Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-02-17 Vest for Skrydstrup
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2014-07-17 Nord for Haderslev
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-01-05 Korskro
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-02-17 Havneby, Rømø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-09-13 Hindemade
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-25 Frøstrup
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-01 Hindemade
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-01-25 Frøstrup
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-02-02 Slivsø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-01 Hindemade
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-02-17 Vest for Skrydstrup
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-01 Pamhule skov
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Slivsøen
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-13 Ejsbøl sø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-04-14 Værnengene
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-01-01 Hindemade
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-01-04 Christiansdal
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-01 Hindemade
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-01 Hindemade
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-02-02 Slivsø
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-01-01 Hindemade
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-01 Hindemade
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2014-06-05 Firtalstrand
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2014-02-20 Møllekrogen i Esrum sø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-01 Hindemade
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-01-18 Hejlsminde nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-18 Hejlsminde nor
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2014-10-13 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-01-19 Halk nor
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-19 Halk nor
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-11-08 Aarø
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-12 Rødekro
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-14 Bankel nor
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-01 Hindemade
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-18 Hejlsminde nor
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2014-11-05 Hammeren
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-06 Stevning dam
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-04-30 Fredericia
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-01 Vejle
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-03-15 Nord for Køge
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-01 Haderslev
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-05 Esbjerg
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-02-08 Haderslev dam
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-01-18 Haderslev inderdam
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-03 Sønderborg havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-02-17 Lindet skov
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-04 Haderslev havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-03-01 Errested nord for Haderslev
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-01 Hindemade
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-10-16 Blåvand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-04-18 Lille sø ved motorvejen mellem Kolding og Esbjerg
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-01-18 Hejlsminde nor
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-04-25 Rømø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-01-13 Hindemade
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-02-17 Havneby, Rømø
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2014-07-12 Højer forland
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-08-24 Rømø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-06-28 Gyldensteen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-04-17 Cg65-rørkær
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-02-17 Rømødæmningen
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-01-18 Hejlsminde nor
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-05-07 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-08-24 Rømø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-07-20 Blåvand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-04-14 Værnengene
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-07-20 Blåvand
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-06-28 Gyldensteen
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2014-08-24 Rømø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-04-25 Rømødæmningen
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-10-18 Halk Nor
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-08-24 Ballum Enge
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-01-25 Svinkløv Plantage
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-10-15 Blåvand
145 X Tredækker (Gallinago media) 2014-05-07 Værnengene
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-01-26 Tranum
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-06-24 Slivsø
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2014-10-16 Skallingen
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-04-26 Avbækvigvej Aabenraa
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-04-08 Styding skov
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-01-18 Hejlsminde nor
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-07-25 Hindemade
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-07-12 Højer forland
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-04-25 Rømø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 X * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2014-05-27 Filsø
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-01 Haderslev
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-01 Haderslev
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-01 Hindemade
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-01 Haderslev
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-03-13 Syd for Skive
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-06-01 Grenen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-04-23 Haderslev Dam
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-04-25 Rømødæmningen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-04-21 Sangstrup Klint
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-01-05 Esbjerg havn
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-10-25 Halk nor
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2014-09-18 Rømødæmningen
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-07-20 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2014-01-05 Esbjerg havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-01 Hindemade
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-04-14 Værnengene
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2014-05-31 Grenen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-04-21 Sostrup Slot
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-01 Hindemade
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-02-17 Rømødæmningen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-04-26 Avbækvigvej Aabenraa
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-10-13 Syd for Kolding
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Haveobs
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-01 Haderslev
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-12-31 Randbøl hede
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-04-25 Rømø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-01-25 Frøstrup
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2014-08-24 Ballum Enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-03-09 Haveobs
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-01-18 Hejlsminde nor
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-11-15 Mandø (Esbjerg)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-01 Kabdrup
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-01-04 Christiansdal
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2014-02-20 Store Hareskov
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-06-06 Haderslev Vesterskov
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2014-10-16 Skallingen
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2014-12-20 Nyborg
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-03-16 Hindemade
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2014-06-08
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2014-04-28 cg44
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-04 Christiansdal
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-02-08 Hindemade
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-02-08 Nørskovgård
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-15 Snoghøj
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-03-26 Syd for Christiansfeld
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-25 Bygholm Vejle
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-02-12 Motorvejen ved Kolding
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2014-07-01 Nyborg
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-26 Tranum
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-01 Haderslev
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-01 Haderslev
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-01 Haderslev
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-01-01 Haderslev
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-01 Haderslev
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-01 Kabdrup
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-02-09 Haderslev Østerskov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-02-17 Lindet skov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-04 Christiansdal
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2014-03-23 Ladegård Eng
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-01 Pamhule skov
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-01 Haderslev
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2014-04-23 Novrup Grusgrav
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-11-05 Hammeren
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-02 Slivsø
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-05-06 Stevning dam
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-17 Cg65-Rørkær
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-26 Avbækvigvej Aabenraa
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-01-25 Slettestrand
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-05-31 Tornby plantage
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-18 Christiansdal
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-23 Sandkule Skov
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-05-31 Tornby plantage
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-07-12 Højer forland
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Hindemade
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Haderslev
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) Haderslev
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-05-14 Vojens
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-12 Haderslev
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-09 Haderslev vesterskov
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-19 Mellem Haderslev og Christiansfeld
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-05-04 cg65, timetællertur
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-12 Lerskov plantage
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-01 Haderslev
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-01 Pamhule skov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-01-13 Pamhule skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-02-09 Haderslev Østerskov
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2014-10-13 Blåvand
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-02-08 Haderslev
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-14 Værnengene
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-01 Haderslev
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-01 Haderslev
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-14 Bankel nor
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-03-01 Haderslev Vesterskov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-03-03 Krejsel skov
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-06-08 cg55
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-01 Haderslev
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-02 Stevning dam
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-03-25 Haveobs
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-05-04 cg65
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-05-07 Værnengene
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-07-04 Frøslev mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-14 Værnengene
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-01-04 Christiansdal
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-01 Haderslev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-01 Haderslev
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-03-07 Galsklint
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-04-26 Avbækvigvej Aabenraa
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-03-11 Tørning mølle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-13 Frederikshåb syd for Billund
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-01-14 Bankel nor
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-04-25 Haderslev Vesterskov
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2014-12-06 Hejlsminde nor
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-01-05 Esbjerg havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-01 Haderslev
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-01 Pamhule skov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-02-20 Store Hareskov
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-22 Haveobs
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-01 Haderslev
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-10-18 Halk Nor
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-03-26 Kolding
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-01-24 Fredericia Kemira grund
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-02-25 Haveobs
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-02-17 Lindet skov
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-01-24 Fredericia Kemira grund
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2014-03-28 Ho
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-12 Lerskov plantage
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-11-08 Aarø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-01-25 Fjerritslev
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-01 Haderslev
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-30 Sydhavnstippen
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-03-23 Stevning Dam
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer