Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Niels Peter Møller Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Peter Møller Jensens kryds

Dette er Niels Peter Møller Jensens Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-01-25 Lindknud (Vejen)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-01-24 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-02-08 Thyborøn Havn (Lemvig)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-01-17 Sønder Vilstrup (Haderslev)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-01-24 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2015-01-02 Hindemade (Haderslev)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2015-01-17 Sønder Vilstrup (Haderslev)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-01-22 Hindemade (Haderslev)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-02 Haderslev (Haderslev)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2015-01-17 Sønder Vilstrup (Haderslev)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-04 Uldum Kær (Hedensted)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-01-17 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-01-17 Halk Nor (Haderslev)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-04-25 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-04-06 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-01-02 Hindemade (Haderslev)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-01-02 Hindemade (Haderslev)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2015-04-26 Sneum Digesø (Esbjerg)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-02 Hindemade (Haderslev)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2015-03-20 Halk Nor (Haderslev)
34 X Krikand (Anas crecca) 2015-01-02 Hindemade (Haderslev)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-01-31 Uge (Aabenraa)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-01-02 Hindemade (Haderslev)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-02 Hindemade (Haderslev)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-01-17 Lillebælt, Halk Nor og Strand (Haderslev)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-10-13 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-03-20 Halk Nor (Haderslev)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-02-05 Halk Grund og Speylsgrund, Lillebælt (Haderslev)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2015-10-14 Blåvands Huk (Varde)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-02-05 Halk Grund og Speylsgrund, Lillebælt (Haderslev)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-17 Halk Nor (Haderslev)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-01-17 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-01-02 Hindemade (Haderslev)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-01-17 Lillebælt, Halk Nor og Strand (Haderslev)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-15 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2015-05-01 Haderslev (Haderslev)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2015-01-11 Haderslev (Haderslev)
77 X Huldue (Columba oenas) 2015-01-22 Hindemade (Haderslev)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-02 Haderslev (Haderslev)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-02-06 Hammelev (Haderslev)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-04-03 Haderslev (Haderslev)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2015-07-05 Gl. Ladegård (Haderslev)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-01-11 Hindemade (Haderslev)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-17 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-02-28 Tinglev Mose (Aabenraa)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-18 Tørning Mølle (Haderslev)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-02-05 Halk Grund og Speylsgrund, Lillebælt (Haderslev)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-01-17 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-02-05 Halk Grund og Speylsgrund, Lillebælt (Haderslev)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2015-05-24 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-02-08 Thyborøn Havn (Lemvig)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2015-04-21 Ladegårds Parceller (Haderslev)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-04-25 Diernæs Made (Haderslev)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-01-02 Hindemade (Haderslev)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-03-28 Halk Nor (Haderslev)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-07-07 Saltvandssøen (Tønder)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-03-07 Hejsager Strand (Haderslev)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-04-26 Ejsbøl Sø (Haderslev)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2015-07-26 Sønderstrand Rømø (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-04-26 Sneum Forland (Ovret) (Esbjerg)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2015-01-17 Halk Nor (Haderslev)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-05-24 Lindø + vade v/Jersore (Nordfyns)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-05-31 Agger Tange (Thisted)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2015-02-15 Havneby, Rømø (Tønder)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-03-20 Halk Nor (Haderslev)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-06-22 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2015-07-29 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2015-07-07 Saltvandssøen (Tønder)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-07-02 Ejsbøl Sø (Haderslev)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2015-02-15 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-02-15 Bådsbøl-Ballum (Tønder)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2015-07-07 Saltvandssøen (Tønder)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2015-07-29 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2015-03-28 Haderslev (Haderslev)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-05-19 Tinglev Mose (Aabenraa)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-11-07 Geddal Enge (Holstebro)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2015-05-24 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-04-22 Hindemade (Haderslev)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-04-21 Ladegårds Parceller (Haderslev)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2015-02-08 Thyborøn Havn (Lemvig)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2015-07-28 Saltvandssøen (Tønder)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-04-26 Ejsbøl Sø (Haderslev)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-07-07 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-04-26 Sneum Forland (Ovret) (Esbjerg)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2015-02-08 Thorsminde Havn (Holstebro)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-02 Haderslev (Haderslev)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-04-26 Sneum Digesø (Esbjerg)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-02 Haderslev (Haderslev)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-17 Halk Nor (Haderslev)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2015-02-08 Thyborøn Havn (Lemvig)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2015-02-16 Gilleleje Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-01 Haderslev (Haderslev)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2015-02-16 Gilleleje Havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2015-07-07 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-02-22 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-08-29 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-04-11 Halk Nor (Haderslev)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-05-16 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-04-17 Haderslev (Haderslev)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-05-08 Halk Nor (Haderslev)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2015-06-07 Hasberg Sø, tyske del. (Tønder)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2015-06-07 Hasberg Sø, tyske del. (Tønder)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2015-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2015-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2015-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2015-01-24 Sønderborg Havn (Sønderborg)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2015-10-14 Blåvands Huk (Varde)
208 X Alk (Alca torda) 2015-07-01 Åbenrå Sønderstrand (Aabenraa)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2015-05-15 Skagen Havn (Frederikshavn)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2015-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2015-05-15 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2015-10-25 Vejers Strand (Varde)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2015-10-25 Vejers Strand (Varde)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2015-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2015-05-15 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-02 Hindemade (Haderslev)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-04-26 Sneum Digesø (Esbjerg)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-05-01 Lakolk Sø, Rømø (Tønder)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-02 Hindemade (Haderslev)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-05-01 Rømødæmningen (Tønder)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2015-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-01-04 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-02-28 Tinglev Mose (Aabenraa)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-05-01 Lakolk Sø, Rømø (Tønder)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-02-15 Ballum Enge (Tønder)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2015-09-27 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2015-05-16 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-01-04 Merringgård (Hedensted)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-01-17 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-02-15 Bådsbøl-Ballum (Tønder)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-04 Merringgård (Hedensted)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2015-06-29 Hyrup, Hejsager (Haderslev)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-01-04 Haderslev (Haderslev)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2015-07-05 Stokkerhoved (Haderslev)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-02-15 Hjerpsted Skydebane (Tønder)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-02-06 Hindemade (Haderslev)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2015-05-14 Flagbakken (Frederikshavn)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2015-07-06 Stursbøl Plantage (Haderslev)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2015-01-18 Pamhule Skov (Haderslev)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-04 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2015-01-04 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2015-05-20 Hindemade (Haderslev)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-17 Halk Nor (Haderslev)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2015-08-29 Ballum Enge (Tønder)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2015-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2015-05-15 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-10-15 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-08-09 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-16 Butterstien (Frederikshavn)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-01-04 Uldum Kær (Hedensted)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-05-01 Vråby Plantage, Rømø (Tønder)
318 X Husskade (Pica pica) 2015-01-02 Haderslev (Haderslev)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2015-01-04 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2015-01-01 Haderslev (Haderslev)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-02 Haderslev (Haderslev)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-01-17 Lillebælt, Halk Nor og Strand (Haderslev)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-02 Haderslev (Haderslev)
325 X Ravn (Corvus corax) 2015-01-04 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-02-02 Haderslev (Haderslev)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-01-04 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2015-02-15 Arrild Ferieby (Tønder)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-18 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2015-02-28 Tinglev Mose (Aabenraa)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-02 Haderslev (Haderslev)
332 X Musvit (Parus major) 2015-01-01 Haderslev (Haderslev)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2015-09-12 Bankel Nor (Haderslev)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-02-28 Tinglev Mose (Aabenraa)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-10-13 Grønningen (Varde)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-02-15 Astrup Enge (Tønder)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2015-05-17 Hirtshals (Hjørring)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2015-10-15 Blåvands Huk (Varde)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-04-25 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-04-16 Haderslev (Haderslev)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-04-21 Ladegårds Parceller (Haderslev)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-01-09 Haderslev (Haderslev)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-05-14 Gyvelstien (Frederikshavn)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2015-10-15 Grønningen (Varde)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-24 Haderslev (Haderslev)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-03-24 Haderslev (Haderslev)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-05-24 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-04-26 Sneum Digesø (Esbjerg)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-08 Ejsbøl Sø (Haderslev)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2015-05-20 Haderslev (Haderslev)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-05-19 Tinglev Mose (Aabenraa)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2015-04-25 Diernæs Made (Haderslev)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-04-25 Haderslev (Haderslev)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-08 Ejsbøl Sø (Haderslev)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-04-26 Sneum Digesø (Esbjerg)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-05-07 Hindemade (Haderslev)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-01-04 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-11 Hindemade (Haderslev)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-05 Haderslev (Haderslev)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-02-11 Skallebæk (Haderslev)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-03-05 Hindemade (Haderslev)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-01-04 Merringgård (Hedensted)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2015-10-13 Grønningen (Varde)
404 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-01 Haderslev (Haderslev)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-04 Uldum Kær (Hedensted)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-01-04 Uldum Kær (Hedensted)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-03-19 Hindemade (Haderslev)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-03-29 Haderslev Dam (Haderslev)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2015-05-15 Gyvelstien (Frederikshavn)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-01 Haderslev (Haderslev)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2015-04-26 Sneum Digesø (Esbjerg)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-18 Hindemade (Haderslev)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-04-26 Novrup Grusgrav (Esbjerg)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-02-16 Gilleleje Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-05-15 Skagen By (Frederikshavn)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-05-12 Kongens Mose (Tønder)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-04-17 Haderslev Dam (Haderslev)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-02-06 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-01-01 Haderslev (Haderslev)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-01 Haderslev (Haderslev)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-02-06 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-04-26 Sneum Forland (Ovret) (Esbjerg)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-04-01 Haderslev (Haderslev)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-03-20 Halk Nor (Haderslev)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-02-28 Tinglev Mose (Aabenraa)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-04-29 Hindemade (Haderslev)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-04-06 Halk Nor (Haderslev)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-02 Haderslev (Haderslev)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-02-17 Haderslev (Haderslev)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-02-11 Skallebæk (Haderslev)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-01-20 Haderslev (Haderslev)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-01-04 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-10-31 Saltvandssøen (Tønder)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-04-11 Halk Nor (Haderslev)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2015-03-28 Haderslev (Haderslev)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-01-27 Haderslev (Haderslev)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-01-04 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-01-05 Haderslev (Haderslev)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2015-04-19 Halk (Haderslev)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-01-01 Haderslev (Haderslev)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2015-10-13 Grønningen (Varde)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-02-15 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-01-31 Uge (Aabenraa)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-01-24 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-03-31 Hindemade (Haderslev)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer