Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Hans Ole Matthiesen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Hans Ole Matthiesens kryds

Dette er Hans Ole Matthiesens Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) Sønderskoven, Als
5 X Knortegås (Branta bernicla) Rømø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) Hartsø, Als
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) Hartsø, Als
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Filsø
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) Skovmose, Als
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) Sønderborg
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) Rudbøl Sø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Haderslev Næs
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) Rømø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-04-28 Kongens Kær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) Rømø
29 X Knarand (Mareca strepera) Noret, Tåsinge
30 X Pibeand (Mareca penelope) Rømø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) Rømø
33 X Spidsand (Anas acuta) Vejlen, Tåsinge
34 X Krikand (Anas crecca) Rømø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-05-10 Firtalsstranden
37 X Taffeland (Aythya ferina) Gråsten
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) Gråsten
41 X Bjergand (Aythya marila) Birkepøl, Als
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) Rømø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-09-22 Christiansø
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-05-24 Christiansø
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) Blåvand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) Trillen, Als
54 Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Sønderborg
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Birkepøl, Als
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) Jelling
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) Sandbjerg Sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) Rømø
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Blåvand
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-09-08 Søgårds Pyt
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Kruså
90 X Blishøne (Fulica atra) Miang Dam
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-09-21 Christiansø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Kruså
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Hopsø, Als
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Gråsten
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-06-07 Ølundgård
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2015-04-14 Føns Vig
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) Kegnæs
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-04-20 Gykdensten
103 X Vibe (Vanellus vanellus) Sandvig
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Birkepøl, Als
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Christiansø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Sandvig, Als
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Tipperne
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) Ketting Nor
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-07-29 Gyldensten
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-04-27 Fællesstranden
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2015-05-20 Christiansø
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-05-10 Gyldensten
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Bøjden Nor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-05-10 Gyldensten
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Rømødæmningen
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2015-12-31 Tåsinge
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2015-09-26 Christiansø
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-04-28 Kongens Kær
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-10-28 Geddal
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) Stenpold, Tipperne
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-07-29 Gyldensten
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) Hjortholm, Als
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) Miang Dam
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-04-30 Sandvig
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-04-29 Firtalsstranden
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Vejlen, Tåsinge
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2015-09-28 Christiansø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) Rømø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) Trillen, Als
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) Rømødæmningen
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) Rømø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-06-10 Nørballe Nor
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Blåvand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) Sandbjerg Sø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-04-12 fynshoved
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2015-09-28 Christiansø
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) Skovmose, Als
208 X Alk (Alca torda) Christiansø
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2015-04-12 Fynshoved
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-09-08 Dovns Klint
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Chroe
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) Christiansø
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Birkepøl, Als
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-07-30 Bøjden Nor
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2015-10-18 Tim
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Trillen, Als
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-04-20 Kongens Kær
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2015-04-19 Fynshoved
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Ulvemosen, Terkelsbøl
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Sønderskoven, Als
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) Tinglev Mose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-09-07 Gulstav
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-04-28 kongens Kær
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) Skagen
271 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) Sønderskoven, Als
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-09-26 Christiansø
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) Kruså
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Sønderskoven, Als
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Trillen, Als
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2015-09-24 Christiansø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Nørreskoven, Als
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) Christiansø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-17 Christiansø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-10-01 Christiansø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) Sønderskoven, Als
318 X Husskade (Pica pica) Rømø
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) Tinglev Mose
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) Lebøl, Als
323 X Sortkrage (Corvus corone) Tinglev Mose
324 X Gråkrage (Corvus cornix) Rømø
325 X Ravn (Corvus corax) Sønderskoven, Als
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-01-08 Jelling
327 Sortmejse (Periparus ater)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-10-06 Odense
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Sønderskoven, Als
332 X Musvit (Parus major) Sønderborg
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Hartsø, Als
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) Rømø
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) Rømø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) Tinglev Mose
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) Drejø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Sønderskoven, Als
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-05-20 Christiansø
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2015-09-24 Christiansø
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-25 Odense
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Brandsbøl Skov
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-06-07 Ølundgård
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Ulvemosen, Terkelsbøl
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) Ulvemosen, Terkelsbøl
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2015-05-20 Christiansø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) Havnbjerg Skov
380 X Havesanger (Sylvia borin) Tinglev Mose
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2015-09-07 Gulstav
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) Brandsbøl Skov
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) Tinglev Mose
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2015-09-22 Christiansø
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) Sønderskoven, Als
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Sønderborg
394 X Spætmejse (Sitta europaea) Trillen, Als
395 Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-05-03 Munkemose, Odense
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) Sønderborg
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) Tinglev Mose
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) Ulvemosen, Terkelsbøl
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) Sønderskoven, Als
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Sønderborg
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Draved skov
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Frestrup
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) Sønderskoven, Als
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) Sandvig, Als
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-23 christiansø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Christiansø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Christiansø
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-04-18 odense
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Gråsten
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) Tinglev Mose
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-04-19 Fynshoved
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) Brandsbøl Skov
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) Brandsbøl Skov
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) Brandsbøl Skov
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-05-01 Sandvig
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-10 Keldsnor
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Knappen, Åbenrå
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-03-15 Sandvig, Als
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) Rømø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) Birkepøl, Als
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2015-10-05 Østerøsø
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Sønderskoven, Als
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-05-22 Christiansø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Sønderskoven, Als
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Sønderskoven, Als
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Christiansø
469 X Grønirisk (Chloris chloris) Sønderskoven, Als
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Skovmose, Als
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) Sønderborg
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2015-09-29 Christiansø
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Rømø
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Kruså
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2015-05-20 Christiansø
478 X Stillits (Carduelis carduelis) Sønderskoven, Als
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-05-24 Christiansø
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-04-17 Jelling
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Tinglev Mose
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Tinglev Mose
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer