Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Ralph Qwinten


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ralph Qwintens kryds

Dette er Ralph Qwintens Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-02-23 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-02-15 Kramnitse (Lolland)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-02-10 Hyllekrog (Lolland)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2014-01-26 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-02-12 Hejrede Sø (Guldborgsund)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-26 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-02 Frederiksdal
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2014-02-09 Rødby Fjord (Lolland)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-02-12 Rødby Fjord (Lolland)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2014-02-09 Rødby Fjord (Lolland)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-01-25 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-01 Furesø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-02-13 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-01 Furesø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-02-08 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-04-09 Havet nord for Hyllekrog (Lolland)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-02-21 Majbølle Nor (Guldborgsund)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-02-03 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-03 Avedøre Holme (Hvidovre)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-01 Frederiksdal
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-01-28 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-02-09 Kramnitse Nor (Lolland)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-02-12 Maribo Søndersø vest (Lolland)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-25 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-03 Avedøre Holme (Hvidovre)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-01-25 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-02-08 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-02-11 Hyllekrog (Lolland)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-02-10 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-02-10 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-01 Furesø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-25 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-01 Furesø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-25 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-10 Hyllekrog (Lolland)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-05-03 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-06-01 Femern Bælt ud for Rødbyhavn (Lolland)
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-02-09 Glukse og Pilehave (Lolland)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-01 Frederiksdal
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-25 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-03-23 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-01-06 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-01 Furesø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-03-09 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-28 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-03-16 Femern Bælt ud for Rødbyhavn (Lolland)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-01 Furesø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-11-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-02-21 Majbølle Nor (Guldborgsund)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-04-11 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-02-10 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-02-14 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-05-04 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-03-16 Havet nord for Hyllekrog (Lolland)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-04-21 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-05-03 Femern Bælt ud for Rødbyhavn (Lolland)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-02-12 Havet nord for Hyllekrog (Lolland)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-05-31 Hyllekrog (Lolland)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-07-16 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-07-19 Hyllekrog (Lolland)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-05-31 Hyllekrog (Lolland)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-04-09 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2014-09-07 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-07-19 Hyllekrog (Lolland)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-05-31 Hyllekrog (Lolland)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2014-01-26 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-03-16 Havet nord for Hyllekrog (Lolland)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-02-08 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-09-07 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-03-13 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-10-01 Rickelsbüller Kog (Tyskland) (Tønder)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-04-06 Kramnitse (Lolland)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-04-24 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-03-29 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-04-06 Kramnitse (Lolland)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2014-07-16 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-04-27 Saltø Å, enge ved, v. f. Saltø Skov, n.f. landevej (Næstved)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-05-06 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-04-11 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-01 Frederiksdal
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-03-24 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-01 Furesø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-02-08 Strandholm (Lolland)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-04-10 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-07-05 Slipshavn Enge (Nyborg)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-04-06 Femern Bælt ud for Lidsø (Lolland)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-05-20 Hyllekrog (Lolland)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-04-24 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-04-08 Hyllekrog (Lolland)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-19 Maribo Søndersø vest (Lolland)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2014-05-19 Maribo Søndersø vest (Lolland)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-11-07 Hyllekrog (Lolland)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2014-04-08 Hyllekrog (Lolland)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2014-07-04 Fornæs (Norddjurs)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-06-29 Kragenæs (Norddjurs)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-02-09 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-02-14 Hyllekrog (Lolland)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2014-08-16 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-07-04 Fornæs (Norddjurs)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-01 Furesø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-03-16 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-10-01 Rømødæmningen (Tønder)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-04-07 Femern Bælt ud for Lidsø (Lolland)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-10 Hyllekrog (Lolland)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-01 Frederiksdal skov
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-01-01 Frederiksdal skov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-04-07 Lidsø - Tjørnebjerg (Lolland)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-02-08 Søgård vest for Rødby (Lolland)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-03-29 Lundtofte (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2014-06-01 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-02-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-01-15 Tømmerup/Maglebylille (Tårnby)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-01 Frederiksdal
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-01-01 Frederiksdal skov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2014-04-06 Kramnitse (Lolland)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-01-13 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2014-05-19 Hyllekrog (Lolland)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-01 Frederiksdal
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-03-30 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-09-29 Draved Skov (Tønder)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-02-09 Kramnitse (Lolland)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-04-09 Hyllekrog (Lolland)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-05-10 Hyllekrog (Lolland)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-02-13 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-05-03 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-04-08 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2014-05-20 Frejlev Skov (Guldborgsund)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-01 Frederiksdal
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-15 Tømmerup/Maglebylille (Tårnby)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-01 Frederiksdal
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-01 Frederiksdal
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-02-08 Strandholm (Lolland)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-01 Frederiksdal
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-03-29 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2014-02-12 Hyllekrog (Lolland)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-01-01 Frederiksdal
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-07-02 Fornæs (Norddjurs)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-01 Frederiksdal
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-03 Avedøre Holme (Hvidovre)
332 X Musvit (Parus major) 2014-02-02 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-07-16 Tanghjørnet, Kongelundsstranden (Dragør)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-09-20 Hyllekrog (Lolland)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-09 Kramnitse (Lolland)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-21 Saltø Å, enge ved, v. f. Saltø Skov, n.f. landevej (Næstved)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-09 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-11 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-01-01 Frederiksdal
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-04-26 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-10-02 Mandø, sydøstkrat (Esbjerg)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-08 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-21 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-05-20 Røgbølle Sø (Lolland)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-16 Saltø Å, enge ved, v. f. Saltø Skov, n.f. landevej (Næstved)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-31 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-19 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-02-23 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-10 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-23 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-05-03 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-10-03 Landsende, Rømø (Tønder)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-01 Frederiksdal
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-01 Frederiksdal
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-01 Frederiksdal
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-01-01 Frederiksdal
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-01-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-02-07 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-09 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-01 Frederiksdal
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-19 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-02-10 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-02-08 Strandholm (Lolland)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-16 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-03 Avedøre Holme (Hvidovre)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-19 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-08-19 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2014-09-21 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-03-10 Avedøre Holme (Hvidovre)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-04-06 Kramnitse (Lolland)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-04-26 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-22 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-01-28 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-01 Frederiksdal
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-01 Frederiksdal
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-03-09 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-05-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-09-20 Hyllekrog (Lolland)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-02-11 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-05-04 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-01-26 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-01 Frederiksdal
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-01 Frederiksdal
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-01-01 Frederiksdal
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-01 Frederiksdal
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2014-05-19 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-01 Frederiksdal
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-01-26 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-04-06 Kramnitse (Lolland)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-01-12 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-07-03 Stensmark (Norddjurs)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-02-11 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2014-11-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-02-08 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-01 Frederiksdal
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2014-11-07 Hyllekrog (Lolland)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-11-05 Hyllekrog (Lolland)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-05-20 Darket (Lolland)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-26 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-12-14 Sydhavnstippen (København)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-03-10 Avedøre Holme (Hvidovre)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer