enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-20 Stenholts Indelukke
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-01-25 Strødam-området
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-01 Nødebo
318 X Husskade (Pica pica) 2015-01-01 Nødebo
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2015-01-01 Nødebo
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-01 Nødebo
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-04 Solbjerg Engsø
325 X Ravn (Corvus corax) 2015-03-15 Fredensborg
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-02-27 Nødebo
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-02 Nødebo
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-01 Nødebo
332 X Musvit (Parus major) 2015-01-01 Nødebo
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-01-25 Strødam Engsø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-03-15 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-02-22 Holløse Bredning
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-04-19 Skjern Enge
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-04-18 Ringkøbing
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-05-10 Holløse Bredning
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-01-11 Nødebo
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-05-02 Danstrup Hegn
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-19 Ringkøbing
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-03-29 Stenholts Indelukke
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-05-06 Strødam Engsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-05-10 Holløse Bredning
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-03 Favrholm
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2015-05-22 Strødam-området
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-06-07 Harreshøj
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2015-05-09 Strødam-området
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-04-16 Nødebo
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-14 Thoruphus, Gribskov
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-05-02 Harreshøj
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-05-06 Stenholts Indelukke
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-03-01 Gribskov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-25 Nødebo
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-01 Nødebo
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-02-01 Bækkebro
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-03-19 Hillerød
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2015-04-24 Frederiksdal
404 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-01 Nødebo
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-18 Gilbjerg
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-03-23 Stenholts Indelukke
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-03-06 Stenholtsvang
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-04-30 Stenholts Indelukke
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-03 Nødebo
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2015-04-19 Ringkøbing
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-09 Strødam-området
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-05-17 Skovlund
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-04-19 Ringkøbing
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-05-02 Danstrup Hegn
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-05-03 Favrholm
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-05-10 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-05-10 Holløse Bredning
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-01-04 Solbjerg Engsø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-01-01 Nødebo
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-01 Nødebo
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-04-10 Stenholts Indelukke
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-04-19 Skjern Enge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-04-12 Endrup
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-04-19 Skjern Enge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-04-28 Gribskov
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-01 Nødebo
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-11-27 Gribskov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-03-28 Endrup Hegn
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-01-01 Nødebo
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-01-01 Nødebo
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-02-01 Melby Overdrev
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-04-18 Ringkøbing
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-04-18 Ringkøbing
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-03-01 Gribskov
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2015-01-03 Gribskov
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-02-10 Solbjerg Engsø
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-03-15 Melby Overdrev
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-02-01 Hundested Havn
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-03-09 Stenholts Indelukke
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-03-29 Stenholts Indelukke
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer