Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Lise Hammer


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Lise Hammers kryds

Dette er Lise Hammers Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-05-01 Kroppedal
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-02-10 Slipshavn
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-08-01 Sneum Engsø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-02-07 Holløse Bredning
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-04-05 Holløse Bredning
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2015-01-01 Guldborg
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2015-02-15 Vinderød
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2015-02-22 Holløse Bredning
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-02-22 Holløse Bredning
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-01 Guldborg
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-01 Guldborg
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-08-01 Sneum Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-02-10 Østerøsø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-04-06 Klydesøreservatet
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-04-06 Klydesøreservatet
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-02-10 Østerøsø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-01 Sakskøbing
33 X Spidsand (Anas acuta) 2015-02-10 Østerøsø
34 X Krikand (Anas crecca) 2015-04-05 Holløse Bredning
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-04-19 Klydesøreservatet
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-02-10 Østerøsø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2015-12-30 Farum Sø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-01 Guldborg
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-01-04 Gilleje
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-01-04 Gilleleje
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-04 Gilleleje
54 Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-02-15 Liseleje Strand
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-01-04 Gilleleje
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2015-07-03 Melby Overdrev
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-10 Ishøj Strand
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2015-05-10 Strødam Engsø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2015-04-05 Holløse Bredning
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-01 Lolland
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-02-08 Ågerup
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-04-27 Smør- og Fedtmosen
84 X Engsnarre (Crex crex) 2015-06-20 Langstrup Mose
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-02-08 Sømosen
90 X Blishøne (Fulica atra) 2015-02-07 Esrum Sø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-04-19 Klydesøreservatet
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-04-06 Klydesøreservatet
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-04-04 Smør- og Fedtmosen
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-02-15 Liseleje Strand
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2015-05-17 Utterslev mose
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-04-05 Holløse Bredning
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-04-06 Klydesøreservatet
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-04-06 Klydesøreservatet
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-04-06 Klydesøreservatet
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-07-30 Saltvandssøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-05-31 Klydesøen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-05-03 Ishøj Strand
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-07-30 Saltvandssøen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2015-04-06 Klydesøreservatet
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-07-30 Saltvandssøen
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-06-14 Borreby Mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-07-30 Saltvandssøen
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-04-06 Klydesøreservatet
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2015-05-31 Klydesøen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2015-07-30 Saltvandssøen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-05-10 Ishøj Strand
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Klydesøreservatet
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2015-02-10 Nyborg
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2015-08-02 Ølund Indæmning
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2015-06-12 Fasanskoven
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-05-03 Ishøj Strand
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2015-08-29 Køge Nordstrand
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-05-10 Strødam Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-06-09 Strødam Engsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2015-04-06 Klydesøreservatet
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-05-03 Ishøj Strand
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-05-31 Klydesøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-04-19 Klydesøreservatet
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2015-01-04 Gilleleje
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-01 Guldborg
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-05-03 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-04 Gilleleje
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-04 Gilleleje
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2015-02-28 Nordhavnstippen
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-01 Lolland
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-04-06 Klydesøreservatet
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-04-19 Klydesøreservatet
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-05-03 Holmesø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-06-21 Østerø Sø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-04-18 Søndersø (Furesø)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) Klydesøen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2015-07-31 Nørresø
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2015-08-02 Harboøre Tange havet
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2015-02-22 Liseleje
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2015-07-11 Kikhavn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-01-04 Gilleleje
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2015-10-18 Asserbo
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-01-04 Gilleleje
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2015-05-27 Gundsølille
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-01-04 Gilleleje
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-01 Guldborg
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-07-31 Saltvandssøen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-04-18 Søndersø (Furesø)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-18 Smør- og Fedtmosen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-07-31 Ubjerg
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2015-07-11 Græse Strandenge
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-07-31 Sølsted Mose
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-03-28 Jonstrupvang
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-06-22 Smør- og Fedtmosen
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-04-18 Søndersø (Furesø)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-09-27 Ølsemagle Revle
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2015-08-01 Rømødæmningen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-02-10 Tissø
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-04-19 Klydesøreservatet
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-02-10 Tissø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-01 Lolland
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2015-02-05 Bagsværd
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2015-02-10 Skaboeshuse
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-07-19 Gyngemosen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-06 Dyrehaven
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-04 Hillerød
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2015-09-20 Alme
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2015-04-12 Kofoeds Enge
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2015-09-29 Herlev
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-09-27 Sevedø Enge
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-04-06 Klydesøreservatet
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-07-31 Sølsted Mose
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-09-27 Borreby Mose
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-06 Dyrehaven
318 X Husskade (Pica pica) 2015-01-01 Sakskøbing
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2015-01-01 Sakskøbing
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-04 Gilleleje
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-07-31 Højer
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-01 Sakskøbing
325 X Ravn (Corvus corax) 2015-01-04 Mårum
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-02-13 Herlev Bydel
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-02-03 Gladsaxe Kirkegård
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-18 Smør- og Fedtmosen
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-06 Dyrehaven
332 X Musvit (Parus major) 2015-01-05 Lyngby
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-05-27 Gundsømagle Sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-06-13 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-02-28 Nordhavnstippen
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-06-14 Borreby Mose
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-04-26 Frederiksdal (Lyngby)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-05-10 Ishøj Strand
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-01-03 Lyngby
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-06-06 Kongelunden
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-05-03 Ishøj Strand
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-04-04 Smør- og Fedtmosen
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-05-17 Strødam Engsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-05-27 Gundsømagle Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-10 Ishøj Strand
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2015-05-24 Søndersø (Furesø)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-05-27 Gundsømagle Sø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2015-05-24 Præstsø (Søndersø)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2015-06-22 Smør- og Fedtmosen
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-01-10 Gladsaxe
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-24 Søndersø (Furesø)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-05-03 Kofoeds Enge
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-05-10 Strødam Engsø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-02-10 Østerøsø
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-01 Sakskøbing
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-06 Dyrehaven
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-02-10 Slipshavn
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-04-04 Søendersø (Furesø)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-04-04 Flyvestation Værløse
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2015-04-26 Frederiksdal (Lyngby)
404 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-01 Sakskøbing
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-05 Lyngby
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-01-18 Smør- og Fedtmosen
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-04-18 Søndersø (Furesø)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-10-11 Gedser Odde
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-18 Smør- og Fedtmosen
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-10 Strødam Engsø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-01-04 Gilleleje
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-05-10 Ishøj Strand
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-05-24 Søndersø (Furesø)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-06-13 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-02-07 Esrum Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-02-03 Gladsaxe
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-01 Sakskøbing
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-05-24 Smør- og Fedtmosen
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-05-03 Ishøj Strand
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-21 Kelds Nor
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-04-05 Asserbo Strand
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-06-13 Melby Overdrev
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-18 Smør- og Fedtmosen
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-01-18 Smør- og Fedtmosen
464 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-01-24 Smør- og Fedtmosen
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-02-08 Sømosen
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-02-07 Asserbo Strand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-05-06 Gilleleje
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-04-05 Asserbo Plantage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-06-07 Kongelunden
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2015-03-28 Jonstrupvang
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-05-27 Gundsømagle Sø
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-01-18 Smør- og Fedtmosen
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-01-04 Gilleleje
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-05-01 Hvedstrup Enghave
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-02-10 Slipshavn
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-04-19 Klydesøreservatet
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer